від 23 лютого 2004 року № 105-р

Про підсумки роботи

господарського комплексу області

та виконання бюджетів у 2003 році

У 2003 році досягнуто якісно нових зрушень в економічному і соціальному розвитку області. У ході реалізації програми соціально-економічного розвитку області забезпечено зростання обсягів промислового виробництва на
24,3 проц., випуску товарів народного споживання - на 17,8 проц., поставок продукції на експорт - на 33,9 проц. Питома вага інноваційно активних підприємств склала 22,8 проц., а кількість промислових підприємств, які впроваджували нові види промислової продукціїі, прогресивні технології, збільшилась у 2,2 раза.

Прискореними темпами розвивалась будівельна галузь. Обсяг будівельних робіт, виконаних власними силами підрядних організацій в області, збільшився на 23 проц. Введено в експлуатацію 94 тис.кв.метрів житла, що на 11 проц. вище показника програми; протитуберкульозну лікарню на 320 ліжок, оздоровчо-спортивний табір на 117 місць, 52,2 км газових мереж та автоматичні телефонні станції місткістю 12,8 тис. номерів. Вантажооборот автомобільного транспорту зріс у 1,6 раза.

Незважаючи на значні втрати в аграрному секторі економіки від загибелі озимих, завдяки наполегливій праці селян, допомозі держави стабілізовано ситуацію на внутрішньому продовольчому ринку. Збільшено валовий збір кукурудзи на зерно, проса, гречки, олійних культур. Виробництво картоплі зросло на 19 проц., овочів - на 26,1 проц. У тваринницькій галузі виробництво м'яса збільшилось порівняно з попереднім роком на 4,2 проц., яєць - на
12,1 проц., утримано минулорічний рівень виробництва молока в усіх категоріях господарств.

Позитивні зрушення у галузях матеріального виробництва сприяли виконанню завдань програми соціально-економічного розвитку 2003 року щодо підвищення рівня життя населення, поліпшення ситуації в бюджетно-податковій сфері.

Середньомісячна заробітна плата працюючих збільшилась порівняно з 2002 роком на 24,9 проц. та на 44,2 проц. проти січня 2003 року і склала у грудні 2003 року 421,87 грн. Обсяг роздрібного товарообороту зріс на 15,3 проц., вклади населення в банківські установи - на 62,1 проц. і досягли 312,5 млн.грн. Середній розмір пенсії збільшився на 8,5 проц. Поліпшено стан виконання програм соціального захисту вразливих верств населення. Обсяг бюджетних коштів, спрямованих на компенсацію витрат населення на утримання житла та придбання палива, склав 33 млн.грн., на виплату малозабезпеченим сім'ям у зв'язку із подорожчанням хлібобулочних виробів - 444,1 тис.грн.

В цілому по області бюджети по власних і закріплених доходах виконані за 2003 рік на 102,1 проц. проти 99,7 проц. у 2002 році. Збільшилась кількість районів і міст, де зведені бюджети виконані і перевиконані (2002 рік - 17 регіонів, 2003 рік - 20 регіонів).

Разом з тим, підсумки економічного і соціального розвитку області за 2003 рік свідчать, що рівень організаторської та економічної роботи багатьох структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних органів міністерств і відомств України, райдержадміністрацій і міськвиконкомів ще не повною мірою відповідає вимогам Указу Президента України від 24 квітня
2003 року №365 “Про відповідальність керівників місцевих органів виконавчої влади в забезпеченні реалізації державної політики щодо комплексного розвитку територій” .

Допущено зниження обсягів виробництва промислової продукції порівняно з попереднім роком у м.Олександрії (на 7,5 проц.), Бобринецькому (на
35,1 проц.), Добровеличківському (на 66,5 проц.), Знам'янському (на 7,1 проц.), Новоархангельському (на 6,8 проц.), Олександрівському (на 10,8 проц.) та Устинівському (на 36,8 проц.) районах. Зменшено виробництво товарів народного споживання в м.Олександрії (на 13,5 проц.), Бобринецькому (на
29,2 проц.), Добровеличківському (на 61,6 проц.), Знам'янському (на 48,4 проц.), Маловисківському (на 21,8 проц.), Олександрівському (на 8,4 проц.), Устинівському (на 35,9 проц.) районах.

Погіршилась виробнича діяльність будівельно-монтажних організацій у Долинському, Кіровоградському та Олександрівському районах.

Не виконані у повному обсязі стратегічні завдання 2003 року щодо поліпшення фінансового стану підприємств основних галузей економіки області. Питома вага збиткових підприємств за січень-листопад 2003 року склала 36,2 проц. Найбільший рівень збитковості допущено у промисловості (52 проц.), транспорті (65 проц.), будівництві (50 проц.)

