[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata
Повернутись
[ HOME ]
Фон БібліографіяФон


Управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації
Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.ЧижевськогоШляхами Перемоги


(До 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні)


Бібліографічний покажчик


Йому плече намуляла рушниця –
Немало з боєм пройдено доріг!
Та дальній шлях все знову й знову сниться,
Хоч бій одгув і воїн переміг

Сава Голованіський


Кіровоград - 2010

ББК 91.9:63.3(4УКР-4КІР)624
УДК 94(477.65)”1941/1945”(01)
Ш 70


Шляхами Перемоги: Бібліографічний покажчик (До 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні) /Управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації; Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського;

Укладач Макарова Т.П.- Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2010, - с.Бібліографічний покажчик покликаний задовольнити інформаційні потреби користувачів бібліотеки, які стосуються участі земляків у Великій Вітчизняній війні та їхнього внеску у Перемогу, років окупації та визволення Кіровоградщини, долі остарбайтерів, партизанського руху та підпілля на території краю та вшанування пам`яті про героїв та учасників війни. Загальна кількість представлених записів 1190, вони презентують 75 книг та 1115 газетно-журнальних публікацій з фондів ОУНБ ім. Д.І.Чижевського.

Видання розраховане на широке коло користувачів бібліотеки: краєзнавців, наукових працівників, бібліотекарів, педагогів, вихователів, студентство та шкільну молодь.
Над підготовкою видання працювали:
Тетяна Макарова
Майя МіщенкоРедактор: Валентина Козлова

Відповідальна за випуск: Олена Гаращенко

ВІД УПОРЯДНИКА


У рік 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні Кіровоградська обласна універсальна бібліотека ім. Д.Чижевського пропонує бібліографічний покажчик „Шляхами Перемоги”, розрахований на широке коло користувачів бібліотеки: краєзнавців, науковців, викладачів, студентів, школярів та всіх, кого цікавить правдиве минуле рідного краю.

Протягом останніх років бібліотекарі спостерігають стійку тенденцію зростання серед населення, особливо серед молоді, інтересу до історії країни, рідного міста чи села. Масові заходи, на яких презентуються видання періоду Великої Вітчизняної війни за участю ветеранів викликають велику зацікавленість, а коло запитань відвідувачів таких заходів надзвичайно широке. Намагаючись задовольнити такий інтерес, укладачі вважають за необхідне окрім книг, долучити до покажчика багату бібліотечну базу даних періодичних видань. Усього покажчик містить 75 книг та 1115 публікацій у періодиці (1999-2009 років).

Варто також наголосити на краєзнавчому принципі відбору матеріалів. Для покажчика обирались книги та періодика з фондів ОУНБ ім. Д.Чижевського, видані на території області, або за її межами, у разі якщо вони містять краєзнавчий аспект.

Тематично розділи охоплюють не лише традиційні для подібних бібліографічних видань розділи про часи окупації, військові операції, учасників війни та визволення і Перемогу, а й такі, інтерес до яких зростає завдяки доступу громадян України до архівів та музейних документів. Вони стосуються долі молоді, що була вивезена до Німеччини, особливих умов, у яких діяли партизанські загони та об`єднання на території краю, увічнення загиблих у Книзі Пам`яті та долі поховань і кладовищ періоду війни. Саме такі запити покликані задовольнити розділи: „Історична правда”, „Партизанських рух”, „Остарбайтери”, „Перепоховання німецьких солдат часів Другої світової війни”.

Книги та публікації у періодиці подаються окремо, бібліографічні записи розташовано за алфавітом авторів або назв (за відсутності автора) із наданням порядкового номера кожній позиції. У другій частині публікації розташовано тематично, а у межах кожної теми – за алфавітом. Значна частина вміщених документів анотована.

Покажчик має супровід – алфавітний список авторів із зазначенням номера публікації, покликаний полегшити бібліографічний пошук.

Подані у покажчику документи не вичерпують фондів ОУНБ ім. Д.Чижевського цієї тематики, це просто неможливо, оскільки окремі місцеві газети зберігаються у бібліотеці починаючи з 1947 року.

Укладачі видання та бібліотекарі сподіваються на те, що покажчик стане у пригоді нашим землякам і готові задовольнити інформаційні потреби відвідувачів.ПЕРЕДМОВА


КІРОВОГРАДЩИНА У РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ


22 червня розпочалась Велика Вітчизняна війна. Першого місяця пішли на фронт тисячі чоловіків. їх робочі місця зайняли жінки і діти. Лише з 22 червня по 20 липня на підприємства і в установи області прийшло працювати 2066 жінок. Кіровоградські заводи "Червона зірка", "Профінтерн" і інші розпочали випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Було продовжено робочий день. 24 червня під госпіталь було переобладнано приміщення педінституту 25 червня облвиконком зобов'язав місцеву владу організувати охорону врожаю. У перший тиждень війни 546 жінок перейшли працювати трактористами і комбайнерами. На 15 липня було зібрано зерна вдвічі більше, ніж у 1940 році. У жнивах брали участь робітники, службовці, студенти, школярі. Зібране збіжжя, худоба, підприємства евакуювались на Схід СРСР.

Створювались винищувальні батальйони, загони народного ополчення. У липні до них входило понад 70 тисяч громадян. Боротьбу проти фашистів очолили новостворені підпільні обком, 30 міськрайкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів, 29 диверсійних груп.

1. Оборона області. Початок окупації.

У другій половині липня війська Червоної Армії вели оборонні бої на території Кіровоградщини. У ряді місць їм вдалося на певний час зупинити ворога. Особливо кровопролитними були бої 6-ої і 12-ої армій на заході області. З 2 по 7 серпня в районі Підвисокого вони, потрапивши в оточення, вели оборону проти переважаючих сил ворога, їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ті трагічні події у книзі "Зеленая брама". Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А.Д.Соколова, які полягли у нерівному бою на річці Синюсі. У районі села Красногірка воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. 4 серпня бійці 70-го Ізмаїльського погранзагону , 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. 30 липня фашисти окупували Новоархангельськ, 1 серпня - Малу Виску, Новомиргород, Добровеличківку, 5 серпня - Кіровоград, 6 - Олександрію. Уся територія області виявилася захопленою фашистами.

У Кіровограді, Олександрії, Павлиші, Адабаші, Терновій Балці окупанти створили табори для військовополонених. Розпочались масові розстріли євреїв і циган, комуністів і комсомольців, працівників радянських органів. 29 серпня 1941 року німецька польова комендатура видала розпорядження про облік та арешт осіб, які підозрюються у саботажі. Селяни змушені були постачати урожай, харчі німецькій армії. Було відновлено виробництво на заводі "Червона зірка" та ряді інших підприємств для потреб Німеччини. Паралельно з фашистами діяли українські органи, які представляли націоналістичну, антирадянську частину українців. Ними було відновлено діяльність "Просвіти", видавалась преса. Ця влада була фактично маріонеткою у руках окупантів.

З перших місяців окупації почалась збройна боротьба партизанів і підпільників. Загони імені Ворошилова, Щорса, Сталіна діяли на території Кам'янського, Знам'янського і Єлисаветградківського районів. У кінці 1941 року загинули керівники підпілля П.К.Василина, Є.А.Скабард, І.І.Нечаєв, П.І.Боєвець, І.С.Щученко.

2. Підпільно-партизанська боротьба із загарбниками.

Після відчутних ударів карателів у 1942 році поступово відновлюється організаційна структура сил опору. Великий загін діяв у районі Холодного Яру. У Кіровограді було 2 підпільно-диверсійні групи - ім.Ворошилова та ім.Кірова. Підпільники розповсюджували листівки, допомагали визволенню із німецьких в'язниць, здійснювали диверсії на заводах. Група ім.Ворошилова мала свої підрозділи в селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлисаветградківського та інших районів. За час своєї діяльності її члени організували 682 диверсійні акти, знищили 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним. Підпільно-диверсійні групи діяли і в Олександрії. На південному заході області підпільники Гайворонщини влаштовували диверсії на залізницях, розповсюджували листівки, допомагали партизанам Прибужжя. Молодіжним підпіллям Красногірки (група "Спартак") і сусідніх сіл передано в 1942-1943 роках партизанам 50 гвинтівок, 2 кулемети, понад 200 гранат, вибухівку, виведено з ладу млин, 2 молотарки, десятки одиниць сільгоспінвентаря. Вони брали участь у операціях по знищенню гітлерівців і українців-поліцаїв. "Спартаківці" були схоплені і страчені. У партизансько-підпільній боротьбі проти ворога полягли смертю хоробрих юні Ф.Шепель, Я.Матвієнко, І.Юрченко, І.Коваленко з Олександрівського району, інші молоді месники. У березні 1943 року почали видаватись газета підпільного обкому КП/б/У "За Радянську Батьківщину". У цей період через 12 районів області пройшло партизанське з'єднання під командуванням М.Наумова. Протягом травня-серпня партизанськими загонами Кіровоградщини було знищено 46 ворожих ешелонів.

За даними співробітників Кіровоградського краєзнавчого музею на території краю у роки війни діяло підпілля УПА, найміцніші осередки якого були створені в Олександрії та Новоукраїнці. Вони займались переважно пропагандистською роботою, інформували націоналістичне керівництво і газети про стан справ у області.

3. Визволення Кіровоградщини.

У вересні 1943 року війська Червоної Армії підійшли до кордонів Кіровоградщини. Фашисти, готуючись до відступу, вивозили на Захід матеріальні цінності, чорнозем, пам'ятки історії й культури. Гітлерівці силоміць відправляли до Німеччини молодь. Руйнувались найбільш важливі соціально-економічні об'єкти. 28 вересня – З жовтня частини З 7-ї армії, 4-ї і 5-ї гвардійських армій при підтримці 5-ї повітряної армії форсували Дніпро і розпочали визволення Онуфріївського і Новогеоргіївського районів. 18 жовтня радянські війська оволоділи вузловим пунктом оборони противника. 21 жовтня було звільнено перший райцентр області - Петрове, 24 листопада - Онуфріївку, 3 грудня - Новогеоргіївськ. Жорстокі бої зав'язались на підступах до Олександрії. 6 грудня місто повністю визволив Червонопрапорний механізований корпус, який на честь цього отримав ім'я "Олександрійський". У період жорстоких боїв за Знам'янку вирішальну допомогу регулярним частинам надали партизани Чорного лісу. 1 грудня місто було визволене. У ході визволення області активно взаємодіяли з наступаючими військами партизани з'єднань ім.Сталіна (командир П.Дубовий), загони "Москва" (І.Боровиков), ім.Ворошилова (А.Куценко).

Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту. 23 з'єднання і частини отримали почесні найменування "Кіровоградські".

Війська 3-го Українського фронту у березні визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення області на Заході. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району (19 березня).

У боях за визволення області 400 воїнів були удостаєні звання Героя Радянського Союзу. Цим же званням були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П.К.Кошовий і генерал-майор авіації О.Ю.Мазуренко - двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Д.Діброва і І.Г.Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С.Базенков і В.Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О.Т.Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі "Майор "Вихор". Уродженець Гайворонського району Г.В.Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Сергій Шевченко 1. КНИГИ

Остання бомба виверне каміння,
Останній постріл гряне і замре,
І задзвенить гнітюче безгоміння,
І нагадає давнє і старе.

Сава Голованівський


 1. OST - тавро неволі [Текст] / Авт-упорядник В.Бондар,. - Кіровоград : Поліграфічно-видавничий центр "Мавік", 2000. - 194,[2] с. : портр. - (Сер. "Реабілітовані історією"). - ISBN 966-7718-07-7


 1. Автомонов, Павло Федорович. Партизани. Дніпро. 1943 / Павло Автомонов. - К. : Політвидав України, 1973. - 103,[3] с.


 1. Балицький, Григорій Васильович. Вибухи гримлять на Волині : [Спогади партизан. командира Героя Рад. Союзу про партизан. рух на Україні та в Білорусії, 1942-1943 рр.] / Григорій Балицький,; [Худож. Л. В. Гритчин]: Літ. запис Євгена Желєзнякова,. - К. : Молодь, 1990. - 189,[2] с. - ISBN 5-7720-0313-5. - Є автограф: Желєзняков, Євген


 1. Березняк, Евгений Степанович. Пароль "Dum spiro..." : Рассказ разведчика / Евгений Березняк,. - К. : Политиздат Украины, 1987. - 238, [1] с. : іл.


 1. Березняк, Евгений Степанович. Операция "Голос" : Рассказ разведчика / Евгений Березняк,; Лит. запись Б. Хандроса. - М. : Республика, 1992. - 254,[2] с. : [4] л. ил. ; 20 см. - ISBN 5-250-01205-1


 1. Березняк, Євген Степанович. Пароль "Dum spiro..." [Текст] : Розповідь розвідника / Євген Березняк, Передмова І. П. Смешко. - К. : Україна, 2003. - 221, [1] с. : іл. - ISBN 966-524-127-3


 1. Берест К. Батько Долженко : мемуари / К. Берест. - Кіровоград : Антураж А, 2004. - 90,[1] с. : фото


 1. Берест К. Вогонь з Холодного яру / К. Берест ; ред. : А. Тараненко. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2008. - 107 с. : портр, фото


 1. Берест К. Ім’я на обеліску : (Повість) / К. Берест. - Кіровоград, 2003. - 98,[1] с. : 12 л. фото


 1. Берест К. Лицарі степу / К. Берест. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2009. - 100,[1] с. : портр, фото


 1. Берест К. Люди выходят в ночь : Повесть / К. Берест; Ред. Станислав Янчуков,. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2002. - 102 с. : портр, фото


 1. Берест К. Нас водила молодість : Повість / К. Берест. - Кіровоград : РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2003. - 264 с. : іл.


 1. Берест К. Незабутнє : Спогади учасників партизанського руху на Кіровоградщині в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. / К. Берест. - Кіровоград : Антураж А, 2006. - 112 с. : фото


 1. Берест К. Патріоти : мемуари / К. Берест. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2008. - 121,[1] с. : фото


 1. Берест К. Юність опалена війною : мемуари / К. Берест. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2007. - 168,[1] с. : фото, портр.


 1. Воспоминания об освобождении Кировоградщины : (Материалы, статьи и рассказы) / Кировоградский обком КП(б)У. Отдел пропаганды и агитации. - Кировоград : Кировоградская правда, 1945. - 62,[1] с.


 1. Врадій К. Патріоти Кіровоградщини у ворожому тилу : мемуари / К. Врадій. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2006. - 115,[1] с. : фото


 1. Герои подполья [] : о борьбе советских патриотов в тылу немецко-фашистких захватчиков в годы Великой Отечественной войны / Сост. В. Е. Быстров. - 4-е изд. испр. и доп. - М. : Политиздат, 1972 - Вып. 1. - 1972. - 445,[3] с. : портр.


 1. Герои подполья [Текст] : о подпольной борьбе советских патриотов в тылу нем.-фашистких захватчиков в годы Великой Отечествен. войны: Сборник статей / Сост. В.Е.Быстров. - 2-е изд. испр. и доп. - М. : Политиздат, 1970 - Вып.2. - 1970. - 591 с. : іл.


 1. Дерезовський, Василь Григоривич Село Могильне в роки випробувань : історична література / Василь Дерезовський,. - Ульяновка, 2003. - 137 с.


 1. Дніпровська переправа / Кіровоградська обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії та культури ; ред. Ю. М. Лівашеиков ; фото. В. Й. Афанасієнко. - Кіровоград : Облполіграфвидав, 1983. - 1 буклет : іл.


 1. Долматовский, Евгений Аронович Зеленая брама : Документальная легенда об одном из первых сражений Великой Отечественной войны / Евгений Долматовский,. - 3-е изд. - М. : Политиздат, 1989. - 315 с.


 1. Дорогами війни []. - К. : Д.О.Н.-97, 2005. - 238,[2] с. : фото, іл. - Текст укр. та рос. мовами. - ISBN 966-8429-02-10


 1. Канюка, Михаил Сергеевич. Повесть огненных лет : історична література / Михаил Канюка, ; [Худож. Л. В. Козлов]. - М. : Политиздат, 1981. - 222 с. : ил ; 17 см.


 1. Клюєнко, Дмитро Миколайович. В боях за визволення України [] : історична література / Дмитро Клюєнко,. - К. : Політвидав України, 1984. - 176 с. - Бібліогр. до розд.: с. 168-175


 1. Книга пам’яті України / Ред. кол. О. П. Реєнт (гол.) та ін. - Кіровоград : ВАТ "Кіровоградське видавництво". - Т. 8 : Кіровоградська область: М. Знам’янка, Знам’янський район, Олександрівський район, Олександрійський район, Онуфріївський район, м. Світловодськ, Устинівський район / ред. В. О. Черниш (гол.) та ін. - 2007. - 544 с.


 1. Книга памяти Украины / Гл. ред. И. А. Герасимов. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. – 1994. - Т.4 : Кировоградская область : Маловисковский р-н, Новгородковский р-н, Новоархангельский р-н, Новомиргородский р-н. - 1995. - 1074,[3] с. : ил


 1. Книга памяти Украины / Гл. ред. И. А. Герасимов. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. – 1994. - Т.5 : Кировоградская область : Новоукраинский р-н, Ольшанский р-н, Онуфриевский р-н, Петровский р-н. - 1995. - 1042,[2] с.


 1. Книга памяти Украины / Гл. ред. И. А. Герасимов. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. – 1994. - Т.6 : Кировоградская область : Г. Светловодск, Светловодский р-н, Ульяновский р-н, Устиновский р-н. - 1995. - 740 с.


 1. Книга памяти Украины : [Кировоградская область] / Редкол.: Иван Герасимов (руков.), Анатолій Коваль (зам. руков.), Роман Вишневский (отв. секретарь) и др. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. - 1995. - Т.7 : Кировоградськая область / Редкол.: Осадчий, Евгений (председатель) и др. - 2000. - 874 с.


 1. Книга памяти Украины : [Кировоградская область]: В 4 т. / Гл. ред. кол.: Герасимов И.А. (руководитель) и др.; Обл. ред. кол.: Долиняк В.А. и др. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. - 1995. - Т.1 : Кировоград : Александрия : Александрийский район, Александровский район. - 1995. - 1334,[1] с. : ил., карт.


 1. Книга памяти Украины : Кировоградская область / Гл. ред. кол.: Герасимов И.А. (руководитель) и др.; Обл. ред. кол.: Долиняк В.А. и др. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во. - 1995. - Т. 3 : Долинский район, Кировоградский район, Компанеевский район, г. Знаменка, Знаменский район. - 1995. - 1141,[3] с. : ил.


 1. Книга Скорботи України. Кіровоградська область / Ред. Вадим Черниш (гол.) та ін. - Кіровоград : ВАТ "Кiровоградське видавництво". – 2004. - Т. 3 / Редкол.: Т. М. Александрова (гол. ред.) та ін. - 2006. - 207,[1] с. : іл..


 1. Книга Скорботи України. Кіровоградська область / Редкол.: Євген Осадчий (голова), Всеволод Пустовий, Микола Єрещенко та ін. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во. – 2003. - Т. 1 / Редкол.: Т. М. Александрова (гол. ред.) та ін. - 2003. - 640 с. : іл..


 1. Книга Скорботи України. Кіровоградська область / Редкол.: Євген Осадчий (голова), Всеволод Пустовий, Микола Єрещенко та ін. - Кіровоград : ВАТ "Кiровоградське видавництво". – 2004. - Т. 2 / Редкол.: Т. М. Александрова (гол. ред.) та ін. - 2004. - 527,[1] с. : іл..


 1. Ковальчук, Микола Силович Оточення вогневе: подвиг і трагедія героїв Зеленої Брами : художньо-документальна розповідь про маловідому сторінку початкового періоду Великої Вітчизняної війни / Микола Ковальчук. - Тернопіль : Астон, 2006. - 208 с. : портр.


 1. Кудінов, Віктор Михайлович Маловідомі події та факти / Віктор Кудінов,. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1999. - 197 с.


 1. Кудінов, Віктор Михайлович Маловідомі події та факти : монографія / Віктор Кудінов,. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2002. - 324,[1] с. : портр.


 1. Кудреватых, Л. Кировоград. Действующая армия, 8 января : От специального военного корреспондента газеты "Известия" за 9 января 1944 г. / Л. Кудреватых. - Машинописный текст. - М. : Изд-во газ. "Известия", 1944. - 6 с.


 1. Кулик Георгий Варфоломеевич Музей "спартаковцев" в Красногорке : Путеводитель / Г. В. Кулик, В. А. Полянецкий. - Днепропетровск : Промiнь, 1981. - 30 с. : 4 л. ил ; 16 см.


 1. Кулик, Георгий Варфоломеевич Музей "спартаковцев" в Красногорке : Путеводитель / Г. В. Кулик, В. А. Полянецкий. - 2-е изд., перераб. и доп. - Днепропетровск : Проминь, 1988. - 31,[1] с., [4] л. ил. ; 17 см

 2. Кучер,, Володимир Іванович. Бойова діяльність антифашистського підпілля на Україні, 1941-1944 : історична література / В. І. Кучер, ; АН УРСР, Ін-т історії. - К. : Наук. думка, 1983. - 237 с.


 1. Людний,, Федір Петрович. Дорогами війни [Текст] : мемуари / Федір Людний,; Авт. передм. Василь Мельниченко,. - К. : Україна, 2005. - 417,[1] с. : портр. - Бібліогр.: с. 413-414. - ISBN 966-524-218-0


 1. Манжул, Катерина Вікторівна Україна в роки другої світової війни : Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Катерина Манжул, Лариса Філоретова,; Ред. Л.О. Сидоренко ; кіровоградський державний педагогічний університет ім. Володимира Винниченка , [б. м.], 1999. - 182 с. : карти


 1. Матівос, Юрій Миколайович. Сторінки безсмертя [] : Історико-краєзнавчий нарис / Юрій Матівос,; Укл. Віктор Погрібний,. - Кіровоград : Степ, 2005. - 144 с. : фото.кол. - Бібліогр. с. 142; Іменний покажч. с. 144 . - ISBN 966-7595-13-7


 1. Настасьев,, Григорий Кирилович. Дороги войны... [Текст] : Книга написана более 10 лет назад, но по различным причинам не была своевременно издана / Григорий Настасьев,. - К. : [б. и.], 2003. - 219,[1] с. : фото


 1. Настасьєв,, Григорій Кирилович. Тих днів не змовкне слава... [Текст] : Колишній комсорг 20-го полку 6-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії / Григорій Настасьєв,; Авт. передм. Г. Я. Марченко. - Київ : [б. и.], 1993. - 326 с. : фото, іл. - Є автограф: Настасьєв,, Григорій Кирилович


 1. Не вернулся из боя [Текст] : [Сборник / Сост. Т. И. Фисанович]. - Харьков : Прапор, 1990. - 229,[2] с. : [8] л. ил. ; 21 см. - ISBN 5-7766-0225-4


 1. Не старіють душею ветерани : видання громадських організацій / Кіровоградська обласна організація ветеранів України ; Відп. за вип. : В. К. Єфіменко, упор. : В. В. Бєлінський, А. Г. Марченко. - Кіровоград : Мавік, 2007. - 199,[1] с. : фото. кол.


 1. Нескорений "Спартак" : Фотоальбом / Авт. тексту В. О. Погрібний, Фот. та упорядн. І. М. Корзун, Худ. Л. М. Момот. - К. : Мистецтво, 1982. - 47 с.


 1. Оксанич, Ф. Ф. В боях за рідну землю : Безсмертний подвиг воїнів і народних месників житиме у віках / Ф. Ф. Оксанич. - Нова Прага : [б. и.], 1987(1988). - 158 с.


 1. От Волги до Эльбы и Праги [] : (краткий очерк о боевом пути 5-й гвардейской армии) / И. А. Самчук [и др.] ; авт. предисл. А. Жадов. - М. : Воениздат, 1970. - 329,[4] с.


 1. Перебийніс, Григорій Миколайович Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни 1941-45 років : громадсько-політична література / Григорій Перебийніс, Григорій Красний,. - Мала Виска : Газ. "Маловисківські вісті", 2005. - 95,[1] с. : портр, фото


 1. Петренко, Іван. Нацистський окупаційний режим : маловідомі сторінки з історії Олександрівського району (в документах та спогадах) / Іван Петренко. - Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2008. - 371 с. - Є автограф


 1. Подвиг у спадок [Текст] : Жителі міста Кіровограда у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років / Кіровоградська міськ. рада, Рада міськ. орг-ції ветеранів України ; Ред. А.Ф. Крятенко. - Кіровоград : [б. и.], 2001. - 61 с. - ISBN 966-583-022-8


 1. Подвигом уславлені: Герої Радянського Союзу - партизани і підпільники України в роки Великої Вітчизняної війни [] / Дмитро Григорович [та ін.] ; Ін-т історії партії при ЦК Компартії України, Ін-т марксизму-ленінізму при ЦК КПРС. - К. : Політвидав України, 1978. - 350,[2] с.


 1. Райтер, Гайнріх. Тихий фронт : Спогади австрійського антифашиста / Гайнріх Райтер,; Пер. з нім. М. Петров. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1995. - 118 с. - ISBN 5-7707-6596-8


 1. Рябошапка, Олександр Антонович. Пам'ять крізь роки [Текст] / Олександр Антонович Рябошапка. - Кіровоград : Держ. Центрально-Українське вид-во, 1998. - 129,[1] с. : іл. - ISBN 966-583-115-1


 1. Рябошапка, Олександр Дорогі мої земляки : Пам'яті батька і чотирьох братів моїх / Олександр Рябошапка,. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1994. - 59 с.


 1. С заботой о старшем поколении : (Из опыта работы Кировоградского районного совета организации ветеранов Украины) / Организация ветеранов Украины ; Кировоградский областной совет. - Кировоград, 2000. - 15 с.


 1. Сергійчук, Володимир. Український здвиг [Текст] / Володимир Сергійчук; Київський нац. ун-т ім.Т. Г. Шевченка, Центр українознавства. - К. : Українська Видавнича Спілка, 2004 - Кн. 5 : Наддніпрянщина. 1941-1955. - 2005. - 833,[1] с. - Іменний покажч.: с. 808-833. - ISBN 966-7060-75-6


 1. Солгутовський Л.І. Гайворонщина в роки Великої Вітчизняної війни : нариси, ессе / Л.І.Солгутовський. - 2-ге вид., доп. - с.Хащувате : Т.О.В. "Поліграф-Сервіс", 1999. - 120,[1] с. : іл, портр


 1. Спогади - заповіти ветеранів : мемуари / Упоряд. В.Ф.Шелест (кер.) та ін. - К. : Україна, 2000. - 439, [1] с. - Текст укр., рос. - ISBN 966-524-082-Х


 1. Спогади-заповіти ветеранів [Текст] : мемуари / Упор. В. Ф. Шелест, Т. Д. Бондар, О. В. Ковальчук та ін.; Передм. В. Ф. Шелест. - К. : Україна, 2003. - 493,[1] с. - ISBN 966-524-130-3


 1. Старожилов, Николай Власович. Партизанские соединения Украины в Великой Отечественной войне / Н. В. Старожилов. - К. : Вища шк., 1983. - 239 с. : ил. ; 17 см. - Библиогр. в примеч.: с. 221-238


 1. Сценарій вшанування ветеранів Великої Вітчизняній війні : брошура / Видавничий відділ Кіровоградського обласного Центру народної творчості. - Кіровоград : Клубний вісник, 2003. - 16 с.


 1. Сценарій мітингу-реквієму "Навіки в пам’яті народній", присвячений 58-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні : брошура / Видавничий відділ Кіровоградського обласного Центру народної творчості. - Кіровоград : Клубний вісник, 2003. - 6 с.


 1. Трагічні сторінки історії Кіровоградщини : Спогади про Голодомор 1932 - 1933 рр. та Другу світову війну / Кіровоградский інститут розвитку людини "Україна" ; авт.-упор. М. В. Михайлюк ; ред. О. М. Барно. - Кіровоград : КІРоЛУ, 2009. - 348,[1] с. : портр.


 1. Україна у роки Великої Вітчизняної війни : Бібліогр. список літератури / Кіровоградське управління культури облвиконкому, ОУНБ ім. Н. К. Крупської. - Кіровоград : б. в., 1984. - 13 с.


 1. Фисанович, Израиль Ильич. История "Малютки" [Текст] : история Красногвардейской подводной лодки "М-172" / Израиль Фисанович. - М. : Воениздат, 1956. - 93,[3] с.


 1. Чабаненко, Володимир Васильович Прославлені у віках : нариси про Героїв Радянського Союзу - уродженців Кіровоградської обл. / В. В. Чабаненко. - Дніпропетровськ : Промiнь, 1983. - 367 с. ; 20 см. - (Сер. "Герої Радянського Союзу")


 1. Чижов, Борис Игнатьевич Государственная летная академия Украины. Ветераны. Ветераны. Ветераны... : бібліографія / Борис Чижов,; Худ. Д. Громан, Л. Коростышевский, Фот. Б. Шейнин. - Кировоград, 2005. - 123,[1] с. : портр, карти, іл.


 1. Шевченко, Сергій Іванович. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни : На допомогу вчителю / Сергій Шевченко, ; М-во освіти і науки України, КДПУ ім. В. Винниченка. - Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2004. - 20 с.


 1. Шурапов, Володимир Земний уклін тобі, солдате... : монографія / Володимир Шурапов, Роза Федосеєва,. - Кіровоград : КОД, 2005. - 337 с. : іл, фото


 1. Ярош Виктор Петрович В небе войны : Очерки / Виктор Ярош,. - Кировоград : Центрально-Украинское изд-во, 1995. - 58 с.


2. ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ

2.1. ПЕРІОД ОКУПАЦІЇ

Хвища полем свистить, між засніжених піль
Замело цілий світ чорнокриллям.
Холод. Голод. Війна. Замело звідусіль,
Білим саваном землю укрило


Андрій Німенко

76. Белый Г. Село Новгородка. Боже, как его бомбили...32 фашистских самолета прилетали по шесть раз в день... / Г.Белый // Правда Украины. - 2000. - 16 августа. - С. 4


77. Бережний, Федір Страшні роки окупації / Федір Бережний // Вільне слово. - 2009. - 16 грудня. - С. 5

Анотація: Правдива історія жінки, яка в роки Вітчизняної війни допомагала партизанам не думаючи про власне життя


78. Босько В. Український театр в окупованому Кіровограді / В.Босько // Народне слово. - 1999. - 23 листопада. - С. 4


79. Бровченко П. Це теж рядок з історії міста : Реалії / П. Бровченко // Маловисківські вісті. - 2007. - 10 січня. - С. 2

Анотація: За часів німецької окупації у 1941 році у Малій Висці було страчено залізничника

Зильберминца М.А. Автор публікації шукає його рідних та опікується пам"ятником і закликає відгукнутись громадські організації та окремих громадян


80. Волощук П. Хащеватская трагедия / П. Волощук // Украина-центр. - 2003. - 9 мая. - С. 11


81. Гаценко С. Червень, обпалений війною / С. Гаценко // Сільський вісник. - 2009. - 19 червня. - С. 1

Анотація: Село Червона Кам’янка в Олександрійському районі в період Великої Вітчизняної

війни.


82. Дайдакулов Р. Молодість, обпалена війною / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2008. - 19 вересня. - С. 5

Анотація: Окупація Кіровоградщини німецько-фашистськими загарбниками


83. Корнійченко О. У лихолітті німецької окупації / О. Корнійченко // Новоукраїнські новини. - 2007. - 28 липня. - С. 5

Анотація: Розповідь про 1941- 1944 роки у нашому краї містить також свідчення про так

званий "Семинастівський Бухенвальд" - концтабір для мирного населення, яке фашисти

використовували для різних виснажливих та небезпечних робіт


84. Крячко Г. Любив мене, первістка / Г.Крячко // Кіровоградська правда. - 2001. - 16 червня. - С. 4


85. Куманський А. Я это видел, или Окупация глазами подростка / А. Куманський // Ведомости. - 2003. - 17 января. - С. 3


86. Маштаков С. Триста пляшок шампанського за Перемогу: І жодної з них не дісталося рядовому Золотаренку / С. Маштаков // Народне слово. - 2009. - 18 червня. - С. 4, 8

Анотація: Про окупаційний режим та визволення Кіровоградщини згадує Золотаренко Віктор Федорович


87. Назарова Л.Д. Листи, що не дійшли до адресата: Листи з неволі під час Великої Вітчизняної війни / Назарова Л.Д. // Зоря. - 1997. - 8 серпня


88. Олійник В. Новий порядок на Устинівщині : серпень 1941-березень 1944 / В. Олійник // Трудівник Устинівщини. - 1998. - №№21, 22, 43, 61, 72


89. Павлущенко Т. Підпільний госпіталь у тилу ворога : Новомиргород / Т. Павлущенко // Діалог. - 1998. - 25 грудня


90. Падурський, Олександр Була війна... / О. Падурський // Новоукраїнські новини. - 2009. - 23 травня. - С.4.

Анотація: Розповідь очевидця і учасника цікавого випадоку подій періду Великої

Вітчизняної війни, в результаті якого з його допомогою доросліим вдалося попередити

виконання диверсійного завдання ворога у його рідному селі


91. Пилипенко О. Червонозорівці фронту / О. Пилипенко // Фаворит. - 2005. - 21 січня. - С. 4


92. Рябченко І. Знайдено нові свідчення про масові розстріли в період окупації / І. Рябченко // Маловисківські вісті. - 2009. - 9 грудня. - С. 3

Анотація: За результатами роботи активістів та пошуковців Малої Виски у рамках

Всеукраїнської акції "Шляхами подвигу і слави"


93. Чалий І. Долі, обпалені війною / І. Чалий // Новгородківські вісті. - 2005. - 14 січня . - С. 2


94. Шевченко С. Окупація: невідомі аспекти / С. Шевченко // Вечірня газета. - 2009. - 30 січня. - С. 7


95. Шепель Ф. Окупація: Кіровоград у 1941 - 1944 роках / Ф.Шепель // Вечірня газета. - 2000. - 3 листопада. - С. 14


96. Шепель Ф. Статистика трагедии / Ф. Шепель // Украина-центр. - 2003. - 23 мая. - С. 7


97. Шкабой В. Страшный 1943-й / В. Шкабой // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 2 серпня. - С. 9

Анотація: Спогади про те, як жили кіровоградці під час німецької окупації 1941-1944 рр.


