ounb.gif (1273 bytes)

Міжнародна наукова конференція
"КОНСОЛІДАЦІЯ. ІНІЦІАТИВА. ТВОРЧІСТЬ."

Home page


Україна, м.Кіровоград, ОУНБ ім.Д.І.Чижевського                  27 травня 1999 року.


НАУКОВІ БІБЛІОТЕКИ СВІТУ: ПАРТНЕРСТВО І ЙОГО ВПЛИВ НА РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ В УКРАЇНІ.
Ольга Ботушанська
, директор Одеської державної наукової бібліотеки ім.М.Горького, Одеса, Україна.

Нашій бібліотеці в цьому році виповнюється 170 років. Одне із наших першочергових завдань сьогодні є удосконалення системи бібліотечного обслуговування читачів і організацій на основі новітніх рішень в галузі інформатики та комп'ютеризації. Ми розуміємо, яким життєво необхідним є вихід у всесвітню систему Інтернет.
Дуже потрібні зараз тісні партнерські зв'язки у всіх сферах життя, в т.ч. і в культурній, зокрема в бібліотечній справі. Активізувались ці зв'язки з 1990р., коли з'явилась можливість більш вільного спілкування між діячами культури, в т.ч. між бібліотечними спеціалістами. На Україні такі зв'язки започаткувала Центральна Національна бібліотека ім. В.І.Вернадського, коли влітку 1990р. там працювали спеціалісти із Ізраїлю. Сьогодні в числі лідерів з цього напрямку - Кіровоградська обласна наукова та Київська міська бібліотеки. Ці зв'язки стали більш конкретними і діловими після того, як в 1991р. в Москві була проведена Міжнародна конференція IFLA. Міжнародні культурні зв'язки розвивались по двох напрямках: - міжнародний книгообмін та інформаційний обмін із зарубіжними бібліотеками; - міжнародне співробітництво і партнерство в рамках підписаних договорів, угод або протоколів, які сприяли розвитку і поширенню культурних зв'язків бібліотек України з провідними бібліотеками і громадськими організаціями країн світу.
Тісне співробітництво наша бібліотека налагодила з культурним центром Франції на основі договору від 19 жовтня 1995р.. Ми стали ініціаторами і активними учасниками проведення в Одесі Тижня Французької книги, в організації якого прийняли участь музеї, бібліотеки, театри, кіностудія, Будинок учених. Це було першим кроком до багатолітнього творчого співробітництва. 28 травня 1997р. була підписана угода між Французьким культурним центром Посольства Франції в Україні і нашою бібліотекою про створення Французького центру документації та освіти в приміщенні відділу іноземної літератури. Центр включає в себе читальний зал, де проводяться заходи у вигляді консультацій, зустрічей, семінарів, "круглих столів", що сприяє більш широкому розповсюдженню французької мови і культури в Одесі. Згідно з договором про побратимство ми підтримуємо партнерство з культурними центрами м.Оулу (Фінляндія). Проводимо обмін літературою, публікаціями в пресі. В 1998р. виданий спільний збірник матеріалів про побратимські 40-річні зв'язки міст, відбувся обмін делегаціями бібліотечних спеціалістів.
Таке ж співробітництво в рамках дружби міст-побратимів у нас налагоджено з державною окружною бібліотекою м.Варни (Болгарія). Творче багатоаспектне співробітництво розгорнулось з Одеським філіалом фонду грецької культури. Йому сприяло багаторічне глибоке вивчення фондів грецької культури, дослідження спадщини великого одеського грека графа Маразлі, що був у свій час відомим громадським і політичним діячем, меценатом та міським головою м. Одеси. Щорічно Одеса і наша бібліотека приймають грецьких наукових і культурних діячів на святкуванні Днів незалежності Греції. При фінансовій підтримці діячів культури і підприємців із Греції бібліотека видала збірник матеріалів, присвячених Маразлі, а також книжку-мініатюру. Ведеться постійний значний книгообмін із Грецьким фондом культури, співробітництво з його Одеським філіалом і їх бібліотекою. Планується видання каталогу "Грецька книга в Одесі". Однією із найбільш ефективних форм передачі накопиченого досвіду є проведення міжнародних бібліотечних форумів. Завдяки Президенту Асоціації бібліотек України Пашковій В.С., налагоджені тісні контакти з Американською бібліотечною асоціацією. Це дало змогу влітку минулого року побувати на конференції в США і виступити з повідомленням "Бібліотека - глобальна інформація для місцевих читачів". Одночасно ми підтримуємо тісні зв'язки з Бібліотекою Конгресу США. Численні зустрічі з американськими та іншими іноземними колегами сприяли встановленню контактів, обговоренню нових проектів для можливого їх запровадження, осмисленню проблемних питань, які стоять перед бібліотеками.
Незважаючи на складне економічне становище, в якому знаходяться бібліотеки України, ми постійно підтримуємо міжнародні книгообмінні зв'язки із зарубіжними країнами. Наша бібліотека співпрацює з 49 бібліотеками 17 країн світу. Таке співробітництво у нас існує із німецькими партнерами. На початку березня цього року в складі групи спеціалістів з країн СНД я побувала в Німеччині. Поїздка була організована і профінансована Німецьким культурним центром ім. Гете. Під час поїздки, відвідин кращих бібліотек ми ще раз переконались, настільки важливе значення надає ця держава бібліотекам, як турбується про їх процвітання.
Тісний зв'язок ми підтримуємо з культурними центрами і громадськими організаціями Канади та Австралії. На базі нашої бібліотеки відкритий філіал Канадсько-українського бібліотечного центру і зал "Українці в світі" про життя і діяльність українських діаспор. Наша бібліотека стала організатором поки що єдиного в Україні товариства "Україна - Австралія". Від організацій діаспори нами отримано більше 25 тис. книг і періодики. Наші спеціалісти проходили стажування в Австралії, Болгарії. Багато іноземних бібліотечних спеціалістів, працівників Посольств в Україні побували в нашій бібліотеці. Ці візити зарубіжних країн сприяли подальшим зв'язкам нашої бібліотеки з провідними бібліотеками, громадськими організаціями і спеціалістами культури різних країн.Вони повинні стати запорукою не менш ефективного партнерства в майбутньому для всієї бібліотечної справи нашої України.


[  Попередня сторінка  ]

© Copyright ОУНБ Кіровоград 1999