Внаслідок недостатньої роботи місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування щодо створення сприятливих умов для комплексного соціально-економічного розвитку територій обсяг залучених вітчизняних і іноземних інвестицій не дозволяє забезпечити ефективну структурну перебудову економіки області, вирішити проблеми благоустрою населених пунктів, розвитку транспортної інфраструктури, поліпшення матеріально-технічної бази установ охорони здоров'я, освіти і культури. З початку року зменшився загальний обсяг інвестицій у Вільшанському, Добровеличківському, Маловисківському, Петрівському та Устинівському районах. Зовсім не залучалися прямі іноземні інвестиції в розвиток Бобринецького, Знам'янського, Маловисківського, Новгородківського, Новоархангельського, Новоукраїнського районів.

Потребують суттєвого поліпшення форми і методи організаторської роботи по управлінню агропромисловим комплексом з боку головного управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації, райдержадміністрацій. Не виконані прогнозні показники програми соціально-економічного розвитку області на 2003 рік по виробництву валової продукції сільського господарства, валовому збору зерна і цукрових буряків. Посіви соняшнику у загальній структурі сільськогосподарських підприємств склали 30,3 проц., а в Бобринецькому - 53,1 проц., Устинівському та Голованівському районах - відповідно 41,5 та 39,9 проц.

Не призупинено тенденцію скорочення поголів'я тварин у сільськогоспо-дарських підприємствах. Порівняно з 2002 роком поголів'я великої рогатої худоби зменшилось на 28,3 тис.гол., або на 27,4 проц., у тому числі корів - на 9,9 тис.гол., або на 27,8 проц., свиней - на 42,9 тис.гол., або на 33 проц., птиці - на 150,6 тис.гол., або на 41,7 проц. Найбільше скорочення поголів'я корів допущено в сільгосппідприємствах: Голованівського (на 55 проц.), Світловодського та Новоархангельського (на 50 проц.), свиней - Ульяновського (на 64 проц.), Олександрівського та Світловодського (на 58 проц.), птиці - Світловодського (на 84 проц.), Компаніївського (на 83 проц.), Новомиргородського (на 80 проц.) районів. Не вживаються ефективні заходи щодо поглиблення агропромислової інтеграції сільськогосподарських заготівельних та переробних підприємств. За межі області без переробки у
2003 році вивезено 1,4 тис. тонн м'яса великої рогатої худоби, свиней і птиці, 62,4 тис. тонн молока. Закупівельні ціни на м'ясні і молочні ресурси відповідно на 15,0 та 10,0 проц. нижчі від середніх по Україні.

Не в повному обсязі виконуються завдання обласної програми створення оптового ринку сільськогосподарської продукції. Внаслідок цього має місце неконтрольований вивіз продовольчого зерна, насіння соняшнику, тваринницької продукції і зворотнє завезення у міста і райони хлібобулочних виробів, борошна, круп, м'ясних і молочних продуктів за економічно необгрунтованими цінами. Власні потужності промислових підприємств і цехів господарств по виробництву борошна, круп, олії, макаронних виробів використовуються на 10 - 15 проц.

Недостатня увага у 2003 році приділялась розвитку торговельного обслуговування населення у містах Знам'янці, Олександрії, Знам'янському та Світловодському районах, де допущено зниження обсягів роздрібного товарообороту.

Протягом 2003 року окремими структурними підрозділами облдержадміністрації, деякими міськвиконкомами та райдержадміністраціями не виконувались належним чином вимоги Указу Президента України від 7 травня 2001 року № 292 “Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати”. Допущено зростання заборгованості із виплати заробітної плати в обробній промисловості, оптовій і роздрібній торгівлі, авіаційному транспорті.

Не повністю приведені в дію резерви збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів. Не виконані прогнозні завдання 2003 року по надходженнях до державного бюджету у містах Знам'янці та Олександрії. Загальний обсяг надходжень податків і зборів до державного бюджету склав 82,2 проц. до рівня 2002 року. Не забезпечено виконання затверджених обсягів надходжень до місцевих бюджетів у містах Кіровограді, Олександрії, Світловодську, Вільшанському та Петрівському районах. Податкова заборгованість до місцевих бюджетів зросла на 18,3 проц. і складає
43,8 млн.грн., або 15 проц. від річної суми надходжень.

Залишається значною кредиторська заборгованість бюджетних установ Маловисківського району (1,5 млн.грн.), зокрема селища Смоліне (0,9 млн.грн.) та міста Олександрії (2,3 млн.грн.). Обсяг кредиторської заборгованості цих двох регіонів сягає 57 проц. від загального її обсягу в цілому по області.