98. Шульга М. Як воював генерал Жадов : 5 серпня - день окупації Кіровограда / М. Шульга // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 3 серпня. - С. 1, 9


99. Шумейко О. В окупації: Повість дитячих літ / Шумейко О. // Наддніпрянка. - 1997. - № 27, 31-36, 40


100. Юрченко А. Расстрел в Злодейской Балке / А. Юрченко // Украина-центр. - 2003. - 9 мая. - С. 1, 3


2.2. ПАРТИЗАНСЬКИЙ РУХ. ПІДПІЛЛЯ

Мені в пісеннім слові „партизани”
Незламним духом чується
Народ

Станіслав Стриженюк


101. Анохіна О. Пам’ять твоя, Красногірко! / О. Анохіна // Молодий комунар. - 1979. - 10 лютого

Анотація: Про картину Михайла Надєждіна "Пам"яті героїв "Спартака"


102. Баглюк В. Рейд партизанського з’єднання М.І.Наумова нашим краєм / В. Баглюк // Вісті Світловодщини. - 2006. - 20 січня. - С. 5


103. Баглюк В. Партизанськими стежинами : До Дня партизанської слави / В. Баглюк // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 38: 18 вересня. - С. 2 : фото

Анотація: У партизанських лавах мужньо боролися з ненависним ворогом десятки наших земляків. Розповідь про нашого земляка К. Скрипника, мужнього партизана


104. Батура І. Вдячність за героїчний подвиг : День партизанської слави / І. Батура // Зоря. - 2009. - 26 вересня. - С. 1

Анотація: ВІдзначення Дня партизанської слави у бібліотеках району


105. Березняк Є. Пароль "Dum Spiro" / Березняк Є. // Військо України. - 2004. - № 9-10. - С. 34-35

Анотація: Уривок з відомої книги супроводжується кольоровим фотопортретом автора


106. Берест К. "Нас водила молодість" // Там, де Ятрань.. - 2003. - 19 грудня. - С. 4


107. Берест К. Батьківщина кличе : Нарис / К. Берест // Кіровоградська правда. - 1966. - 8, 13, 17 грудня. - С. 2


108. Берест К. Люди виходять у ніч : Документальна повість / К. Берест // Молодий комунар. - 1968. - 17, 20, 24 жовтня; 2, 12, 14, 16, 19, 21, 23, 26, 30 листопада; 5, 10, 12, 17, 19 грудня. - С. 4


109. Берест К. Наводжу на ціль : Нарис / К. Берест // Кіровоградська правда. - 1966. - 11 жовтня. - С. 3


110. Берест К. Сокіл: Нарис / К. Берест // Кіровоградська правда. - 1967. - 1, 4, 10, 13серпня. - С. 3


111. Біла Л. Повідомлення вплела у коси : Завтра - День партизанської слави / Л. Біла // Долинські новини. - 2005. - 21 вересня. - С. 1


112. Біля прапора Перемоги // Комуністична праця. - 1975. - 12 серпня

Анотація: Про перебування членів підпільної комсомольської організації "Спартак" у Москві


113. Богомільчук С. Нащадки не забули їхнього героїзму / Богомільчук С. // Народне слово. -

2006. - 26 вересня. - С. 1


114. Бондар О. Вшанували народних месників / О. Бондар // Народне слово. - 2009. - 24

вересня. - С. 1, 5

Анотація: Про урочистості у меморіалі "Фортечні вали" та біля пам’ятника партизанам Чорного лісу в Знам’янському районі з нагоди Дня партизанської слави


115. Бондар О. Партизанив у Чорному лісі / О. Бондар // Народне слово. - 2009. - 19 листопада. - С. 5

Анотація: Уривок з книги спогадів ветерана Великої Вітчизняної війни "А минуле здається сном..." М.М.Добровольського


116. Бордюжа О. Вони йшли у безсмертя : 22 вересня - День партизанської слави / О. Бордюжа // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2006. - 21 вересня. - С. 3

Анотація: За матеріалами Добровеличківського районного краєзнавчого музею


117. Бордюжа О. Вчитель : За матеріалами Добровеличківського краєзнавчого музею / О. Бордюжа // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2006. - С. 4. - 22 червня


118. Брадій К. Нас водила молодість...: Загін летючих партизан / К.Брадій // Новоукраїнські новини. - 2000. - № 20. - С. 2


119. Братченко И. Есть в селе музей / И. Братченко // Правда Украины. - 1984. - 25 июля

Анотація: Музею "Спартака" присуджено Республіканську премію ім. М.Островського


120. Бржезинський І. Відважний партизан із Захарівки / Бржезинський І. // Вісті Світловодщини. - 2002. - 3 травня. - С. 2


121. Будзерко Л. Живе джерело мужності : 22 вересня - День партизанської слави / Л. Будзерко // Слово і час . - 2004. - 21 вересня . - С. 4


122. Вальчишена Т. 22 вересня - День партизанської слави / Вальчишена Т. // Вільне слово. - 2006. - 20 вересня. - С. 4


123. Виноградов А. Слава и боль Зеленой Брамы / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2009. - 27 августа. - С. 12, 13

Анотація: Про керівника пошукового загону "Зелена Брама" Анатолія Фартушного з села Підвисокого Новоархангельського району, де в серпні 1941 року частини 6-ї і 12-ї радянських армій опинилися в німецькому оточенні


124. Вірність "Спартака" // Молодий комунар. - 1975. - 16 січня; Кіровоградська правда. - 1975. - 18 січня

Анотація: Про підпільну комсомольську організацію "Спартак" у с. Красногірка Голованівського району


125. Віталко К. Мужня землячка / К. Віталко // Гайворонські вісті. - 2009. - 27 жовтня. - С. 1: іл.1

Анотація: Про Л.А. Чабаненко ветерана ВВВ, яка допомагала Гайворонській підпільній організації, доставала ліки, бинти для партизанів.


126. Волошин Б. Життя, в якому вмістилася епоха / Б. Волошин // Слово і час. - 2005. - 19 липня. - С. 3

Анотація: Розповідь про славного земляка Павла Пустомельника, ветерана органів внутрішніх справ, партизана одеських катакомб, інспектора з пожежної безпеки


126. Герої нескореного "Спартака" : Фото // Молодий комунар. - 1975. - 29 травня


127. Гончаренко В. Пристані суворої пам’яті : Відкриття пам’ятника героям-підпільникам "Спартака" / В. Гончаренко // Молодий комунар. - 1978. - 2 листопада


128. Григоренко М. На землі "Спартака" / М. Григоренко // Комуністична праця. - 1981. - 31 січня


129. Гусеев О. Подвиг подпольщиков "Спартака" / О. Гусеев // Правда. - 1975. - 29 мая


130. Дабіжа К. З московською гостинністю / К. Дабіжа // Комуністична праця. - 1975. - 16 серпня

Анотація: Розповідь про перебування в Москві учасників підпільної комсомольської організації "Спартак"


131. Дайдакулов Р. Отважная подпольщица / Р. Дайдакулов // Ведомости. - 2004. - 17 декабря. - С. 5


132. Даценко В. Вони пройшли через пекло / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 14 травня. - С. 6

Анотація: Дані про активних учасників руху опору радянських військовополонених, які вели крокопролитні бої з гітлерівцями на території Кіровоградщини


133. Дейнега Д. Розвідники / Д. Дейнега // Слово і час. - 2003. - 18 жовтня. - С. 4


134. Дейнекін П. Схиляючись перед подвигом / П. Дейнекін // Радянська Україна. - 1981. - 30 липня

Анотація: Про сільський музей с. Красногірка, який зберігає пам’ять про "Спартаківців"


135. Деркач В. Партизанський зв’язковий / В. Деркач // Гайворонські вісті. - 2005. - 8 червня. - С. 3


136. Дзбановська Н Наш мужній земляк / Н Дзбановська // Вільне слово. - 2001. - 20 червня. - С. 4


137. Діброва Л. Горджусь батьком / Діброва Л. // Вільне слово. - 2001. - 8 серпня. - С. 2


138. Драганова В. Зустріч зі спартаківцями / В. Драганова // Ленінська зоря. - 1976. - 25 травня

Анотація: Зустріч з членами підпільної організації "Спартак" Г.А.Безверхим та В.Р.Тиховським


139. Думчин І. Пам’яті Миколи Захаровича Тимка / Думчин І. // Вперед. - 2004. - 30 грудня. - С. 6

Анотація: До роковин з дня смерті уродженця нашого краю, комсомольського вожака холодноярських партизан М.З.Тимка, якому встановлено меморіальну дошку на будинку № 60 по вул. Набережної Перемоги у Дніпропетровську


140. Жахалова Н. З історії підпілля : До 55-річниці визволення України та 56-ї річниці звільнення м.Олександрії від фашистських загарбників / Н.Жахалова // Вільне слово. - 1999. - 3 грудня. - С. 4


141. Жигадло О. Як ми боролися за перемогу : Уривки із спогадів / О. Жигадло // Вперед. - 2005. - 20 вересня. - С. 2


142. З партизанського минулого нашого краю : До Дня партизанської слави // Придніпров'я. - 2004. - 22 вересня. - С. 2

Анотація: Йдеться про партизанський рух 1918-1919 та 1941 років


143. Здір Л. Партизанам присвячується / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 23 вересня. - С. 2


144. Здір Л. Про подвиг юних героїв пам’ятаємо / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 10 жовтня. - С. 1

Анотація: Про встановлення у с. Підлісному Олександрівського району оновлених пам’ятних знаків юним учасникам партизанського загону імені Ворошилова, які трагічно загинули


145. Зима Т. "Вони здобували для нас свободу..." / Т. Зима // Світловодськ вечірній. - 2007. - № 77-78: 27 вересня. - С. 10: фото

Анотація: Урочистості з нагоди Дня партизанської слави цього року розпочалися у ЗОШ № 1 урочистою лінійкою за участю ветеранів, представників влади, учнів та викладачів школи.


146. Их подвиг не забудут // Ведомости Плюс. - 2008. - 26 сентября. - С. 5

Анотація: На Кіровоградщині відзначили День партизанської слави.


147. Ігнатенко О. Молоді герої "Спартака" / О. Ігнатенко // Радянська Україна. - 1975. - 29 травня


148. Кантата: Музичний твір, присвячений пам’яті підпільної організації "Спартак" // Молодий комунар. - 1988. - 29 жовтня


149. Касуркін А. Безсмертний подвиг: Про підпільну організацію "Спартак" / А. Касуркін // Ленінська зоря. - 1976. - 20 листопада


150. Касуркін А. Полум’яне серце Надійки / А. Касуркін // Комуністична праця. - 1978. - 23 лютого

Анотація: Про Надію Черевичну, учасницю героїчної підпільної комсомольської організації "Спартак"


151. Касуркін А. Самчишини: Пам’яті героїчного "Спартака" / А. Касуркін // Комуністична праця. - 1977. - 7 листопада


152. Коваленко І. Головківські підпільники : До дня визволення Олександрії від фашистів / І. Коваленко // Вільне слово. - 2004 . - 1 грулня. - С. 3


153. Ковальчук М. Кому заважав Петро Граматчиков із загону "Південний"? / М. Ковальчук // Там, де Ятрань.. - 2003. - 10 жовтня. - С. 2


154. Корінь Т. "Нас кілька разів рятувало диво. І добрі люди" / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2009. - 22 вересня. - С. 5

Анотація: Розповідь про командира партизанського загону С.І.Долженко, почута від доньки відомого партизана, кіровоградки Валентини Семенівни Долженко


155. Кравченко Н. Єдина в районі жінка-пертизанка: Обличчя номера / Кравченко Н. // Новгородківські вісті. - 2008. - 25 січня. - С. 3

Анотація: Стаття-персоналія містить детальний опис подій часів Великої Вітчизняної війни та фото Тетяни П`ятової із Тернівки Новоархангельського району


156. Красота К. Її партизанський квиток №100 / К. Красота // Новомиргородщина. - 2005. - 16 квітня. - С. 2


157. Крижановський М. Підпільо-партизанський рух у роки Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині: 22 вересня - День партизанської слави / М. Крижановський // Кіровоградська правда. - 2004. - 21 вересня. - С. 3


158. Крикульський Б. У витоків загону "Південний" / Б.Крикульський // Вісник Голованівщини. - 2000. - 6 травня. - С. 2


159. Кротов О. Партизанський ватажок : 110 років з дня народження партизанського командира Іллі Даниловича Діброви / О.Кротов // Кіровоградська правда. - 2001. - 11 серпня. - С. 4


160. Кудінов В. Громив фашистів найчисельніший в Україні партизанський загін...: [зі спогадів колишніх партизан та старшої дочки нескореного командира ] / В. Кудінов // Ведомости Плюс. - 2007. - 5 октября. - С. 7

Анотація: Про долю Хитриченка Івана Олександровича - командира Київського партизанського з'єднання, згодом репресованого.


161. Кудінов В. Партизанський похід Кіровоградщиною / Кудінов В. // Вечірня газета. - 2006. - 10 лютого. - С. 8


162. Кулик Г. Навіки в серці проросте / Г. Кулик // Кіровоградська правда. - 1987. - 11 листопада

Анотація: Про підпільну комсомольську організацію "Спартак" ( Голованівський район)


163. Кулик Г. По місцях комсомольської слави : Про музей с. Красногірка "Спартак" / Г. Кулик // Комуністична праця. - 1988. - 9 серпня


164. Кулик Г. Тих днів не змовкне слава : До 40-річчя створення підпільної комсомольської організації "Спартак" / Г. Кулик // Молодий комунар. - 1982. - 18 вересня


165. Кулик Г. Центр виховання молоді / Г. Кулик // Вісник Голованівщини. - 2005. - 29 жовтня. - С. 2

Анотація: 27 років тому, напередодні Дня народженя комсомолу (29 жовтня), у Красногірці було відкрито музей "Спартак", присвячений героїчному подвигу молодіжного підпілля


166. Куницький В. В партизани йшли за покликом серця / В. Куницький // Вільне слово. - 2006. - 20 вересня. - С. 4


167. Левина А. Приблизили День Победы : О группе "Спартак" / А. Левина // Комсомольская правда. - 1975. - 1 апреля


168. Лівашников Ю. Спадкоємці "Спартака" / Ю. Лівашников // Молодий комунар. - 1984. - 23 червня

Анотація: Юні красногірці бережуть пам"ять про односельців з організації "Спартак"


169. Лісняк Г. Бій в Голочанському лісі : 22 вересня- День партизанської слави / Г. Лісняк // Вісник Голованівщини. - 2006. - 23 вересня. - С. 5


170. Лісняк Г. Партизанський бій в урочищі "Голоче" / Г.Лісняк // Вісник Голованівщини. - 2000. - 6 травня. - С. 2


171. Логвиненко В. "Спартак" залишається жити / В. Логвиненко // Молодий комунар. - 1975. - 6 лютого; Молодий комунар. - 1975. - 1 травня


172. Логвиненко В. Герої нескореної Красногірки / В. Логвиненко // Україна. - 1975. - №26. - С. 6-8 ; Україна. - 1975. - №27. - С. 6-7


173. Логвиненко В. Непокоренные / В. Логвиненко // Комсомольская правда. - 1975. - 27 марта

Анотація: Про підпільну комсомольську організацію "Спартак" із с. Красногірка Голованівського району


174. Логвиненко В. Факел "Спартака" / В. Логвиненко // Кругозор. - 1975. - №3-4; Кругозор. - 1975. - №11. - С. 8

Анотація: У №11 журналу "Кругозор" за 1975 рік вміщено грамплатівку, що стосується організації "Спартак"


175. Макей Л. Невмируща слава партизан / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 23 вересня. - С. 1

Анотація: У День партизанської слави відбулись традиційні урочистості на Фортечних валах в обласному центрі


176. Марченко А. Вони не скорилися ворогу : 22 вересня - День партизанської слави / Марченко А. // Зоря. - 2003. - 19 вересня. - С. 2


177. Матівос Ю. Безсмертя пам’яті народної / Ю. Матівос // Молодий комунар. - 1981. - 11 серпня

Анотація: Подвиг легендарного "Спартака" знову оживає на сторінках нової книги Михайла Канюки


178. Матівос Ю. Гарібальдієць із Косівки / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2007. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Оповідь про нашого земляка із Косівки Олександрійського району Миколу Чорноуса, партизана-гарібальдійця, учасника Руху Опору в Європі


179. Матівос Ю. Останній подвиг командира : (До 100-річчя від дня народження С.І.Долженка - командира партизанськог загіну ім.Ворошилова) / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 1999. - 27 квітня. - С. 2


180. Мельник В. В. Прикордонник, партизан, земляк : До Дня партизанської слави / В. Мельник В. // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2004. - 25 вересня. - С. 3


181. Міщенко С. Про подвиг "Спартака" / С. Міщенко // Літературна Україна. - 1979. - 6 липня

Анотація: Новий твір Віталія Логвиненка "Ятрань" розповідає про комсомольців с. Красногірка Голованівського району


182. На землі героїв "Спартака" // Молодь України. - 1975. - 31 травня


183. Нагорний О. Ми пам’ятаємо партизана Діброву / Нагорний О. // Народне слово. - 2001. - 9 серпня. - С. 3


184. Нагорный А. Дороги Григория Мельника / А. Нагорный // Ведомости. - 2005. - 11 февраля. - С. 5


185. Наріжний О. Студент, агроном, партизан / О. Наріжний // Олександрійський тиждень. - 2010. - 7 січня. - С. 3

Анотація: Фото та стаття-персоналія про земляка, партизана, що загинув у березні 1945 року


186. Недбальська О. Народні месники Кіровоградщини: Партизанський рух на Кіровоградщині / О. Недбальська // Народне слово. - 2002. - 24 вересня. - С. 3


187. Олійник В. За завісою часу / В. Олійник // Трудівник Устинівщини. - 2003. - 8, 13 травня. - С. 2


188. Ольха Н. Білоруський партизан, який жив і працював у нашому містечку / Н. Ольха // Новоукраїнські новини. - 2006. - 23 вересня. - С. 4


189. Останнє доручення штабу : 22 вересня - День партизанської слави // Кіровоградська правда. - 2009. - 22 вересня. - С. 5

Анотація: Подаються уривки з документальної розповіді В.Шурапова та Р.Федосєєвої про героїчне підпілля і партизанський рух кіровоградців в роки війни і листа, в яких йдеться про нашу землячку-партизанку К.Байраченко


190. Павличук О. Партизанськими стежками / О. Павличук // Гайворонський кур'єр. - 2009. - 28 листопада. - С. 2

Анотація: В честь 100-річчя з дня народження активного учасника партизанського руху в нашому краї - Колесника А.І.


191. Павличук О. Смерті дивились в обличчя : 22 вересня - День партизанської слави / О. Павличук // Гайворонські вісті. - 2006. - 20 вересня. - С. 2


192. Панченко П. Евакуір нах Кутузман! : Так це було... / П. Панченко // Новгородківські вісті. - 2008. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Спогади про часи окупації


193. Пилипенко О. Кінець "Голубої стріли" / О Пилипенко // Народне слово. - 2001. - 21 червня. - С. 3


194. Піценко С. Від шкільної парти в партизанський рух : 22 вересня - День партизанської слави / С. Піценко // Вільне слово. - 2005. - 14 вересня. - С. 7 ; Вільне слово. - 2005. - 21 вересня. - С. 7

Анотація: Матеріал підготовлено за рукописами Василя Куницького


195. Плєшкова О. Вклонімося мужності жінки і гідності матері : Партизанка / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2007. - 9 травня . - С. 1, 3

Анотація: Стаття-персоналія про Ярбу Олену Іванівну, партизанку з брянщини, що нині живе у Знам’янці


196. Погрібний В. "Прошу РК КП(б)У послати мене..." : Нові документи про членів підпільної комсомольської організації "Спартак" / В. Погрібний // Молодий комунар. - 1975. - 12 квітня

ёё

197. Погрібний В. Вірність червоному прапору : Відкриття музею підпільної комсомольської організації "Спартак" / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 1978. - 31 жовтня


198. Погрібний В. Нескорений "Спартак" / В. Погрібний // Сільські вісті. - 1975. - 29 травня ; Кіровоградська правда. - 1975. - 7 травня


199. Поліщук В. Кіровоградські сторінки життя легендарного партизана / В. Поліщук // Вечірня газета. - 2004. - 20 серпня. - С. 15


200. Про подвиг героїв Зеленої Брами : 22 вересня - День партизанської слави // Слово і час. - 2007. - 22 вересня. - С. 2

Анотація: Презентація публіцистично-документальної книги Миколи Ковальчука "Оточення вогневе", присвячене Зеленій Брамі


201. Рожкован О. Герої підпілля Бобринеччини : 22 вересня - День партизанської слави / О. Рожкован // Честь хлібороба. - 2004. - 21 вересня. - С. 2


202. Романюк Л. Справжнє прізвище Матвєєва – Суський : (Про партизанський загін Матвєєва, що діяв на території нашої області) / Л.Романюк // Чому?. - 1999. - 12 січня. - С. 1, 4


203. Рябошапка О. 22 вересня - День партизанської слави / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2004. - 22 вересня. - С. 3


204. Рябошапка О. 22 вересня - День партизанської слави / О. Рябошапка // Сільське життя. - 2003. - 20 вересня. - С. 4


205. Рябошапка О. Аби ніколи не забувалося : До Дня партизанської слави / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 20 вересня. - С. 5


206. Рябошапка О. Білі, червоні гвоздики / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 22 листопада. - С. 5


207. Рябошапка О. Є символічна могила. А вулиця коли? / О.Рябошапка // Сільське життя. - 2001. - 17 липня. - С. 3


208. Рябошапка О. Зберегти ім'я своє / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 9 травня. - С. 1, 6


209. Рябошапка О. Комісар Тараненко : Розповідь про партизанський загін "За Родину!" / О.Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2001. - 9 травня. - С. 2


210. Рябошапка О. Патріоти нашого краю / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2005. - 6 квітня. - С. 4


211. Рябошапка О. Поруч з Дібровою / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2005. - 7 травня. - С. 4


212. Рябошапка О. Шумить і стогне Чорний ліс : Документальна повість / О.Рябошапка // Вісник регіону. - 2000. - №№11-16. - С. 4


213. Савченко Є. Спартаківка / Є. Савченко // Молодь України. - 1975. - 3 серпня

Анотація: Про Н. Ястремську, члена підпільної комсомольської організації "Спартак"


214. Саленко Г. Диверсії з підписом "Нечаєв - Луняченко " / Г. Саленко // Освітянське слово. - 2008. - січень. - С. 7

Анотація: Розповідь про вчителя історії Олексія Гордійовича Луняченка, який в роки Великої Вітчизняної війни став комісаром першого на Знам"янщині партизанського загону імені Щорса


215. Сандул В. Партизанськими стежками / В. Сандул // Гайворонські вісті. - 2005. - 26 січня. - С. 2


216. Семендяєва А. Вікопомне / А. Семендяєва // Комуністична праця. - 1981. - 19 лютого

Анотація: Про музей підпільної організації "Спартак"


217. Семендяєва А. З іменем "Спартака": До 40-річчя від дня створення комсомольського підпілля в с. Красногірка Голованівського району / А. Семендяєва // Молодий комунар. - 1982. - 31 липня


218. Семендяєва А. На батьківщині героїв / А. Семендяєва // Ленінець. - 1981. - 17 лютого

Анотація: Про музей підпільної комсомольської організації "Спартак" у с. Красногірка


219. Семендяєва А. Прийдіть поклонитися / А. Семендяєва // Молодий комунар. - 1981. - 5 лютого

Анотація: Про музей підпільної комсомольської організації "Спартак" с. Красногірка Голованівського району


220. Сергєєв В. Перевірка на дорогах : 22 вересня - День партизанської слави / В. Сергєєв // Народне слово. - 2006. - 21 вересня. - С. 3


221. Сергєєв В., директор міського краєзнавчого музею Ілля Діброва : шлях боротьби / В. Сергєєв // Світловодськ вечірній. - 2009. - № 75-76: 17 вересня. - С. 8 : фото

Анотація: Зоряним часом славетного воєнізованого партизанського підрозділу ім. К. Є. Ворошилова, який активно діяв на теренах Новогеоргіївщини, стала друга половина 1943-го року, коли в командування ним вступив Ілля Данилович Діброва


222. Сергєєв В., директор міського краєзнавчого музею У буремні роки війни / В. Сергєєв // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 43: 23 жовтня. - С. 1

Анотація: Про роки Великої Вітчизняної війни на Новогеоргіївщині


223. Смірнова Л., студентка Харківського Національного Університету ім. В. Н. Каразіна "Набат" з минулого: Невідомі герої / Л. Смірнова // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 37-38: 8 травня. - С. 8 : фото

Анотація: В роки Великої Вітчизняної війни в нашому краю діяла молодіжна підпільна організація "Набат". Їі лідером був Василь Іванович Ус.


224. Солонар В. Клавдія Байраченко - у спогадах : До Дня партизанської слави / В. Солонар // Колос. - 2009. - 5 вересня. - С. 2

Анотація: Публікація містить розповідь про те, як загинула К.Байраченко, її фотопортрет та уривок з листа колишнього полоненого, врятованого Клавою, який надійшов на адресу Василя Козаченка


225. Співак М. По той бік таємниці / М. Співак // Гайворонські вісті. - 2007. - 14 березня. - С. 2

Анотація: Поновлена публікація ( першодрук у газеті "Вогні комунізму" від 19 жовтня 1965 року) про антифашистське підпілля у Гайвороні


226. Стах В. З когорти мужніх : До річниці заснування підпільної комсомольської організації "Спартак" / В. Стах // Комуністична праця. - 1990. - 7 листопада


227. Стежки заросли, а пам’ять вічна : 22 вересня - День партизанської слави // Вперед. - 2004. - 21 вересня. - С. 3


228. Сторчова О. Вшановано пам’ять учасників партизанського руху / О. Сторчова // Сільський вісник. - 2003. - 30 вересня. - С. 1, 2


229. Табунчик Григорій. Повість партизанського зв’язкового: (Друкується з продовженням) / Табунчик Григорій // Там, де Ятрань.. - 2001. - № 13-17, 19 . - С. 2


230. Тарасов І. Подвиг їх безсмертний / І. Тарасов // Ленінець. - 1975. - 14 серпня Анотація: Розповідь про діяльність підпільної комсомольської організації "Спартак"


231. Татарченко Т. Він ішов партизанськими стежками / Т. Татарченко // Долинські новини. - 2003. - 8 травня. - С. 4


232. Тих днів не згасне слава...: (за матеріалами книги "Вікопомний подвиг жителів Новоукраїнського району") // Новоукраїнські новини. - 2009. - 28 лютого. - С.1.: фото

Анотація: Діяльність підпільних груп району під час Великої Вітчизняної війни та участь представників Новоукраїнщини у бойових операціях на фронтах Великої Вітчизняної війни


233. Тиховський В. Жили нескореними: Спогади члена підпільної комсомольської організації "Спартак" / Тиховський В. // Молодий комунар. - 1982. - 6 листопада


234. Тиховський В. Незабутні спогади / Тиховський В. // Вісник Голованівщини. - 2007. - 17 березня. - С. 2

Анотація: Автор публікації - член підпільної органеізації "Спартак", партизан - про участь підпільників та партизан у визволенні краю


235. Тиховський В. Хто був командиром "Южного"?: Передм. С.Піддубного / Тиховський В. // Там, де Ятрань.. - 2003. - 30 травня, 6 червня. - С. 2


236. Ткач О. Крутеньківська трагедія / О. Ткач // Вісник Голованівщини. - 2005. - 18 червня. - С. 4


237. Ткачук Петро Молодий серцем і душею / Петро Ткачук, [б. р.] // Вісті Світловодщини. - 2001. - 15 червня. - С. 2


238. Удод І. Вони були патріотами / Удод І. // Придніпров'я. - 2003. - 29 жовтня. - С. 3


239. Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Френчко Л. // Ведомости. - 2005. - 29 апреля. - С. 8

Анотація: Кіровоградська підпільниця, вчителька математики середньої школи № 5, Олена Захарівна Бур’янова була розстріляна разом з іншими підпільниками 22 листопада 1943 року. На її честь названо вулицю у Кіровограді


240. Харченко Н. Партизанська слава Новоархангельська / Н. Харченко // Колос. - 2003. - 24 вересня. - С. 2


241. Хвильовий М. Пам'ять про визволителів житиме вічно / М. Хвильовий // Зорі над Синюхою. - 2009. - 31 жовтня. - С. 1

Анотація: Вільшанка святкує 65 - ту річницю визволення України від німецько - фашистських загарбників


242. Цибульский М. Такий знайомий легендарний Шаповалов / М. Цибульский // Народне слово. - 2004. - 8 травня. - С. 3


243. Цибульський М. Видатний письменник партизанив на Кіровоградщині / М. Цибульський // Народне слово. - 2003. - 20 вересня. - С. 2


244. Цибульський М. Комісар Сабанський / М.Цибульський // Кіровоградська правда. - 2001. - 25 жовтня. - С. 2


245. Цибульський М. Така знайома легендарна постать : До 60-річчя партизанського руху / М.Цибульський // Кіровоградська правда. - 2001. - 16 жовтня. - С. 4


246. Чабаненко В. Майор Міклей / В. Чабаненко // Кіровоградська правда. - 1976. - 17 липня

Анотація: Про героя "Спартака", підпільної комсомольської організації


247. Черкас І. Мужнім людям партизанам і підпільникам присвячується / І. Черкас // Вперед. - 2005. - 20 вересня. - С. 2


248. Чорновол І. Палає вогонь "Спартака" / І. Чорновол // Комуністична праця. - 1976. - 1 січня

Анотація: Розповідь про музей підпільної організації с Свірневого


249. Шарамко І. На березі Синюхи / І. Шарамко // Народне слово. - 2009. - 24 вересня. - С. 1, 5

Анотація: Колишній партизан, колишній голова сільської ради села Тернівки ділиться спогадами про підпільно-партизанську діяльність на території села у роки Великої Вітчизняної війни


250. Шарамко І. На березі Синюхи / І. Шарамко // Народне слово. - 2009. - 24 вересня. - С. 1, 5

Анотація: Колишній партизан, колишній голова сільської ради села Тернівки ділиться спогадами про підпільно-партизанську діяльність на території села у роки Великої Вітчизняної війни


251. Шевчук М. Вікопомне : Відкриття музею підпільної комсомольської організації "Спартак" в с. Красногірка / Шевчук М. // Молодь України. - 1978. - 25 жовтня


252. Шевчук М. Волощуки : До 40-річчя створення підпільної комсомольської організації "Спартак" / Шевчук М. // Молодий комунар. - 1982. - 11 вересня


253. Шевчук М. Волощуки : Нарис / Шевчук М. // Кіровоградська правда. - 1991. - 2 серпня

Анотація: Розповідь про сім"ю старости, яка допомогала "Спартаківцям"


254. Шевчук М. І повертаються в безсметря імена : Герої "Спартака" / М. Шевчук // Молодий комунар. - 1975. - 31 травня


255. Шевчук М. Корчагінці Красногірки : Урок мужності веде колишній член підпільної комсомольської організації "Спартак" В.Р.Тиховський / Шевчук М. // Молодий комунар. - 1984. - 22 вересня


256. Шевчук М. Пам’ять : "Спартак" залишається жити / Шевчук М. // Молодий комунар. - 1977. - 27 жовтня


257. Шевчук М. Слава Красногірки : Відкриття музею підпільної комсомольської організації "Спартак" в с. Красногірка Голованівського району / Шевчук М. // Молодий комунар. - 1978. - 29 жовтня


258. Шкирай Л., директор Захарівського краєзнавчого музею Сторінками історії партизанського руху / Л. Шкирай // Вісті Світловодщини. - 2007. - № 40: 4 жовтня. - С. 2

Анотація: Автор розповідає про наших земляків-партизан.


259. Шраменко М. Їх подвиг житиме у віках : До Дня партизанської слави / М. Шраменко // Колос. - 2009. - 26 вересня. - С. 4

Анотація: Матеріали музею партизанської слави села Шляхове, який був створений місцевими школярами та педагогами, тепер зберігаються у районному музеї. На висоті, за взяття якої полягло чимало партизан-наумівців, встановлено пам`ятник. Публікація містить фото М.Наумова та розповідь про відвагу партизан


260. Щербатюк Т. Партизанський рух у Глодосах / Т. Щербатюк // Новоукраїнські новини. - 2007. - 14 квітня. - С. 6

Анотація: За матеріалами архівного відділу Новоукраїнської РДА


261. Юрченко О. Партизанський рух - на полотнах художників / О. Юрченко // Народне слово. - 2009. - 24 вересня. - С. 8

Анотація: Про відкриття в обласному художньому музеї виставки робіт кіровоградських художників до Дня партизанської слави


262. Юферова Л. Світла вам пам’ять, мужні земляки : 22 вересня - День партизанської слави / Юферова Л. // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2006. - 23 вересня. - С. 2


2.3. УЧАСНИКИ ВІЙНИ


Кружляє бою круговерть,
Мов огненна юга…
Солдат не думає про смерть,
Він смерть перемага.

Сава Голованівський263. А сім'я отримала похоронку : Про ветерана Леоніда Кириловича Гур'єва // Вечірня газета. - 2002. - 30 серпня. - С. 4


264. Андрушко Т. Ветерану є що згадати / Андрушко Т.; Т. Андрушко // Маловисківські вісті. - 2006. - 18 січня. - С. 3

Анотація: Самодіяльний художник і поет, В.Гнибіденко продовжує активно працювати на благо громади. Вміщено фотопортрет митця


265. Архипова В. Ветеран - довгожитель / В. Архипова // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 37-38: 8 травня. - С. 3: фото

Анотація: Учасник Великої Вітчизняної війни, інвалід ІІ групи Василь Давидович Терещенко у січні нинішнього року зустрів свій 97-ий рік народження. Має ще світлу пам'ять і багату біографію.


266. Архипова В. І падали зорі юності... / В. Архипова // Вісті Світловодщини. - 2009. - № 19: 7 травня. - С. 2: фото


267. Архипова В. Легенда про мужність, доброту та сердечність / В. Архипова // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 37-38: 8 травня. - С. 3: фото


268. Арчиков П. На лінії смерті / П. Арчиков // Провінція. - 2009. - 20 листопада. - С. 1, 3

Анотація: Вижила під час війни і дожила до 95-річного віку медична сестра евакуаційного госпіталю Валова К.


269. Багмет Н. Приклад мужності / Н. Багмет // Новомиргородщина. - 2008. - 9 травня. - С. 4

Анотація: Стаття-персоналія про учасницю Великої Вітчизняної війни, медсестру, нагороджену орденом "Красной звезды" та "За оборону Кавказа". Вміщено фото воєнних років


270. Бахтала В. Відважна дівчина Фрося : Ніхто не забутий, ніщо не забуто / В. Бахтала // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 2


271. Березович И. Спутники / Березович И. // Свет - Перспектива. - 2005. - 10 марта. - С. 13


272. Бєлінський В. Від Дніпра до Чехословаччини / В. Бєлінський // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 1

Анотація: Розповідь про ветерана війни


273. Бєлінський В. Від Дніпра до Чехословаччини / В. Бєлінський // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 1

Анотація: Розповідь про ветерана війни


274. Босько В. Стривожену пам'ять спалах гарячий обпалить: Про свою нелегку долю розповідає ветеран ВОВ М. С. Волков / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 22 червня. - С. 3


275. Босько В. Юні слідопити шукають генерала / В. Босько // Новомиргородщина. - 2005. - 2 квітня. - С. 6


276. Бржезинський Г. П'ятнадцятирічний герой [Текст] / Г. Бржезинський // Вільне слово. - 2009. - 2 грудня. - С. 3

Анотація: Біографія воїна


277. Вдовиченко О. Доля з автографом війни : На конкурс "Поспілкуймось з ветераном" / О. Вдовиченко // Гайворонські вісті. - 2005. - 20 квітня. - С. 2


278. Вієвський В. Вітаємо з ювілеєм!: Лейтенанту Дайдакулову - 85 / В. Вієвський // Народне слово. - 2007. - 27 вересня. - С. 3

Анотація: Привітання з 85-річним ювілеєм голови прес-груп обласної і міської організацій ветеранів України, члена Національної спілки журналістів України, воїна Великої Вітчизняної війни


279. Вітко М. Був такий хлопець / Вітко М. // Народне слово. - 2003. - 3 липня. - С. 3


280. Вовченко В. Прапороносці Перемоги / Вовченко В. // Зорі над Синюхою. - 2005. - 6 січня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 15 січня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 22 січня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 29 січня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 5 лютого. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 12 лютого. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 19 лютого. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 5 березня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 12 березня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 26 лютого. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 14 травня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 9 квітня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 2 квітня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 19 березня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 26 березня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 16 квітня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 26 квітня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 21 травня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 7 травня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 11 червня. - С. 2; Зорі над Синюхою. - 2005. - 22 жовтня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 19 листопада. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 26 листопада. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 3 грудня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 10 грудня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 12 листопада. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 17 грудня. - С. 1; Зорі над Синюхою. - 2005. - 24 грудня. - С. 1

Анотація: Короткі біографічні довідки і фотографії


281. Волной находит боль на душу" // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 7 мая. - С. 4


282. Волошин Б. Закарбувалося в серці назавжди: Земляки - учаснии Сталінградської битви / Б. Волошин // Слово і час. - 2003. - 8 травня. - С. 3


283. Волошин О. Двадцять тисяч п'ятсот годин у повітрі: Про колишнього льотчика-винищувача, пілота Аерофлоту - Костянтина Петровича Потапова / О.Волошин // Маловисківські вісті. - 1999. - 1 грудня. - С. 3


284. Ворона О. Допоки горітиме долі свіча / О. Ворона // Народне слово. - 2009. - 2 квітня. - С. 7

Анотація: Стаття про колишню фронтовичку, якій виповнилося 90 років


285. Ворона О. Час рікою пливе... / О. Ворона // Народне слово. - 2009. - 19 березня. - С. 5, 6

Анотація: Розповідь про ветерана війни, якому виповнилося 94 роки


286. Встановлено імена визволителів // Народне слово. - 2009. - 16 липня. - С. 5, 6

Анотація: Подається список прізвищ похованих у братській могилі поблизу села Липянки Шполянського району Черкаської області 26 воїнів з Кіровоградщини, які полягли під час визвольних боїв 20 лютого 1944 року


287. Говаженко В. "Він залишив автограф на Рейхстазі..." / В. Говаженко // Знам'янські вісті. - 2005. - 16 лютого. - С. 3


288. Головацька О. Таємниця порцелянової скриньки: Оповідання / О. Головацька // Долинські новини. - 2008. - 27 травня. - С. 4

Анотація: Листи з фронта, знайдені у старій хаті, виявились листами до коханої дружини солдата, що загинув незадовго до Перемоги


289. Григоренко Г. Завжди готова допомогти : Роки і долі / Григоренко Г. // Слово і час. - 2008. - 20 травня. - С. 4

Анотація: Стаття-персоналія написана як нарис, вміщено також два фото - воєнних років та сучасне


290. Гуцалюк О. Солдаты той войны : Воспоминания участника боевых действий - Л. Усачевой / О.Гуцалюк // Украина-центр. - 2002. - 11 мая. - С. 1, 5


291. Гуща І. Шляхами Перемоги : від Помічної до австрійських Альп / Гуща І. // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 5 травня. - С. 2-3


292. Дайдакулов Р. Автограф на стіні рейхстагу : Про мужнього фронтовика-земляка Ю. Горбаня / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2002. - 25 жовтня. - С. 10


293. Дайдакулов Р. Ветерани хочуть увічнити память свого товариша / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2008. - 18 липня. - С. 10


294. Дайдакулов Р. Ветеранське спасибі госпіталю / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2009. - 3 липня


295. Дайдакулов Р. Від Москви до Берліна / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2007. - 15 грудня. - С. 2

Анотація: Голова прес-групи ради обласної організації ветеранів України про ветерана Великої Вітчизняної війни О.Політаєва


296. Дайдакулов Р. Вітаємо ! / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2008. - 30 мая. - С. 8

Анотація: 90-й рік народження відсвяткував Олександр Родіонович Винник, ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій.


