від 14 червня 2004 року № 355-р

Про забезпечення ефективного

використання бюджетних коштів

на підготовку робітничих кадрів

у професійно-технічних

навчальних закладах

У березні-квітні 2004 року працівниками контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області згідно з основними напрямами контрольно-ревізійної роботи на 2004 рік, затвердженими розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 750-р, проведено аудиторське дослідження ефективності використання бюджетних коштів на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, які розташовані на території області, за 2002-2003 роки.

Серед факторів, що негативно вплинули на виконання державної програми, у першу чергу слід відмітити недостатність матеріально-технічного забезпечення професійно-технічних навчальних закладів (зношеність наявного обладнання становить 72%); недосконалість механізму державного замовлення робітничих кадрів, відсутність цілеспрямованої професійної орієнтації старшокласників на професії, які необхідні згідно з вимогами сьогодення.

За період, що досліджувався, у 25 професійно-технічних навчальних закладах області було підготовлено 10168 робітничих кадрів за державним замовленням, профінансовано заклади з державного бюджету на суму
30,1 млн.грн.

Вибірковим дослідженням фактичного стану працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, які здобули освіту за рахунок державних коштів, встановлено, що із 1880 випускників, які досліджувалися, було дійсно працевлаштовано 87,1%. Продовжують працювати на сьогодні 1052 випускники (або 55,9% респондентів), решта - звільнилися.

Кількість підготовлених у 2002-2003 роках робітників (по окремих професіях) значно перевищила наявну кількість вакантних місць на ринку праці області, що негативно впливає на рівень безробіття.

Крім того встановлено, що в училищах області з 1997 року було запроваджено прийом учнів лише за тристоронніми угодами (навчальний заклад - підприємство - учень або батьки). Але не всі підприємства, з якими укладено договори про працевлаштування, після закінчення навчання забезпечують випускників роботою. Причинами невиконання умов договорів є ліквідація самих підприємств або низька кваліфікація випускників.

Дані про кількість учнів 6-х класів загальноосвітніх шкіл області, які стануть потенційними учнями професійно-технічних навчальних закладів, свідчать, що через 3 роки контингент професійно-технічних навчальних закладів зменшиться майже вдвічі.

З метою забезпечення ефективного виконання обласної програми підготовки кваліфікованих робітників на 2003-2008 роки:

1. Управлінню освіти і науки облдержадміністрації:

детально проаналізувати мережу професійно-технічних навчальних закладів, професійну структуру підготовки робітничих кадрів та їх навчально-матеріальну базу, розробити заходи щодо підготовки кваліфікованих робітників за потребою ринку праці області;

надати пропозиції облдержадміністрації щодо створення на базі однієї із шкіл-інтернатів комунального професійно-технічного навчального закладу з метою забезпечення отримання робітничої професії молоді, яка потребує соціального захисту (інваліди, сироти та діти, які залишилися без батьківського піклування) з проведенням відповідного ліцензування.

2. Обласному центру зайнятості забезпечити внесення професійно-технічних навчальних закладів до списку розсилання (надання) інформації про вакансії на підприємствах усіх форм власності за тими професіями, що готують професійно-технічні навчальні заклади, та про стан ринку праці в області.

3. Управлінню промисловості, енергетики, транспорту та зв'язку облдержадміністрації:

взяти під контроль питання щодо забезпечення підприємствами-замовниками робітничих кадрів проходження виробничої практики та працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів;

відродити практику розроблення на підприємствах прогнозних балансових розрахунків додаткової потреби в робітничих кадрах за професіями, виходячи з перспектив розвитку економіки та ринку праці області.

4. Головному управлінню економіки, головному управлінню праці та соціального захисту населення, управлінню освіти і науки облдержадміністрації, обласному центру зайнятості населення провести розрахунки додаткової потреби в робітничих кадрах області відповідно до програми соціально-економічного розвитку області на відповідний період.

5. Управлінню освіти і науки облдержадміністрації, управлінню промисловості, енергетики, транспорту та зв'язку облдержадміністрації, обласному центру зайнятості проінформувати про проведену роботу контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області до 10 липня
2004 року.

6. Контрольно-ревізійному управлінню в Кіровоградській області проаналізувати стан виконання даного розпорядження та подати узагальнену інформацію облдержадміністрації до 1 серпня 2004 року.

7. Контроль за виконанням даного розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Неділька С.М.

Голова обласної

державної адміністрації В.КОМПАНІЄЦЬ

3