ОУНБ Ім.Д.І.ЧижевськогоПРОЕКТ   ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА

[ Home | Наступна ]

ОРИГІНАЛЬНИЙ ЖАНР

КОЛЕКЦІЯ

СЮЖЕТ НЕНАПИСАНОЇ ПОВІСТІ

Історія з колекцією покійного Олександра ІльЇна, а також сама постать її власника обросли численними таємницями. Аби відхилити завісу над частиною з них, пропонуємо своїм читачам композицію з публікацій в українській та зарубіжній пресі 1993-1995 рр. і документів, які друкуються вперше. Разом вони складають "сюжет ненаписаної повісті" про дивну людину з химерною долею і її унікальне зібрання історичних та мистецьких цінностей, які тепер — після неординарних перипетійдоступні кожному кіровоградцю або гостю міста...

Редколегія "Вежі".

 

ЗМІСТ:

ЕКСПОЗИЦІЯ
ЗАВ'ЯЗКА
РОЗВИТОК ДІЇ 
КУЛЬМІНАЦІЯ
РОЗВ'ЯЗКА
ЕПІЛОГ
НОВА ЗАВ'ЯЗКА?

Від редакції

ЕКСПОЗИЦІЯ

Тетяна ГОНЧАРОВА
Таємниця спадщини кіровоградського електрика

("Київські відомості",
1994 р., 26 травня)
ВЛАСНИКА СКАРБІВ ПОХОВАЛИ СКРОМНО

Дядю Шуру, сімдесятидвохрічного жителя Кіровограда, колишнього електрика тресту їдалень, поховали швидко й без особливих вшанувань. Процесія була нечисленною. В останню путь літнього родича проводжали племінники Ірина та Андрій Подтьолкови, декілька їхніх співробітників і найближчі сусіди. Поминальний обід не відбувся. Сусіди, попрощавшись із небіжчиком в одній із кімнат, затримались трохи на порозі, дивуючись убозтву житла, де побували вперше за десятки років, та й пішли собі. Потім усі з жалем думали: яка бідність! Зрозуміло, чому старий ходив у брудному й подертому. Та й вигляд у нього був такий, що, за словами знайомої, завжди хотілося дати йому бодай пиріжка.

Найближчі сусіди навіть гадки не мали про ге, що недоглянутий небалакучий дід - один з найбільших колекціонерів усього колишнього Союзу Олександр Борисович Ільїн. Що у вогкому, занедбаному будинку, де жив Ільїн із племінниками, і поряд, у недобудованому, звалено докупи такі скарби, ціну котрим фахівці не можуть скласти протягом кількох місяців.

Відвідувачів Олександр Борисович не жалував. Родини й друзів не мав. Мало кого приймали в цьому домі. Але приїжджали до нього з Москви, Санкт-Петербурга. Листи надходили з різних куточків країни. У самому Кіровограді любителі старовини знали: Ільїн має речі незвичайні. Але кожен уявляв зібрання фрагментарно. Книголюби розповідали про рідкісні видання, фалеристи — про колекції монет. Ходили легенди про ікони й різноманітні нагороди кількох століть. Але найсміливіші фантазії виявились убогими перед справжнім багатством старого, яке так раптово розкрилося.


 Представнику Президента по Кіровоградскій області
Сухомлину М. О.
Голові Кіровоградської обласної
Ради народних депутатів
Долиняку В. А.

22 жовтня 1993 року помер Олександр Борисович Ільїн, який мешкав у місті Кіровограді по вулиці Урожайній, 28. Фахівці знали Олександра Борисовича як видатного майстра-реставратора антикваріату і власника унікальної колекції старих речей, рукописів та книг. Він збирав усе, що стосується духовної та побутової історії людства від первісного стану до сучасності. Олександр Борисович був людиною дуже обережною в спілкуванні, скептично ставився до можливості чесної співпраці колекціонера та відповідних державних установ. Але в останні два роки він почав допомагати відділу рідкісної книги обласної наукової бібліотеки у придбанні тих чи інших видань, безкоштовно консультував з питань реставрації і вивчення стародруків, дозволяв копіювати власні раритети для бібліотеки. Олександр Борисович також брав участь у виданні “Єлисавету” — його старі фотографії стали окрасою газети. Смерть, на жаль, припинила це “сходження” колекціонера і держави...

***

...

***


НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ
1990-1994 рр.
1 листопада 1993 р.

Представнику Президента України
по Кіровоградській області
М. О. Сухомлину
Голові Кіровоградської' обласної Ради народних депутатів
В. А. Долиняку

Враховуючи, що колекція покійного О. Б. Ільїна є великою культурною цінністю, прошу дати відповідні розпорядження управлінню юстиції облдержадміністрації щодо вжиття заходів по збереженню колекції відповідно до правових норм про успадкування.

З повагою — В. ПАНЧЕНКО.

РЕЗОЛЮЦІЯ:
І) ознайомити: Самійленко І. П.
Хміль В. О.
Міхалкович П. О.
Сиченко М.I.
Прошу вжити заходів для збереження колекції. При необхідності вийти на державні структури.
2) Смаглюк В. М. — до відома та контролю.

М.СУХОМЛИН.[ Home | Наступна ]

© ОУНБ Кіровоград - 2000

  


[an error occurred while processing this directive]