297. Дайдакулов Р. Вони визволяли Україну: Жінки області- ветерани Великої Вітчизняної війни / Р.Дайдакулов // Кіровоградська правда. - 1999. - 28 жовтня. - С. 3


298. Дайдакулов Р. Всім смертям наперекір / Р. Дайдакулов // Ведомости. - 2007. - 30 марта. - С. 8


299. Дайдакулов Р. Другий Сталінград : До 65-ї річниці Корсунь-Шевченківської битви / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2009. - 19 лютого. - С. 7

Анотація: Спогади ветерана про широку наступальну Корсунь-Шевченківську операцію у роки Великої Вітчизняної війни


300. Дайдакулов Р. Ему только 85... / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2007. - 10 августа. - С. 7: портр

Анотація: 85 років виповнилося Івану Федоровичу Баришу, ветерану Великої Вітчизняної війни.


301. Дайдакулов Р. Зустріч через шість десятиліть / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2007. - 23 серпня. - С. 4

Анотація: Про те, що в Кіровоградській міській раді організації ветеранів України відбулася зустріч поколінь: ветерани та молодь


302. Дайдакулов Р. І поріднився з Кіровоградщиною / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2009. - 25 декабря. - С. 7

Анотація: Спогади Івана Федоровича Бариша, ветерана Великої Вітчизняної війни


303. Дайдакулов Р. Нескорена / Р. Дайдакулов // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3


304. Дайдакулов Р. Однополчанин Олеся Гончара / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Розповідь про Ф.Матюшенка, який в роки Великої Вітчизняної війни воював разом з класиком української літератури О.Гончаром


305. Дайдакулов Р. Однополчанин Олеся Гончара : До 60-річчя Перемоги / Р. Дайдакулов // Новгородківські вісті. - 2004. - 24 вересня. - С. 2


306. Дайдакулов Р. Сквозь войну и годы / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2007. - 11 мая. - С. 6: портр

Анотація: Володимир Тимофійович Самброс - в минулому учитель історії, директор ряду кіровоградських шкіл, будучи на пенсії працює в міській організації інваліда Великої вітчизняної та інших війн - пройшов війну з першого до останнього дня.


307. Дайдакулов Р. Спокій не для нього : Розповідь про ветерана - Чинченко В. / Р.Дайдакулов // Кіровоградська правда. - 2002. - 28 травня. - С. 3


308. Дайдакулов Р. У боях з першого дня війни : Розповідь про ветерана ВВВ Ф. Скубака / Р. Дайдакулов // Кіровоградська правда. - 2002. - 17 вересня. - С. 3


309. Дайдакулов Р. У сорок четвертому на нього прийшла "похоронка" / Р. Дайдакулов // Зоря. - 2005. - 22 жовтня. - С. 2

Анотація: Розповідь про ветерана війни, кавалера багатьох нагород, інваліда, людину складної долі, нашого земляка Д.Лункана


310. Дайдакулов Р. Усім смертям наперекір : 22 червня - День скорботи і вшановування пам’яті жертв війни в Україні / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2008. - 21 червня. - С. 2

Анотація: Розповідь про героїзм у Великій Вітчизняній війні Миколи Михайловича Дишлового, який нині працює першим заступником голови Кіровоградського міського товариства інвалідів Великої Вітчизняної війни


311. Даценко В. Виграний бій рядового Боська / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 26 березня. - С. 6

Анотація: Автор детально досліджує біографічні дані загиблого у бою в Велику Вітчизняну війну нашого земляка з Новомиргородщини на основі справи в архіві управління Служби безпеки у Кіровоградській області


312. Даценко В. Він повернувся додому зі страшного 41-го... / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 11 серпня. - С. 1, 2

Анотація: Повідомлення про перепоховання виявлених під час будівельних робіт на Миколаївщині останків загиблого під час Великої Вітчизняної війни червоноармійця К.С.Комарницького, уродженця с. Пушкового Голованівського району


313. Демчук Л. Память про минуле потрібна не тільки ветеранам: Розмова з головою Кіровоградської міської організації ветеранів, депутатом міської ради Є. М. Чабаненко / Л.Демчук // Кіровоградська правда. - 2002. - 8 травня. - С. 1


314. Дмитращенко М. Салютувала Прага й Тихий океан / М. Дмитращенко // Вперед. - 2003. - 8 травня. - С. 3


315. До 60 - річчя Великої Перемоги // Вісник Голованівщини. - 2005. - 30 квітня. - С. 3


316. Доля Н. Живуть у селі ветерани / Н. Доля // Вперед. - 2005. - 2 квітня. - С. 2


317. Допомогли матеріально // 21-й канал. - 2009. - 17 вересня. - С. 1


318. Дячкова К. Пам`ять жіночого серця / К. Дячкова // Сільське життя. - 2009. - 2 травня. - С. 1

Анотація: Фото та нарис життя медичної сестри, підпільниці, учасниці бойових дій


319. Желєзняков Є. Одного разу вбитий... / Є. Желєзняков // Народне слово. - 2009. - 9 квітня. - С. 6

Анотація: Фронтовий кулеметник, ветеран, інвалід війни, керівник Добронадіївської ветеранської організації Яків Ковальчук згадує воєнні роки


320. Жуковський В. Незвичайна доля звичайної родини / В.Жуковський // Урядовий кур'єр. - 2001. - 8 травня. - С. 5


321. Заболотна Ю. Випробування долі ії не зломили / Ю. Заболотна // Сільський вісник. - 2003. - 12 квітня. - С. 5


322. Заболотній В. Олександрійські ветерани - учасники курської битви / В. Заболотній // Вільне слово. - 2008. - 8 жовтня. - С. 4

Анотація: Коротка біографія учасників Курської битви: Настасьева Григорія Кириловича, Хоревського Василя Пилиповича, Веселовського Бориса Констянтиновича


323. Загиблі на чужині : Поіменний перелік загиблих громадян Кіровоградської області // Народне слово. - 2004. - 10 серпня. - С. 4; Народне слово. - 2004. - 12 серпня. - С. 4; Народне слово. - 2004. - 14 серпня. - С. 4


324. Запам'ятаймо їхні імена // Вісті Світловодщини. - 2009. - № 19: 7 травня. - С. 2

Анотація: Учасників Великої Вітчизняної війни з кожним роком стає все менше і менше. У нашому районі таких людей залишилось 71. Їх варто знати поіменно


325. Запорожець С. Фронтовики, надіньте ордени!: Гортаючи анкети / С.Запорожець // Трудівник Устинівщини. - 2002. - 8 травня. - С. 2


326. Їх поєднала війна: Збережемо память про подвиг // Степовий край. - 2005. - 15 лютого. - С. 2


327. Їхній внесок у перемогу: Партизанська родина П. Загребельного // Вечірня газета. - 2002. - 30 серпня. - С. 4


328. Калугіна С. Доля одного солдата / С. Калугіна // Вісті Світловодщини. - 2009. - № 8: 19 лютого. - С. 1: фото

Анотація: Про нашого земляка, жителя Григорівки Андрія Бур'янського


329. Касьяненко М. Ветерани - наша гордість і честь : Ніхто не забутий, ніщо не забуто / М. Касьяненко // Сільський вісник. - 2009. - 12 вересня. - С. 3

Анотація: Про ветеранів Великої Вітчизняної війни із села Щасливе - Г. Олійника та І. Пашковського, довгожителів - О. Машинець та М. Капелюху


330. Кердіваренко О. Любов і гнів були сильнішими за страх і смерть : Розповідь про ветерана-лікаря Безрукова Є. Г. / О.Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2002. - 8 травня. - С. 2


331. Кердіваренко О. На передовій - від перших до останніх днів : Розповідь ветерана Я. І. Хомяка про воєнну юність / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2002. - 22 червня. - С. 3


332. Кердіваренко О. Пам'яттю зобов'язаний : Розповідь про ветерана ВВВ і гарну людину Р. М. Дайдакулова / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2002. - 17 вересня. - С. 3


333. Кімнатний В. Погляд назад / В. Кімнатний // Вісник Голованівщини. - 2005. - 23 квітня. - С. 3


334. Князєва Л. Солдат з душею поета / Л. Князєва // Вільне слово. - 2005. - 13 квітня. - С. 4

Анотація: Біографію доповнюють фотопортрет І.Шаповала та його вірші


335. Кобець О. Ветерани - учасники партизанського руху отримають від міської влади грошову допомогу / О. Кобець // Вечірня газета. - 2009. - 18 вересня. - С. 2


336. Ковальчук К. Вшанували фронтовичку / К. Ковальчук // Сільські вісті. - 2008. - 20 червня. - С. 2

Анотація: Про урочисте вручення головою обласної ради М.Сухомлином ключів від автомобіля, придбаного керівником фермерського господарства "Олена", що в Гайвороні Юрієм Сиротою для колишньої фронтовички-санінструктора Г.М.Анциферової


337. Ковальчук К. Микола Добровольський: "Мене гнітить почуття невиконаного обов’язку..." / К. Ковальчук // Кіровоградська правда. - 2007. - 11 травня. - С. 3


338. Козинська Г. Воїн - глава династії педагогів / Козинська Г. // Гайворонські вісті. - 2003. - 7 травня. - С. 2


339. Колесник Л. Дважды рожденный / Л. Колесник // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 21 серпня. - С. 4.

Анотація: Про цікаву людину, самодіяльного поета, інваліда Великої Вітчизняної війни по зору, Корчагіна Георгія Дмитровича та його вірші.


340. Колесник Л. Сто дней после детства : Война в жизни Ленины Колесник / Л.Колесник // Украина-центр. - 2002. - 11 мая. - С. 5


341. Колесник Л. Фронтовики, наденьте ордена! / Л. Колесник // Ведомости. - 2003. - 21 февраля. - С. 6


342. Колєнченко Н. Сестричка з польового госпіталю №1823 / Колєнченко Н. // Знам'янські вісті. - 2006. - 6 травня. - С. 1


343. Коломієць М. Штурман Олександра Єременко / М.Коломієць // Сільські вісті. - 2001. - 8 травня. - С. 2


344. Коломієць М. Ще раз про штурмана Олександру Єременко. І дещо про її сімю / М. Коломієць // Вперед. - 2004. - 6 листопада. - С. 2


345. Комісаренко О. Надія вмирає останньою, але память живе у віках / Комісаренко О. // Новоукраїнські новини. - 2005. - 2 квітня. - С. 3


346. Комісаренко Олена Маленький солдат Великої Вітчизняної війни / О. Комісаренко // Новоукраїнські новини. - 2009. - 17 жовтня. - С.2.

Анотація: Розповідь про медичну сестру, яка визволяла місто Новоукраїнка, її бойовий шлях, та про присвоєння її звання "Почесний громадянин міста Новоураїнка"


347. Корінь Антоніна Душа моя літала задовго до польоту...: Про ветерана війни Т.Д.Гусинського / Антоніна Корінь // Народне слово. - 1998. - 6 червня. - С. 3


348. Корінь Антоніна Найдорожче свято: Розповідь про ветерана - Русіна Г. / Антоніна Корінь // Кіровоградська правда. - 2002. - 28 травня. - С. 3


349. Корінь Т. Людина з багатьма легендами / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2008. - 8 травня. - С. 3

Анотація: Ветеран Великої Вітчизняної війни ділиться спогадами про буремні воєнні роки


350. Кравченко Н. Медсестра з партизанського лісу: Нарис / Н. Кравченко // Новгородківські вісті. - 2008. - 9 травня. - С. 3

Анотація: Фотопортрет та розповідь про життєвий шлях медсестри і партизанки Любові Сухої


351. Крушеницький І. " Недобитий " танкіст стає письменником / Ігор Крушеницький // Вечірня газета. - 1999. - 22 жовтня. - С. 5


352. Крятенко А. Дочка полку: Розповідь про ветерана ВВВ О. Т. Чибісову / А. Крятенко // Кіровоградська правда. - 2002. - 17 вересня. - С. 3


353. Крятенко А. І летіли під укіс ешелони...: До дня партизанської слави розповідь про учасника ВВВ О. Пайтерова / А. Крятенко // Кіровоградська правда. - 2002. - 21 вересня. - С. 2


354. Кудінов В. Довгий шлях до справедливості / Кудінов В. // Народне слово. - 2006. - 19 січня. - С. 3

Анотація: Автор статті розповідає про Олексія Береста, який встановив прапор Перемоги над Рейхстагом і про відкриття йому пам"ятника в Охтирці Сумської області


355. Кузнецова А. Живи и помни, или Мой героический дедушка / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 30 апреля. - С. 8; 7мая. - С. 8

Анотація: Автор статті розповідає про свого рідного дідуся - ветерана, учасника двох воєн, Почесного громадянина міста Знам’янка, орденоносця - Віталія Георгійовича Кузнецова


356. Кузнецова А. Тайны солдатского письма / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 4 июня. - С. 9

Анотація: Розповідь про долю нашого земляка Віктора Бондаренка та історія фронтового листа, якого він написав в далекому 1944 році своїм рідним у Кіровоград


357. Кулик Г. Маленькі герої / Г. Кулик // Вісник Голованівщини. - 2007. - 17 березня. - С. 2

Анотація: Діти - учасники подій під час визволення Голованівщини


358. Куманський Б. Ті далекі бої повертаються спогадом : Сьогодні - 62-а річниця визволення України від німецько-фашистських загарбників / Б. Куманський // Народне слово. - 2006. - 28 жовтня. - С. 1


359. Курганський А., член творчого клубу "Євшан" "А батько-герой так і не взнав про сина" / А. Курганський // Кіровоградська правда. - 2008. - 29 липня. - С. 6

Анотація: Публікація автобіографічного характеру стосується батька Анатолія Курганського, який загинув на Кавказі біля міста Малгобек


360. Куценко Л. Скупа мить щастя, вкрадена у війни / Леонід Куценко // Народне слово. - 2000. - 18 січня. - С. 3


361. Лагідна, Ольга Вона завжди залишається солдатом / О. Лагідна // Новоукраїнські новини. - 2009. - 18 квітня. - С.5.

Анотація: Розповідь про ветерана війни, колишню медсестру, її нелегкі життєві шляхи


362. Лісниченко Ю. Подяка за подвиг / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2008. - 9 травня. - С. 1

Анотація: Про те, що в Кіровоградській міській раді, до Дня Перемоги, відбулося кілька зустрічей-пошанувань ветеранів Великої Вітчизняної війни


363. Лункан О. Жінка, яка любила жити / О.Лункан // 21-й канал. - 2000. - 5 травня. - С. 11


364. Макей Л. Висока нагорода за мужність і героїзм / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 19 червня. - С. 1

Анотація: Голова облдержадміністрації вручив знаменітому танкісту часів Великої Вітчизняної війни, почесному громадянину Кіровограда, Бельців, Кишинева та Пересічного М.Кандідову орден Богдана Хмельницького ІІ ступеня, яким нагородив його Президент України з нагоди святкування 63-ї річниці Великої Перемоги


365. Макей Л. Війна її рано зробила дорослою / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Розповідь про учасницю Великої Вітчизняної війни В.Кожухар, яка пішла на фронт у складі жіночого батальону медичних сестер


366. Макей Л. Не змовкне слава тих полум’яних років! / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 5

Анотація: Коротка інформація про ветерана Великої Вітчизняної війни А.П.Верещагіна


367. Марікуца О. Привітали захисників Вітчизни / О. Марікуца // Народне слово. - 2006. - 25 лютого. - С. 1


368. Матівос Ю. Найвища нагорода Івана Самчука / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 29 лютого. - С. 3


369. Матівос Ю. Перемога здобувалася на фронті, кувалася в тилу: Ветерани Кіровограда / Ю.Матівос // Вечірня газета. - 2002. - 11 травня. - С. 7


370. Матівос Ю. Солдати слави не шукали / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Розповідь про повного кавалера ордена Слави, якого поховано на Меморіальному кладовищі на Фортечних валах


371. Миколаєнко Р. 55 років разом : Про ветеранів ВВВ Ольгу Прокопівну і Григорія Марковича Гулідів / Р.Миколаєнко // Кіровоградська правда. - 2002. - 28 травня. - С. 3


372. Миколаєнко Р. Почесний горомадянин Олександрівки / Р. Миколаєнко // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3


373. Миколайчук В. Від Кіровограда до Берліна / Миколайчук В. // Степовий край. - 2003. - 8 травня. - С. 2


374. Мужній сокіл України : Про легендарного льотчика-винищувача І.М. Кожедуба // Вечірня газета. - 2002. - 25 жовтня. - С. 10


375. Мухін В. Останній з могікан ульяновської героїчної плеяди / В. Мухін // Народне слово. - 2009. - 4 червня. - С. 1, 5

Анотація: Розповідь про ветерана війни з Ульяновки на Одещині, за плечима якого більш ніж 300 бойових вильотів


376. Мухін В., голова Ульяновської міської організації ветеранів Живіший всіх живих / В. Мухін // Слово і час. - 2009. - 27 червня. - С. 2

Анотація: Легендарна людина, бойовий льотчик, ім`я якого написане на пам`ятниках трьох цвинтарів, а він живий, зустрічає своє 90-річчя і нагороджений орденом Богдана Хмельницького (є фото)


377. Надутенко С. Він закарбував своїх побратимів у вічності / С. Надутенко // Народне слово. - 2009. - 12 березня. - С. 7, 9

Анотація: Розповідь про ветерана Великої Вітчизняної війни, який займається зібранням та упорядкуванням документів, спогадів і фотографій учасників підпілля нашої області, та видає книги


378. Незбжицький В. Кавалер ордена Червоної Зірки : Захисники Вітчизни / В. Незбжицький // Гайворонські вісті. - 2007. - 21 лютого . - С. 2


379. Нестерук М. Нашим "кубинцям" є чим пишатися: До 40-річчя операції "Анадир" / Нестерук М. // Кіровоградська правда. - 2002. - 17 вересня. - С. 3


380. Нєгін Ю. Їхніх прізвищ в архівах немає: Кіровоградці - захисники вітчизни. Златопільські партизани і підпільники / Ю. Нєгін // Народне слово. - 2003. - 13 березня. - С. 3


381. Низьок, Раїса Її професія-медсестра / Р. Низьок // Новоукраїнські новини. - 2009. - 21 березня. - С.5.

Анотація: Розповідь про нелегкі життєві дороги колишньої медичної сестри у роки другої світової війни та післявоєнний час


382. Никитина Е. Мудрый Клюй / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2009. - 7 мая. - С. 7

Анотація: Стаття про нашого земляка, учасника бойових дій у Великій Вітчизняній війні, лауреата Державної премії України, професора НАУ Василя Семеновича Клюя, який зараз проживає в м.Києві


383. Олещенко О. Фронтова медсестра / О. Олещенко // Долинські новини. - 2009. - 24 листопада. - С. 2

Анотація: Учасник бойових дій, фронтова медсестра, Валова К. А. відзначила своє 95-ліття.


384. Орден значиться неврученим // Вперед. - 2005. - 18 червня. - С. 2


385. Ох война, что ты, подлая сделала...: Из воспоминаний Ивана Павловича Иванько, участника борьбы с немецким фашизмом в период оккупации Кировоградской области // Ведомости. - 2002. - 21 июня. - С. 4


386. Павличук О. В редакцію не повернулись: До 75-річчя районної газети / О. Павличук // Гайворонські вісті. - 2007. - 17 січня. - С. 2

Анотація: Про журналістів-земляків, які полягли на фронтах другої світової війни: фотопортрет, біографічна довідка, інформація про участь у війні. Публікується у зв’язку з 75-річчям газети "Гайворонські вісті"


387. Павличук О. Він штурмував Берлін / О. Павличук // Гайворонські вісті. - 2005. - 23 квітня. - С. 2


388. Павличук О. Краса, відтворена пензлем: Художник-ветеран Яровенко М. П. / О.Павличук // Народне слово. - 2002. - 8 травня. - С. 3


389. Павличук О. Партизанська зв'язкова / О. Павличук // Гайворонський кур'єр. - 2009. - 7 листопада. - С. 2: іл.1

Анотація: Про Г. А. Нештап яка пережила роки Вітчизняної війни, вона брала участь у партизанському русі та була нагороджена орденом ВВВ II-го ступеня.


390. Пам`яті Михайла Дмитровича Кандідова : Некролог // Народне слово. - 2008. - 5 серпня. - С. 2


391. Паненко В. Пам`ять, випробувана часом : 100 видатних знам`янчан / В. Паненко // Знам'янські вісті. - 2008. - 14 травня. - С. 3

Анотація: Нарис про людину воєнного покоління, єврея за національністю, який потрапив у німецький полон, дивом вижив, по війні завідував клубом залізничників у Знам`янці


392. Пархомчук В. Залізничник - Герой / В. Пархомчук // Кіровоградська правда. - 2007. - 9 листопада. - С. 2

Анотація: Завідуюча відділом обласного краєзнавчого музею про відкриту до Дня залізничника в музеї виставку, присвячену нашому земляку, Герою Соціалістичної Праці С.Тютюшкіну, який забезпечував залізничні перевезення для фронту і народного господарства в умовах воєнного часу


393. Поет, журналіст, патріот : Підпільник, який міг би стати відомим поетом, П. Лахман // Вечірня газета. – 2002


394. Полівач Л. Не за ордени воював - а за перемогу! / Л. Полівач // Гайворонський курєр. - 2009. - 21 листопада. - С. 2

Анотація: Розповідь про ветерана ВВВ Іщенко Г.А., якому Президент України присвоїв звання капітана.


395. Поліщук І. Вона командувала батальйоном / І. Поліщук // Вечірня газета. - 2006. - 5 травня. - С. 5

Анотація: Зустріч з учасницею бойових дій у Великій Вітчизняній війні, нашою землячкою Людмилою Семенівною Сичовою


396. Помер останній герой // 21-й канал. - 2009. - 9 квітня. - С. 1


397. Проскаченко Д. Наші герої / Д. Проскаченко // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 16 квітня. - С. 1


398. Пташкин О. Награды находят героев : Советник Генерального консула России в Одессе А. Молочков вручил кировоградским ветеранам ВОВ почетные награды / О. Пташкин // Ведомости. - 2002. - 31 мая. - С. 2


399. Пустовий В. Хай память буде вічною : 14 років тому започатковано видання "Книги памяті України" та "Книги скорботи України" / Пустовий В. // Народне слово. - 2003. - 19 серпня. - С. 2


400. Рожкован О. Його іменем названо технікум / О. Рожкован // Честь хлібороба. - 2004. - 17 лютого. - С. 2


401. Розкриваючи фотоальбом: До 60-річчя Великої Перемоги // Колос. - 2005. - 20 квітня. - С. 2


402. Розписався на Рейхстагу // Степовий край. - 2003. - 8 травня. - С. 2


403. Рыбченков Г. Другая война Михаила Кандидова / Г. Рыбченков // Украина-Центр. - 2007. - 23 августа. - С. 1, 3

Анотація: Про почесного громадянина Кіровограда, танкіста, який пройшов усю Вітчизняну війну, Михайла Дмитровича Кандидова розповідається у цій статті


404. Рыбченков Г. Непарадный юбилей участника Парада / Г. Рыбченков // Украина-Центр. - 2007. - 31 августа. - С. 2

Анотація: Про учасника Великої Вітчизняної війни, танкіста, який нині проживає в Долинському районі - Тарана Івана Федоровича


405. Рябошапка О. Вижили, щоб жити далі / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 7 травня. - С. 2


406. Рябошапка О. Від Знам’янки - до Маньчжурії / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2005. - 27 квітня. - С. 4


407. Рябошапка О. Генерали армії / О. Рябошапка // Сільське життя. - 2003. - 16 квітня. - С. 3


408. Рябошапка О. До Дня Великої Перемоги / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2005. - 11 травня. - С. 4


409. Рябошапка О. Згадуватимемо, пам’ятатимемо - вічно / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 7 червня. - С. 5


410. Рябошапка О. Землю свою захищав, щоби її плекати / О. Рябошапка // Сільське життя. - 2005. - 25 червня. - С. 4

Анотація: Про земляка, ветерана Великої Вітчизняної війни, агронома, голову Львівського облвиконкому П.С.Кошевського


411. Рябошапка О. Зоряні Герої фронтового неба / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 19 листопада. - С. 3


412. Рябошапка О. І гордо ластівкою злетіла : Сто видатних знам`янчан / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2009. - 4 березня. - С. 3

Анотація: Стаття-персоналія про жінку-льотчицю, що загинула 3 грудня 1942 року під Оренбургом, не проживши і 30 років


413. Рябошапка О. Не мовчіть, гори і сопки Якутії! : Сто видатних знам`янчан / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2009. - 18 лютого. - С. 4

Анотація: Лише у 1973 році було знайдено літак, який зазнав катастрофи 6 червня 1943 року, у складі його екіпажу був знам`янчанин. Вміщено фото героя


414. Рябошапка О. Солдати війни / О. Рябошапка // Сільське життя. - 2005. - 16 квітня. - С. 3; Сільське життя. - 2005. - 4 травня. - С. 4


415. Рябошапка О. Фронтовими дорогами Знам'янщини / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 11 червня. - С. 4


416. Рябченко І. Полковник медичної служби з провулку Ватутіна / І. Рябченко // Маловисківські вісті. - 2009. - 6 травня. - С. 3

Анотація: Два фото та нарис про землячку містить детальну розповідь про її службу в роки війни


417. Савранова Е. Азбука мужества : Беседа с ветераном Дайдакуловым Р. Н. / Савранова Е. // Украина-центр. - 2002. - 11 мая. - С. 5


418. Саржевський А. Мені так не вистачає тебе, батьку... / А. Саржевський // Народне слово. - 2009. - 4 червня. - С. 6

Анотація: Керівник прес-групи ради Кіровоградської районної організації ветеранів, член Національної спілки журналістів України розповідає про воєнний шлях свого батька і його працю як журналіста


419. Свято, пам’ять про яке не згасне... // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 5, 6

Анотація: Відділ зв’язків з громадськістю УМВС України в області надає інформацію про земляків учасників війни, які після війни присвятили себе роботі в органах внутрішніх справ


420. Сергєєв В. Був він природженим військовим / В. Сергєєв // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 27 грудня. - С. 9

Анотація: Про капітана 13-ої гвардійської стрілецької дивізії, яка форсувала Дніпро на захід від Власівки, Івана Підкопая - кавалера бойових орденів Червоної Зірки та Олександра Невського


421. Сєрікова М. Легендарний "майор Вихор" : До 60-річчя великої перемоги / М. Сєрікова // Слово і час . - 2004. - 28 лютого. - С. 4


422. Сілаков Б. Везучий / Б. Сілаков // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 9 червня. - С. 3

Анотація: Стаття-персоналія про Фруля Бориса Петровича та його бойовий шлях. Вміщено парадний фотопортрет 88-річного ветерана, що нині мешкає у Помічній


423. Сілаков Б. Леонід Васильович Ревва, наш земляк, брав участь у Параді Перемоги в Москві / Б. Сілаков // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 30 квітня. - С. 2


424. Сокол В. Шахта створила сімю / В. Сокол // Вільне слово. - 2007. - 26 вересня. - С. 2

Анотація: Розповідь учасника Великої Вітчизняної війни Віктора Дякова.


425. Список військополонених, що загинули у фашистському таборі "Гросслазарет Славута", призваних військкоматами Кіровоградської області // Народне слово. - 2008. - 15 січня. - С. 4


426. Старий Д. Імя, закарбоване в граніті / Старий Д. // Гайворонські вісті. - 2006. - 2 серпня. - С. 3


427. Стрілець Г. Тральщик : До 60-річчя Великої Перемоги / Г. Стрілець // Колос. - 2005. - 9 квітня. - С. 2

Анотація: Уродженець с.Гаївки колишнього Тишківського району служив в роки війни у складі Першої бригадим тральщиків Чорноморського флоту, де брав безпосередньо участь у знешкодженні бойових мін


428. Суржок М. Батькові листи / М. Суржок // Народне слово. - 2009. - 15 січня. - С. 3

Анотація: Спогади про листи батька, редактора районної газети "Соціалістичним шляхом" на Херсонщині, який був заарештований у 1933 році, засланий до Сибіру, а потім, пройшовши по фронтових дорогах, загинув під Братиславою


429. Сухина І. Інтерв'ю зі сльозами на очах / Сухина І. // Вперед. - 2003. - 13 травня. - С. 2


430. Тишко С. Полковий розвідник / С. Тишко // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 19: 8 травня. - С. 2: фото

Анотація: Про учасника Великої Вітчизняної війни, нашого земляка Панасенко Василя Ілліча.

431. Тишко С. Рядовий снайперської роти : До 63-ї річниці Великої Перемоги / С. Тишко // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 19: 8 травня. - С. 2: фото

Анотація: 63-ю річницю великого свята Перемоги цього року зустрічають 89 учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років та 25 вдів переможців, які нині проживають на території Світловодського району.


432. Тільнов В. На фронт пішов сімнадцятирічним: Спогади ветерана Перебийноса С. М. / В.Тільнов // Народне слово. - 2002. - 8 травня. - С. 3


433. Тільнов В. Підпільники Гончарови / В.Тільнов // Народне слово. - 2002. - 8 травня. - С. 3


434. Ткачук Т. Все, навіть свої серця, вони віддали Батьківщині / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. - 2005. - 10 лютого. - С. 2

Анотація: Розповідь про воєнні сторінки життя Олеся Гончара, які пов’язані з Кіровоградщиною, супроводжує фотографія: О.Гончар на могилі В.О.Сухомлинського


435. Ткачук Т. Син двох народів / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. - 2006. - 4 травня. - С. 2

Анотація: Стаття-персоналія про людину дивовижної долі - Костя Оверченка, воїна, журналіста, поета і перекладача, що нині живе у Латвії


436. Ткачук Т. Ой ти доле, доле... / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 55-56: 10 липня. - С. 8: фото

Анотація: В рубрике "Люди нашого краю" іде розмова про нашу землячку - Ганну Гнатівну Скибицьку


437. Увічнюємо іх імена: Воїни, партизани, підпільники, які загинули, померли від ран і пропали без вістей у роки Великої Вітчизняної війни 1941-45 рр. // Честь хлібороба. - 2001. - 21 квітня. - С. 2


438. Учасники параду Перемои - наші земляки // Вільне слово. - 2005. - 4травня. - С. 4

Анотація: Короткі біографічні довідки і фотографії


439. Френчко Л. Достойный юбилей / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2007. - 28 сентября. - С. 7: фото

Анотація: 27 сентября исполнилось 85 лет Роману Дайдакулову-ветерану Великой Отечественной войны, более 40 лет проработавшему преподавателем географии, завучем, директором школы, председателю пресс-группы областного совета ветеранов, действительному члену Географического общества Украины, члену Национального союза журналистов.


440. Френчко Л. Что могли, все отдали стране / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2008. - 11 января. - С. 7

Анотація: 7 січня виповнилося 85 років ветерану, інваліду Великої Вітчизняної війни, лейтенату запасу, члену Всеукраїнського союзу радянських офіцерів Політаєву Олександру, який народився в селі Покровка поблизу Кіровограду.


441. Харченко М. Шляхи мужності і слави / М. Харченко // Вісник Голованівщини. - 2005. - 18 червня. - С. 4


442. Хижняк Б. Бойові і життєві стежки сапера...: (Пам’яті Д.І.Дузя) / Б. Хижняк // Народне слово. - 2007. - 8 травня. - С. 1, 3


443. Цибульський М. Аби захистити честь свого мундира, ветеранська організація ладна була принизити честь і гідність фронтовика / М. Цибульський // Народне слово. - 2005. - 12 липня. - С. 1, 3


444. Цибульський М. Життя для людей / М. Цибульський // Народне слово. - 2008. - 3 червня. - С. 2

Анотація: Відгуки про ветерана Великої Вітчизняної війни, учасника Фінської війни О.Винника від його колишніх колег по роботі


445. Цибульський М. Захистник Вітчизни / М. Цибульський // Народне слово. - 2008. - 21 лютого. - С. 3

Анотація: Інтерв’ю з ветераном Великої Вітчизняної війни, заступником голови міської організації ветеранів України Кіровограда, керівником клубу "Ветеран"


446. Цибульський М. Золоте весілля золотих рук майстра / М. Цибульський // Народне слово. - 2009. - 13 серпня. - С. 5, 6

Анотація: Розповідь про ветерана Великої Вітчизняної війни П.М.Українцева, який є представником рідкісної на сьогодні професії - бондарем, тобто вручну виготовляє діжки і бочки


447. Цибульський М. Його танк штурмував Берлін : Герої-земляки / М. Цибульський // Зоря. - 2006. - 21 січня. - С. 3

Анотація: Розповідь про ветерана Великої Вітчизняної війни Григорія Балануцу містить також його спогади


448. Цибульський М. Парад перемоги був не тільки у Москві, а й у Відні : Розповідає один з учасників великого подвигу - наш земляк О. С. Соколовський / М. Цибульський // Кіровоградська правда. - 2002. - 15 червня. - С. 3


449. Чим запам'ятався перший день війни?: Згадують ветерани // Вечірня газета. - 2002. - 21 червня. - С. 10


450. Чорний О. Вогненна лижня спортсменки: Учасниця боєвих дій Анастасія Поєдинок / Чорний О. // Народне слово. - 2002. - 8 травня. - С. 3


451. Чотири роки - в лабіринтах смерті // Кіровоградська правда. - 2005. - 11 червня. - С. 4

Анотація: Серед багатьох відомих людей, які були учасниками Великої Вітчизняної війни на території Кіровоградщини був і Михайло Володимирович Михалков, рідний молодший брат Сергія Михалкова і дядько відомого російського кіноактора Микити Михалкова


452. Шевченко С. Кавалер трьох орденів Червоної Зірки / С. Шевченко // Кіровоградська правда. - 2009. - 24 лютого. - С. 4

Анотація: Стаття про кіровоградця бойового штурмана авіації, учасника Великої Вітчизняної війни майора О.Івченка, якому виповнилося 89 років


453. Шевченко С. Можливо, Златопіль мав свого Штірліца? / С. Шевченко // Новомиргородщина. - 2006. - 22 квітня. - С. 7

Анотація: В.Голофастов - уродженець м. Златопіль, 1921 року народження, радянський розвідник-перекладач, став прототипом героя пригодницької повісті. Публікація досліджує його родовід та зв"язок з краєм.