З метою підвищення рівня управління господарським комплексом області, виконання показників програми економічного і соціального розвитку області на 2004 рік:

1. Зобов'язати начальників структурних підрозділів облдержадміністрації, голів райдержадміністрацій та рекомендувати керівникам територіальних органів міністерств і відомств України, міським головам глибоко і всебічно проаналізувати підсумки роботи галузей економіки, соціально-економічного розвитку територій і вжити заходи щодо підвищення ефективності роботи підприємств промисловості, енергетики, транспорту та зв'язку, агропромислового комплексу, торгівлі, житлово-комунального господарства, будівельних організацій.

2. Звернути увагу Олександрійського міського голови - Цапюка С.К., голів райдержадміністрацій: Бобринецької - Білобровенка В.В., Добровеличківської - Семенця П.С., Олександрівської - Ковтуна О.С., Устинівської - Петруненка О.П. на допущене зниження обсягів виробництва промислової продукції та зажадати від них вжиття ефективних заходів щодо відновлення промислового потенціалу територій.

3. Визнати незадовільною роботу голів райдержадміністрацій:
Знам'янської - Ткаченка В.В., Новоархангельської - Голобородька О.В., Світловодської - Буртака М.О. по забезпеченню комплексного соціально-економічного розвитку територій. Порушити клопотання перед Президентом України щодо оголошення Буртаку М.О., Ткаченку В.В. догани. Враховуючи нетривалий час перебування на посаді, попередити Голобородька О.В., що у разі невжиття ним невідкладних заходів щодо усунення недоліків в управлінні районом буде порушено питання щодо доцільності його перебування на займаній посаді.

Заступнику голови обласної державної адміністрації, керівнику апарату Осадчому Є.Б. забезпечити проведення комплексної перевірки виконання Новоархангельською райдержадміністрацією повноважень, визначених Законом України “Про місцеві державні адміністрації”, у червні 2004 року та за підсумками перевірки подати пропозиції щодо спроможності керівництва Новоархангельської райдержадміністрації забезпечити виконання покладених на них повноважень.

За серйозні недоліки у забезпеченні ефективного використання виробничо-аграрного та ресурсного потенціалу району, порушення норм етики державного службовця порушити клопотання перед Президентом України щодо оголошення догани голові Ульяновської райдержадміністрації Журавлю В.Г.

4. Суворо попередити голів райдержадміністрацій: Маловисківської - Шульгу В.І., Устинівської - Петруненка О.П., що у разі подальшого зволікання з вжиттям ефективних заходів щодо поліпшення показників соціально-економічного розвитку районів, буде поставлено питання щодо їх персональної відповідальності.

5. Запропонувати головам районних рад у лютому поточного року провести сесії районних рад з питань стану соціально-економічного розвитку територій та вжити вичерпних заходів щодо ефективного використання ресурсного потенціалу, вишукання резервів по прискоренню розвитку промисловості, сільського господарства, забезпеченню підвищення рівня життя населення.

6. Визнати недостатньою роботу Світловодської, Голованівської, Новоархангельської, Ульяновської райдержадміністрацій по призупиненню зниження поголів”я великої рогатої худоби, у тому числі корів, свиней і птиці в сільськогосподарських підприємствах. Доручити головному управлінню сільського господарства і продовольства облдержадміністрації провести ретельне вивчення причин занепаду тваринницької галузі, розробити та внести на розгляд облдержадміністрації програму розвитку тваринництва області з використанням сучасних технологій.

7. Управлінню зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності та торгівлі облдержадміністрації разом із Знам”янським і Світловодським міськвиконкомами, Знам”янською та Світловодською райдержадміністраціями розробити та реалізувати невідкладні заходи щодо поліпшення торговельного обслуговування населення, надолуження допущеного відставання цих територій по обсягах роздрібного товарообороту.

8. Вказати головам райдержадміністрацій: Добровеличківської - Семенцю П.С., Новоукраїнської - Балану В.П., Новомиргородської - Авксентьєву В.В., Компаніївської - Рєзніку В.В. та міським головам: Знам'янському - Джулаю В.О., Кіровоградському - Чигріну М.С., Олександрійському - Цапюку С.К., Світловодському - Волкову В.М. на незадовільне виконання постанови і доручень Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на хлібобулочні і макаронні вироби, борошно і крупи, послаблення організаторської роботи по насиченню внутрішнього ринку продовольчих товарів за рахунок використання власних потужностей з переробки сільськогосподарської продукції.

Зобов'язати голів райдержадміністрацій та рекомендувати міським головам встановити систематичний контроль за станом продовольчого забезпечення територій, вжити вичерпні заходи щодо недопущення зростання цін на продукти харчування рослинного і тваринного походження.

Начальнику головного управління праці і соціального захисту населення облдержадміністрації Пастух Г.В. разом з міськвиконкомами та райдержадмі-ністраціями забезпечити ефективну адресну грошову допомогу малозабезпеченим сім'ям у зв'язку із зростанням цін на соціально важливі види хліба у 2004 році.

