[HOME]
 
[ HOME ]
     

 


ЗВІТ КІРОВОГРАДСЬКОЇ 
РЕГІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ

ПРОЕКТ
"ЕКОЛОГІЯ - ТУРБОТА СПІЛЬHА":
(Екологічна освіта і виховання всіх вікових груп),
підтриманого Канадським Фондом Співробітництва

Валентина Животовська - презентація проекту

Вважаємо, що основна ціль проекту “Екологія – турбота спільна” – об’єднання громадських і держаних екологічних організацій та установ в вирішенні екологічних проблем регіону, поширенні екологічних знань шляхом створення та використання комп’ютерної бази, видання, розповсюдження інформаційних матеріалів з питань екології та організації конференцій, семінарів, зустрічей, дискусій з екологічних проблем була досягнута, завдяки підтримці Канадського Фонду Співробітництва.
Про це свідчать відгуки Біргіна Я.М., відповідального секретаря Кіровоградської обласної ради Українського товариства охорони природи та С.І.Боркунової, провідного спеціаліста Державного управління екологічної безпеки в Кіровоградській області.  Відрадно, що за результатами реалізації проекту засіданням президії Кіровоградської обласної ради Українського товариства охорони природи утворено інформаційно-прикладну природоохоронну секцію, керівником якої затверджено заступника голови Кіровоградської регіональної бібліотечної асоціації, керівника проекту “Екологія - турбота спільна” – Животовську В.Г.

В процесі реалізації проекту досягнуто цілі:    

1 - виявлення громадських організацій та державних установ регіону, які займаються проблемами екології, і об’єднання їх зусилля у екологічному руху.

Перш за все в обласному відділі юстиції та державному управлінні екологічної безпеки в Кіровоградській області було виявлено всі громадські і державні організації, які займаються проблемами екології в регіоні. Hа основі цих даних було складено перший в області довідник “Екологічний рух Кіровоградщини” . Це дало можливість при реалізації завдань проекту координувати роботу з іншими екологічними організаціями.

2 - вивчення громадськВиставка в межах проектуої думки регіону про екологічне становище на Кіровоградщині.
Важливим напрямком реалізації проекту був соціологічний опит різних груп населення про екологічний стан в області. Але в зв’язку з неповною підтримкою проекту, цей напрямок проекту вивчався не через проведення соціологічного дослідження – а через вивчення протягом року публікацій про екологічне становище в області. На основі цього дослідження створено тематичну папку “Екологічне становище Кіровоградщини – 1998 рік”, куди ввійшло більше 20 матеріалів про навколишній екологічний стан області. За пропозицією учасників семінару тематичну папку передано до Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.І.Чижевського, де з цими матеріалами можуть працювати більше 25 тисяч користувачів головної бібліотеки міста.

3 - підвищення екологічної культури населення регіону через видання та розповсюдження інформаційних матеріалів з питань екології.

За підтримкою Канадського Фонду Співробітництва в рамках проекту було видано:

  • “Екологічний рух Кіровоградщини” (довідник)

дає можливість для об’єднання екологічного руху в регіоні, бо через це видання члени різних екологічних організацій мають можливість працювати разом.

  • “Екологія – система наук”: (Тематичний список літератури) ,

  • “Сучасні аспекти екологічного виховання читачів в бібліотеках” ,

  • “Наша планета – долоня відкрита”: (Інформаційна довідка з досвіду екологічної просвіти читачів у бібліотеках Кіровоградської області) ,

потрібні як методичні посібники для бібліотечних спеціалістів-популяризаторів екологічних знань, членів громадських екологічних організацій, для студентів екологічних факультетів ВУЗів міста, і взагалі, для всіх користувачів бібліотек.

  • “Вместо елки – букет!”: (Листівка-звернення до населення міста)

зразок звернення до населення міста по збереження навколишнього середовища.

розповсюджено:

  • Екологічний стан Кіровоградщини”: (Інформаційний огляд за матеріалами державного управління екологічної безпеки в Кіровоградській області)

  • “ Без гарячої любові до природи людина не може бути митцем…”: (Сценарій виховної години, присвяченої найактуальнішій проблемі сьогодення – екологічній)

  • “Вінець природі”: (Сценарій свята)

4 - забезпечення жителів регіону інформаційною базою з питань екології шляхом створення електронних баз даних з питань екології.

Створення комп’ютерних баз даних з питань екології стало надійною підтримкою для просвітницької, інформаційної та координаційної діяльності організацій екологічного руху регіону.

Протягом року ми збирали і обробляли документи з наступних питань екології:
- теорія екології;
- екологія культури;
- сільськогосподарська екологія;
- екологічна соціологія;
- екологічні проблеми України;
- екологічні проблеми світу;
- природоохоронні організації;
- охорона природи та ін.

На основі цих даних було складено тематичний список літератури “Екологія – система наук” та презентувалася виставка “Екологія – система наук”.
Всі учасники проекту оволоділи комп’ютерними знаннями як користувачі ПЕОM та методикою опису документів згідно міжнародних стандартів, що дасть можливість обміну документами і базами даних з іншими організаціями України.

5 - розповсюдження екологічних знань через організацію конференцій, семінарів, зустріч та дискусійКнижкова виставка екологічної літератури      екологічної тематики.
Розпочалася реалізація проекту “Екологія – турбота спільна” презентацією екологічної фотовиставки.  В якій прийняли участь Спілка фотохудожників України, обласне відділення Спілки фотохудожників України, управління культури облдержадміністрації, обласний будинок народної творчості, обласна рада Українського товариства охорони природи та ін. На виставці експонувалося більше 50 робіт екологічної тематики.

Заключним етапом реалізації проекту стало проведення двохденного семінару-тренінгу, під час якого учасники семінару оволодівали проблемами екології в регіоні, і в світі в цілому. Учасниками семінару-тренінгу стали бібліотечні працівники обласних, районних та сільських бібліотек, представники державних екологічних служб та члени громадських екологічних організацій. Під час проведення семінару використовувалися різні форми поширення розповсюдження інформації: доклади, презентації, виступи, огляди літератури, фотовиставки, круглі столи та ін. Тематика та запрошення семінару-практикуму додаються.  Учасники семінару-тренінгу як громадські тренери будуть сприяти обізнаності і розумінню громадськості регіону основних екологічних проблем в Україні та в світі, підвищенню екологічної культури населення в цілому.

Інформацію про реалізацію проекту освітлювала місцева преса, радіо та телебачення. Зв’язок з ЗМІ був надзвичайно важливим, він сприяв вільному розповсюдженню інформації про підтримку нашого проекту Канадським Фондом Співробітництва, допоміг охопити екологічною інформацією громадськість області.

 Ми впевнені, що реалізація проекту “Екологія – турбота спільна” (Екологічна освіта і виховання всіх вікових груп) дала можливість членам громадських екологічних організацій оволодіти методологічними основами і відповідною системою екологічних знань, одержати необхідні навички в галузі охорони природи і організації природокористування.

Канадський уряд та Кіровоградська регіональна бібліотечна асоціація внесли свій внесок у здійснення екологічної освіти і виховання, відповідно до рішень спеціальної конференції ООH, на якій було проголошено всесвітнє здійснення екологічної освіти до 2000 р. Реалізація цього проекту стане маленькою часткою великої світової кампанії регулювання відносин суспільства і природи.


© Copyright ОУНБ Кіровоград 1999

[ HOME ]
© ОУНБ Кропивницький 1999-2000     Webmaster: webmaster@library.kr.ua