454. Шевченко С. У боротьбі з ворогом : До 70-річчя утворення Кіровоградської області / С. Шевченко // Народне слово. - 2008. - 21 жовтня. - С. 3

Анотація: Стаття присвячена подіям Великої Вітчизняної війни на території Кіровоградщини і визволенню області від німецько-фашистських загарбників


455. Шевченко О. На довгу і добру память / О.Шевченко // Честь хлібороба. - 2001. - 21 квітня. - С. 4


456. Шишак Т. Памятають односельців / Т. Шишак // Вперед. - 2005. - 5 квітня. - С. 3

Анотація: Автор статті, бібліотекар Бандурівської сільської бібліотеки, розповідає про долі односельців, які наближали Перемогу.


457. Шраменко М. Вони відзначені високими нагородами / М. Шраменко // Колос. - 2009. - 20 червня. - С. 2

Анотація: Вміщено фотографії, короткі біографії та відомості про нагороди


458. Юрченко А. " Я горжусь тобой, отец " / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2008. - 8 мая. - С. 7

Анотація: Про свого батька Миколу Єфремовича Рибака, учасника Сталінградської битви, розповідає його син Аркадій Миколайович Рибак


459. Юрченко А. Город простился с Михаилом Кандидовым / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2008. - 8 августа. - С. 7

Анотація: На 89-му році пішов із життя почесний громадянин Кіровограда, легендарний танкіст Великої Вітчизняної війни, який серед перших звільняв місто від ворога, Михайло Дмитрович Кандідов


460. Юрченко А. Да, было страшно...: (И.Шпаченко, бывший гвардии сержант, сейчас полковник в отставке) / А.Юрченко // Украина-центр. - 1999. - 7 мая. - С. 7


461. Юрченко С. Марш дивізії допомагав нам у бою / С. Юрченко // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3


462. Якунін В. Відважна підпільниця : Розповідь про героїчну допомогу у звільнені від фашистів Олександри Хаврюти-Петренко та її подруг / Якунін В. // Кіровоградська правда. - 2002. - 8 жовтня. - С. 2


463. Янишевський В. Не старіють душею ветерани / В. Янишевський // Ведомости Плюс. - 2009. - 27 ноября. - С. 7: фото

Анотація: Автор, член Національної спілки журналістів, веде бесіду з полковником у відставці Ткаченком І.Н.


2.4. ОСТАРБАЙТЕРИ

Якби мати знала,
Яка мені біда,
Вона б передала
Горобчиком хліба.
Горобчиком хліба,
Голубкою солі,
Ой, мамо, матусю,
Як важко в неволі

З пісні Летіла зозуля”464. Васильєв О. В'язень № 46169: Доля людська / О. Васильєв // Зоря. - 2006. - 21 жовтня. - С. 4; Зоря. - 2006. - 28 жовтня. - С. 4; Зоря. - 2006. - 4 листопада. - С. 4

Анотація: В основу документальної розповіді покладено справжню історію перебування у фашистських концтаборах фотокора газети "Зоря" Федора Івановича Плахтія


465. Галушко А. Садівник пана Андрієвського / А. Галушко // Там, де Ятрань.. - 2006. - 17 березня. - С. 4

Анотація: Розповідь про садівника Сергія Гончарука супроводжується його фотопортретом. Доля цієї людини вмістила і творчість, і радянські репресії, і німецькі концтабори. Загинув він у Маутхаузені


466. Лісниченко Ю. Кіровоградська австралійка / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2008. - 1 серпня. - С. 7

Анотація: Доля Кіри Петрівни Яковенко, яка опинилася на чужині, вивезена на примусові роботи до Німечнини, а після падіння Третього рейху півтора десятиріччя їла емігрантський хліб у далекій Австралії


467. Плєшкова О. Сум дівочої коси : Жертви нацизму / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2008. - 5 березня. - С. 3

Анотація: Спогади жінки-остарбайтера


468. Попова Ж., голова селищної організації ветеранів Гірка доля остарбайтерів / Ж. Попова // Степовий край. - 2009. - 26 вересня. - С. 2Анотація: Конкретні факти з життя земляків


469. Ружич В. Таке не забувається : Спомини колишнього остарбайтера / Ружич В. // Сільське життя. - 2005. - 13 квітня. - С. 2


470. Тільнов В. Чому не "спрацювала" німецька пропаганда / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2008. - 26 березня. - С. 2

Анотація: Автор аналізує агітку для остарбайтерів "Галя в Німеччині". На її аркушах по війні за браком паперу велись записи у місцевому ЗАГСу, завдяки чому ця брошура збереглась до наших днів


471. У фашистській неволі : 11 квітня - Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2004. - 10 квітня. - С. 3


2.5. ВИЗВОЛЕННЯ КІРОВОГРАДЩИНИ

Війна іще клубочила дороги,
Ще, ніби смерч, кипіла на Дніпрі,
А вже держава орден „Перемога”
Відкарбувала з кольорів зорі

Станіслав Стриженюк


472. "Якими страшними були бої, яким страшним було кровопролиття..." // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 87-88: 30 жовтня. - С. 1


473. 19 березня - 55 років з дня визволення Кіровоградщини від фашистських загарбників // Народне слово. - 1999. - 18 березня. - С. 1


474. 60 років тому розпочалося визволення Кіровоградщини від фашистських загарбників // Народне слово. - 2003. - 18 жовтня. - С. 2


475. 60-річчя визволення України від фашистських загарбників - свято всенародне // Народне слово. - 2004. - 21 жовтня. - С. 2


476. Ададімов В. До "Відваг" через Новгородку : До 55-річчя з дня визволення Новгородківки, Куцівки, Новомиколаївки, Спільного, Інгуло-Кам'янки від фашистських загарбників / В.Ададімов // Новгородківські вісті. - 1999. - 5 березня. - С. 2


477. Андрєєва С. Слід в історії села Перчуново / С. Андрєєва // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 26 березня. - С. 1


478. Бабич В. Прах героїв перепоховано / В. Бабич, Є. Желєзняков // Народне слово. - 2008. - 15 травня. - С. 1

Анотація: Про траурний мітинг на території військової частини, дислокованої в Кіровограді, з нагоди перепоховання останків молодшого лейтенанта Володимира Бількевича із Житомирщини, який загинув поблизу села Тернівки Новоархангельського району


479. Бережний Ф. За крок від смерті : До роковин визволення Олександрійщини / Ф. Бережний // Сільський вісник. - 2009. - 5 грудня. - С. 3

Анотація: Спогади про події Великої Вітчизняної війни на території сел. Нова Прага - О.П. Бережної.


480. Березович И. Отсель громить мы будем...: Год 1943-й / Березович И. // Свет - Перспектива. - 2005. - 17 марта. - С. 13

Анотація: Загальна стаття, присвячена 60-річчю Перемоги, без залучення краєзнавчого матеріалу


481. Бондар В. Dritte Weltkrieg. Оповідання : До 61-ї річниці визволення України від німецьких загарбників / В. Бондар // Кіровоградська правда. - 2005. - 1, 5 листопада. - С. 4


482. Босько В. Незгасна свічка вдячності та скорботи : Перепоховання 10 останків воїнів-визволителів села Володимирівка / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 22 червня. - С. 1


483. Братченко И. А погибнуть должен был я : К 55-летию Великой Победы / И.Братченко // Правда Украины. - 1999. - 4 августа. - С. 3


484. Бржезинський Г. Незабутнє [Текст] / Г. Бржезинський // Вільне слово. - 2009. - 18 листопада. - С. 3

Анотація: Розповідь про визволення міста від німецько-фашиських загарбників


485. В боях за визволення Нової Праги // Сільський вісник. - 1998. - 5 грудня


486. Василиненко М. На Інгул / Василиненко М. // Новгородківські вісті. - 2005. - 18 лютого. - С. 3


487. Васильєв О. Усім смертям наперекір : 28 жовтня -День визволення України / О. Васильєв // Зоря. - 2004. - 28 жовтня. - С. 3


488. Вендров В. Пам'ятаймо про подвиг героїв : До 65 - річчя визволення України від німецько - фашистських загарбників / В. Вендров // Трудова слава. - 2009. - 24 жовтня. - С. 1

Анотація: Про звільнення від німецько - фашистських загарбників першого населеного пункту в Петрівському районі - села Зелене


489. Весняний наступ: До 64-ї річниці визволення Новоукраїнки і району від німецьких загарбників // Новоукраїнські новини. - 2008. - 7 березня. - С. 2


490. Вільшанці на фронтах Великої Вітчизняної війни // Зорі над Синюхою. - 2000. - 28 квітня. - С. 1


491. Вічна слава!: (55 років тому обласний центр Кіровоград звільнено від німецько-фашистської окупації) // Вечірня газета. - 1999. - 6 січня. - С. 1, 3


492. Вклонімося і мертвим, і живим... // Вечірня газета. - 2009. - 9 січня. - С. 1

Анотація: Святкування 65-ї річниці визволення Кіровоградщини від німецько-фашистських загарбників


493. Воздушные бои за Кировоград // Ведомости. - 2007. - 5 января. - С. 5

Анотація: До 63-ї річниці з дня визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників наведено уривок з книги Бориса Чижова "В небе Кировоградщины"


494. Войченко Г. Різдво 1944-го / Г. Войченко // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 3 січня. - С. 3 : фото

Анотація: Спогади Гарія Войченка про святкування Різдва в 1944 році та знищення ув'язнених і мирних жителів нашого міста.


495. Вони першими форсували Дніпро : с. Куцеволівка, Онуфрієвський р-н // Кіровоградська правда. - 1998. - 1 грудня


496. Вороніна Т. Герої поховані з почестями: Мітинг-реквієм у селі Владимірському був присвячений перепохованню останків 10 загиблих радянських воїнів / Т. Вороніна // Кіровоградська правда. - 2002. - 22 червня. - С. 1


497. Гайда С. Дівчата з острова Каска : До 54-ї річниці визволення нашого краю від гітлерівських загарбників / С. Гайда // Наддніпрянка. - 1997. - 22 листопада. - С. 2


498. Герої Радянського Союзу 73-ї гвардійської стрілецької дивізії, яка звільняла Петрівський район від німецько-фашистських загарбників : Фотогалерея // Трудова слава. - 2004. - 6 березня . - С. 2


499. Григір Г. 60 років тому у Верблюжці / Григір Г. // Новгородківські вісті. - 2004. - 5 березня. - С. 3


500. Григір Г. Незабутнє / Григір Г. // Новгородківські вісті. - 2000. - 15 грудня. - С. 2


501. Григір Г. У вирі подвигу народного (До 50 річчя визволення Верблюжки) / Григір Г. // Новгородківські вісті. - 2001. - 22 червня. - С. 4


502. Гуцалюк О. Жизнь и судьба недобитого танкиста / О.Гуцалюк // Украина-центр. - 2002. - 11 января. - С. 10-11


503. Дайдакулов Р. Всем смертям назло / Р. Дайдакулов // Ведомости. - 2003. - 20 июня. - С. 1


504. Дайдакулов Р. Маршрутами огненных дорог : К 63-й годовщине освобождения Кировограда / Р. Дайдакулов // Ведомости. - 2007. - 5 января. - С. 5


505. Даценко В. Віддано останню шану одному з мільйонів... / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 4 серпня. - С. 5

Анотація: Про передачу консулу Посольства Грузії в Україні Теймуразу Нішніанідзе останків знайденого пошуковцями громадського об’єднання "Зірка" загиблого біля с.Андріївка Кіровоградського району гвардії єфрейтора В.М.Абутидзе


506. Даценко В. Він повернувся додому із 41-го... / В. Даценко // Народне слово. - 2008. - 20 травня. - С. 2

Анотація: Про перепоховання молодшого сержанта В.Бількевича, уродженця с.Заньки Радомишльського району Житомирської області, який поліг у боях за Батьківщину поблизу села Тернівки Новоархангельського району


507. Даценко В. Вони пройшли через пекло / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 14 травня. - С. 6

Анотація: Дані про активних учасників руху опору радянських військовополонених, які вели крокопролитні бої з гітлерівцями на території Кіровоградщини


508. Даценко В. Встановлення невідомих захисників Вітчизни триває / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 30 квітня. - С. 6

Анотація: Про пошукову діяльність і нові знахідки часів Великої Вітчизняної війни пошуковцями "Зеленої Брами" на території Новоархангельського району, де в серпні 1941 року частини 6-ї та 12-ї радянських армій опинилися в німецькому оточенні


509. Даценко В. Під Новгородкою, на висоті 159, 9...: Таємниці минулої війни / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2010. - 12 січня. - С. 4-5

Анотація: Матеріал присвячений визвольним боям під Новгородкою у грудні 1943-го - січні 1944-го років


510. День визволення Кіровограда // 21-й канал. - 2010. - 1 січня. - С. 1

Анотація: 8 січня буде відзначатися чергова річниця звільнення міста від нацистських загарбників


511. Доценко В. Сталінський наказ №270, або Про лиху долю захисників Зеленої Брами / В. Доценко // Народне слово. - 2007. - 16 серпня. - С. 3; Народне слово. - 2007. - 21 серпня. - С. 3; Народне слово. - 2007. - 28 серпня. - С. 3; Народне слово. - 2007. - 30 серпня. - С. 3; Народне слово. - 2007. - 4 вересня. - С. 3; Народне слово. - 2007. - 6 вересня. - С. 3

Анотація: Подається історична розвідка кіровоградця В.Доценка, в якій глибоко проаналізовано причини поразки двох армій на території Зеленої Брами та наслідки героїчного опору радянських воїнів фашистським агресорам


512. Другий етап Олександрійсько-Знам’янської операції // Сільський вісник. - 1998. - 14 жовтня


513. Жахалова Н. Що писали тоді газети ? / Н. Жахалова // Вільне слово. - 1997. - 6 грудня. - С. 3

Анотація: Про значимість боїв при звільненні Олександрії


514. З 55-ю річницею визволення України! // Народне слово. - 1999. - 28 жовтня. - С. 1


515. Застеба М. Розвідники : До 58 - ї річниці визволення Олександрійщини / Застеба М. // Сільський вісник. - 2001. - 24 жовтня. - С. 2


516. Згадаймо ту весну : (55-річчя звільнення Вільшанського району // Зорі над Синюхою. - 1999. - 23 березня. - С. 2


517. Івасенко М. Сторінки нашої біографії: Краєзнавство / М. Івасенко // Знам'янські вісті. - 2007. - 17 січня . - С. 3

Анотація: 9 грудня 1941 року - офіційно встановлена на дата визволення Знам’янки. Але чи закінчились цього дня бої за місто. Ветеран праці, краєзнавець досліджує історичні події на основі документів, спогадів очевидців, у тому числі полонених німців


518. Карнаух М. Битва за Дніпро і звільнення Новогеоргіївського району від німецьких окупантів / М. Карнаух // Вісті Світловодщини. - 2005. - 25 березня. - С. 2


519. Карнаух М. Битва за Дніпро і звільнення Новогеоргіївського району від німецьких окупантів / М. Карнаух // Світловодськ вечірній. - 2005. - 1 грудня. - С. 1

Анотація: Автор публікації - історик, учасник визволення, розповідає також і про те, чого раніше говорити не дозволялось, зокрема, про помилки радянського командування, що призвели до значних людських жертв


520. Каташова И. Они сражались за город / И. Каташова // Ведомости. - 2004. - 17 сентября . - С. 6


521. Кировоград отметил 65-ую годовщину освобождения Украины // Ведомости Плюс. - 2009. - 30 октября. - С. 2

Анотація: Відзначили 65-у річницю визволення України


522. Кіровоград 54 роки тому...: До визволення Кіровограда // Вечірня газета. - 1998. - 3 січня. - С. 5


523. Кіфенко В. Час іде, а пам'ять зберігається / В. Кіфенко // Трудова слава. - 2009. - 9 грудня. - С. 1

Анотація: Про відзначення 66 -ї річниці з дня визволення села Новий Стародуб від німецько - фашистських загарбників


524. Кобець О. Вшанували визволителів Кіровограда / О. Кобець // Народне слово. - 2008. - 10 січня. - С. 1

Анотація: Керівники області та міста, представники політичних і громадських організацій, ветерани поклали вінки і букети квітів до підніжжя меморіалу на Фортечних валах у день 64-ї річниці визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників


525. Кобець О. Кіровоград вшановував визволителів / О.Кобець // Кіровоградська правда. - 1999. - 12 січня. - С. 1


526. Кобець О. Немеркнучий подвиг / О. Кобець // Вечірня газета. - 2009. - 2 січня. - С. 1

Анотація: У січні нинішнього року Кіровоград святкує 65-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників


527. Ковальчук О. На підступах до Олександрії / О. Ковальчук // Сільський вісник. - 1997. - 6 грудня. - С. 2


528. Козакова Л. Безсмертя хоробрих / Козакова Л. // Вісник Голованівщини. - 2000. - 9 грудня. - С. 2


529. Коломієць М. І досі в пам’яті ті дні / М. Коломієць // Вперед. - 1998. - 5 січня


530. Корнійченко, Олена Вікопомне свято / О. Корнійченко // Новоукраїнські новини. - 2009. - 21 березня. - С.1, 2.: фото

Анотація: Урочисте святкування 65-річниці визволення міста та району від німецько-фашиських загарбників


531. Косова З. Бойові подруги / З. Косова // Вільне слово. - 1998. - 2 грудня


532. Кравченко Л. ... І вічна шана визволителям! / Л. Кравченко // Сільський вісник. - 2009. - 12 грудня. - С. 3

Анотація: У селі Недогарках пройшли заходи присвячені 66-річниці визволення Олександрійщини.


533. Крятенко А. Ми захищали Вітчизну : Вклад заводу "Червона зірка" у велику справу / А Крятенко // Народне слово. - 2001. - 5 січня. - С. 5


534. Крятенко О. Французький пенсіонер з Оситняжки: (В.С.Бойко активний учасник французького Опору) / О.Крятенко // Зоря. - 1999. - 30 квітня. - С. 2


535. Крячко Г. Останній батьків поцілунок / Г.Крячко // Вільне слово. - 2001. - 20 червня. - С. 3


536. Кульшенко Є. "Чекатиму, поки житиму..." : Долі людські / Кульшенко Є. // Трудова слава. - 2006. - 25 березня. - С. 2

Анотація: Нарис на документальній основі про осінь 1943 року написаний завідуючою Іскрівською сільською бібліотекою


537. Кульшенко Є. Бій під Іскрівкою: До 60- річчя визволення України і району від німецько-фашистських загарбників / Кульшенко Є. // Трудова слава. - 2003. - 21 жовтня. - С. 3


538. Кульшенко Є. Загинув у бою за Іскрівку / Є. Кульшенко // Трудова слава. - 2009. - 18 листопада. - С. 2

Анотація: Про визволення Петрівського району від німецько - фашистських загарбників, зокрема с. Іскрівки, та про героїв - визволителів


539. Кульшенко Є. Пів-Європи до Берліна / Кульшенко Є. // Трудова слава. - 2005. - 26 березня. - С. 2

Анотація: Розповідь про Варипаєва В.В., командира 138-го гвардійського стрілецького полку 48-ї дивізії, яка визволяла Петрівський р-н


540. Леус І. Болючі спомини з безодні / І.Леус // Честь хлібороба. - 1999. - 10 квітня. - С. 3


541. Лісниченко Ю. Кіровоградці - новоукраїнцям / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 20 березня. - С. 2

Анотація: Всеукраїнська естафета "Слава визволителям України", присвячена 65-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників, із 6 грудня в Кіровоградській області


542. Лісниченко Ю. У мирний час - дорогами війни / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 16 січня. - С. 7

Анотація: Проходить естафета пам’яті "Слава визволителям України", присвячена 65-ій річниці її звільнення від німецько-фашистських загарбників


543. Макей Л. Він більше не буде невідомим солдатом / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 20 вересня. - С. 1

Анотація: У військовій частині А 0759 обласного центру відбувся траурний мітинг, на якому віддали останні почесті червоноармійцеві М.Неруху, який поліг у 1941 році у бою з фашистами у Новоархангельському районі


544. Макей Л. Попереду був Кіровоград / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 16 грудня. - С. 3

Анотація: Про визволення Олександрії, Знам"янки і Кіровограда. Додається три фото з фондів обласного краєзнавчого музею


545. Маленко В. Их подвигу жить без конца... / В. Маленко // Ведомости Плюс. - 2008. - 11 января. - С. 1

Анотація: 8 січня у Кіровограді вібулися урочистості присвячені 64 річниці визволення міста.


546. Маленко В. Незабываемая дата / В. Маленко // Ведомости Плюс. - 2007. - 2 ноября. - С. 7

Анотація: 28 жовтня Кіровоградщина відзначала 63 річницю визволення України від німецько-фашистських загарбників.


547. Маруценко В. На "соціалістичних ланах" в перші дні війни : ( За матеріалами районної газети 1941р.) / Маруценко В. // Долинські новини. - 2003. - 18 червня. - С. 2


548. Матівос Ю. А мав би бути нагороджений / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2005. - 8 жовтня. - С. 4

Анотація: Стаття про головного лікаря Йосипівської сільської лікарні Вільшанського району часів Великої Вітчизняної війни Мечеслава Титовича Бялецького


549. Матівос Ю. Важкий хліб 44-го / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2004. - 20 листопада. - С. 2


550. Матівос Ю. Мужність відзначив маршал / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2001. - 3 липня. - С. 3


551. Матівос Ю. Путівка в життя генеральське / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3


552. Миронов С. "Нам не забути дні війни..." : До Дня визволення Новоархангельщини від фашистських загарбників / С.Миронов // Колос. - 1999. - 17 березня. - С. 2


553. Мирян І. "Червоні слідопити" розшукали бойових побратимів / І. Мирян // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 11

Анотація: Капітан у відставці розповідає про ветерана-визволителя Кіровоградщини М.П.Черкасова (нині мешканця Америки) та події часів Великої Вітчизняної війни


554. Миценко К. Як визволяли Злинку / К. Миценко // Маловисківські вісті. - 2005. - 16 березня. - С. 3


555. Мухін В. Останній з могікан ульяновської героїчної плеяди / В. Мухін // Народне слово. - 2009. - 4 червня. - С. 1, 5

Анотація: Розповідь про ветерана війни з Ульяновки на Одещині, за плечима якого більш ніж 300 бойових вильотів


556. Надутенко С. "Все місто у поклоні тут стоїть..." / С. Надутенко // Народне слово. - 2008. - 30 жовтня. - С. 1

Анотація: Про урочисту церемонію вшанування пам’яті визволителів з нагоди 64-ї річниці визволення України від фашистської окупації, яка відбулася на Фортечних валах


557. Немолот, Виктория Освобожденный город : 66 -річниця визволення Олександрії / Виктория Немолот // Олександрійські Відомості. - 2009. - 3 грудня. - С. 1: фото

Анотація: Вміщено вірш В.Немолот "Освобожденный город", який присвячений 66-річчю визволення Олександрії від німецько-фашистських загарбників.


558. Низький уклін вам, визволителі! // Трудівник Устинівщини. - 2004. - 28 жовтня. - С. 3


559. Низький уклін ветеранам - визволителям Новгородківки // Александрийские ведомости. - 1999. - 18 березня. - С. 3


560. Олександрійщина святкує своє визволення // Сільський вісник. - 1998. - 5 грудня


561. Олещенко О. Мирне небо над Україною / О. Олещенко // Долинські новини. - 2009. - 31 жовтня. - С. 1

Анотація: 28 жовтня відбувся мітинг з нагоди 65-ої річниці визволення України від фашистських загарбників.


562. Олійник В. "Новий порядок" на Устинівщині : До 54-ї річниці звільнення району від німецько-фашистських загарбників / В. Олійник // Трудівник Устинівщини. - 1998. - 14 лютого


563. Омельчук І. Лист у номе : Є також вірш ветерана / Омельчук І. // Новомиргородщина. - 2003. - 8 травня. - С. 1


564. Опанасенко П. Пам'ять кличе : Звільнення України від німецько-фашистських загарбників / П.Опанасенко // Вперед. - 2000. - 28 жовтня. - С. 2


565. Осколком обірване життя : До 100-річчя від дня народженя І.Д.Черняховського (1906-1945), чиїм ім’ям названа одна з вулиць нашого міста // Сільське життя. - 2006. - С. 4; Сільське життя. - 2006. - 28 червня. - С. 4. - 21 червня


566. Пам’ятаймо День визволення // Народне слово. - 2009. - 27 жовтня. - С. 1

Анотація: Про встановлення президентом України В.Ющенком Дня визволення України від фашистських загарбників 28 жовтня


567. Пилипенко О. Віхи переможного поступу : До 60-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників / О. Пилипенко // Народне слово. - 2004. - 28 жовтня. - С. 2


568. Пилипенко О. Пам’ять : до 55-річчя визволення Олександрійщини / О. Пилипенко // Вільне слово. - 1998. - 9 грудня


569. Пилипенко Олександр Злочини вермахту на Україні / Олександр Пилипенко // Кіровоградська правда. - 1999. - 22 червня. - С. 3


570. Пістрюга С. Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього / С. Пістрюга // Долинські новини. - 2004 . - 1 грудня . - С. 3


571. Подвиг народу - чистий і святий : До 56 -ї річниці Перемоги // Народне слово. - 2001. - 8 травня. - С. 1, 3


572. Полевой Б. Бой за Александрию / Б. Полевой // Олександрійський тиждень. - 1998. - 3 грудня. - С. 2


573. Полулях С. Доля другої світової війни вирішувалася в Україні! / С. Полулях // Кіровоградська правда. - 2008. - 30 вересня. - С. 5

Анотація: Матеріал про події Великої Вітчизняної війни


574. Пономаренко А. Бій на околиці Олександрії / А.Пономаренко // Вільне слово. - 6-12 грудня. - С. 7


575. Пономаренко А. В боях за визволення Нової Праги / А. Пономаренко // Сільський вісник. - 1998. - 5 грудня


576. Пономаренко А. Другий етап Олександрійсько-Знам’янської операції / А. Пономаренко // Сільський вісник. - 1998. - 18, 25 листопада


577. Пономаренко А. Продовження Олександрійсько-Знам’янської операції / А. Пономаренко // Сільський вісник. - 1998. - 28 жовтня


578. Почапський М. Гідно підготуємося і широко відзначимо / М. Почапський // Долинські новини. - 2009. - 24 листопада. - С. 2

Анотація: Ветеранська організація району склала заходи по підготовці та відзначенню 65-річниці Великої Перемоги.


579. Робул Б. Ти чуєш, Кіровограде! Знам'янка наша!: Визволення Кіровограда від фашистських окупантів / Б.Робул // Голос України. - 2000. - 6 травня. - С. 4


580. Росанова Е. Нам дороги эти позабыть нельзя / Е. Росанова // Олександрійські відомості. - 2008. - 8 травня. - С. 3

Анотація: Звільнення Олександрії та області : журналістка зібрала матеріали з архівів та спогади безпосереднього учасника визволення Олександрії - підполковника у відставці Федорова В.Т.


581. Руденко Г. Танго гвардії капітана Гайди : Про форсування Дніпра в районі с. Власівка Світловодського р-ну / Г.Руденко // Світловодськ вечірній. - 1997. - 24 вересня


582. Рыбченков Г. Кировоградец Василь Быков / Г. Рыбченков // Украина-центр. - 2003. - 27 июня. - С. 1


583. Рябошапка О. В атаку йшли першими / О. Рябошапка // Кіровоградська правда. - 2003. - 22 лютого. - С. 2


584. Рябошапка О. Жорстокий грудень : перші морози Чорнолісся: До річниці визволеня Знам`янки від фашистських загарбників / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2009. - 2 грудня. - С. 3

Анотація: Повідомляється про конкретні факти часів окупації та учасників руху опору


585. Рябошапка О. Рядки, що написані серцем / О. Рябошапка // Сільське життя. - 2004. - 8 грудня. - С. 3

Анотація: Про події, що пов’язані зі змістом книги "Отец", яка вийшла у московському видавництві "Синтег". В її основу покладено фронтовий щоденник майора Червоної Армії, знам"янчанина Дмитра Степановича Циганкова


586. Садовенко Ю., директор районного краєзнавчого музею Звільнялася Новоархангельська земля: 14 березня - День визволення Новоархангельщини від німецько-фашистських загарбників / Ю. Садовенко // Колос. - 2009. - 10 березня. - С. 1-2

Анотація: Детально про підпільно-диверсійні групи регіону із зазначенням прізвищ та географічних назв. Перелічені в персоналіях представлені на фотопортретах


587. Сікорако Ф. Вони були справжні герої - богатирі нашої рідної землі / Ф. Сікорако // Сільське життя. - 2004. - 8 грудня. - С. 2


588. Січкар У. Від Німеччини врятував вінець: До 45-річчя від дня визволення Ульяновського району від німецько-фашистських загарбників / У. Січкар // Слово і час. - 1998. - 10 березня. - С. 3


589. Смаглюк І. Тих днів не згасне слава : До 60-річчя визволення Новгородківщини / І. Смаглюк // Новгородківські вісті. - 2004. - 5 березня. - С. 3


590. Сокол В. Слава визволителям України [Текст] / В. Сокол // Вільне слово. - 2009. - 4 листопада. - С. 1

Анотація: Відбувся мітинг з нагоди 65-ї річниці визволення України від німецько-фашиських загарбників


591. Степанов C. Не згасне свічка скорботи / Степанов C. // Честь хлібороба. - 2004. - 22 червня. - С. 1, 2


592. Столяр Т. Батарея безсмертних : Лист в редакцію / Т. Столяр // Зорі над Синюхою. - 2006. - 2 грудня. - С. 2; Зорі над Синюхою. - 2006. - 9 грудня. - С. 2

Анотація: У започаткованому редакцією газети на сторінках видання військово-патріотичному клубі "Пошук" надруковано першого листа читача, пов’язаного з білими плямами в історії минулої війни. Повідомляється адреса (Вінничина), куди слід надсилати листи про бійців третьої батареї лейтенанта Пугасія Л.К, в якому служив і батько авторки листа В.М.Кіршко


593. Стороженко В.І. І знову - зустрічі, і знову – спогади : До роковин визволення Олександрійщини / В.І. Стороженко // Сільський вісник. - 2009. - 5 грудня. - С. 1-2

Анотація: Спогади колишнього жителя села Пролетарське Стороженка В.І. та Лебідь Н.С. про свою початкову освіту та лихоліття війни.


594. Ткаченко А. Вулиці капітана Засядка / А. Ткаченко // Наша газета. - 2003. - 23 октября. - С. 16


595. Ту війну страхітливу забуть ми не зможем ніколи... // Світловодськ вечірній. - 2006. - 4 травня . - С. 8


596. Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації . Стартувала естафета пам'яті : До 65 - річчя визволення області від німецько - фашистських загарбників / Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації // Трудова слава. - 2008. - 17 грудня. - С. 1

Анотація: У зв'язку з підготовкою та проведенням святкування 65 - ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років та 65 - річчя звільнення нашого краю від німецько - фашистських загарбників, із 6 грудня 2008 року в Кіровоградській області розпочалася міжобласна естафета "Слава визволителям України", яка триватиме до 25 березня 2009 року. Її організатором виступила рада обласної організації ветеранів України


597. Урсатьєва В. Родина, родина - від батька до сина: Про визволителів Олександрійщини / В. Урсатьєва // Вільне слово. - 1997. - 6 грудня. - С. 3


598. Хмара С. Невідома війна в Кіровограді / С. Хмара // 21-й канал. - 2008. - 24 липня. - С. 18


599. Хоревский В. Освобождение Александрии : Шла война народная, священная война... / В. Хоревский // Ленінський прапор. - 1998. - №11. - С. 2


600. Цибульський М. Визволяв область і поріднився з нею / М. Цибульський // Вечірня газета. - 2010. - 1 січня. - С. 7


601. Чабаненко Є. Подвигу - жити вічно!: До 61-ї річниці оборони Кіровограда / Є. Чабаненко // Кіровоградська правда. - 2002. - 3 серпня. - С. 2


602. Черкасов М. "Мені сказали: народився в сорочці" / М. Черкасов // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 11

Анотація: Уривки з листів 88-річного М.Черкасова, який мешкає в Америці і розповідає про свій воєнний шлях і свої зв’язки з Україною, друзями, побратимами і мешканцями Кіровоградщини, яку визволяв


603. Чибісова О. Про війну для молодих, щоб вони її знали: Напередодні 57-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні в художньо-меморіальному житті О. О.Осьмьоркіна було відкрито персональну художню виставку гвардії сержанта у роки війни, нині полковника у відставці І. Н. Ткаченка / Чибісова О. // Кіровоградська правда. - 2002. - 28 травня. - С. 3


604. Чорний О. Вічна пам’ять визволителям / Чорний О. // Народне слово. - 2004. - 10 січня. - С. 1


605. Шевченко В. Я визволяв Куцеволівку / В.Шевченко // Придніпров'я. - 2001. - 9 травня. - С. 2


606. Шевченко С. "Всі як один" / С.Шевченко // Кіровоградська правда. - 2001. - 19 червня. - С. 4


607. Шевченко С. Снайпер біля мосту через Інгул: До 65-річчя визволення Кіровограда / С. Шевченко // Вечірня газета. - 2009. - 2 січня. - С. 3


608. Шевченко С. У боротьбі з ворогом: До 70-річчя утворення Кіровоградської області / С. Шевченко // Народне слово. - 2008. - 21 жовтня. - С. 3

Анотація: Стаття присвячена подіям Великої Вітчизняної війни на території Кіровоградщини і визволенню області від німецько-фашистських загарбників


609. Шевченко С.Маруценко В. Долинська в роки війни : 12 березня минає 56 річниця визволення Долинщини від німецько-фашистських загарбників / С. Шевченко; Маруценко В. // Долинські новини. - 2000. - 11 березня. - С. 2


610. Шепель Ф. "Ми ще з тобою, сестро, повоюємо..." : Про ветеранів СБУ, колишніх фронтовиків Олексія Васильовича та Віри Степанівни Мігуш. / Федір.Шепель // Вечірня газета. - 1999. - 7 травня. - С. 7


611. Шепель Я. Велич подвигу народного: До 60- річчя визволення Олександрійщини / Я. Шепель // Олександрійські відомості. - 2003. - 23 жовтня. - С. 3


612. Шкирай Л., директор Захарівського краєзнавчого музею Згадаймо далекі воєнні часи / Л. Шкирай // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 46: 13 листопада. - С. 2

Анотація: 28 жовтня 1944 року територія України була звільнена від фашистів. Спогади про роки війни на Світловодщині


613. Шуляк Євген Бої за Володимирівку точилися п'ять діб / Євген Шуляк // Народне слово. - 1999. - 28 жовтня


614. Юрченко А. Вопреки приговору: Рассказывает Валерий Александрович Верхоланцев - пилот, Герой Советского Союза, летчик бомбардировачной и разведывательной авиации / А.Юрченко // Украина-центр. - 1999. - 7 мая. - С. 6-7


615. Юрченко А. Забывать нельзя...: Восспоминания кировоградца, полного кавалера ордена Славы Владимира Ивановича Суворова / А.Юрченко // Украина-центр. - 1999. - 7 мая. - С. 6


616. Юрченко А. Он выбрал разведку: Иван Антонович Катана, полный кавалер трех орденов Славы / А.Юрченко // Украина-центр. - 1999. - 7 мая. - С. 6


617. Ямко Ю. На третій день після визволення / Ямко Ю. // Вечірня газета. - 2001. - 5 січня. - С. 5
2.6. ГЕРОЇ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ

Солдатська слава нас не обійшла,
Ми з-під її з`явилися крила,
Як в небесах з`являються орлята,
Коли самим доводиться злітати,
Збагнувши приклад сивого орла
Станіслав Стриженюк


618. " 22 июня, ровно в 4 часа..." // Украина-Центр. - 2008. - 19 сентября. - С. 8

Анотація: Спогадами про життя та подвиг нашого земляка, Героя Радянського Союзу Шепетова І.М., поділився його син, Шепетов Ю.І., який був присутній на відкритті меморіальної дошки


619. Виноградов А. Дом, который помнит маршала Конева / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2009. - 14 мая. - С. 7

Анотація: Розповідь про Маршала Радянського Союзу Конєва Івана Степановича, який провів одну з найбільших військових операцій Великої Вітчизняної війни на Правобережній Україні - Кіровоградську наступальну (у січні - лютому 1944 року у с.Бовтишка Олександрівського р-ну містився штаб 2-го Українського фронту під його командуванням )


620. Вірина Н. Пам’ятай минуле, думай про майбутнє / Н. Вірина // Народне слово. - 2007. - 27 листопада. - С. 3

Анотація: У Голованівську відзначили сторіччя від дня народження Героя Радянського Союзу майора Геннадія Міклея, завдяки вмілому командуванню полком якого в серпні 1941-го року було відбито ворога під селом Красногірка, і який похований в цьому селі.