9. Звернути увагу заступника начальника управління містобудування та архітектури Чернія В.П. та начальника управління капітального будівництва облдержадміністрації Кошовенка В.Л. на зменшення обсягів введення в експлуатацію житла, голів райдержадміністрацій: Кіровоградської - Фурманова І.О., Долинської - Коробова В.В., Олександрівської -
Ковтуна О.С. - на погіршення роботи будівельних організацій.

10. Звернути увагу голів райдержадміністрацій: Бобринецької - Білобровенка В.В., Новгородківської - Мірошніченка В.І., Новоукраїнської - Балана В.П. на недостатню роботу по залученню прямих іноземних інвестицій в соціально-економічний розвиток територій та зажадати від них вжиття невідкладних заходів щодо підвищення інвестиційної привабливості територій, налагодження роботи агентств регіонального розвитку.

Управлінню інвестиційної політики облдержадміністрації налагодити систематичний моніторинг інвестиційної діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до вимог Кабінету Міністрів України.

11. Державній податковій адміністрації в області здійснити додаткові організаційні заходи щодо забезпечення повноти і своєчасності надходжень податків і зборів до державного та місцевих бюджетів, безумовне виконання завдань по залученню додаткових надходжень за рахунок стягнення податкової заборгованості, недопущення зменшення платників податків в розрізі територій і платежів.

12. Головам райдержадміністрацій та рекомендувати міським головам разом з податковими, митними органами забезпечити виконання бюджетів у затверджених місцевими радами обсягах.

13. Запропонувати голові Маловисківської райдержадміністрації Шульзі В.І., Олександрійському міському голові Цапюку С.К. вжити дієвих заходів щодо суттєвого скорочення кредиторської заборгованості бюджетних установ, у тому числі шляхом оптимізації видатків відповідних місцевих бюджетів та мережі бюджетних установ.

14. Головному управлінню праці та соціального захисту населення, обласному центру зайнятості провести грунтовне вивчення причин зростання чисельності безробітних, особливо у сільській місцевості, і внести в облдержадміністрацію у березні 2004 року пропозиції щодо поліпшення ситуації на ринку праці.

15. Звернути увагу начальника управління охорони здоров'я Бондаренка В.В. на зростання смертності населення від інфекційних та паразитарних хвороб, хвороб системи кровообігу, високі показники дитячої смертності та запропонувати йому в місячний термін внести в облдержадміністрацію пропозиції щодо системи заходів, спрямованих на зменшення рівня смертності населення, поліпшення профілактики захворювань та медичного обслуговування населення.

16. Головному управлінню Пенсійного фонду України в області
в місячний термін подати в облдержадміністрацію узгоджену з міськвиконкомами та райдержадміністраціями програму скорочення недоїмки по страхових внесках до Пенсійного фонду.

17. Звернути увагу голів райдержадміністрацій: Добровеличківської - Семенця П.С., Долинської - Коробова В.В., Новгородківської - Мірошніченка В.І., Онуфріївської - Перепеляка М.В., Кіровоградського міського голови Чигріна М.С. та Олександрійського міського голови Цапюка С.К. на низьку виконавську дисципліну по реалізації заходів щодо виконання доручення Прем'єр-міністра України від 3 липня 2003 року №38959 по створенню єдиної автоматизованої системи реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

18. Рекомендувати управлінню Міністерства внутрішніх справ України в області провести глибокий аналіз причин зростання розбоїв, грабежів, крадіжок, злочинності серед неповнолітніх та у місячний термін внести пропозиції в облдержадміністрацію щодо поліпшення координації роботи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на цих напрямках.

19. Зняти з контролю розпорядження голови облдержадміністрації від 8 жовтня 2003 року № 551-р “Про заходи щодо підвищення відповідальності місцевих органів виконавчої влади за забезпечення сталого соціально-економічного розвитку міст і районів, виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України” та від 7 листопада 2003 року № 618-р “Про підсумки економічного і соціального розвитку області за січень-вересень поточного року та завдання по завершенню 2003 року”.

20. Структурним підрозділам облдержадміністрації, територіальним органам міністерств і відомств України, райдержадміністраціям, міськвиконкомам інформацію про стан виконання даного розпорядження подати головному управлінню економіки облдержадміністрації до 15 березня 2004 року.

21. Головному управлінню економіки облдержадміністрації узагальнити інформацію про стан виконання розпорядження та подати керівництву облдержадміністрації до 30 березня 2004 року.

22. Контроль за виконанням даного розпорядження покласти на заступників голови обласної державної адміністрації згідно з розподілом функціональних повноважень.

Голова обласної

державної адміністрації М.ЧЕРНОВОЛ

7