ПРОЕКТ МЕТАДАТА

Мета проекту.

Проект розпочато у 1999 році. Основна мета — вивчення стандартів метаданих з наступним використанням на сервері бібліотеки. Як базовий стандарт був обраний стандарт DCMI — Dublin Core Metadata Initiative (Ініціатива Дублінського ядра метаданих). З початку 2000р. усі html-сторінки, що публікуються на нашому сервері забезпечуються описом Dublin Core. При цьому традиційно зберігаються метадані HTML “content-type”, “description” та “keywords” через те, що сучасними пошуковими машинами дотепер ще не розпізнаються метадані Dublin Core.
На сьогоднішній день наш сайт містить більш ніж 1800 html-сторінок, з метаданими Dublin Core.

Розробки.

Переглядач метаданих Dublin Core.
З осені 2001 року на сервері працює онлайн утиліта яка дозволяє переглядати метадані Dublin Core. Як правило, у верхньому лівому куті html-сторінки розташовується лінк DC.Metadata При натисканні на цей лінк відпрацює Perl скрипт і в новому вікні браузера покаже метадані Дублінського Ядра поточної сторінки. Ви можете розмістити наступний код
на власних сторінках (у випадку використання метаданих Дублінського Ядра)
і програма буде виконувати ті ж дії вже для ваших html-сторінок.

Переглядач-Генератор метаданих Dublin Core.
Дана програма є розширенням функцій попередньої. Український інтерфейс програми розташований за адресою: https://old.library.kr.ua/dc/lookatdc.html
Це форма для введення будь-якого URL для дослідження його на предмет наявності метаданих Dublin Core. Навіть у тому випадку, якщо сторінка не вміщує метаданих Dublin Core Переглядач-Генератор створить їх сам з відповідей сервера, інших html-метаданих. Ця онлайнова програма дозволяє судити про наявність яких-небудь метаданих взагалі в коді сторінки.

Редактор-Конвертор метаданих Dublin Core.
Ця програма може використовуватися в двох напрямках: як повнофункціональний онлайновий РЕДАКТОР метаданих Dublin Core та як КОНВЕРТОР метаданих Dublin Core у бібліографічний формат обміну даними UNIMARC . Український інтерфейс програми розташований за адресою: https://old.library.kr.ua/dc/dcedituni.html
Після конверсії у формат UNIMARC (RUSMARC, UKRMARC) є можливість зберегти дані, як окремий бібліографічний запис у файлі ISO-2709.

Посилання.

Сайт Dublin Core / http://dublincore.org
ІФЛА (розділ метаданих) / http://www.ifla.org/II/metadata.htm
Російська Державна Бібліотека / http://www.rsl.ru/dc/
Nordic Metadata Project /
UCOLN Metadata / http://www.ukoln.ac.uk/metadata/

Переклади.

Набір елементів метаданих Dublin Core (Дублінського ядра) Версія 1.1: Довідковий опис. / Переклад – Олег Волохін, головний інженер з автоматизації Кіровоградскької ОУНБ.
Кваліфікатори Dublin Core (Дублинського ядра). / Переклад – Олег Волохін, головний інженер з автоматизації Кіровоградскької ОУНБ.

Публікації.

Технологічна модель побудови інформаційного порталу бібліотеки. / Олег Волохін, головний інженер з автоматизації Кіровоградскької ОУНБ.
Каталогізація цифрових ресурсів Інтернет. Дублінське ядро метаданих. / Волохін О.М., головний інженер з автоматизації Кіровоградскької ОУНБ. Завантажити книгу в форматі PDF (1,52 МБ)
Каталогізація цифрових ресурсів Інтернет. Дублінське ядро метаданих. / Волохін О.М., головний інженер з автоматизації Кіровоградскької ОУНБ. Читати книгу онлайн.