621. Вовченко В. Політ у безсмертя / Вовченко В. // Зорі над Синюхою. - 2007. - 21 липня. - С. 6

Анотація: Про вшанування пам"яті Героя Радянського Союзу льотчика Артамонова О.О., який 30 липня 1941 року над с. Завітне здійснив один з перших таранів на початку війни. На місці його загибелі встановлено пам"ятник. Серед учасників заходу - М.С.Ковальчук - автор книги про "Зелену Браму" під назвою "Оточення вогневе"


622. Герої Радянського Союзу, уродженці нашого краю // Свет - Перспектива. - 2004. - 6 мая. - С. 3


623. Дайдакулов Р. Легендарний Куроп"ятников / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2008. - 21 березня. - С. 4


624. Дацька В. Людина великої мужності / В. Дацька // Кіровоградська правда. - 2007. - 8 червня. - С. 3

Анотація: Про нашого земляка, льотчика-винищувача в роки Великої Вітчизняної війни, Героя Радянського Союзу Осадчого Олександра Петровича625. Дацька В. Небо стало його життям / В. Дацька // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Розповідь про Героя Радянського Союзу генерал-лейтенанта авіації, уродженця Новомиргорода Кіровоградської області, який нині мешкає в селищі Моніно Московської області, А.Ф.Ковачевича


626. До 85-річчя від дня народження В.Порика // Честь хлібороба. - 2005. - 15 лютого. - С. 3


627. Ковальчук К. Слава в ім’я Батьтківщини : До 65-річчя подвигу Героя Радянського Союзу Григорія Куроп’ятникова / К. Ковальчук // Кіровоградська правда. - 2008. - 8 квітня. - С. 7

Анотація: Автор про поїздку делегації від Кіровоградщини та вдови Героя Радянського Союзу Г.Куроп"ятникова Ганни Олексіївни до Севастополя на корабель сторожової охорони "Григорій Куроп"ятников", на якому проходять морську службу хлопці з Кіровоградщини


628. Козакова Л. Їх славу бережем / Козакова Л. // Вісник Голованівщини. - 2006. - 4 листопада. - С. 2

Анотація: Клуб партизанської слави ім. М.І.Наумова та учні Голованівської ЗОШ ім. Г.В.Міклея шанують пам"ять Героїв Радянського Союзу, чиї імена вони носять


629. Кудінов В. Подвиги "червоних соколів" у перші години війни / В. Кудінов // Ведомости Плюс. - 2007. - 16 ноября. - С. 8 : портр

Анотація: Про перших героїв Радянського Союзу, льотчиків, які йшли на таран в перші дні Великої Вітчизняної війни.


630. Кульшенко Є. Танки не пойшли / Кульшенко Є. // Трудова слава. - 2006. - 6 травня. - С. 2

Анотація: У бібліотеці с. Іскрівка є куточок бойової слави з матеріалами про життя Героя Радянського Союзу Олександра Рората, уродженця Тамбовщини, який загинув, визволяючи Іскрівку від фашистів.


631. Лихолап Б. Шли під укіс ешелони : Про Героя Радянського Союзу Григорія Балицького / Б.Лихолап // Народне слово. - 1999. - 23 грудня. - С. 4


632. Майору Вихру - 95! // Народне слово. - 2009. - 5 березня. - С. 5

Анотація: Про нагородження Указом президента України орденом "За заслуги" першого ступеня Героя України, генерал-майора у відставці Є.Березняка


633. Матівос Ю. Визволяли разом : "Почесний громадянин Кіровограда", двічі Герой Радянського Союзу Олександр Ілліч Родимцев / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 6 січня. - С. 4


634. Матівос Ю. Перший подвиг Героя / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2001. - 6 січня. - С. 2


635. Монарева Елена В 12, в сквере у Большого ... : О 46-м Гвардейском Таманском ночном женском авиаполке / Елена Монарева // Украина-Центр. - 2007. - 17 августа. - С. 10

Анотація: Розповідь про 46-й Гвардійський Таманський жіночий авіаполк, у якому літала і наша славна землячка з Олександрії, Герой Радянського Союзу - Антоніна Худякова


636. Олійник В. Міг бути Героєм Радянського Союзу : (Про льотчика Ф.С.Петрова із с.Седнівка, який в роки війни здійснив останній в історії війни таран) / В.Олійник // Трудівник Устинівщини. - 1999. - 23 лютого. - С. 3


637. Пам"ять про Героїв // Вечірня газета. - 2008. - 28 березня. - С. 6

Анотація: Про те, що вологодці вшанують у Кіровограді пам"ять свого земляка Героя Радянського Союзу Миколу Барболіна


638. Пам`яті Михайла Дмитровича Кандідова : Некролог // Народне слово. - 2008. - 5 серпня. - С. 2


639. Пипенко А. Відкрито пам"ятник герою / А. Пипенко, Б. Касуркін // Зорі над Синюхою. - 2006. - 2 вересня. - С. 2

Анотація: Про урочисте відкриття пам"ятника Герою Радянського Союзу, льотчику-бомбардувальнику Олексію Артамонову в с. Завітне Вільшанського району


640. Проскаченко Д. Наші герої / Д. Проскаченко // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 17 березня. - С. 1


641. Рябошапка О. Прожиті роки - його багатство : ЮвілеЇ / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2004. - 31 липня. - С. 4


642. Стельмах В. Забутий герой / В. Стельмах // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2006. - 6 травня. - С. 2

Анотація: Бібліотекар с. Миколаївка Добровеличківського району розповідає про величний подвиг у воєнний та мирний час Олексія Береста, Героя України, який підняв прапор Перемоги над рейхстагом і загинув по війні, рятуючи життя дитини, а саме, витягнувши 5-річну дівчинку з-під колес електрички.


643. Степанова О. За что предают анафеме героев ? / О. Степанова // Украина-Центр. - 2007. - 28 декабря. - С. 6

Анотація: Друкуються відгуки читачів на статтю, надруковану в одному із номерів "УЦ", " За что предают анафеме героев?" про нашого земляка Героя Радянського Союзу, льотчика-випробувача Петра Полоза, якого позбавили звання і розстріляли в 1963 році. Але така доля спіткала і ще одного Героя Радянського Союзу, уродженця с. Новофедорівки Петрівського району-Станєва Анатолія Григоровича


644. Степанова О. За что предают анафеме героев ? / О. Степанова // Украина-Центр. - 2007. - 5 октября. - С. 7

Анотація: Про життя несправедливо забутого Героя Радянського Союзу, уроженця села Митрофанівки Новомиргородського району льотчика-винищувача Полоза Петра Варнавовича


645. Строчив кулеметник : Із книги В.Чабаненка "Прославлені у віках" // Долинські новини. - 2009. - 14 березня. - С. 2


646. Ткаченко А. Ривок у безсмертя / Ткаченко А. // Трудова слава. - 2003. - 15 липня. - С. 2


647. Флоря В. Тридцять шість - це зовсім небагато / В. Флоря // Трудова слава. - 2009. - 11 березня. - С. 1

Анотація: 6 березня виповнилося 65 років з дня остаточного звільнення району від німецько - фашистських загарбників. Цій даті і присвячено матеріал про нашого земляка - Героя Рядянського Союзу О. Галагана


648. Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 24 декабря. - С. 8


649. Френчко Л. Знаменитости степной столицы : Петр Кузнецов / Френчко Л. // Ведомости. - 2007. - 4 мая. - С. 8 ; Ведомости. - 2007. - 11 мая. - С. 6


650. Цимаховський П. В той день у Підвисокому... / П. Цимаховський // Колос. - 2009. - 29 серпня. - С. 1-2

Анотація: У Підвисокому святкували День Незалежності України, День села та відкрили меморіальну дошку Герою Радянського Союзу Сливку А.Р. (вміщено фото )


651. Чинченко В. Не згасити свічку пам'яті про нього : (Про Героя війни Г.О.Куроп'ятникова) / В.Чинченко // Народне слово. - 1999. - 23 березня. - С. 3


652. Шепетов Ю. Поездка в концлагерь Флоссенбюрг / Ю. Шепетов // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 10 січня. - С. 9 : фото

Анотація: 22 липня 2007 року на території меморіалу концтабору Флоссенбюрг (Баварія) відкрито музей, присвяченй пам'яті в'язнів із країн Європи. Автор статті був присутнім на відкритті, саме там загинуві похоронений його батько - Герой Радянського Союзу, генерал-майор І.М.Шепетов, доля якого пов'язана з Кіровоградом.


653. Шульга В. Гарячий сніг Оситняжки : (Про почесного громадянина с.Оситняжки Новомиргородського р-ну Героя Радянського Союзу С.Г.Постєвого) / В.Шульга // Кіровоградська правда. - 1999. - 2 лютого. - С. 3


654. Ювілей справжньої людини і героя : Ліннику М.Н. - 90 // Знам'янські вісті. - 2006. - 25 жовтня. - С. 1

Анотація: Стаття-персоналія та фотопортрет


655. Юрченко А. Гордость попалам с горечью / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2008. - 6 июня. - С. 10

Анотація: Розповідь про Героїв Радянського Союзу, уродженців села Підгайці Кіровоградського району - Говорова Федора, Литвинова Миколу і Тарана Григорія


656. Юрченко А. Елисаветград - Ленинград - Гамбург, или Возвращение к легенде / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2008. - 25 июля. - С. 8

Анотація: Про життя та подвиг нашого земляка, Героя Радянського Союзу розповідає його син Тарас Фісанович, який зараз проживає в Гамбурзі


657. Юрченко Олег Одинадцять кіровоградців отримали Зірку Героя за форсування Дніпра. Наймолодший- 17-річний Василь Галушкін / Олег Юрченко // Вечірня газета. - 1999. - 22 жовтня. - С. 52.7. СПОГАДИ

Куля влучила в орден і власний свинець
Розплескала об нього, безсила.
„Значить, житиму довго,- подумав боєць,-
значить, діждеться дівчина мила!”

Сава Голованіський


658. " Нас водила молодість...": Зелена брама // Новоукраїнські новини. - 13 березня. - С. 4


659. "...Поліцай погнав нас нагайкою" // Зорі над Синюхою. - 2005. - 19 лютого. - С. 2

Анотація: Спогади про часи окупації України жительки с. Синюха Л.М.Умрюхіної у запису журналістки Є.Малярчук


660. "Зеленка вам не допоможе, вам м'ясо треба їсти..." : (Зі спогадів Альони Володимирівни Волинської, вихованки дитячого будинку м. Новоукраїнки) // Новоукраїнські новини. - 2008. - 20 вересня. - С.3.

Анотація: Розповідь колишньої вихованки дитячого будинку, про дитбудинок та роки перебування в ньому під час голодомору та Великої вітчизняної війни


661. "Якщо хтось залишиться живий, пам’ятайте наші імена" // Кіровоградська правда. - 2008. - 8 травня. - С. 3

Анотація: Історія Великої Вітчизняної війни у листі інваліда війни А.Цатиняна


662. Андрушко Т. Він знає про "Зелену Браму" не з книжок : Спогади / Т. Андрушко Т. // Маловисківські вісті. - 2003. - 21червня. - С. 2


663. Артеменко І. Подвиг у Зеленому / І.Артеменко // Трудова слава. - 2000. - 27 січня. - С. 2


664. Асауленко О. Коропові дороги: До Дня перемоги / О.Асауленко // Там, де Ятрань.. - 2002. - 10 травня. - С. 2


665. Баглюк В. Бої під Картамишевим : До 65-річчя визволення рідного краю / В. Баглюк // Вісті Світловодщини. - 2009. - № 2: 8 січня. - С. 5

Анотація: Спогади нашого земляка про бої під Картамишевим. До визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників


666. Березина О. Они помнят все / О. Березина // Украина-Центр. - 2009. - 7 мая. - С. 6

Анотація: Діти війни діляться спогадами про тяжкі роки Великої Вітчизняної війни та необгруновані звинувачення в їх адресу щодо надання їм пільг ( доплата до пенсій та інше)


667. Березович И. Шел третий год войны : Год 1944-й / Березович И. // Свет - Перспектива. - 2005. - 24 марта . - С. 13


668. Бессмертный И. Парад Побед майор Вихрь встретил в тюрьме / И. Бессмертный // Независимость. - 1998. - 10 ноября. - С. 4,13


669. Білаш Л. Весна сорок п'ятого року в Кіровограді / Л.Білаш // 21-й канал. - 2000. - 5 травня. - С. 6


670. Бондар О. Знову нагадування про війну / О. Бондар // Голос України. - 2006. - 19 травня. - С. 4

Анотація: Членами пошукового загону "Зірка" поблизу с. Червонокостянтинівка Петровського р-ну знайдено снаряди часів Великої Вітчизняної війни


671. Босько В. "Я знаю час, коли почнуть війну...": Наші письменники-земляки про війну / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 22 червня. - С. 3


672. Брасло І. І був день перший, і був день останній / Брасло І. // Народне слово. - 2001. - 21 червня. - С. 3


673. Братченко И. О том, как взрывали мост / И.Братченко // Правда Украины. - 2001. - 20 ноября. - С. 3


674. Братченко І. Ад мы уже прошли : Воспоминания фронтовика / І. Братченко // Украина-центр. - 1998. - 23 октября. - С. 8


675. Братченко І. Вольдемар: Спогади ветерана Другої світової війни Володимира Бойка / І.Братченко // Народне слово. - 2001. - 22 лютого. - С. 4


676. Братченко І. Двісті палаючих днів і ночей : Учасник битви на Волзі / І. Братченко // Народне слово. - 1998. - 27 січня


677. Братченко І. Його останній бій / Іван Братченко // Народне слово. - 1999. - 28 жовтня. - С. 2


678. Братченко І. Лист автора "Пісні про Дніпро" / І.Братченко // Народне слово. - 2001. - 21 червня. - С. 3


679. Братченко І. Як орден на грудях землі: До 55-річчя Сталінградської битви / І. Братченко // Кіровоградська правда. - 1998. - 10 лютого


680. Васильєв С. Війна для фронтового розвідника Хмельницького закінчилась...1300- кілометровим маршем до Хінганського хребта / С. Васильєв // Маловисківські вісті. - 2003. - 29 жовтня. - С. 2


681. Вдовиченко Г. Фронтові знімки / Г.Вдовиченко // Степовий край. - 2001. - 5 травня. - С. 2


682. Войченко Г. Наш земляк брал в плен фашистского генерала-фельдмаршала Фридриха фон Паулюса / Г. Войченко // Ведомости Плюс. - 2009. - 16 января. - С. 7 : портр

Анотація: Про свого батька Миколу Єфремовича Рибака, учасника Сталінградської битви, розповідає його син Аркадій Миколайович Рибак


683. Войченко Г. Різдво 1944-го / Г. Войченко // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 3 січня. - С. 3 : фото

Анотація: Спогади Гарія Войченка про святкування Різдва в 1944 році та знищення ув'язнених і мирних жителів нашого міста.


684. Войченко Г. Так для меня началась война... / Г. Войченко // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 21 червня. - С. 9 : фото

Анотація: Спогади Гарія Войченка про початок Великої Вітчизняної війни.


685. Волошин Б. Сниться рідне село : Гість редакції / Б. Волошин // Слово і час. - 2005. - 12 квітня. - С. 2

Анотація: За матеріалами зустрічі з Червонієм М.П.,земляком, батьком народного депутата 4-х скликань Василя Червонія. Йдеться про рідне село Грушку в часи Великої Вітчизняної війни


686. Волошина К. У Фермлянському яру / К. Волошина // Гайворонські вісті. - 2006. - 6 травня. - С. 2

Анотація: Спогади про масове знищення євреїв


687. Ворона О. Допоки горітиме долі свіча / О. Ворона // Народне слово. - 2009. - 2 квітня. - С. 7

Анотація: Стаття про колишню фронтовичку, якій виповнилося 90 років


688. Ворона О. Час рікою пливе... / О. Ворона // Народне слово. - 2009. - 19 березня. - С. 5, 6 Анотація: Розповідь про ветерана війни, якому виповнилося 94 роки


689. В'юник В. На зустріч я сподівався все життя / В. В'юник // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 7

Анотація: Сільський голова Голиківської сільської ради Олександрівського району ділиться спогадами про батька, який загинув у 1944 році і похований в Угорщині


690. Герасимов Г., учасник бойових дій, інвалід ВВВ, полковник у відставці. Ваша скорбота буде великою / Г. Герасимов // Світловодськ вечірній. - 2007. - № 95-96: 29 листопада. - С. 2 Анотація: Спогади нашого земляка про звільнення краю від німецьких загарбників.


691. Голуб О. Жива легенда / О. Голуб // Сільський вісник. - 2008. - 12 квітня. - С. 1

Анотація: Федір Миколайович Плотнір - один із небагатьох хто залишився в живих пройшовши кола пекла Великої Вітчизняної війни, фашиський полон і Бухенвальд.


692. Гончаренко Г. "... поки руки тримають штурвал" : Про земляка, Героя Радянського Союзу Михайла Телішевського / Г.Гончаренко // Зорі над Синюхою. - 2001. - 5 травня. - С. 2


693. Дайдакулов Р. Автограф кіровоградця на стіні рейхстагу / Р.Дайдакулов // Вісник регіону. - 2001. - 13 січня. - С. 3


694. Дайдакулов Р. Від Москви до Берліна / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2007. - 15 грудня. - С. 2

Анотація: Голова прес-групи ради обласної організації ветеранів України про ветерана Великої Вітчизняної війни О.Політаєва


695. Дайдакулов Р. Відважна фронтовичка: Завтра - День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2007. - 21 червня. - С. 3

Анотація: Про військового фельдшера у роки Великої Вітчизняної війни, теперішнього заступника голови ради клубу "Ветеран" міської ветеранської організації Людмилу Усачову


696. Дайдакулов Р. Героиня-подпольщица / Р.Дайдакулов // Ведомости. - 2001. - 27 апреля. - С. 3

Анотація: Про військового фельдшера у роки Великої Вітчизняної війни, теперішнього заступника голови ради клубу "Ветеран" міської ветеранської організації Людмилу Усачову


697. Дайдакулов Р. Другий Сталінград : До 65-ї річниці Корсунь-Шевченківської битви / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2009. - 19 лютого. - С. 7

Анотація: Спогади ветерана про широку наступальну Корсунь-Шевченківську операцію у роки Великої Вітчизняної війни


698. Дайдакулов Р. Друзі моїх воєнних днів... / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2007. - 8 травня. - С. 3


699. Дайдакулов Р. Корсунь - Шевченківська битва - для фашистів була "другим Сталінградом" : (спомин учасника) / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2009. - 6 февраля. - С. 5

Анотація: Спогади ветерана Великої Вітчизняної війни Романа Дайдакулова про Корсунь-Шевченківську битву.


700. Дайдакулов Р. Корсунь-Шевченковская битва ( К 64-й годовщине) / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2008. - 22 февраля. - С. 6

Анотація: Спогади ветерана, ячасника бойових дій про Корсунь-Шевченківську битву.


701. Дайдакулов Р. Между жизнью и смертью / Р. Дайдакулов // Ведомости. - 2005. - 21 января. - С. 4

Анотація: Стаття-персоналія присвячена Володимиру Григоровичу Руткевичу, канд. геолого-мінералогічних наук, автору книги мемуарів "О войне без прикрас", почесному члену колектива кіровоградської ЗОШ №30, людині, яка більше чверті століття працювала у кіровоградській геолого-пошуковій експедиції-37


702. Дайдакулов Р. На перекрестках жизни / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2008. - 5 декабря. - С. 7

Анотація: Спогади Романа Дайдакулова про війну


703. Дайдакулов Р. Однополчанин Олеся Гончара / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Розповідь про Ф.Матюшенка, який в роки Великої Вітчизняної війни воював разом з класиком української літератури О.Гончаром


704. Дайдакулов Р. Побратим Олеся Гончара / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2010. - 1 січня. - С. 7


705. Дайдакулов Р. Усім смертям наперекір: 22 червня - День скорботи і вшановування пам"яті жертв війни в Україні / Р. Дайдакулов // Народне слово. - 2008. - 21 червня. - С. 2

Анотація: Розповідь про героїзм у Великій Вітчизняній війні Миколи Михайловича Дишлового, який нині працює першим заступником голови Кіровоградського міського товариства інвалідів Великої Вітчизняної війни


706. Даценко В. Визволення Кіровограда. Як це було : 8 січня - 66-а річниця з дня визволення Кіровограда від гітлерівських загарбників / В. Даценко // Народне слово. - 2010. - 6 січня. - С. 7, 8 ; Народне слово. - 2010. - 14 січня. - С. 6

Анотація: Матеріал про визвольні бої за Кіровоград на початку січня 1944 року


707. Даценко В. И память, и скорбь по невернувшимся с той войны / В. Даценко // Ведомости Плюс. - 2009. - 7 августа. - С. 7-8 : фото

Анотація: Автор згадує поіменно земляків, що загинули в роки війни, та публікує спогади визволителів Кіровоградщини


708. Дацька В. "Ходив, дивився місто ... Неописане варварство" / В. Дацька // Кіровоградська правда. - 2006. - 17 січня. - С. 3

Анотація: В обласному краєзнавчому музеї в залі "Кіровоградщина в огні" експонуються документи, нагороди, особисті речі воїнів, партизанів та підпільників. У фондах обласного краєзнавчого зберігається комплекс матеріалів почесного громадянина м. Кіровограда Михайла Івановича Каліхова


709. Дацька В. Подвиг Кузьми Гуренка / В. Дацька // Вечірня газета. - 2009. - 24 квітня. - С. 3


710. Дацький В. Танкісти йшли на Захід / В.Дацький // Народне слово. - 2000. - 15 січня. - С. 4


711. Дейлік С. Згадуючи буремні роки : Сторінки минувшини / С. Дейлік // Трудова слава. - 2009. - 6 травня. - С. 2

Анотація: Про страшні роки лихоліття та про ветеранів - артилеристів, котрі визволяли Петрівщину.


712. Дерезовський В. На вістрі атак : Вони захищали Батьківщину / В.Дерезовський // Гайворонські вісті. - 2002. - 8 травня. - С. 2


713. Дерезовський В. Подвиг танкіста / В. Дерезовський // Гайворонські вісті. - 1998. - 14 лютого

Анотація: Про Д.І.Осатюка, нашого земляка-танкіста


714. Дмитрієв П. Про злодіяння німецько-фашиських окупантів / П. Дмитрієв // Вільне слово. - 2008. - 3 грудня. - С. 4

Анотація: Короткі спогади колишнього голови Олександрійського райвиконкому, щодо історичного періоду з 1941-1943 роки


715. Доля, Олена "Листя життя... Листя землі" / О. Доля // Новоукраїнські новини. - 2009. - 1 серпня. - С.2. : Фото

Анотація: Спогади земляка, учасника Великої Вітчизняної війни, учасника партизанського руху на Новоукраїнщині про буремні роки його молодості, які припали на період Великої Вітчизняної війни


716. Дуцык Д. Освенцим, Бухенвальд : Семь побегов Андрея Ющенко / Д. Дуцык // Наша газета плюс. - 2003. - 8 мая. - С. 4


717. Ейдлін С. Герой - підводник / С. Ейдлін // Гайворонський кур'єр. - 2009. - 5 грудня. - С. 2 Анотація: Про відважного героя-підводника у роки війни Фісановича І.І., його підводний човен здійснив 18 бойових походів, потопив 13 ворожих транспортних кораблів


718. Желєзняков Є. Одного разу вбитий... / Є. Желєзняков // Народне слово. - 2009. - 9 квітня. - С. 6

Анотація: Фронтовий кулеметник, ветеран, інвалід війни, керівник Добронадіївської ветеранської організації Яків Ковальчук згадує воєнні роки


719. Желєзняков Є. Через краї і бої / Є. Желєзняков // Народне слово. - 2009. - 30 квітня. - С. 8

Анотація: Спогади ветерана про тяжкі воєнні випробування


720. Желєзняков Є. Чому сумує "Людвіг" / Є. Желєзняков // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 4

Анотація: Спогади про учасника Великої Вітчизняної війни із Олександрійщини Ф.Клименка


721. З історії Кіровоградщини про тяжкі випробування // Поштовий вісник. - 2001. - 21 червня. - С. 1


722. Залюбовська О. Роки життя,як солодка чаша гіркоти / О.Залюбовська // Придніпров'я. - 2000. - 26 квітня. - С. 2


723. Замість ім"я - принизливе "ост": 11 квітня -Міжнародний день визволення в"язнів фашистських концтаборів // Долинські новини. - 2004. - 15 квітня. - С. 3


724. Іутін Є. Подвиг на шляху до вічності / Є. Іутін // Трудова слава. - 2009. - 6 травня. - С. 2 Анотація: Про братів Паршиних, героїв - визволителів, один з яких визволяв землі Кіровоградщини. Ім'я В. С. Паршина носить одна з вулиць села Червонокостянтинівки


725. Кердіваренко О. Наш земляк воював разом з батьком президента / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2003. - 10 червня. - С. 3


726. Клочков И. С войной покончили мы счеты? / И. Клочков // Зеркало недели. - 2006. - 28 января . - С. 22

Анотація: Журналіст переповідає свою розмову з І. Шаровим щодо компенсацій жертвам нацизму та інших, ще не вирішених питань стосовно соціального захисту осіб, що постраждали під час другої світової війни.


727. Козачінська Ю. Район в роки війни: згадують очевидці / Козачінська Ю. // Долинські новини. - 2004. - 10 березня . - С. 2


728. Коломієць М. Солдатський трикутник / М. Коломієць // Вперед. - 2005. - 30 квітня . - С. 2


729. Кондратюк з України : Тих днів не змовкне слава // Вісник Голованівщини. - 2008. - 9 травня. - С. 3

Анотація: Спогади земляка про війну та про взяття Берліну, адже Лазар Кондратюк стояв поруч маршала Жукова під час підписання Акту про капітуляцію Німеччини


730. Кононов І. Одного разу на війні ..: Курйозні випадки під час війни / Кононов І. // Степ. - 1996. - № 2-3. - С. 90, 97


731. Корінь Т. Людина з багатьма легендами / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2008. - 8 травня. - С. 3

Анотація: Ветеран Великої Вітчизняної війни ділиться спогадами про буремні воєнні роки


732. Корнійченко, Олена із роду довгожителів / О. Корнійченко // Новоукраїнські новини. - 2009. - 31 жовтня. - С.1.

Анотація: Йосип Гаврилович Береза з села Комишувате - ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій . Довоєнні та післявоєнні будні з життя довгожителя


733. Костенко С. Він був учасником Параду Перемоги / С.Костенко // Міліцейський вісник. - 2000. - 13 травня. - С. 3


734. Костенко С. Це не тільки данина пам"яті / С. Костенко // Зоря. - 2005. - 29 квітня. - С. 2


735. Кравченко М. Навіки в пам'яті народній / М.Кравченко // Сільське життя. - 2000. - 15 квітня. - С. 2


736. Кравченко Н. Коли кохаєш по-справжньому : Доля / Н. Кравченко // Народне слово. - 2008. - 21 серпня. - С. 4

Анотація: Нарис про подружжя Сухих на тлі історії країни та кольорове фото


737. Красуня-розвідниця з Рівного // Кіровоградська правда. - 1999. - 13 листопада. - С. 4


738. Кудінов В. Бити ворога, як Щиров / Кудінов В. // Вечірня газета. - 2003. - 14 квітня. - С. 10


739. Кульшенко О. Остарбайтерка з Нового Стародуба / Кульшенко О. // Трудова слава. - 2004. - 30 грудня. - С. 2


740. Куманський А. В окупації / А. Куманський // Народне слово. - 1998. - 14 лютого. - С. 3


741. Куманський А. Рядовий війни / А.Куманський // Народне слово. - 2000. - 22 квітня. - С. 2


742. Куманський Б. Літопис, якому не буде кінця / Б. Куманський // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 2

Анотація: Автор наводить рядки із листів-спогадів від жителів із Новоархангельського району про початок Великої Вітчизняної війни


743. Куницький В. В партизани йшли за покликом серця / В.Куницький // Вільне слово. - 1998. - N 99, 101, 103. - С. 3


744. Левочко В. С именем России на устах... / В Левочко // Ведомости. - 2001. - 22 июня. - С. 4


745. Лисенко, В. Минуле не зникає з пам'яті... / В. Лисенко // Новоукраїнські новини. - 2009. - 14 березня. - С.3.


746. Лискін О. Розстріляні генерали: Довге відлуння трагедії Зеленої Брами / Лискін О. // Кіровоградська правда. - 2001. - 30 жовтня. - С. 4


747. Лінський А. Кіровоград у 1941-му: як це було / А.Лінський // 21-й канал. - 2001. - 21 червня. - С. 5


748. Лісниченко Ю. Грузин, що загинув за свободу українців / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 2 січня. - С. 1


749. Майданюк М. Юність - у підпіллі : Спогади / М. Майданюк // Вечірня газета. - 2006. - 30 червня. - С. 7


750. Макарчук А. Был у меня друг : (Воспоминания о ВОВ) / А.Макарчук // Еврейские вести. - 1999. - N 19-20. - С. 3


751. Макей Л. Родина Смирнових у війну врятувала п’ятьох євреїв / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 11 грудня. - С. 3

Анотація: Наводяться спогади Алли Їгнатієвої, яка нині мешкає в Їзраїлі, про страшні дні німецької окупації Кіровограда і своїх рятівників


752. Марш 297 стрелковой Славянско-Кировоградской Краснознаменой ордена Богдана Хмельницького ІІ ступеня дивизии : Текст // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3


753. Матвійчук П. За "язиком": Зі спогадів учасника бойових дій / П. Матвійчук // Новоукраїнські новини. - 2005. - 7травня. - С. 3-4


754. Матівос Ю. За п'ять кроків від Берліна / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 6 травня. - С. 1


755. Матівос Ю. Перемогу кували у 41-му / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 22 червня. - С. 3


756. Матівос Ю. Рибалкін, Голуб, Сімон... / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 20 січня. - С. 3


757. Матівос Ю. Франтірер Вольдемар / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2003. - 12 липня. - С. 2


758. Метелиця Д. Марш переможців / Д. Метелиця // Зорі над Синюхою. - 2007. - 28 квітня. - С. 2


759. Миколайчук В. Мінометник Савченко / Миколайчук В. // Степовий край. - 2001. - 5 травня. - С. 2


760. Мирян І. "Червоні слідопити" розшукали бойових побратимів / І. Мирян // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 11

Анотація: Капітан у відставці розповідає про ветерана-визволителя Кіровоградщини М.П.Черкасова (нині мешканця Америки) та події часів Великої Вітчизняної війни


761. Михайлов І. В селі прифронтовому : Петрове під час окупації / І. Михайлов // Трудова слава. - 1998. - 20 жовтня


762. На перехресті доріг : Спогади Коваленко Євдокії Василівни, жительки села Маркове Добровеличківського району, 2004 рік // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 23 квітня. - С. 1-2


763. Нагорний О. Гриміли бої...: Архівні документи розповідають про визволення Кіровоградщини / О. Нагорний // Народне слово. - 1998. - 5 січня


764. Недбальська О. Нескорені / О.Недбальська // Кіровоградська правда. - 1999. - 28 жовтня. - С. 3


765. Нескорені заводчани : Підпільна група на заводі "Червоний Профінтерн (нині завод ім. Таратути) // Кіровоградська правда. - 1998. - 1 грудня


766. Ножнов М. Для фронту і тилу / М. Ножнов // Кіровоградська правда. - 1998. - 1 грудня


767. Олійник В. Ми вели машини...: Спогади фронтовика / В.Олійник // Трудівник Устинівщини. - 1999. - 23 жовтня. - С. 2


768. Орел С. "Перевірено, мін немає. Лейтенант Степанов". Але в житті його таки вибухнула "міна". І тоді на допомогу прийшли рідні, міська влада і його велика любов / С.Орел // Вечірня газета. - 1999. - 10 грудня. - С. 5


769. Петров М. Випробування "на живой сілє" я теж бачив / М.Петров // Народна газета. - 1997. - серпень. - С. 4


770. Петрова О. Оленка-телефоністка / О. Петрова // Народне слово. - 2009. - 18 червня. - С. 6 Анотація: Спогади про Велику Вітчизняну війну ветерана Олени Олександрівни Рябошенко з Новоукраїнки


771. Петрова О. Поговори зі мною, тату... / О. Петрова // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 7

Анотація: Спогади жительки Новоукраїнки Людмили Городницької про свого загиблого у роки війни батька Івана Чернявського


772. Пивненко Н. "По дорогам войны" / Н. Пивненко // Олександрійські відомості. - 2005. - 28 квітня. - С. 2


773. Пилипенко О. Так ми йшли у травень 45-го / О.Пилипенко // Кіровоградська правда. - 2000. - 6 травня. - С. 1


774. Пилипенко О. Трагічні дні Зеленої Брами / О. Пилипенко // Ведомости. - 2006. - 30 июня . - С. 6 ; Ведомости. - 2006. - 7 июля. - С. 7


775. Пістрюга С. Буремні роки : Сторінки пам"яті / С. Пістрюга // Долинські новини. - 2007. - 10 листопада. - С. 1-2

Анотація: Спогадами про війну поділився з гуртківцями при Долинському музеї ім. Макаренка учасник війни О.Г.Оніпко


776. Пістрюга С. Чертково-Зуеві. Іванівко, ти все це памятаєш : Історія роду - історія краю / С. Пістрюга // Долинські новини. - 2009. - 31 березня. - С. 3

Анотація: Публікація містить дуже різнопланову інформацію зі спогадів родини Зуєвих про рідне село


777. Плєшков А. Мені лиш сьомий рік минав : Болить спогадами душа: про голод, холод та поневіряння дитбудинківців 1944 року / А.Плєшков // Вісник Голованівщини. - 1998. - 14 лютого


778. Плєшкова О. Не минула лиха година: Жертви нацизму / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2008. - 2 квітня. - С. 3

Анотація: Спогади про каторжні роботи у Німеччині


779. Поліщук Н. З історії Адабаського концтабору: Історія Новоукраїнщини / Н. Поліщук // Новоукраїнські новини. - 1998. - 26 грудня. - С. 5


780. Полулях С. Ганьба державної ваги / Полулях С. // Елисаветградские ведомости. - 2004. - 20 августа. - С. 1

Анотація: Про те як в Петрівському районі рештки, загиблих тут радянських бійців лежать просто на поверхні


781. Полулях С. Доля другої світової війни вирішувалася в Україні! / С. Полулях // Кіровоградська правда. - 2008. - 30 вересня. - С. 5

Анотація: Матеріал про події Великої Вітчизняної війни


782. Правда М. Наше місто і Велика Вітчизняна війна / М. Правда // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 16 листопада. - С. 9


783. Рябоконь А. Їх фронтовими звали сестричками : До 60- річчя визволення України і району від фашистських загарбників / А. Рябоконь // Трудова слава. - 2003. - 14 жовтня. - С. 3


784. Рябошапка О. Василь Руденко: кілька миттєвостей долі / О.Рябошапка // Сільське життя. - 2001. - 5 травня. - С. 1,4


785. Рябошапка О. Про героїзм і героїв: Розповіді / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 1998. - 9 грудня


786. Саржевський А. Мені так не вистачає тебе, батьку... / А. Саржевський // Народне слово. - 2009. - 4 червня. - С. 6

Анотація: Керівник прес-групи ради Кіровоградської районної організації ветеранів, член Національної спілки журналістів України розповідає про воєнний шлях свого батька і його працю як журналіста


787. Сергєєв В. Новогеоргіївщина на початку Великої Вітчизняної війни / В. Сергєєв // Світловодськ вечірній. - 2005. - 23 червня. - С. 2


788. Сергєєв В.,в. о. директора міського краєзнавчого музею Герой : (Початок. Продовження у наступному номері.) / В. Сергєєв // Вісті Світловодщини. - 2007. - № 47: 15 листопада. - С. 8

Анотація: Про героя Великої Вітчизняної війни капітана Івана Яковича Підкопая.


