від 12 грудня 2002 року № 503-р

м. Кіровоград

Про заходи щодо збереження лісових

насаджень від самовільних рубок та

захист хвойних насаджень від незаконного

вирубування в період новорічних свят

За 10 місяців 2002 року в області виявлено значну кількість самовільних порубок лісових насаджень. Службами державного управління екології та природних ресурсів та державного лісогосподарського об"єднання "Кіровоградліс" в поточному році притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно 91 та 124 особи, які вчинили лісопорушення. Спричинені збитки на суму 685,7 тис.грн.

Такий стан справ певною мірою пояснюється відсутністю у населення коштів для придбання палива.

Крім цього, відсутність належної охорони полезахисних лісових смуг з боку користувачів прилеглими земельними ділянками призводить до зрідження або знищення таких насаджень, захаращення їх порубковими залишками. Проте необхідні рубки догляду і санітарно-оздоровчі заходи в полезахисних лісосмугах майже не проводяться.

Органи місцевого самоврядування та керівники господарств не приділяють належної уваги забезпеченню сільського населення паливом, у першу чергу за рахунок організованого проведення на законних підставах санітарних і оздоровчих заходів у лісах, полезахисних лісосмугах, інших насадженнях. Не створюються для цього заготівельні бригади з населення. У той же час, користуючись безконтрольністю з боку місцевих органів виконавчої влади та правоохоронних органів, функціонують злочинні групи, які, маючи приватну техніку, самовільно вирубують лісові насадження і реалізують паливні дрова і навіть ділову деревину з метою власної наживи.

З наближенням новорічних свят зростає небезпека незаконних рубок хвойних насаджень. Такі рубки ведуться як населенням, так і окремими господарствами з порушенням лісового законодавства, без лісорубних квитків і погодження з органами лісового господарства і екологічними інспекціями в районах.

2

Райдержадміністрації, власники лісового фонду, лісокористувачі не приділяють належної уваги збереженню хвойних масивів, не ведуть роз"яснювальну роботу серед населення.

З метою попередження порушень природоохоронного і лісового законодавства, збереження лісових насаджень на території нашої малолісної області та відповідно до статей 13, 23 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 23-26 Лісового кодексу України:

1. Зобов"язати голів районних державних адміністрацій, рекомендувати міським головам, головам районних рад за участю районних екологічних служб, органів лісового господарства, правоохоронних органів вжити дієвих заходів щодо поліпшення стану охорони лісових насаджень.

2. Районним державним адміністраціям спільно з лісогосподарськими підприємствами, відповідними службами Укрзалізниці та ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" в області розгорнути роботу по широкому залученню населення до проведення в лісах, полезахисних лісонасадженнях, захисних смугах вздовж залізничних та автомобільних доріг санітарно-оздоровчих заходів, рубок догляду і забезпеченню малозабезпечених верств населення паливом на взаємовигідних умовах.

3. Рекомендувати органам місцевого самоврядування спільно з районними землевпорядними службами, управліннями сільського господарства і продовольства райдержадміністрацій, керівниками сільськогосподарських підприємств вирішити питання про призначення відповідальних осіб за організацію охорони та проведення рубок догляду і санітарних заходів на прилеглих земельних ділянках відповідно до чинного законодавства.

4. Рекомендувати керівникам підприємств лісового господарства, сільськогосподарських підприємств, іншим лісокористувачам, що мають хвойні насадження, забезпечити у передноворічний період постійну посилену охорону хвойних насаджень, особливо молодого віку та не допускати рубку ялинок у лісових насадженнях всіх категорій без погодження з органами лісового господарства і районних екологічних інспекцій та без виписки лісорубних квитків.

5. Районним державним адміністраціям, рекомендувати міськвиконкомам, державним органам лісового господарства, службам державного управління екології та природних ресурсів, відділам управління Міністерства внутрішніх справ України в області на місцях створити пости на дорогах для перевірки у передноворічні дні документів на право провозу та продажу ялинок, затримання осіб, які здійснили незаконні порубки, та оформлення відповідних протоколів на осіб, що порушили лісове законодавство.

6. Рекомендувати управлінню Міністерства внутрішніх справ України в області забезпечити участь працівників державної автоінспекції у патрулюванні разом з працівниками держлісгоспів, екологічних інспекцій у місцях хвойних насаджень, де найбільш ймовірні незаконні рубки.

3

7. Районним державним адміністраціям, рекомендувати міськвиконкомам спільно з органами Міністерства внутрішніх справ України в області, працівниками державної лісової охорони, обласним управлінням у справах захисту прав споживачів забезпечити в порядку, визначеному чинним законодавством, проведення на ринках перевірок походження новорічних ялинок, що надходять для реалізації.

8. Запропонувати редакції газети "Народне слово", обласній державній телерадіокомпанії започаткувати серію публікацій, радіо- і телепередач про необхідність збереження лісових насаджень, у тому числі хвойних лісових насаджень.

9. Державному лісогосподарському об"єднанню "Кіровоградліс" проінформувати облдержадміністрацію про стан виконання даного розпорядження до 25 січня 2002 року.

10. Контроль за виконанням даного розпорядження покласти на заступника голови обласної державної адміністрації Ковальчука М.М.

Голова обласної

державної адміністрації В.МОЦНИЙ