789. Сергєєв В., в. о. директора міського краєзнавчого музею Зореносець : До 64-ої річниці визволення Новогеоргіївська від німецько-фашистських загарбників / В. Сергєєв // Світловодськ вечірній. - 2007. - № 93-94: 22 листопада. - С. 2 : фото

Анотація: Про героя Великої Вітчизняної війни івана Яковича Підкопая.


790. Сергєєв В., директор міського краєзнавчого музею Загибель підпільників-табурищан. Як це було / В. Сергєєв // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 75-76: 18 вересня. - С. 8

Анотація: Спогади члена підпільно-диверсійної групи Олексія Назаровича Васильченка


791. Смирнова Л. Людмила Смирнова: Ми, діти війни, з жахом згадуємо її сьогодні : До 65-річчя визволення Кіровограда / Л. Смирнова // Народне слово. - 2009. - 6 січня. - С. 3

Анотація: Спогади про воєнне дитинство


792. Смотренко В. Дети войны / В. Смотренко // Молодіжне перехрестя. - 2008. - 3 січня. - С. 3

Анотація: Спогади краєзнавця Вадима Васильовича Смотренка про визволення міста в далекому 1944 році.


793. Солгутовский Л. Про воєнні події в нашому районі / Л. Солгутовский // Гайворонські вісті. - 1998. - 25 жовтня


794. Соломко Г. Пам"ятаю, як сьогодні... / Г. Соломко // Провінція. - 2005. - 15 квітня. - С. 2


795. Степанова О. Черные краски детства / О. Степанова // Украина-Центр. - 2008. - 4 июля. - С. 13

Анотація: Спогади відомого кіровоградського письменника, журналіста і режисера Гарія Войченка про своє дитинство в роки Великої Вітчизняної війни в Кіровограді


796. Суржок М. Батькові листи / М. Суржок // Народне слово. - 2009. - 15 січня. - С. 3

Анотація: Спогади про листи батька, редактора районної газети "Соціалістичним шляхом" на Херсонщині, який був заарештований у 1933 році, засланий до Сибіру, а потім, пройшовши по фронтових дорогах, загинув під Братиславою


797. Ткач О. "Я повернусь !..." : Про захистника Брестської фортеці нашого земляка Степана Сергійовича Скрипника / О.Ткач // Вісник Голованівщини. - 2001. - 9 травня. - С. 2


798. Ткач О. Дитяча доля - в Перемогу / О. Ткач // Вісник Голованівщини. - 2005. - 21 травня. - С. 3


799. Ткаченко І. Як заповів класик: не забувайте! / І. Ткаченко // Кіровоградська правда. - 2008. - 23 вересня. - С. 4

Анотація: Воєнні спогади колишнього гвардії сержанта, полковника внутрішньої служби у відставці, інваліда Великої Вітчизняної війни, учасника бойових дій


800. Ткаченко І.Н. Була війна, гинули люди, з лиця землі зникали села і цілі міста... / І.Н. Ткаченко // Ведомости Плюс. - 2008. - 7 ноября. - С. 7

Анотація: Спогади про війну 1941-1945 років бувшого гврдії сержанта, нині полковника у відставці, інваліда ВВВ Івана Никифоровича Ткаченка.


801. Ткаченко О. Історія Нечаївки / О. Ткаченко // Степовий край. - 2004. - 22 червня. - С. 2


802. Ткачук П. Історія фронтової планшенки : Розповідь про жителя Світловодська П.Томашевського / П.Ткачук // Народне слово. - 1997. - 9 вересня


803. Третяк С. Новоукраїнці на учбовому пункті : Спогади військовополоненного / С. Третяк // Новоукраїнські новини. - 1998. - 17 січня. - С. 5


804. Українець О. Мій герой: Спогади фронтовика / О.Українець // Трудівник Устинівщини. - 1999. - 23 жовтня. - С. 3


805. Уманець І. Останні дні війни / І. Уманець // Вперед. - 2005. - 19 квітня. - С. 2


806. Фартушний А.,Заслужений пошуковець України Його імя встановлено по медальйону / А. Фартушний // Колос. - 2009. - 14 лютого. - С. 2

Анотація: Про пошук та перепоховання солдата, що загинув 20-літнім біля Свердликового на Кіровоградщині


807. Фартушний А., Заслужений пошуковець України Таємниця медальйона / А. Фартушний // Колос. - 2008. - 9 лютого. - С. 2

Анотація: Цікава розповідь про пошук, що встановив ім"я загиблого героя в урочищі Зелена Брама


808. Фесенко А. Діти війни / А. Фесенко // Трудівник Устинівщини. - 2005. - 14 червня. - С. 2 Анотація: Спогади про дітей у часи війни


809. Фесенко А. Осколки пам'ті: Спогади про ВВВ / А.Фесенко // Трудівник Устинівщини. - 1999. - 23 жовтня. - С. 2,3


810. Френчко Л. Остров Диксон. Трагические события военных лет. / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2007. - 5 октября. - С. 8 ; 19 октября. - С. 8

Анотація: Війна па півночі країни, в далекому Карському морі, а точніше на острові Діксон 27 серпня забрала життя 5 наших земляків, а всього в роки війни загинуло чи пропало безвісти більше 200 моряків з Кіровоградщини.


811. Цей шлях був важким і довгим // Народне слово. - 2000. - 6 травня. - С. 2


812. Цибульський М. Життя для людей / М. Цибульський // Народне слово. - 2008. - 3 червня. - С. 2

Анотація: Відгуки про ветерана Великої Вітчизняної війни, учасника Фінської війни О.Винника від його колишніх колег по роботі


813. Цибульський М. Його кредо - дбати про живих, не забувати полеглих / М. Цибульський // Народне слово. - 2008. - 29 березня. - С. 2

Анотація: Стаття про колишнього заступника голови облвиконкому В.Пустового, який віддав сімнадцять років праці по збиранню і поверненню із забуття імен тисяч полеглих воїнів і цивільних людей, які загинули від рук фашистських окупантів та на каторжних роботах у Німеччині


814. Цибульський М. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни очима письменників / М. Цибульський // Кіровоградська правда. - 1998. - 17 грудня


815. Цибульський М. Нев"януча молодість Володимира Жученка / М. Цибульський // Народне слово. - 2007. - 17 липня. - С. 3

Анотація: Інтерв"ю з директором музею спортивної слави області, ветераном Великої Вітчизняної війни, кавалером п"яти орденів, головою обласної ради ветеранів спорту і війни - стосується і його особистого шляху, і величезної громадської роботи


816. Цибульський М. Одна з двадцяти трьох... / М. Цибульський // Народне слово. - 2004. - 6 січня. - С. 2


817. Циценко О. Людина з легенди / Циценко О. // Гайворонські вісті. - 2004. - 13 жовтня. - С. 3

Анотація: Роботу подано на конкурс "Поспілкуймось з ветераном"


818. Червнева С. Гіркий хліб невільницький: До дня скорботи і вшанування пам"яті жертв війни в Україні / С. Червнева // Зоря. - 2005. - 10 червня. - С. 2


819. Черкасов М. "Мені сказали: народився в сорочці" / М. Черкасов // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 11

Анотація: Уривки з листів 88-річного М.Черкасова, який мешкає в Америці і розповідає про свій воєнний шлях і свої зв"язки з Україною, друзями, побратимами і мешканцями Кіровоградщини, яку визволяв


820. Чинченко В. Доля моряка / В.Чинченко // Вечірня газета. - 2000. - 5 травня. - С. 7


821. Чорноморський О. Останній бій Якова Котельникова / О.Чорноморський // Голос ветерана. - 2000. - 6 січня. - С. 4


822. Шевченко Г. Вернер Ліппман: "В Олександрівці залишається не лише могила мого батька, тут залишається частинка мого серця" / Г. Шевченко // Вперед. - 2005. - 18 червня. - С. 4

Анотація: Розповідь про те, як до Олександрівки, на місце поховання солдата вермахту, приїздить з Німеччини його син


823. Шевченко Г. Вернер Ліппман: "В Олександрівці залишається не лише могила мого батька, тут залишається частинка мого серця" / Г. Шевченко // Наша газета. - 2005. - 7 липня. - С. 3


824. Шевченко С. Підвисоке, Зелена Брама, Красногірка / С.Шевченко // Кіровоградська правда. - 2001. - 21 червня. - С. 1


825. Шепель Ф. І мінер, і зв'язківець / Ф. Шепель // Вечірня газета. - 2003. - 8 травня. - С. 7


826. Шишак Т. А пам"ять повертає на фронтові дороги / Т. Шишак // Вперед. - 2005. - 7 травня. - С. 5

Анотація: Бібліотекар Бандурівської сільської бібліотеки розповідає про свого земляка, ветерана війни - Залєвського Якова Федотовича


827. Шкірай Л. Щоб пам"ятали нащадки: Історія рідного краю / Л. Шкірай // Вісті Світловодщини. - 2007. - 4 січня. - С. 8

Анотація: Автор публікації - зберігач фондів Захарівського музею - про рідне село часів Великої Вітчизняної війни


828. Шраменко М. Все це довелося пережити...: Діти війни / М. Шраменко // Колос. - 2008. - 1 березня. - С. 4

Анотація: Спогади про звіряче обличчя фашизму тих, хто підлітком потрапив до Німеччини


829. Шурапов В. Вибух духовного опору / В.Шурапов // 21-й канал. - 2000. - 5 травня. - С. 10


830. Щербатюк, Тетяна Тих днів не змовкне слава... / Т. Щербатюк // Новоукраїнські новини. - 2009. - 14 березня. - С.3.

Анотація: Спогади колишніх воїнів, учасників визволення району


831. Юрченко А. Герой вспоминает: (Воспоминания штурмана дальней авиации - Леонида Наумовича Туйгунова) / А.Юрченко // Украина-центр. - 1999. - 7 мая. - С. 7


832. Юрченко А. Торпедоносная судьба / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2007. - 21 сентября. - С. 6

Анотація: Автор статті розповідає про ветерана Великої Вітчизняної війни, нашого земляка Фруля Бориса Петровича, який в роки війни був командиром торпедного катеру


833. Юрченко А. Узник 63988 / А. Юрченко // Украина-центр. - 2003. - 29 августа. - С. 6


834. Юрченко В. Солдат - завжди солдат / В. Юрченко // Сільський вісник. - 2009. - 9 травня. - С. 1

Анотація: Про Ковальчука Якова Федотовича жителя села Добронадіївки, голову місцевої організації ветеранів, учасника Великої Вітчизняної війни


835. Ямко Ю. Кіровоград: перший день перемоги / Ямко Ю. // Вечірня газета. - 2001. - 8 травня. - С. 42.8. ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА НА СТОРІНКАХ КНИГ

Книжки мовчать,
А істина глаголить,
То ж розімкни обкладинки вуста,
Бо світ навколо, а не дике поле,
І дух людський в любові пророста

Станіслав Стриженюк


826. "Патріоти" : 22 вересня - День партизанської слави // Кіровоградська правда. - 2008. - 19 вересня. - С. 4

Анотація: Про вихід нової книги Костянтина Тимофійовича Врадія (псевдонім - Костянтин Берест), колишнього підпільника у період німецько-фашистської окупації Кіровоградщини 1941-1944 року, краєзнавця, дослідника історії партизанського руху


827. Бабанський В. Копенкувате в роки війни : Уривки з книги "Будні села Копенкувате" / В. Бабанський // Колос. - 2008. - 9 травня. - С. 3

Анотація: Йдеться про події липня-серпня 1941 року


828. Босько В. Війна, окупація / В. Босько //Новомиргородщина. - 2005. - 12 березня; Новомиргородщина. - 2005. - 19 березня. - С. 2


829. Братченко І. "Наша вулиця- глибока траншея" : (Листи з фронту) / І.Братченко // Освіта України. - 2000. - 21 червня. - С. 11


830. Братченко І. Ровесники : Повість / І. Братченко // Сільський вісник. - 2005. - 22 січня . - С. 2 ; Сільський вісник. - 2005. - 25 січня. - С. 3 ; Сільський вісник. - 2005. - 29 січня. - С. 2 ; Сільський вісник. - 2005. - 1 лютого. - С. 3

Анотація: За повість "Ровесники" засл. журналіст України І.Братченко удостоений звання "Почесний громадянин с.Головківки"


831. Відбулась презентація книги про війну // Маловисківські вісті. - 2005. - 22 червня. - С. 1

Анотація: В міській бібліотеці пройшла презентація нової книги – «Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни1941-1945 рр.»


832. Волошина Т.,голова ради ветеранів Новолутківської сільради "Сторінки з книги життя" : До 67-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни / Т. Волошина // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2008. - 21 червня. - С. 2

Анотація: Уривок з книги Тамари Василівни Волошиної "Книга життя", презентація якої відбулась нещодавно


833. Врадій Констянтин Имя на обелиске : Документальне оповідання / Врадій Констянтин // Новоукраїнські новини. - 2001. - 27 жовтня. - С. 6


834. Книга про трагедію Зеленої Брами // Там, де Ятрань.. - 2006. - 10 лютого. - С. 4

Анотація: Чергову історичну книгу "Оточення вогневе" виніс на суд читачів наш земляк, ветеран війни Микола Силович Ковальчук


835. Кобець О. Пам’ятай минуле заради майбутнього / О. Кобець // Народне слово. - 2007. - 15 березня. - С. 2

Анотація: Про нову книгу спогадів учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни - жителів обласного центру - "Пам"ятай минуле заради майбутнього", автором якої став депутат Кіровоградської міської ради Микола Цуканов


836. Корінь А. "Сильні дружбою і братством": Творчість ветеранів / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2005. - 12 липня. - С. 3

Анотація: Інформація про книгу з одноіменною назвою Г.Гусинського, ветерана і члена літстудії "Степ"


837. Люців ліс : Вірші Валентини Дигас; музика Павла Бровченка // Маловисківські вісті. - 2009. - 22 квітня. - С. 3

Анотація: Слова і ноти пісні, присвяченої розстріляним підпільникам з Малої Виски та Глодос


838. Маємо свою книгу про війну // Маловисківські вісті. - 2005. - 8 червня. - С. 1

Анотація: Про книгу "Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни1941-1945 рр."


839. Малиновський В. Вісімсот сторінок про героїв-прикордонників: Новини коротко / В. Малиновський // Народне слово. - 2007. - 24 липня. - С. 1

Анотація: 30 років збирав матеріали для книги про прикордонників краєзнавец В. Чабаненко. Посмертне видання "Прикордонна слава України"- перше подібне видання в Україні, воно містить більше 200 персоналій. Повідомляється також, хто є спонсорами видання


840. Малишенко В. Глибока правда прози : Творчість земляків / В. Малишенко // Гайворонські вісті. - 2009. - 20 січня. - С. 3

Анотація: Відгук на книгу В.Дерезовського "Діти війни"


841. Мельник В. Там, де ще немає обелісків...: Документальний нарис / В. Мельник // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 28 квітня. - С. 3


842. Мельник І. Повінь Григорія Крячка / І. Мельник // Олександрійські відомості. - 2004. - 14 жовтня. - С. 2

Анотація: Представлення книги "Повінь" нашого земляка із с. Новий Стародуб Григорія Крячка. Книга присвячена 60-річчю Перемоги. Статтю проілюстровано фотографією першої сторінки обкладинки


843. Мельник П. Цей день вони наближали, як могли... / Мельник П. // Кіровоградська правда. - 2005. - 7 травня. - С. 4

Анотація: У видавництві "КОД" вийшло документально-художнє видання "Земний уклін тобі, солдате..." за авторством Володимира Шурапова та Рози Федосєєвої


844. Нарис до "Книги скорботи України " по нашому району : [Онуфріївський р-н] // Придніпров'я. - 1999. - №№ 98,100. - С. 3, 4


845. Нарис до "Книги Скорботи України" по нашому району (Онуфріївський р-н) // Придніпров'я. - 1999. - 8 грудня. - С. 2-3


846. Незбжицький В. Джерело патріотизму / В. Незбжицький // Гайворонські вісті. - 2005. - 2 березня. - С. 3

Анотація: Розповідь про книгу "Село Могильне в роки випробувань", яку підготував історик, краєзнавець Василь Григорович Березовський


847. Нова книга краєзнавців // Вперед. - 2008. - 14 жовтня. - С. 1

Анотація: Повідомлення про вихід книги "Нацистський окупаційний режим: маловідомі сторінки з історії Олександрівського району (в документах та спогадах)""Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни1941-1945 рр."


848. Пам’ятай минуле в ім’я майбутнього... // Ведомости. - 2007. - 16 марта. - С. 7

Анотація: В літературний світ вийшла книга депутата кіровоградської міської ради Миколи Цуканова "Пам"ятай минуле в ім"я майбутнього", в якій зібрані спогади учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років


849. Пісковий В. До дня початку війни - книга про неї. У сусідів / В. Пісковий // Новомиргородщина. - 2005. - 11 червня. - С. 2

Анотація: Інформація про вихід книги -"Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни1941-1945 рр." Є фото титульної сторінки


850. Рябошапка О. Іменами наших земляків: Є в Україні, Білорусії, Росії чимало малих і великих міст, які носять імена наших земляків ... / О. Рябошапка //Знам'янські вісті. - 2003. - 15 лютого. - С. 5


851. Сіренко С. Книга, цікава всім / Сіренко С. // Народне слово. - 2004. - 8 травня. - С. 1


852. Страшні спомини склалися у книгу : Редакційно-видавничим відділом підготовлено видання "Реабілітовані історією. Кіровоградська область" до друку схвалено рукопис книги "ОST - тавро неволі" // Вечірня газета. - 1999. - 12 листопада. - С. 7


853. Так починалася війна // Світловодськ вечірній. - 2009. - № 50-51: 18 червня. - С. 3 Анотація: Представлені уривки нової книги Віктора Сергєєва "900 вогнених днів"


854. Тишко С. Перша книга Віктора Сергеєва / С. Тишко // Вісті Світловодщини. - 2008. - № 50 11 грудня. - С. 2 : фото

Анотація: 3 грудня у приміщенні міського палацу культури відбулася презентація книги директора міського краєзнавчого музею Віктора Сергеєва "Пітьма над Тясмином"


855. Тільнов В. За книгу про війну - Диплом і подяки / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2006. - 26 квітня. - С. 1

Анотація: Заслужений вчитель України Григорій Миколайович Перебийніс - автор книги "Маловисківщина у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років", голова районної групи по підготовці "Книги Пам"яті" - отримав подяку Міністерства культури і туризму України.


856. Увага! Нова книга! // Новгородківські вісті. - 2006. - 5 травня. - С. 4

Анотація: Бібліотекар РДБ презентує книгу В.Шурапова та Р.Федосєєвої "Земний уклін тобі, солдате!"


857. Френчко Л. "Они - мои строгие судьи, они - моя вечная боль!" / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2009. - 8 мая. - С. 7. - Зміст: Мои пятилетние сверстники : Поэма

Анотація: Юхим Авруцький - поет, колишній кіровоградець, котрий нині мешкає в німецькому місті Дортмунді, видав у видавництві "Степ" поему "Мои пятилетние сверсники"


858. Цибульський М. "Я хочу, щоб дійсно ніхто не був забутий" / М. Цибульський // Народне слово. - 2005. - 29 березня. - С. 2

Анотація: Завдяки високому авторитету Всеволода Петровича Пустового та його співпраці з обласною та районними держадміністраціями готується до виходу третій том "Книги скорботи України", присвячений нашим землякам, що загинули від рук фашистів та на каторжних роботах у Німеччині


859. Цибульський М. Третій том "Книги Скорботи" не буде останнім / М. Цибульський // Народне слово. - 2004. - 17 серпня. - С. 2


860. Шевченко С. "Кіровоградські вісті" несли інформацію / С. Шевченко // Вечірня газета. - 2004. - 16 липня. - С. 7

Анотація: Про часописи, що виходили на території краю у роки другої світової війни, та авторів публікацій, у т.ч. уродженця Єлисаветграда Володимира Крюкова.


861. Шляхами Перемоги // Народне слово. - 2004. - 28 грудня . - С. 4

Анотація: Група компаній "Фокстрот" презентує довідково-методичне видання Шляхами Перемоги

2.9. ВШАНУВАННЯ ПАМ`ЯТІ

Печаль живе в старих піснях,
Печаль могил в серцях не гасне.
Той плач і спів, неначе шлях
Веде з минулого в сучасне

Андрій Німенко

862. 12 березня - День звільнення району від фашистських загарбників // Слово і час. - 2005. - 12 березня. - С. 1-2


863. 55 років Перемоги.Святкує Олександрія // Олександрійський тиждень. - 2000. - 11 травня. - С. 1


864. 60-річчя Перемоги має згуртувати усіх: План святкових заходів по району // Маловисківські вісті. - 2005. - 6 квітня . - С. 1


865. 62-а річниця визволення Кіровограда // Вечірня газета. - 2006. - 13 січня. - С. 1

Анотація: 6 січня відбулося покладання квітів до меморіалу Слави на Фортечних валах з нагоди 62-ї річниці визволення Кіровограда від фашистських загарбників та мітинг у зв"язку з перепохованням 52-х невідомих воїнів, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, захищаючи наше місто


866. Аби молодь пам"ятала // Колос. - 2007. - 17 липня. - С. 1

Анотація: Ветерани двох сіл Покотилового та Тарасівки постановили вшанувати пам"ять славного земляка - створити куточок його пам"яті та спорудити пам"ятник Євтропію Чорно коню


867. Адресована у вічність : Інтерв'ю із секретарем міської колегії по підготовці "Книги пам'яті України" О.А.Моліною // Знам'янські вісті. - 2003. - 23 квітня. - С. 2


868. Акопян К. Переможна весна / К. Акопян // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 18 травня. - С. 4

Анотація: В обласному художньому музеї до Дня Перемоги відкрилася виставка творів кіровоградських художників "Переможна весна", приурочених темі Великої Вітчизняної


869. Александрова С. Помнить всех поименно / С. Александрова // Украина-центр. - 2004. - 3 сентября


870. Андрусенко С. Вдячна пам'ять нащадків / С. Андрусенко // Трудова слава. - 2009. - 16 травня. - С. 1, 2

Анотація: Про відкриття меморіального комплексу славним землякам в с. Новий Стародуб, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни


871. Андрусенко С. Материнське слово завжди поруч / С. Андрусенко // Трудова слава. - 2008. - 10 травня. - С. 1

Анотація: Слідопити Червонокостянтинівської школи, члени обласного пошукового загону "Зоря", до складу якого входять люди різного віку та професій, і яких об'єднує спільне прагнення гідно увічнити пам'ять загиблих, ведуть пошукові роботи по виявленню останків бійців Радянської Армії.


872. Апостолова Л. Шляхами "Степового рейду" / Апостолова Л. // Колос. - 2003. - 24 вересня. - С. 2


873. Архипова В. Перед вами, рядові та командири війни, схиляємось у пошані... / В. Архипова // Світловодськ вечірній. - 2007. - № 97-98: 6 грудня. - С. 1, 3 : фото

Анотація: В Світловодську 3 грудня до Вічного вогню прийшли світловодці вшанувати солдат і офіцерів, які загинули в Великої Вітчизняної війні.


874. Арчиков П. Кожен рік віддаляє війну, забирає від нас ветеранів / П. Арчиков // Провінція. - 2009. - 30 жовтня. - С. 1

Анотація: Покладанням квітів до обеліска, мітингом - реквієм в парку Слави та святковим концертом в молодіжному центрі "Червона калина" відзначили 65-річницю визволення України від фашистів долинчани та гості міста.


875. Асауленко О. На фронті і в партизанах / О.Асауленко // Там, де Ятрань.. - 2000. - 17 червня. - С. 2


876. Бабич В. Прах героїв перепоховано / В. Бабич, Є. Желєзняков // Народне слово. - 2008. - 15 травня. - С. 1

Анотація: Про траурний мітинг на території військової частини, дислокованої в Кіровограді, з нагоди перепоховання останків молодшого лейтенанта Володимира Бількевича із Житомирщини, який загинув поблизу села Тернівки Новоархангельського району


877. Бабій О. Пам"ять про нескорених / О. Бабій // Молодь України. - 1975. - 7 травня

Анотація: Про мітинг у Голованівську, присвячений врученню Почесної грамоти Президії Верховної Ради УРСР районній комсомольській організації


878. Балацька Г. Безсмертність історії в нас / Г. Балацька // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Святкування Дня Перемоги у Долинському Олександрійського району


879. Батрак С. Низький вам уклін, ветерани! / С. Батрак // Вечірня газета. - 2006. - 12 травня. - С. 1

880. Березина О. У памяти забвенья нет... / О. Березина // Украина-Центр. - 2009. - 14 мая. - С. 2

Анотація: На Фортечних Валах відбулась урочиста церемонія вшанування пам"яті воїнів Радянської армії з нагоди 65-ї річниці Великої Перемоги над фашистськими загарбниками


881. Білаш Л. Весна сорок п'ятого року в Кіровограді / Л.Білаш // 21-й канал. - 2000. - 5 травня. - С. 6


882. Білошапка В. Олександрівський район у роки німецько-фашистської окупації : 22 червня - День скорботи і вшанування пам"яті жертв війни в Україні / В. Білошапка // Вперед. - 2004. - 22 червня. - С. 3


883. Білошапкін В. Корабель - ветеран юних / В. Білошапкін // Молодий комунар. - 1976. - 5 червня

Анотація: Флагман дитячої морської флотилії дістав назву "Герої "Спартака"


884. Богачук М. Пам’ять жива / М. Богачук // Народне слово. - 2009. - 23 квітня. - С. 6

Анотація: Про вшанування пам"яті жертв фашизму біля меморіального комплексу на місці колишнього табору для військовополонених у селищі Павлиш напередодні Міжнародного дня визволення в"язнів фашизму


885. Богданова Д. "Автограф війни" : Святкування Дня Перемоги у фактах / Д. Богданова // Наша газета. - 2005. - 12 травня. - С. 2

Анотація: Інформаційне повідомлення про відкриття експозиції "Автограф війни" у відділі краєзнавства ОУНБ ім. Д.І.Чижевського


886. Борщенко Л. "В честь неповернутих журавликів" : Алея пам"яті / Л. Борщенко // Долинські новини. - 2007. - С. 3. - 17 квітня

Анотація: Завідуюча Олександрівською бібліотекою повідомляє про те, що 27 березня ц.р. сільською громадою закладено парк на честь 126 односельців, які не повернулися з війни


887. Босько В. Москва вшанувала своїх оборонців з Кіровоградщини / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 30 травня. - С. 1


888. Боярко В. І ветеранів меншає в строю... / В. Боярко // Освітянське слово. - 2009. - листопад. - С. 2

Анотація: До Дня визволення України від фашистських загарбників в Сазонівській сільській школі Кіровоградського району відбувся вечір пам"яті, на який були запрошені учасники бойових дій


889. Братченко И. Защитникам города посвящается : Открыт памятный знак,увековечивающий защитников Кировограда / И.Братченко // Правда Украины. - 2000. - 21 июня. - С. 1


890. Брезман Л. Святковий мітинг у Лелеківці / Л. Брезман // Вечірня газета. - 2009. - 15 травня. - С. 3


891. Бржезинський Г. День скорботи / Г. Бржезинський // Вільне слово. - 2008. - 18 червня. - С. 1

Анотація: 22 червня 1942 року фашистська Німеччина віроломно напала на Радянський Союз. Близько 10 тисяч мешканців Олександрії воювали на фронтах, а в пам"ять про загиблих воїнів споруджено більше 140 пам"ятників.


892. Бринза М. Порядок надання інвалідам Великої Вітчизняної війни пільги по завезенню питної води та здійснення її фінансування : Додаток до рішення міської ради п'ятого скликання від 13 лютого 2009 року №703 / Бринза М. // Новоукраїнські новини. - 2009. - 28 лютого. - С.4.


893. Бути гідними пам"яті загиблих // Кіровоградська правда. - 2007. - 28 червня. - С. 1

Анотація: Про перепоховання на Меморіальному кладовищі Фортечних валів останків 154 воїнів, що полягли смертю хоробрих у роки Великої Вітчизняної війни на полях битв нашої області


894. Бути гідними пам`яті загиблих // Кіровоградська правда. - 2007. - 18 червня. - С. 3

Анотація: Про перепоховання на Меморіальному кладовищі Фортечних валів останків 154 воїнів, що полягли смертю хоробрих у роки Великої Вітчизняної війни на полях битв нашої області


895. В Олександрії відкрито новий пам"ятник // Вільне слово. - 2004. - 12 травня. - С. 1,8


896. Василенко О. Пам"яті героя / О. Василенко // Придніпров'я. - 2005. - 18 червня. - С. 7 Анотація: Одну з вулиць с.Василівки названо іменем Героя, а при в"їзді до села встановлено пам"ятний знак з барельєфом Миколи Онопи. Статтю супроводжує фото пам"ятного знака


897. Васильєва Р. Низький уклін Вам, ветерани / Р. Васильєва // Вечірня газета. - 2009. - 8 травня. - С. 6

Анотація: Робота філії з ветеранами війни


898. Верстюк В. Значився серед мертвих / В. Верстюк // Вечірня газета. - 2010. - 8 січня. - С. 6


899. Верстюк О. Ми пам"ятаємо : 60 років Перемоги / О. Верстюк // Вечірня газета. - 2005. - 6 травня. - С. 1

Анотація: На будівлі Кіровоградського колегіуму урочисто відкрито меморіальну дошку на честь Героя Радянського Союзу Григорія Гончара, який навчався в цій школі


900. Верстюк О. Пам"ять вічна : До Дня визволення Кіровограда / О. Верстюк // Вечірня газета. - 2006. - 20 січня. - С. 7

Анотація: Про поховання на Фортечних валах останків 52 воїнів Червоної Армії, які загинули під час визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбниківв роки Великої Вітчизняної війни


901. Ветерани - чудові аматори сцени // Вечірня газета. - 2005. - 22 квітня. - С. 7

Анотація: У переддень 60- річчя Перемоги У Великій Вітчизняній війні в місті проводиться огляд- конкурс хорових ветеранських колективів, присвячений знаменному ювілеєві


902. Виноградов А. В лесу под Тернивкой... / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2008. - 18 апреля. - С. 1,4

Анотація: Продовження публікації газети "УЦ" від 11 квітні про те, що учасники громадської організації "Автоветеран" знайшли в Новоархангельському районі останки двох непохованих солдат ще з часів Великої Вітчизняної війни. А в даному номері автор детальніше розповідає про бойові дії, які проходили в цій місцевості


903. Виноградов А. Война напоминает о себе / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2008. - 11 апреля. - С. 2

Анотація: Учасники пошукової групи кіровоградської громадської організації "Автоветеран" знайшли в Новоархангельському районі останки двох солдат, не похованих ще з часів Великої Вітчизняної війни. Невідомих воїнів перепоховають в братській могилі на Фортечних Валах


904. Виноградов А. Душа солдата обретет покой / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2008. - 16 мая. - С. 1

Анотація: Учасниками громадської організації " Автоветеран " в Новоукраїнському районі знайдено останки двох невідомих воїнів. Встановлено особу одного солдата і труну з останками доставили на батьківщину ( село Заньки Житомерської області)


905. Виноградов А. Поиски " Памяти "... / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2008. - 20 июня. - С. 1,6

Анотація: Розповідь про діяльність Кіровоградської обласної громадської пошукової організації "Пам"ять", яка займається пошуком і перепохованням бійців Великої Вітчизняної війни


906. Виноградов А. Что скрывает высота 159,9 ? / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2009. - 23 апреля. - С. 1,3-4

Анотація: Стаття про діяльність кіровоградського пошукового загону "Пам"ять", який веде розкопки і перепоховання останків воїнів Великої Вітчизняної війни на території Новгородківського району


907. Відвоювали мирне небо : 22 червня - День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні // Трудова слава. - 2009. - 20 червня. - С. 2

Анотація: Про учасників Великої Вітчизняної війни та про вшанування пам'яті жертв війни в Україні


908. Вієвський В. Вітаємо з ювілеєм! : Лейтенанту Дайдакулову - 85 / В. Вієвський // Народне слово. - 2007. - 27 вересня. - С. 3

Анотація: Привітання з 85-річним ювілеєм голови прес-груп обласної і міської організацій ветеранів України, члена Національної спілки журналістів України, воїна Великої Вітчизняної війни


909. Віншуючи безсмертний подвиг // Новоукраїнські новини. - 2009. - 16 травня. - С.1. : фото

Анотація: Траурний мітинг з нагоди 64-ї річниці Великої Перемоги на братському кладовищі в Адабаші


910. Вклонімося великим тим рокам // Новоукраїнські новини. - 2009. - 16 травня. - С.1. : фото

Анотація: Розповідь про урочистий мітинг, святкову ходу та великий святковий концерт, які відбулися у місті з нагоди 64-ї річниці Великої Перемоги


911. Власенко Ю. Баллада о "Спартаке" : О кинофильме "Непокоренный "Спартак" / Ю. Власенко // Правда Украины. - 1981. - 25 апреля


912. Вовченко В. Вікопомне : До 60-річчя Великої Перемоги / Вовченко В. // Зорі над Синюхою. - 2004. - 6 листопада . - С. 1

Анотація: За матеріалами Вільшанського районного україно-болгарського історичного музею


913. Вовченко, Віктор Вічна біль Зеленої брами / Віктор Вовченко // Зорі над Синюхою. - 2009. - 4 липня. - С. 3

Анотація: Делегація ветеранів війни та праці відвідала урочище Зелена брама та народний музей історії села Під високе


914. Войний А. Акція "Георгіївська стрічка" - вічна шана визволителям! / А. Войний // Вечірня газета. - 2009. - 1 травня. - С. 8

Анотація: В рамках загальноосвітньої громадянської акції стартувала Всеукраїнська естафета пам"яті, присвячена 64-й річниці Перемоги


915. Встановлено імена визволителів // Народне слово. - 2009. - 16 липня. - С. 5, 6

Анотація: Подається список прізвищ похованих у братській могилі поблизу села Липянки Шполянського району Черкаської області 26 воїнів з Кіровоградщини, які полягли під час визвольних боїв 20 лютого 1944 року


916. Вшановуючи визволителів // Сільський вісник. - 2009. - 24 жовтня. - С. 1-2 : фото

Анотація: Голова Олександрійської РДА В.Конюшенко підняв питання щодо відзначення 66-ої річниці визволення Олександрійського району від фашистських загарбників. Роздано ряд доручень підрозділам РДА: приведення до належного стану братських могил, відвідування учасників війни.


917. Вшанували полеглих // Гайворонський кур'єр. - 2009. - 31 жовтня. - С. 1 : іл.2

Анотація: У сквері Перемоги відбулось покладання квітівв честь 65-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників.


918. Герой із нашого міста // Вечірня газета. - 2007. - 7 грудня. - С. 5

Анотація: Про те,що віднедавна зал Великої Вітчизняної війни в обласному краєзнавчому музеї поповнився документами про життя і бойову славу Героя Соціалістичної праці, кавалера двох орденів Леніна, почесного залізничника Семена Фоковича Тютюшкіна


919. Гнойова З. Їх подвиг служитиме прикладом високого патріотизму / З. Гнойова // Вільне слово. - 2006. - 8 листопада. - С. 5

Анотація: Завідуюча Олександріською юнацькою бібліотекою про зустріч з ветераном війни, гвардії полковником Г.К. Настасьєвим


920. Година пам"яті // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2007. - 30 червня. - С. 4 Анотація: Одразу два заходи чекали на відвідувачів Добровеличківського краєзнавчого музею - година пам"яті (до дня 22 червня) та зустріч з поетесою Наталкою Природною


921. Голобородько В. День освобождения на "Победе" / В. Голобородько // Городской курьер. - 2009. - 10 декабря. - С. 1

Анотація: Привітання голови виконкому з днем визволення міста від фашиських загарбників


922. Голованова В.,завідуюча міською бібліотекою №2 Дорогою ціною / В. Голованова // Знам'янські вісті. - 2008. - 14 травня. - С. 2

Анотація: Зустріч читачів із ветеранами відбулась за фінансової підтримки міської влади та спонсорської підтримки народного депутата О.Єдіна (Партія регіонів)


923. Горобцова Г. З подякою у серці! / Г. Горобцова // Новий Погляд. - 2006. - 10 серпня. - С. 4

Анотація: Про мітинг біля монументу героям-визволителям, присвячений героїчним і мужнім людям, які обороняли місто Кіровоград від німецько-фашистських загарбників


924. Госпіталь отримав нагороду // Вечірня газета. - 2009. - 28 серпня. - С. 2

Анотація: Вручено почесну відзнаку обласної ради "Честь і слава Кіровоградщини"


925. Гоцур В. ...Хоч їх шляхи не встелені трояндами / В. Гоцур // Долинські новини. - 2009. - 31 жовтня. - С. 4

Анотація: Учнівський колектив Ганнівської загальноосвітньої школи провів вітальну операцію "Пам'ятаємо. Шануємо, Вітаємо!", в рамках якої відвідали домівки ветеранів, привітали їх щирими словами та побажаннями.


926. Григор`єва І., бібліотекар Митрофанівської сільської бібліотеки-філії Ветеран згадає - молодий замислиться / І. Григор`єва // Новгородківські вісті. - 2008. - 16 травня. - С. 2 Анотація: Зустріч старшокласників та сільської молоді з ветеранами війни та праці напередодні 9 Травня: коротка інформація


927. Дайдакулов Р. Вітаємо з нагородою / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2007. - 27 июля. - С. 5 : портр

Анотація: "Похвальну грамоту" і нагрудний знак Верховної Ради України вручено голові міського клубу "Патріот", що при міській раді організації ветеранів.


928. Дайдакулов Р. Герої війни / Р. Дайдакулов // Вечірня газета. - 2008. - 18 квітня. - С. 4 Анотація: Про те, що в музеї історії Великої Вітчизняної війни Кіровоградського технікуму механізації сільського господарства відбулася зустріч, урок мужності, ветеранів-фронтовиків з студентами-механіками


929. Дайдакулов Р. На уроке мужества / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2007. - 14 декабря. - С. 6

Анотація: У музеї Великої вітчизняної війни КТМСГ для групи Е-072 проведено урок мужності.


930. Дайдакулов Р. Она в памяти ветеранов / Р. Дайдакулов // Ведомости Плюс. - 2007. - 10 августа. - С. 7


931. Дайдакулов Р. Ось такий він, герой : До 60-річчя визволення України / Р. Дайдакулов // Голос України. - 2005. - 13 січня. - С. 22


932. Даценко В. Віддано останню шану одному з мільйонів... / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 4 серпня. - С. 5

Анотація: Про передачу консулу Посольства Грузії в Україні Теймуразу Нішніанідзе останків знайденого пошуковцями громадського об’єднання "Зірка" загиблого біля с.Андріївка Кіровоградського району гвардії єфрейтора В.М.Абутидзе


933. Даценко В. Він повернувся додому зі страшного 41-го... / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 11 серпня. - С. 1, 2

Анотація: Повідомлення про перепоховання виявлених під час будівельних робіт на Миколаївщині останків загиблого під час Великої Вітчизняної війни червоноармійця К.С.Комарницького, уродженця с. Пушкового Голованівського району


934. Даценко В. Він повернувся додому із 41-го... / В. Даценко // Народне слово. - 2008. - 20 травня. - С. 2

Анотація: Про перепоховання молодшого сержанта В.Бількевича, уродженця с.Заньки Радомишльського району Житомирської області, який поліг у боях за Батьківщину поблизу села Тернівки Новоархангельського району


935. Даценко В. Вони пройшли через пекло : 11 квітня - Міжнародний день визволення в’язнів фашизму / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 9 квітня. - С. 6

Анотація: Кіровоградський краєзнавець про створені гітлерівцями на території тимчасово окупованої Кіровоградщини табори для військовополонених та противників нацистського режиму


936. Даценко В. Вони пройшли через пекло : 11 квітня - Міжнародний день визволення в’язнів фашизму / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 9 квітня. - С. 6 ; Народне слово. - 2009. - 16 квітня. - С. 6 ; Народне слово. - 2009. - 23 квітня. - С. 6 ; Народне слово. - 2009. - 30 квітня. - С. 6

Анотація: Кіровоградський краєзнавець про створені гітлерівцями на території тимчасово окупованої Кіровоградщини табори для військовополонених та противників нацистського режиму, а також друкуються прізвища кіровоградців, хто загинув у німецьких концтаборах


937. Даценко В. Встановлення невідомих захисників Вітчизни триває / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 30 квітня. - С. 6

Анотація: Про пошукову діяльність і нові знахідки часів Великої Вітчизняної війни пошуковцями "Зеленої Брами" на території Новоархангельського району, де в серпні 1941 року частини 6-ї та 12-ї радянських армій опинилися в німецькому оточенні


938. Даценко В. Трагічний серпень 41-го... / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 18 серпня. - С. 5

Анотація: Інформація про круглий стіл у краєзнавчому музеї села Підвисокого Новоархангельського району, присвячений трагедії вогневого оточення 6-ї та 12-ї радянського армій в серпні 1941 року в Зеленій Брамі і про церемонію з перепоховання знайдених під час будівельних робіт на Миколаївщині останків загиблого під час Великої Вітчизняної війни червоноармійця Кузьму Сергійовича Комарницького


939. Дацька В. Не жіноче обличчя війни / В. Дацька // Вечірня газета. - 2005. - 4 березня. - С. 6

Анотація: Під такою назвою відбувся захід в обласному краєзнавчому музеї, приурочений до 60-річчя Великої Перемоги. Стаття інформує про зміст та хід вечора.


940. Дацька В. Фронтові трикутники / В. Дацька // Кіровоградська правда. - 2007. - 5 травня. - С. 3

Анотація: В обласному краєзнавчому музеї до дня святкування Перемоги відкрито виставку "Фронтові трикутники"


941. День пам'яті // Новоукраїнські новини. - 2009. - 26 вересня. - С.1. : Фото

Анотація: 22 вересня в місті Новоукраїнка біля обеліска Слави вібдбувся урочистий мітинг, присвячений Дню партизанської слави


942. Дмитренко О. Це потрібно не мертвим / О. Дмитренко // Вісник Голованівщини. - 2005. - 9 квітня. - С. 2


943. До 58-ї річниці Великої Перемоги // Бізнес-клуб. - 2003. - № 11. - С. 13

944. До 60 - річчя Перемоги // Зоря. - 2005. - 8 квітня. - С. 1


945. До 60-річчя Перемоги шумітимуть берези в Краснопілці // Маловисківські вісті. - 2005. - 16 квітня. - С. 1


946. Ейдлін С. Квіти не в"януть : Нарис / С. Ейдлін // Гайворонські вісті. - 2007. - С. 2. - 5 травня

Анотація: Нарис про обеліск, що його встановлено у центрі селища Завалля. Німці розстріляли радянського лейтенанта, який виходив з оточення, та родину, що надала йому допомогу.


947. Єфімова Л. Безсмертність історії в нас / Л. Єфімова // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Відбулася зустріч 5-6 класів Добронадіївської ЗОШ з головою ветератнської організації сільської ради Я.Ковальчуком. Місцем для зустрічі обрали музей села.


948. З Днем Великої Перемоги! / В. Моцний, М. Сухомлин, В. Кальченко // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 1

Анотація: Поздоровлення від голів облдержадміністрації, облради, обласної організації ветеранів, обласної організації партії "ВО "Батьківщина" та директорів кіровоградських філій банків


949. З Днем Великої Перемоги! / В. Моцний, М. Сухомлин, В. Кальченко // Народне слово. - 2008. - 8 травня. - С. 1

Анотація: Поздоровлення від голів облдержадміністрації, облради, обласної організації ветеранів, обласної організації партії "ВО "Батьківщина" та директорів кіровоградських філій банків


950. З Днем Перемоги, Кіровоградщино! // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 1

Анотація: Привітання з Днем Перемоги


951. З Днем Перемоги, Кіровоградщино! // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 1


952. Застеба М. День Перемоги - найсвітліше свято / М. Застеба // Сільський вісник. - 2009. - 9 травня. - С. 2

Анотація: Про впорядкування могил загиблим в роки Великої Вітчизняної війни в с.Червона Кам"янка


953. Застеба М. Полонянка Равенсбрюка / М. Застеба // Сільський вісник. - 2009. - 11 квітня. - С. 2 Анотація: Історія свідка тих часів.


954. Звернення депутатів Кіровоградської обласної ради до жителів області та керівників підприємств, установ і організацій щодо відзначення 60-ї річниці Перемоги У Великій Вітчизняній війні // Народне слово. - 2005. - 19 квітня. - С. 1


955. Здір Л. З Днем Великої Перемоги! : Знають Альпи, знають Відень і Дунай... / Л. Здір // Народне слово. - 2006. - 6 травня. - С. 1


956. Здір Л. Новини коротко / Л. Здір, С. Запорожан, О. Станченко // Народне слово. - 2005. - 7 травня. - С. 1

Анотація: У відділі краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського відкрилася виставка " Автограф війни "


957. Здір Л. Пам"ять - загиблим, шана - живим / Л. Здір, О. Кобець // Народне слово. - 2006. - 11 травня. - С. 1


958. Здір Л. Ювілейні медалі від чеських побратимів / Л. Здір // Народне слово. - 2005. - 22 жовтня. - С. 1


959. Здоров’я ветеранів - понад усе // Вечірня газета. - 2009. - 8 травня. - С. 7


960. Зеленокур І.,завідуюча міською юнацькою бібліотекою Пам`ять переживе століття / І. Зеленокур // Знам'янські вісті. - 2009. - 28 жовтня. - С. 4

Анотація: Про героїчне минуле Знамянки 40- років йшлося на зустрічі 11-класників міста із головою Знам`янського міськкому КПУ О.С.Смиком


961. Зі світлим святом Перемоги! // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 1

Анотація: Поздоровлення ветеранів Великої Вітчизняної війни з Днем Перемоги


962. Зі світлим святом Перемоги! // Кіровоградська правда. - 2009. - 8 травня. - С. 1


963. І пам"ять, і слава, і шана - усім, хто фашизм переміг : До 60-річчя Перемоги // Кіровоградська правда. - 2005. - 7 травня. - С. 2


964. Калінічева Г. Пам"ять серця / Калінічева Г. // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 7 квітня. - С. 3

Анотація: Заходи на відзначення 61-ї річниці Перемоги в Піщанобрідській бібліотеці-філії Добровеличківської ЦБС


965. Калугіна С. Пам"ять поколінь нетлінна / С. Калугіна // Вісті Світловодщини. - 2007. - 17 травня. - С. 2

Анотація: Виставка фотографій та документів з родинних архівів ветеранів Великої Вітчизняної війни експонувалась протягом травня у Світловодській ЦРБ


966. Карант І. З іменем "Спартака" / І. Карант // Молодий комунар. - 1978. - 6 квітня


967. Караповський Е. Безсмертність історії в нас / Е. Караповський // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Бевз Г. і Гонтаренко О. бібліотекарі Червонокам"янської бібліотеки-філії організували зустріч із учнями місцевої школи з колишнім малолітнім в"язнем канцтаборів П.Г.Шаповалом


968. Карпова Н. Земний уклін тобі, солдате! / Н. Карпова // Вісті Світловодщини. - 2006. - 23 червня . - С. 7

Анотація: Завідуюча Золотарівською сільською бібліотекою розповідає про відзначення пам"яті ветеранів Великої Вітчизняної війни у бібліотеці


969. Кердіваренко О. Нагороди захисникам Москви / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2002. - 30 травня. - С. 1


970. Клімовська Н. Шкільний літопис про війну: Пишуть юні краєзнавці / Н. Клімовська // Долинські новини. - 2005. - 30 березня. - С. 3

Анотація: Про роботу шкільного краєзнавчого гуртка "Пам"ять" Долинської міської школи №1


971. Ключі від автомобілів, солдатська каша і медалі вдовам...: Кіровоградщина вклонилася загиблим,які наближали День Перемоги, і вшанувала ветеранів за ратний подвиг на фронтах війни,за мирну працю по відбудові народного господарства у післявоєнні роки // Кіровоградська правда. - 2000. - 11 травня. - С. 1


972. Кобець О. Вшанували визволителів Кіровограда / О. Кобець // Народне слово. - 2008. - 10 січня. - С. 1

Анотація: Керівники області та міста, представники політичних і громадських організацій, ветерани поклали вінки і букети квітів до підніжжя меморіалу на Фортечних валах у день 64-ї річниці визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників


973. Кобець О. Свято зі сльозами на очах : Кіровоградщина урочисто відзначила 55-я Великої Перемоги / О.Кобець // Народне слово. - 2000. - 11 травня. - С. 1


974. Кобець О. Щоб гідно вшанувати ветеранів / О. Кобець // Народне слово. - 2005. - 9 квітня. - С. 2

Анотація: Обговорення питань підготовки до відзначення 60-річчя Перемоги


975. Колодяжный А. Бессмертники : Отрывок из поэмы "Спартак" / А. Колодяжный // Комуністична праця. - 1977. - 25 червня


976. Корінь Т. День народної пам’яті / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2008. - 24 червня. - С. 1

Анотація: Про урочистий мітинг у День вшанування пам"яті полеглих і жертв війни на Фортечних валах, де відбулося поховання 159 останків воїнів, загиблих на території Кіровоградщини


977. Корнійченко, Олена Вікопомне свято / О. Корнійченко // Новоукраїнські новини. - 2009. - 21 березня. - С.1, 2. : фото

Анотація: Урочисте святкування 65-річниці визволення міста та району від німецько-фашиських загарбників


978. Кострубань Р. Чорні роки окупації / Р. Кострубань // Вільне слово. - 2005. - 11 травня. - С. 8


979. Костюк О. Вшанували визволителів / О.Костюк // 21-й канал. - 2001. - С. 1. - 11 січня


980. Кравченко Н. Другий день народження Кіровограда / Н. Кравченко // Народне слово. - 2010. - 12 січня. - С. 1, 2

Анотація: Фоторепортаж про мітинг з нагоди 66-ї річниці визволення Кіровограда від німецьких загарбників і вшанування пам’яті воїнів-визволителів біля меморіального комплексу "Фортечні вали"


981. Кравченко Н. І знов граніт могил рум’янять квіти / Н. Кравченко // Народне слово. - 2009. - 14 травня. - С. 1, 7

Анотація: Фоторепортаж про відзначення Дня Перемоги в Кіровограді


982. Кугітко І. Ми захищали свою рідну землю / І. Кугітко // Вільне слово. - 2009. - 23 вересня. - С. 2

Анотація: Через газету звернувся до мешканців міста і поздоровив їх з днем партизанської слави


983. Кузнецова А. Вечная память / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 13 августа. - С. 7 Анотація: Про урочисто-траурну церемонію з перепоховання виявлених під час будівельних робіт на Миколаївщині останків загиблого під час Великої Вітчизняної війни червоноармійця, уродженця с.Пушкового Голованівського району


984. Кузнецова А. Правнукам той войны / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 5 ноября. - С. 11

Анотація: В День визволення України від фашистських загарбників активісти місцевого пошукового руху побували в гостях в Кіровоградському професійному ліцеї сфери послуг. Підлітки змогли почути багато цікавого про події 65-річної давнини


985. Кузнецова А. Участковый Чемадура газет не читает ? / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 30 апреля. - С. 4

Анотація: Продовження раніше опублікованої статті про діяльність Кіровоградського пошукового загону "Пам"ять", який веде розкопки і перепоховання останків воїнів Великої Вітчизняної війни на території Кіровоградщини


986. Куманський Б. Україна вшанувала воїнів-визволителів / Б. Куманський // Народне слово. - 2007. - 12 травня. - С. 1


987. Куц Т. У Головківці відкрито музей історії Великої Вітчизняної війни / Т.Куц // Сільський вісник. - 2000. - 9 грудня. - С. 2


988. Лазарчук В. Грузинский герой упокоится на родной земле / В. Лазарчук // Ведомости Плюс. - 2009. - 24 июля. - С. 1

Анотація: В роки Великої Вітчизняної війни Кіровоградська земля була полита кров'ю солдат різних національностей. В 1944 році тут загинув воїн-грузин Абутидзе В.Лише через 67 роківйого праху зможуть вклонитися нащидки на його рідній землі в Грузії.


989. Левочко В. "Где бы ты была Европа, если бы не они!" / В. Левочко // Ведомости. - 2006. - 12 мая. - С. 1

Анотація: Про концерт до Дня Перемоги, підготовлений творчими силами театру імені Кропивницького


990. Ленінський район святкував День Перемоги // Вечірня газета. - 2008. - 16 травня. - С. 3


991. Лінський А. Золотий фонд - 2001 : Акція "Золотий фонд - 2001" - відкриття музею пам"яті загиблих хворих обласної психіатричної лікарні в роки війни / А.Лінський // 21-й канал. - 2001. - 9 березня. - С. 2


992. Лісниченко Ю. Вічна слава героям / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 26 червня. - С. 3 Анотація: Перепоховання останків героїв війни


993. Лісниченко Ю. З піснями і танцями / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 15 травня. - С. 3


994. Лісниченко Ю. Його кредо - завжди і всюди бути першим / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 16 жовтня. - С. 6


995. Лісниченко Ю. Подвиг в ім’я життя нащадків / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 8 травня. - С. 1


996. Лісниченко Ю. Свято зі сльозами на очах / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2008. - 16 травня. - С. 1,3


997. Лісниченко Ю. Це потрібно і мертвим, і живим / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 8 травня. - С. 6

Анотація: Діяльність пошукових загонів по знаходженню поховань радянських бійців


998. Лісниченко Ю. Юність, обпалена війною / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 25 грудня. - С. 7


999. Логвиненко В. Непокоренные : Очерк / В. Логвиненко // Комсомольское знамя. - 1975. - 29 января

Анотація: Про мужність юних героїв, членів підпільної комсомольської організації "Спартак"


1000. Макей Л. Верблюжка: ніхто не забутий! / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 14 травня. - С. 5

Анотація: Фоторепортаж про відкриття оновленого монументу Слави на День Перемоги і урочистого мітингу-реквієму біля нього у с.Верблюжка


1001. Макей Л. Висока нагорода за мужність і героїзм / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 19 червня. - С. 1

Анотація: Голова облдержадміністрації вручив знаменітому танкісту часів Великої Вітчизняної війни, почесному громадянину Кіровограда, Бельців, Кишинева та Пересічного М.Кандідову орден Богдана Хмельницького ІІ ступеня, яким нагородив його Президент України з нагоди святкування 63-ї річниці Великої Перемоги


1002. Макей Л. Він більше не буде невідомим солдатом / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 20 вересня. - С. 1

Анотація: У військовій частині А 0759 обласного центру відбувся траурний мітинг, на якому віддали останні почесті червоноармійцеві М.Неруху, який поліг у 1941 році у бою з фашистами у Новоархангельському районі


1003. Макей Л. Вклонилися великим тим рокам / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 29 жовтня. - С. 1, 5

Анотація: Про вшанування в Кіровограді 65-ї річниці визволення України траурним мітингом на меморіальному комплексі "Фортечні вали"


1004. Макей Л. Незгасима пам’ять про подвиг визволителів / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 9 січня. - С. 1

Анотація: Про урочистості і мітинг на Фортечних валах по вшануванню пам"яті загиблих героїв-визволителів Кіровограда від німецько-фашистських загарбників


1005. Макей Л. Низький уклін солдатам Перемоги / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 13 травня. - С. 1

Анотація: Про святкування 63-ї річниці Перемоги у м. Кіровограді


1006. Макей Л. Побажали захисникам міцного здоров’я / Л. Макей // Народне слово. - 2009. - 26 лютого. - С. 1

Анотація: Про привітання від чільників області ветеранів Великої Вітчизняної війни, які перебували на лікуванні в обласному госпіталі ветеранів війни, з Днем захисника Вітчизни


1007. Максюта Г. Народна пам"ять не сивіє / Г. Максюта // Вісті Світловодщини. - 2006. - 19 травня. - С. 1

Анотація: Автор публікації - бібліотекар Великоандрусівської бібліотеки-філії №1- про відзначення Дня Перемоги сільською громадою


1008. Малахова І. Безсмертність історії в нас / І. Малахова // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Виставка-сповідь "Фронтові фото із сімейного альбому" організована в с.Червона Кам’янка Олександрійського району. Виставка присвячена подіям Великої Вітчизняної війни


1009. Маленко В. Их подвигу жить без конца... / В. Маленко // Ведомости Плюс. - 2008. - 11 января. - С. 1

Анотація: 8 січня у Кіровограді вібулися урочистості присвячені 64 річниці визволення міста.


1010. Малиновский В. На земле героев "Спартака" : Вручение правительственных наград членам подпольной комсомольской организации "Спартак" и их близким / В. Малиновский // Комсомольское знамя. - 1975. - 20 июня


1011. Малиновський В. Нагороди героям "Спартака" / В. Малиновський // Кіровоградська правда. - 1975. - 20 червня


1012. Малишенко В. Про старших піклуватись всім селом / В. Малишенко // Гайворонські вісті. - 2009. - 24 листопада. - С. 3

Анотація: В селі Вікнено відбувся захід, присв'ячений 65-річчя Перемоги, з участю представників громадськості села, на якому вшановували ветеранів.


1013. Малишенко В. Увічнимо пам"ять земляка / В. Малишенко // Гайворонські вісті. - 2005. - 13 квітня. - С. 2

Анотація: Готується до виходу збірка поезій молодого поета із с. Могильного Миколи Черниченка, закатованого фашистами. Стаття розповідає про людей, причетних до цієї справи у столиці і на Гайворонщині


1014. Марікуца О. У пам"ятника - друге життя / О. Марікуца // Народне слово. - 2006. - 6 травня. - С. 1

Анотація: Стаття про реставрацію пам"ятника льотчику Петру Вересоцькому


1015. Марцин М. Подвиг жителів села Васиного / М. Марцин // Сільське життя. - 2005. - 4 травня. - С. 3


1016. Матій Л. Пройдемо шляхами слави : Репортаж зі зльоту червоних слідопитів в Красногірці / Л. Матій // Комуністична праця. - 1975. - 22 травня


1017. Матусяк С. Трикутники знаходять ветеранів / С. Матусяк // Гайворонські вісті. - 2009. - 27 жовтня. - С. 1

Анотація: Вшановування пам'яті ветеранів ВВВ в честь - 65 роківвизволення України


1018. Махоріна В. Парк Перемоги та 48 клумб / В. Махоріна // Кіровоградська правда. - 2009. - 26 травня. - С. 6

Анотація: Про відзначення Дня Перемоги у селищі Новому і впорядкування Алеї бойової слави


1019. Маштаков С. Вклонилися героям / С. Маштаков // Народне слово. - 2008. - 24 червня. - С. 1 Анотація: На Фортечних валах у День скорботи та вшановування пам"яті жертв війни в Україні відбулася траурна церемонія перепоховання праха 159 воїнів, які загинули на території Кіровоградщини


1020. Мир їхнім душам : Інформаційне перехрестя // Новгородківські вісті. - 2008. - 25 квітня. - С. 2

Анотація: Інформація про встановлення у центральному сквері Новородківки двох пам`ятних знаків - жертвам Великої Вітчизняної війни - воїнам Радянської армії та жертвам голодомору (на фото)


1021. Миценко К. Народна память... / К. Миценко // Маловисківські вісті. - 2005. - 27 квітня. - С. 1-2

Анотація: Автор статті - керівник кімнати- музею бойової слави ЗОШ № 2 с. Злинка Маловисківського району - про подвиг жителів Злинки в роки війни


1022. Молодость земли кировоградской: Песня // Колос. - 1977. - 12 листопада

Анотація: Надруковано пісню К.Молчанова та Ю. Кам"янецького, присвячену підпільній комсомольській організації "Спартак"


1023. Мороко Е. Це потрібно живим... / Е. Мороко // Народне слово. - 2007. - 23 червня. - С. 1 Анотація: На Фортечних валах в обласному центрі відбувся траурний мітинг, присвячений Дню скорботи та вшануванню пам"яті жертв війни в Україні та перепохованню останків 154 радянських воїнів


1024. Муренец С. Депутаты горсовета Кировограда Юрий Шаров и Сергей Хильченко поздравили с праздников ветеранов / С. Муренец // Ведомости Плюс. - 2008. - 16 мая. - С. 2

Анотація: Про святкування Дня Перемоги в Кіровограді.


1025. Мы внуки тех, кто воевал... // Украина-Центр. - 2009. - 7 мая. - С. 1

Анотація: Біля нового монумента Солдатської слави ( с.Верблюжка, Новгородківський район ) відбулось урочисте нагородження грамотами облдержадміністрації активістів громадської організації "Пам"ять", які займаються розкопками і перепохованням останків радянських воїнів Великої Вітчизняної війни на території Кіровоградщини


1026. Наближаючись до 60-річчя Перемоги // Новоукраїнські новини. - 2005. - 9 квітня. - С. 2


1027. Навічно в комсомольському строю : Мітинг у с. Красногірка, присвячений нагородженню орденами і медалями СРСР учасників підпільної комсомольської організації "Спартак" // Кіровоградська правда. - 1975. - 30 травня


1028. Надутенко С. "Все місто у поклоні тут стоїть..." / С. Надутенко // Народне слово. - 2008. - 30 жовтня. - С. 1

Анотація: Про урочисту церемонію вшанування пам"яті визволителів з нагоди 64-ї річниці визволення України від фашистської окупації, яка відбулася на Фортечних валах


1029. Немає невідомих солдатів... // Світловодськ вечірній. - 2008. - № 97-98: 4 грудня. - С. 1 : фото

Анотація: 65 років тому наш край було визволено від німецько-фашистських загарбників. 3 грудня Світловодськ вшанував пам'ять загиблих


1030. Нечитайло І. Я живий, мамо! : Бережемо пам"ять про подвиг / І. Нечитайло // Степовий край. - 2005. - 12 березня. - С. 2


1031. Низький уклін визволителям // Кіровоградська правда. - 2009. - 9 січня. - С. 1

Анотація: На Фортечних валах відбувся урочистий мітинг вшанування пам"яті воїнів Радянської армії з нагоди 65-ї річниці визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників


1032. Німчук Н. Коли серця бьються схвильовано : Новини коротко / Н. Німчук // Народне слово. - 2007. - 26 липня. - С. 1

Анотація: Вечір отчої слави "Пам"ять про вас у нашім серці живе" у Вікнинськькому СБК пройшов за участю завідуючої сільською бібліотекою С. Натолочною


1033. Новини коротко // Народне слово. - 2005. - 28 квітня. - С. 1

Анотація: Зустріч учнів професійного ліцею з ветераном Великої Вітчизняної війни


1034. Оверченко К К Доки ж сортуватимуть людей? / К Оверченко К // Літературна Україна. - 2005. - 19 травня. - С. 3

Анотація: Лист до редакції з приводу вшанування українців, ветеранів війни, що нині проживають за межами України


1035. Оджубейський Г. В боях за місто Будапешт / Оджубейський Г. // Слово і час. - 2005. - 12 лютого. - С. 2


1036. Олексенко В. Пам"яті героїв "Спартака": Вшанування пам"яті спартаківців у с. Красногірка / Олексенко В. // Кіровоградська правда. - 1975. - 23 квітня


1037. Особлива увага - людям похилого віку // Городской курьер. - 2009. - 8 октября. - С. 2 Анотація: Про роботу влади щодо запезпечення законодавчих прав ветеранів


1038. Пам"ять нетлінна : Фотовікно району // Степовий край. - 2007. - 5 травня. - С. 1

Анотація: Курган та пам"ятний знак нагадують про концентраційний табір часів другої світової війни у Терновій Балці, за 7 км від Компаніївки


1039. Пам’ятаймо День визволення // Народне слово. - 2009. - 27 жовтня. - С. 1

Анотація: Про встановлення президентом України В.Ющенком Дня визволення України від фашистських загарбників 28 жовтня


1040. Паненко В. Історична цінність. Як шануємо? : Читач порушує проблему / В. Паненко // Знам'янські вісті. - 2007. - 16 травня . - С. 1

Анотація: На Привокзальній площі у Знам"янці стоїть паровоз-пам"ятник, який першим в"їхав у звільнену від фашистів Знам"янку. Публікація розповідає історію цього пам"ятника


1041. Парад Перемоги і допомога ветеранам будуть // Слово і час. - 2005. - 2 квітня . - С. 1 Анотація: Загальноукраїнські заходи, виплати, пільги та ін.


1042. Парокінний А. Захисникам "Зеленої Брами" присвячується : Вірш / А. Парокінний // Колос. - 2007. - 8 травня . - С. 3


1043. Пархомчук В. Залізничник - Герой / В. Пархомчук // Кіровоградська правда. - 2007. - 9 листопада. - С. 2

Анотація: Завідуюча відділом обласного краєзнавчого музею про відкриту до Дня залізничника в музеї виставку, присвячену нашому земляку, Герою Соціалістичної Праці С.Тютюшкіну, який забезпечував залізничні перевезення для фронту і народного господарства в умовах воєнного часу


1044. Пенькова О. Сторінками історії / О. Пенькова // Трудівник Устинівщини. - 2004. - 22 червня. - С. 3


1045. Перемога, яку відзначає весь світ // Кіровоградська правда. - 2008. - 8 травня. - С. 3

Анотація: Стаття присвячена Дню Великої Перемоги над фашистськими загарбниками


1046. Петраков В. Имя флагмана "Герои "Спартака" / В. Петраков // Комсомольская правда. - 1976. - 13 июня

Анотація: Дитяча флотилія м. Світловодська один із своїх кораблів назвала "Герої "Спартака"


1047. Петренко М. 22 червня. Перепоховання / М. Петренко // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 28 червня. - С. 2

Анотація: На фортечних валах в Кіровограді відбулося перепоховання воїнів які загинули під час Другої світової війни, яких розшукали активісти групи "Зірка".


1048. Пєшко І. Свято Перемоги / І. Пєшко // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 1

Анотація: Вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни у с.Щасливе Олександрійського району


1049. Пилипенко О. Анатолій Ревенко : " Ми будемо вшановувати всіх ветеранів " / О. Пилипенко // Народне слово. - 2005. - 23 квітня. - С. 2

Анотація: Перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Ревенко розповідає про те, як відзначатиметься в області свято Великої Перемоги


1050. Пилипко А. Відкрито пам"ятник жертвам нацизму / Пилипко А. // Вільне слово. - 2006. - 31 травня

Анотація: 28 травня, у день міста, в Олександрії відкрито пам"ятник жертвам холокосту


1051. Плєшкова О. Сум дівочої коси : 11 квітня - Міжнародний день визволення в"язнів фашистських концтаборів / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2006. - 8 квітня. - С. 1


1052. Поліщук В. Увіковічнено пам"ять воїнів-прикордонників / В. Поліщук // 21-й канал. - 2006. - 10 серпня. - С. 2


1053. Полулях І. Святкували на всіх фронтах / І. Полулях // Кіровоградська правда. - 2009. - 15 травня. - С. 1

Анотація: Фоторепортаж про відзначення 64-ї річниці Перемоги в Кіровограді


1054. Полулях С. День всенародної любові і пам’яті / Полулях С. // Кіровоградська правда. - 2007. - 11 травня. - С. 3


1055. Полулях С. День всенародної поваги / С. Полулях // Кіровоградська правда. - 2008. - 16 травня. - С. 2

Анотація: Фотозвіт про святкування Дня Перемоги в Кіровоградській області


1056. Пономаренко Л. Згадаймо героїв / Л. Пономаренко // Світловодськ вечірній. - 2006. - 11 травня. - С. 3

Анотація: Зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни відбулась у Світловодській бібліотеці-філії № 2. До інформації про захід додано вітання з Днем Перемоги.


1057. Попович Л. Пам"ятаємо, як це було ... / Попович Л. // Кіровоградська правда. - 2006. - 12 січня. - С. 1

Анотація: 6 січня на Фортечних валах громадськість міста вшанувала пам"ять тисяч воїнів, які полягли, визволяючи Кіровоград та пам"ять мирних жителів , які безневинно загинули в роки війни


1058. Постригань І.,бібліотекар Димитрівської сільської бібліотеки Святе, як хліб, моє рідне село / І. Постригань // Трудівник Устинівщини. - 2009. - 31 березня. - С. 3

Анотація: Святкування сільською громадою 65-річчя визволення району від німецько-фашистських загарбників


1059. Почесний громадянин Новомиргорода // Новомиргородщина. - 2001. - 14 липня. - С. 1


1060. Прес-служба Кіровоградської міської ради. Ремонти для ветеранів / Прес-служба Кіровоградської міської ради // Вечірня газета. - 2008. - 1 лютого. - С. 7

Анотація: Будинки інвалідів ВВВ будуть відремонтовані за кошти міського бюджету


1061. Про нагородження орденами і медалями СРСР учасників підпільної комсомольської організації "Спартак", яка діяла в період Великої Вітчизняної війни у Голованівському районі Кіровоградської області : Указ Президії Верховної Ради СРСР // Радянська Україна. - 1975. - 28 травня ; Кіровоградська правда. - 1975. - 28 травня ; Відомості Верховної Ради СРСР. - 1975. - №23. - С. 354


1062. Про підготовку та відзначення 60-річчя Перемоги // Сільське життя. - 2005. - 9 квітня. - С. 1

Про підготовку та відзначення в районі 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років // Новоукраїнські новини. - 2009. - 25 квітня. - С.1.

Анотація: Підписано розпорядження та затверджено план районних заходів. Передбачено забезпечити поїздки ветеранів Великої Вітчизняної війни місцями бойової слави по території України та країн СНД; забезпечити проведення щорічного медичного обстеження та диспансеризації ветеранів війни; безоплатне користування в день відзначення 64-ї річниці Перемоги послугами телефонного зв'язку та ін.


1063. Пропагують славу партизан : Виховуємо патріотів // Вісник Голованівщини. - 2006. - 14 жовтня. - С. 2

Анотація: Більше двох десятків років при школі діє музей партизанської слави М.І.Наумова.


1064. Проскаченко Д. До 60-річчя великої Перемоги: Добірка матеріалів / Д. Проскаченко // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2005. - 5 травня. - С. 2


1065. Пучка Н. "Ми не маємо права забути" / Н. Пучка // Вперед. - 2006. - 24 червня. - С. 2 Анотація: Бібліотекар с. Нова Осота про вшанування пам"яті ветеранів Великої Вітчизняної війни


1066. Редченко В., завідуюча Брусівською сільською бібліотекою "...Спасибо всем, что здесь вы собрались" / В. Редченко // Трудівник Устинівщини. - 2009. - 3 листопада. - С. 2

Анотація: Літературно-музичний вечір до 65-річчя визволення України для сільської громади Бруківки


1067. Рибчак О. Крос пам`яті / О. Рибчак // Слово і час. - 2008. - 17 травня. - С. 3

Анотація: Традиційний легкоатлетичний крос у Лозуватій, присвячений памяті Героя Радянського Союзу А.Маніти, відбувається 9 Травня, за участі його сина. У цьогорічному кросі взяли участь 14 команд району


1068. Романюк Л. Перепоховали з почестями / Л. Романюк // Народне слово. - 2009. - 22 грудня. - С. 1

Анотація: Інформація про урочисте перепоховання на Фортечних валах, за сприяння депутата обласної ради, члена фракції Партії регіонів М.Онула, понад півтори сотні воїнів, що загинули в боях за визволення Кіровоградщини


1069. Рябоконь А. У Перемоги жіноче обличчя / А. Рябоконь // Трудова слава. - 2009. - 13 травня. - С. 1

Анотація: Подяка жінкам - фронтовичкам, жінкам, які працювали в тилу, солдатським вдовам


1070. Рябошапка О. Пам'ять мохом не обросте / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2003. - 21 червня. - С. 6


1071. Рябошапка О. Слово про Героїв : Вперше про учасників визвольних боїв на знам'янській землі, чия відвага увінчана Золотою Зіркою Героя Радянського Союзу / О.Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2000. - 6 травня. - С. 4


1072. Рябошапка О. Фронт, милосердя і пам"ять / О. Рябошапка // Знам'янські вісті. - 2005. - 20 квітня. - С. 3


1073. Семененко В. В Овсяниківку завітала грузинська делегація / В. Семененко // Зоря. - 2009. - 25 липня. - С. 1, 7

Анотація: Про поховання радянського воїна, грузина, що загинув на території області та участь грузинської сторони у церемонії поховання. Розповідається про зусилля пошукового загону та подвиг бійця


1074. Синочки мої, журавлики... // Зорі над Синюхою. - 2006. - 6 травня. - С. 2-3


1075. Смирнова Л. Людмила Смирнова: Ми, діти війни, з жахом згадуємо її сьогодні : До 65-річчя визволення Кіровограда / Л. Смирнова // Народне слово. - 2009. - 6 січня. - С. 3

Анотація: Спогади про воєнне дитинство


1076. Сорока Н. "Не бійтесь, люди, теплих слів..." / Н. Сорока // Придніпров'я. - 2006. - 13 травня. - С. 8

Анотація: Територіальний центр по обслуговуванню одиноких престарілих спільно з ЦРБ провели тематичну зустріч з ветеранами Великої Вітчиняної війни. Публікація розповідає про підготовку і поведення заходу.


1077. Стела пам"яті і Список воїнів-знам"янчан, котрі загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. // Знам'янські вісті. - 1997. - 16 серпня


1078. Стецунова Т. Подвиг житиме у віках / Т. Стецунова // Вісті Світловодщини. - 2006. - 12 травня. - С. 1

Анотація: Автор статті - завідуюча Глинською сільською бібліотекою - про відзначеня Дня Перемоги громадою рідного села


1079. Субботінова Ж. Славна земля кіровоградська героями / Ж. Субботінова // Вечірня газета. - 2008. - 16 травня. - С. 3

Анотація: Про відкриття меморіальної дошки на честь колишніх випускників ЗОШ №15, Героїв Радянського Союзу


1080. Сулик Ю. З ініціативи міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка на Кіровоградщині відкрили пам’ятні знаки піонерам-героям Великої Вітчизняної війни / Ю. Сулик // Сільські вісті. - 2006. - 12 жовтня. - С. 1


1081. Схилили голови у скорботі // Вечірня газета. - 2009. - 26 червня. - С. 2

Анотація: Вшанування пам"яті жертв війни


1082. Такого не забути // Вільне слово. - 2006. - 3 травня. - С. 1

Анотація: Унікальний експонат з архіву історико-краєзнавчого музею ОНВК №17 - графічний малюнок часів Великої Вітчизняної війни


1083. Триває підготовка до свята // Вперед. - 2005. - 12 квітня. - С. 1

Анотація: Про підготовку до свята Перемоги, у т.ч план розподілу коштів по сільрадам


1084. Увага! Конкурс // Олександрійські відомості. - 2005. - 10 березня. - С. 3

Анотація: Управління культури Олександрійської міськради спільно з Олександрійським міським Музеєм Миру оголошують конкурс до 60-річя Перемоги. Стаття містить умови конкурсу, запитання та реквізити


1085. Уклін визволителям // Кіровоградська правда. - 2010. - 12 січня. - С. 1

Анотація: Про урочистий мітинг на меморіальному комплексі "Фортечні вали" з нагоди 66-ї річниці визволення Кіровограда від німецько-фашистської окупації


1086. Управління у справах преси та інформації ОДА. Естафета пам`яті / Управління у справах преси та інформації ОДА // Західний регіон . - 2008. - 18 грудня. - С. 3

Анотація: Перелік заходів міжобласної естафети "Слава визволителям України", які стосуються кіровоградського маршруту 14 -26 березня 2009 року


1087. Ушановуючи пам’ять партизанів та підпільників // Вечірня газета. - 2009. - 25 вересня. - С. 2 Анотація: Урочистості в День партизанської слави


1088. Флоря Т. Дорога смерті і страждань : 11 квітня - Міжнародний день визволення в"язнів концентраційних таборів / Т. Флоря // Вільне слово. - 2006. - 12 квітня. - С. 10

Анотація: За матеріалами історичного відділу музею Миру


1089. Франчук В. Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні / Франчук В. // Вечірня газета. - 2007. - 11 травня. - С. 7

Анотація: Бібліотекар бібліотеки-філії № 12 про зустріч учасника Великої Вітчизняної війни Миколу Дишлового з учнями СШ № 13, на якій він поділився спогадами про свою участь у бойових діях


1090. Френчко Л. Скорбим по всем погибшим / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2008. - 27 июня. - С. 4 : фото

Анотація: Вже 8-й рік поспіль в нашій країні 22 червня відзначається як День скорботи і вшанування пам‘яті жертв війни в Україні.


1091. Фролова В. Великій ВІтчизняній присвячується / В. Фролова // Зоря. - 2005. - 22 квітня. - С. 2

Анотація: Огляд заходів на відзначення Перемоги в бібліотеках району


1092. Хоменко І. Їх біль і муки - у моєму серці / Хоменко І. // Кіровоградська правда. - 2005. - 22 лютого. - С. 3

Анотація: Працівники меморіального комплексу Берген-Бельзена (Німеччина) планують пошукові роботи наук раїні


1093. Худояров Р. 61 год со Дня Великой Победы! / Худояров Р. // Ведомости. - 2006. - 12 мая. - С. 3


1094. Царелунга Л. Пам"ять живе в серцях / Л. Царелунга // Слово і час. - 2006. - С. 4. - 20 червня

Анотація: Вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни у Синицівській сільській бібліотеці


1095. Цей шлях був важким і довгим // Народне слово. - 2000. - 6 травня. - С. 2


1096. Цибульський М. Його кредо - дбати про живих, не забувати полеглих / М. Цибульський // Народне слово. - 2008. - 29 березня. - С. 2

Анотація: Стаття про колишнього заступника голови облвиконкому В.Пустового, який віддав сімнадцять років праці по збиранню і поверненню із забуття імен тисяч полеглих воїнів і цивільних людей, які загинули від рук фашистських окупантів та на каторжних роботах у Німеччині


1097. Цибульський М. Нев"януча молодість Володимира Жученка / М. Цибульський // Народне слово. - 2007. - 17 липня. - С. 3

Анотація: Інтерв"ю з директором музею спортивної слави області, ветераном Великої Вітчизняної війни, кавалером п"яти орденів, головою обласної ради ветеранів спорту і війни - стосується і його особистого шляху, і величезної громадської роботи


1098. Чегут Г. Подвигу жити / Г. Чегут // Вечірня газета. - 2009. - 9 січня. - С. 7


1099. Чепляка Р. Пом"янімо всіх поіменно... / Р. Чепляка // Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2007. - 7 червня. - С. 3

Анотація: На черговому засіданні клубу "Надія" відзначили День Перемоги, День матері та християнські свята місяця


1100. Чернійчук Т. Історія - в альбомах / Т. Чернійчук // Вісник Голованівщини. - 2005. - 21 травня. - С. 3

Анотація: Про збір краєзнвчих матеріалів до 60-річчя Перемоги Троянською сільською бібліотекою


1101. Чернова Г.,заступник директора по роботі з дітьми Новгородківської ЦБС "Останній бій за Україну" / Г. Чернова // Новгородківські вісті. - 2009. - 30 жовтня. - С. 2

Анотація: Коротке повідомлення про годину інформації до 65-річчя визволення України


1102. Чушкіна Н. Щоб не згасала зоря творчості: Світ захоплень / Н. Чушкіна // Вісник Голованівщини. - 2008. - 17 травня. - С. 2

Анотація: Свято живопису - виставку картин - напередодні 9 Травня влаштувала для односельців власниця місцевого кафе


1103. Шай О. Свято слави, свято честі / О. Шай // Придніпров'я. - 2006. - 13 травня. - С. 8

Анотація: Інформація про урочисті заходи до Дня Перемоги в Онуфріївській РДБ


1104. Шверненко О. Був би Героєм , а так просто герой / Олег Шверненко // Вечірня газета. - 1999. - 22 жовтня. - С. 5


1105. Шевченко Г. Смерть примирила всіх / Г. Шевченко // Вперед. - 2007. - 11 вересня. - С. 2 Анотація: Меморіальний знак на місці поховань німецьких солдат у Олександрівці споруджено на кошти сина одного із загиблих


1106. Шевченко Л. В лісах України : Пам"ять / Л. Шевченко // Зорі над Синюхою. - 2005. - 1 жовтня. - С. 1

Анотація: Бібліотекар відділу обслуговування РБ розповідає про проведення бібліотекою у рамках святкування Дня партизанської слави заходу (зустрічі) спільно з краєзнавчим музеєм та районним БК


1107. Шкабой В. Історія маленької вулиці / В. Шкабой // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 20 вересня. - С. 9

Анотація: Молода вчителька, одна з організаторів підпільної комсомольської групи, яка входила до складу патріотичного з'єднання ім. Ворошилова, розстріляна в Соколівському яру 22 листопада 1943, її ім'ям названа одна із вулиць Кіровограда.


1108. Шкирай Л., директор Захарівського краєзнавчого музею Вони приїхали вклонитися могилі героя / Л. Шкирай // Вісті Світловодщини. - 2009. - № 44: 17 вересня. - С. 2

Анотація: До музею історії Захарівки прийшла сім'я Барикіних із міста Суми. Вони розшукують могилу дідуся


1109. Щоб росли біля пам"ятного знака липи, берізки, туї // Колос. - 2007. - 7 квітня. - С. 2 Анотація: Відкрито пам"ятний знак в урочищі Полковниче на честь загиблих в роки війни на території Новоархангельщини. Публікація містить три фотографії з місця події. Захід відбувся в рамках Всеукраїнської акції "Майбутнє лісу в твоїх руках"


1110. Юрченко В. Відзначення в районі дня партизанської слави : Навіки в пам'яті народній / В. Юрченко // Сільський вісник. - 2009. - 26 вересня. - С. 1-2 : фото

Анотація: З нагоди Дня партизанської слави на Олександрійщині пройшли заходи з вшанування партизанів та підпільників,які брали участь у боротьбі проти фашистських загарбників.


1111. Юрченко В. Урочистості у Войнівці / В. Юрченко // Сільський вісник. - 2009. - 16 травня. - С. 1, 2

Анотація: Вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни у с.Войнівка Олександрійського району. Де присутніх привітали В.Конюшенко - голова РДА та О.Голуб - голова ради районної організації ветеранів


1112. Юрченко О. Партизанський рух - на полотнах художників / О. Юрченко // Народне слово. - 2009. - 24 вересня. - С. 8

Анотація: Про відкриття в обласному художньому музеї виставки робіт кіровоградських художників до Дня партизанської слави

2.10. ІСТОРИЧНА ПРАВДА

Добро пребуде,
Зло не вічне,
Майбутнє наше не для плах,
Та треба знати героїчне
І по трагічних письменах
Станіслав Стриженюк


1113. Аболмасова О. Пам’яті наших земляків, котрі загинули в бою під Верещагами / О. Аболмасова // Світловодськ вечірній. - 1998. - 18 листопада


1114. Андрейкович Т. Дорога сквозь смерть : Документальная повесть о Великой Отечественной войне. с. Митрофановка, Новгородковского района / Т. Андрейкович // Новгородківські вісті. - 1998. - №№ 44,45,46,47,48,49,50,51,52


1115. Апостолова Л. Шляхами "Степового рейду" / Апостолова Л. // Колос. - 2003. - 24 вересня. - С. 2


1116. Асауленко О. На фронті і в партизанах / О.Асауленко // Там, де Ятрань.. - 2000. - 17 червня. - С. 2


1117. Березович И. День скорби и памяти : 2 июня 1941 года началась Великая Отечественная война / Березович И. // Свет - Перспектива. - 2005. - 23 июня . - С. 13

Анотація: За матеріалами документів Світловодського краєзнавчого музею


1118. Біла Л. Є що згадати ветерану / Л. Біла // Долинські новини. - 2009. - 12 грудня. - С. 2 Анотація: Згадує і розповідає про себе 84-річний житель Долинської І.К. Жук.


1119. Босько В. Чи зустрічалися у червні 43-го Молотов з Ріббентропом у Кіровограді? / В.Босько // Народне слово. - 2001. - 31 травня. - С. 4


1120. Братченко І. Трагедія біля села Підвисокого, де влітку 1941 року потрапили в оточення і загинули 6-та і 12-та армії / І.Братченко // Народне слово. - 2000. - 8 серпня. - С. 3


1121. Бровченко П. Ятрить пам"ять Люців ліс / В. Бровченко // Маловисківські вісті. - 2007. - 7 лютого. - С. 2

Анотація: На публікацію автора у газеті Маловисківські вісті (2007. -10 січня. - С. 2) надійшли відгуки земляків стосовно пам"ятника на могилі загиблого бухгалтера цукрового заоду Зільбермінца М.А.?


1122. Верстюк В. Значився серед мертвих / В. Верстюк // Вечірня газета. - 2010. - 8 січня. - С. 6


1123. Віддали належні військові почесті : Чорні дати в історії // Придніпров'я. - 2009. - 27 червня. - С. 2

Анотація: Пошукові загони Кіровограда та Світловодська сприяи виявленню останків 53 радянських воїнів, що визволяли наш край. Поховання (мітинг та християнська панахида) відбулось у с. Григорівка Світловодського району


1124. Голіков А. З Україною в серці : 11 квітня - Всесвітній день визволення в"язнів фашистських концтаборів / Голіков А. // Знам'янські вісті. - 2007. - 4 квітня. - С. 3

Анотація: Автор публікації - голова Знам"янського міського осередку ВТ "Просвіта"- залучає місцевий фактографічний матеріал


1125. Дайдакулов Р. Велика Перемога:історична правда і фальсифікація / Р.Дайдакулов // Вісник регіону. - 2000. - 6 травня. - С. 3


1126. Даценко В. Виграний бій рядового Боська / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 26 березня. - С. 6

Анотація: Автор детально досліджує біографічні дані загиблого у бою в Велику Вітчизняну війну нашого земляка з Новомиргородщини на основі справи в архіві управління Служби безпеки у Кіровоградській області


1127. Даценко В. Возвращение домой из 41-го : Это нужно не мертвым, это нужно живым / В. Даценко // Ведомости Плюс. - 2008. - 18 июля. - С. 7 : фото

Анотація: Відбулося урочисте перепоховання воїна який загинув на кіровоградскій землі в роки Великої Вітчизняної війни, Бількевича Володимира Йосиповича, молодшого сержанта, уроженця с. Заньки Родомишльского района Житомирської обл.


1128. Даценко В. И никто не узнает... / В. Даценко // Украина-Центр. - 2009. - 7 мая. - С. 9

Анотація: Про трагічні події літа і осені 1941 року у районі с.Підвисокого Новоархангельського району, де були оточені і припинили своє існування дві радянські армії - 6-а та 12-а


1129. Даценко В. Ми ж не просто так - ми штрафники... : Штрафники у боях на Кіровоградщині. Як це було / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 1 грудня. - С. 4-5

Анотація: Історико-краєзнавче дослідження на основі архівних матеріалів про підрозділи штрафників на території Кіровоградщини періоду 1943-1944 років


1130. Даценко В. Таємниця зниклої команди 2038 / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 25 червня. - С. 7

Анотація: Краєзнавчі розвідки архівних матеріалів про події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині, зокрема команду № 2038, яка зникла безвісти??


1131. Даценко В. Таємниця зниклої команди 2038 / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 18 червня. - С. 4,7

Анотація: Краєзнавчі розвідки архівних матеріалів про події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині, зокрема команду № 2038, яка зникла безвісти


1132. Даценко В. Таємниця зниклої команди 2038 / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 2 липня. - С. 6

Анотація: Краєзнавчі розвідки архівних матеріалів про події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині, зокрема таємницю зниклої команди № 2038


1133. Даценко В. Таємниця зниклої команди 2038 / В. Даценко // Народне слово. - 2009. - 9 липня. - С. 6 ; Народне слово. - 2009. - 16 липня. - С. 6 ; Народне слово. - 2009. - 23 липня. - С. 6

Анотація: Краєзнавчі розвідки архівних матеріалів про події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині, зокрема команду № 2038, яка зникла безвісти


1134. Даценко В. У паніці було не до пам’ятників / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 21 липня. - С. 6

Анотація: Інформація стосується попередніх публікацій краєзнавця Ю.Матівоса стосовно долі довоєнних пам’ятників Леніну та Кірову у місті Кіровограді, а також уточнення про страту відомої анархістки часів громадянської війни Марусі Никифорової


1135. Даценко В. Чи варто шукати золото у Зеленій Брамі? / В. Даценко // Кіровоградська правда. - 2009. - 27 жовтня. - С. 4-5

Анотація: Історико-краєзнавча розвідка стосовно версії про те, що у лісі Зелена Брама сховані сейфи з цінностями Львівського відділення Держбанку СРСР, евакуйовані з відступаючими частинами Червоної Армії в 1941-му році, а також про легенду, що під час громадянської війни 1918-1920 років Нестор Махно заховав своє золото саме у Зеленій Брамі


1136. Єлисаветградський окружний відділ праці : Сторінки історії // Служба зайнятості. - 2004. - №4. - С. 7


1137. Жарко А. Війна йому вготувала шлях до Дахау / Жарко А. // Вільне слово. - 2003. - 7 травня. - С. 1,2


1138. Каплун О. Перемога, здобута великою ціною : Історичні факти / О. Каплун // Колос. - 2007. - 23 червня. - С. 2

Анотація: Автор публікації, директор Новоархангельської ЦБС, подає факти і цифри часів Великої Вітчмизняної війни


1139. Квитка В. Куда девались доллары ромов? : Свобода слова / В. Квитка // Олександрійські відомості. - 2006. - С. 2. - 15 червня

Анотація: Публікація розглядає низку питань, пов"язаних з голокостом під час другої світової війни проти ромів (циганів) та відповідними компенсаціями з боку міжнародних організацій


1140. Ковальчук М. Тиждень героїзму, подвигу, слави і гіркоти : Маловідомі сторінки початкового періоду Великої Вітчизняної війни / М. Ковальчук // Колос. - 2009. - 17 листопада. - С. 4 ; Колос. - 2009. - 1 грудня. - С. 2 ; Колос. - 2009. - 24 листопада. - С. 2

Анотація: Події липня 1941 року на території району на документальному матеріалі


1141. Колесник В. Люди з чистою совістю / В. Колесник // Маловисківські вісті. - 2007. - 17 січня . - С. 2

Анотація: Про танковий рейд радянських військ у 1944 році з Мар"ївки на Малу Виску і знищення аеродрому і техніки: подробиці, фотографії, факти.


1142. Коломієць М. Свідчать документи. І очевидці : В роки Великої Вітчизняної війни на території Олександрійського р-ну діяли озброєні групи ОУН-УПА / М.Коломієць // Вперед. - 1999. - 11 грудня. - С. 2


1143. Кравченко Н. Тут був концтабір... / Кравченко Н. // Новгородківські вісті. - 2007. - 6 квітня. - С. 2

Анотація: Розповідь про пам"ятку історії - єдину споруду, що збереглась як свідчення утримання тут, на території Новгородки, в роки Великої Вітчизняної війни в"язнів концтабору. Публікацію доповнюють три фото.


1144. Кудінов В. Таємниці Рейху / В. Кудінов // Ведомости Плюс. - 2008. - 29 февраля. - С. 7 ; 7 марта. - С. 7

Анотація: Після далекких подій квітня - травня 1945 року, коли Адольф Гітлер здійснив самогубство, не вщухають дискусії з приводу вірогідності тої суперечливої події. В колишньому Радянському Союзі тривалий час єдиним загальновідомим свідченням самогубства фюрера була книга "Берлін, травень 1945" перекладачки Олени Ржавської, яка брала участь при дослідженні останків , пізніше ідентифікованих як тіло глави Третього рейху. Це видання побачило світ у 1961 році, здавалося б, розставило всі крапки над "і" в смерті Гітлера.


1145. Кузнецова А. Уманский котел : взгляд из современной Москвы / А. Кузнецова // Украина-Центр. - 2009. - 27 августа. - С. 13

Анотація: Для участі в засіданні круглого столу із Москви в с.Підвисоке Новоархангельського району приїхав молодий історик Дмитро Сурков. В інтерв"ю він висловив своє бачення тих трагічних подій, які відбувалися в даному населеному пункті 1941 року


1146. Левченко В. Мовою архівних документів / В. Левченко // Новомиргородщина. - 2008. - 17 травня. - С. 5

Анотація: Про період 1941-1945 років на території Новомиргородського та Златопільського районів, у т.ч. про рух опору та жорстоку розправу над народними месниками


1147. Лісниченко Ю. Вічна слава героям / Ю. Лісниченко // Вечірня газета. - 2009. - 26 червня. - С. 3

Анотація: Перепоховання останків героїв війни


1148. Лісніченко Ю. Розстріл у Злодійській Балці - забута сторінка історії міста / Лісніченко Ю. // Вечірня газета. - 2001. - 7 вересня. - С. 4


1149. Матівос Ю. Вересневі зорі над Збручем / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2009. - 29 вересня. - С. 6

Анотація: Матеріал присвячений подіям Другої світової війни на початку вересня 1939 року на території Польщі та Західної України. В статті також йдеться про вихідця з Кіровоградщини, командувача авіаполком, гвардії генерал-майора О.П.Осадчого


1150. Матівос Ю. Два замахи на фюрера / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2009. - 6 лютого. - С. 11

Анотація: Матеріал про численні спроби усунути від влади Гітлера як окремими особами, так і групами змовників


1151. Матівос Ю. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945) : Документи, матеріали, хроніка подій / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 1998. - 1 грудня


1152. Матівос Ю. Нагороди знаходять хоробрих : В Кіровоградському облвійськкоматі вручили бойові нагороди колишнім фронтовикам за подвиги,здійснені ними 55 років тому / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 7 грудня. - С. 1


1153. Матівос Ю. Нерозгадані таємниці Зеленої брами / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2007. - 18 вересня. - С. 3

Анотація: Автор про трагічні події кінця липня - початку серпня 1941 року у районі Підвисокого Новоархангельського району


1154. Матівос Ю. Трагедія Зеленої Брами : За архівними документами / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2001. - 17 липня. - С. 4


1155. Матівос Ю. Трагедія і героїзм Зеленої Брами : Сторінки безсмертя / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2007. - 17 липня. - С. 3 ; Кіровоградська правда. - 2007. - 20 липня. - С. 5

Анотація: Публікація грунтується на низці розсекречених документів, що стосуються подій пекельних двох тижнів - з 21 липня по 7 серпня 1941 року, коли були оточені і припинили існування дві армії - 6-а та 12-а - у районі Підвисокого Новоархангельського району. Подія відома також як Зелена Брама


1156. Михайленко О. Розстріляні в лютому / О. Михайленко // Гайворонські вісті. - 2009. - 24 лютого. - С. 3

Анотація: Щороку 16 лютого жителі Хащуватого вшановують пам`ять односельців - євреїв, розстріляних фашистами у цей день 1942 року


1157. Никитина Е. " Все судьбы в единую слиты..." / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2008. - 16 мая. - С. 1,2

Анотація: Продовження раніше опублікованої статті в "УЦ" від 8 травня про сайт Узагальненого банку даних " Меморіал ", по якому вдячні читачі знаходять інформацію про своїх загиблих або зниклих безвісти родичів в роки Великої вітчизняної війни


1158. Никитина Е. " Документы, уточняющие потери " / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2008. - 8 мая. - С. 1,2

Анотація: Автор статті розповідає про сайт Узагальненого банку даних " Меморіал ", по якому можна знайти інформацію про своїх загиблих або зниклих безвісти родичів і близьких в роки Великої Вітчизняної війни


1159. Остарбайтери Кіровоградщини у роки другої світової війни // Освітянське слово. - 2003. - Квітень. - С. 7


1160. Пасічник Л. Три роки з життя повоєнного Кіровограда : До 70-річчя утворення Кіровоградської області / Л. Пасічник // Народне слово. - 2008. - 11 листопада. - С. 2

Анотація: Стаття з посиланням на документи Держархіву Кіровоградської області, які відображають відбудову і відродження Кіровограда в перші роки після визволення міста від німецької окупації


1161. Плєшкова О. Сум дівочої коси : 11 квітня - Міжнародний день визволення в"язнів фашистських концтаборів / О. Плєшкова // Знам'янські вісті. - 2006. - 8 квітня. - С. 1


1162. Прес-служба Кіровоградської міської ради. Ремонти для ветеранів / Прес-служба Кіровоградської міської ради // Вечірня газета. - 2008. - 1 лютого. - С. 7

Анотація: Будинки інвалідів ВВВ будуть відремонтовані за кошти міського бюджету


1163. Проскаченко Д. Гуманізм і варварство : 22 червня - День скорботи / Д. Проскаченко // Сільське життя (Добровеличківський р-н). – 2003


1164. Рибалко Вікторія Розвідник Березняк- " майор Вихор" / Вікторія Рибалко // Поштовий вісник. - 1999. - 28 вересня. - С. 1


1165. Рибчак О. Крос пам`яті / О. Рибчак // Слово і час. - 2008. - 17 травня. - С. 3

Анотація: Традиційний легкоатлетичний крос у Лозуватій, присвячений памяті Героя Радянського Союзу А.Маніти, відбувається 9 Травня, за участі його сина. У цьогорічному кросі взяли участь 14 команд району


1166. Рыбченков Г. Василь Быков. В чьих руках судьба Беларуси / Г. Рыбченков // Украина-Центр. - 2008. - 25 декабря. - С. 8

Анотація: Видатний білоруський прозаїк Василь Биков, який брав участь у звільненні Кіровоградщини від німецько-фашистських загарбників і був тяжко поранений у бою під Великою Северинкою про політичну ситуацію в Білорусії ( 90-ті рр. 20 ст.)


1167. Свято, пам’ять про яке не згасне... // Народне слово. - 2009. - 7 травня. - С. 5, 6

Анотація: Відділ зв"язків з громадськістю УМВС України в області надає інформацію про земляків учасників війни, які після війни присвятили себе роботі в органах внутрішніх справ


1168. Семененко В. В Овсяниківку завітала грузинська делегація / В. Семененко // Зоря. - 2009. - 25 липня. - С. 1, 7

Анотація: Про поховання радянського воїна, грузина, що загинув на території області та участь грузинської сторони у церемонії поховання. Розповідається про зусилля пошукового загону та подвиг бійця


1169. Сергеєв В. Темрява над Тясмином (1941-1943 р.р.) / В. Сергеєв // Вісті Світловодщини. - 2007. - 11 січня. - С. 2 ; Вісті Світловодщини. - 2007. - 25 січня. - С. 7

Анотація: За матеріалами фондів Світловодського міського краєзнавчого музею


1170. Сергеєв В. Темрява над Тясмином: Уривок з рукопису / В. Сергеєв // Світловодськ вечірній. - 2006. - 22 червня. - С. 3 ; Світловодськ вечірній. - 2006. - 20 липня. - С. 3


1171. Слободанюк М. Селяни України під нацистським окупаційним режимом 1941-1944 рр. : (На матеріалах південних областей) / М.Слободанюк // Київська старовина. - 2000. - N 2. - С. 44-55


1172. Список військополонених, що загинули у фашистському таборі "Гросслазарет Славута", призваних військкоматами Кіровоградської області // Народне слово. - 2008. - 15 січня. - С. 4


1173. Таємниця смерті Власова // Кіровоградська правда. - 2008. - 27 травня. - С. 5

Анотація: Нарис про історичну постать періоду Великої Вітчизняної війни генерала Радянської армії Андрія Власова


1174. Такого не забути // Вільне слово. - 2006. - 3 травня. - С. 1

Анотація: Унікальний експонат з архіву історико-краєзнавчого музею ОНВК №17 - графічний малюнок часів Великої Вітчизняної війни


1175. Талпа Р. Їх спогади зберігаються в музеї : 11 квітня - Міжнародний день визволення в"язнів фашистських концтаборів / Талпа Р. // Слово і час. - 2007. - 11 квітня. - С. 2


1176. Топтун Л. Мовою архівних документів / Л. Топтун // Новгородківські вісті. - 2004 . - 10 грудня . - С. 3


1177. Цибульський М. Нев"януча молодість Володимира Жученка / М. Цибульський // Народне слово. - 2007. - 17 липня. - С. 3

Анотація: Інтерв"ю з директором музею спортивної слави області, ветераном Великої Вітчизняної війни, кавалером п"яти орденів, головою обласної ради ветеранів спорту і війни - стосується і його особистого шляху, і величезної громадської роботи


1178. Шверненко О. Був би Героєм , а так просто герой / Олег Шверненко // Вечірня газета. - 1999. - 22 жовтня. - С. 5


1179. Шепель Ф. Без права на прощение / Ф. Шепель // Украина-Центр. - 2009. - 7 мая. - С. 9 Анотація: Публікуються матеріали із архіву Служби безпеки України в Кіровоградській області про те, як в роки Великої Вітчизняної війни на окупованій території Кіровоградщини діяли гітлерівські посібники - поліцаї, отримуючи за це продукти і зарплату


1180. Шепель Ф. До дня незалежності лишалося рівно сорок сім років ... : Невідомі матеріали із життя одного з керівників Криворізького підпілля Бориса Назаренка / Ф. Шепель // Вежа. - 2002. - № 12. - С. 209-217


1181. Шепель Ф. Звір на прізвище Коцоев / Ф.Шепель // Народне слово. - 2001. - 20 лютого. - С. 4


1182. Шепель Ф. Кировоградский "дом русских летчиков" : По архивным документам СМЕРШа / Ф.Шепель // Украина-центр. - 2000. - 17 марта. - С. 10


1183. Шепель Ф. Російськомовна листівка УПА / Ф. Шепель // Народне слово. - 2008. - 7 серпня. - С. 3

Анотація: Наводиться повний текст упівської листівки та розповідається про долю репресованого за її зберігання нашого земляка з Хмельового (прізвище не називається - Григорій Щ)


1184. Шепель Ф. Сторінки з архіву СБУ, або ОУН на Кіровоградщині / Ф. Шепель //Украина-Центр. - 2009. - 19 марта. - С. 10,15

Анотація: Стаття на основі документів архіву управління СБУ в Кіровоградській області про діяльність українського патріотичного підпілля в добу гітлерівської окупації в Кіровограді


1185. Юферова Л. Сторінками посивілої пам"яті / Юферова Л. //Сільське життя (Добровеличківський р-н). - 2004. - 27 жовтня. - С. 6 Анотація: Доля "остарбайтерів" за свідченням наших земляків

2.11. ПЕРЕПОХОВАННЯ НІМЕЦЬКИХ СОЛДАТ ЧАСІВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Побачить зумій, почути зумій
Як загудуть на Берлін дороги,
Як раптом зовсім затихне бій,
Обірваний Перемогою!

Петро Біба

1186. Маштаков С. Ми вже давно не вороги... / Маштаков С. // Народне слово. - 2007. - 9 жовтня. - С. 3

Анотація: У Бобринці тривають роботи з перепоховання німецьких військовослужбовців, які загинули тут під час Великої Вітчизняної війни. Цьому сприяє Київське представництво німецького народного союзу


1187. Павличук О. Загиблих солдат Вемахту перепоховають / О. Павличук // Гайворонський кур'єр. - 2009. - 12 грудня. - С. 2

Анотація: Про перезахоронення німецьких солдатів, які загинули у Велику Вітчизняну війну, під час визволення Гайворона


1188. Пирля З. На кістках людських витанцьовувати не гоже : Пам"ять / Пирля З. // Честь хлібороба. - 2007. - 13 жовтня. - С. 2

Анотація: Автор порушує дуже важливу і неоднозначну проблему - поховання на території краю німецьких солдат часів другої світової війни


1189. Соколюк І. Німецький цвинтар / І. Соколюк // Гайворонські вісті. - 2007. - 28 листопада. - С. 3

Анотація: Йдеться про перепоховання содат вермахту з метою вивести кладовище за межі промислової зони та надати можливість відвідувати його родичам похованих


1190. Юрченко А. Покойтесь в мире / А. Юрченко // Украина-Центр. - 2008. - 2 октября. - С. 8

Анотація: Завдяки турботам міського голови Бобринця Леоніда Григоровича Кравченка, відбулося перепоховання останків німецьких солдат із військового кладовища, яке знаходилось у міському Парку ім. Кропивницького
ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК


Аболмасова О. 1113

Автомонов П. Ф. 2

Ададімов В. 476

Акопян К. 868

Александрова С. 869

Андрейкович Т. 1114

Андрєєва С. 477

Андрусенко С. 870, 871

Андрушко Т. 264, 662

Анохіна О. 101

Апостолова Л. 872, 1115

Артеменко І. 663

Архипова В. 265, 266, 267, 873

Арчиков П. 268, 874

Асауленко О. 664, 875, 1116

Бабанський В. 827

Бабич В. 478, 876

Бабій О. 877

Баглюк В. 102, 103, 665

Багмет Н. 269

Балацька Г. 878

Балицький Г. В. 3

Батрак С. 879

Батура І. 104

Бахтала В. 270

Белый Г. 76

Бережний Ф. 77, 479

Березина О. 666, 880

Березняк Е. С. 4, 5, 6, 105

Березович И. 271, 480, 667, 1117

Берест К. 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 106, 107, 108, 109, 110

Бессмертный И. 668

Бєлінський В. 272, 273

Біла Л. 111, 1118

Білаш Л. 669, 881

Білошапка В. 882

Білошапкін В. 883

Богачук М. 884

Богданова Д. 885

Богомільчук С. 113

Бондар В. 481

Бондар О. 114, 115, 670

Бордюжа О. 116, 117

Борщенко Л. 886

Босько В. 78, 274, 275, 482, 671, 828, 887, 1119

Боярко В. 888

Брасло І. 672

Братченко И. 119, 483, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 829, 830, 889, 1120

Брезман Л. 890

Бржезинський Г. 120, 276, 484, 891

Бринза М. 892

Бровченко П. 79, 1121

Будзерко Л. 121

Вальчишена Т. 122

Василенко О. 896

Василиненко М. 496

Васильєв О. 464, 497

Васильєв С. 680

Васильєва Р. 897

Вдовиченко Г. 681

Вдовиченко О. 277

Вендров В. 488

Верстюк В. 898, 1122

Верстюк О. 899, 900

Виноградов А. 123, 619, 902, 903, 904, 905, 906

Вієвський В. 278, 908

Вірина Н. 620

Віталко К. 125

Вітко М. 279

Власенко Ю. 911

Вовченко В. 280, 621, 912, 913

Войний А. 914

Войченко Г. 494, 682, 683, 684

Волошин Б. 126, 282, 685

Волошин О. 283

Волошина К. 686

Волошина Т. 832

Волощук П. 80

Ворона О. 284, 285, 687, 688

Вороніна Т. 496

Врадій К. 17, 833

В'юник В. 689

Гайда С. 497

Галушко А. 465

Гаценко С. 81

Герасимов Г. 690

Гнойова З. 919

Говаженко В. 287

Голіков А. 1124

Голобородько В. 921

Голованова В. 922

Головацька О. 288

Голуб О. 691

Гончаренко В. 127

Гончаренко Г. 692

Горобцова Г. 923

Гоцур В. 925

Григір Г. 499, 500, 501

Григор`єва І. 926

Григоренко Г. 289

Григоренко М. 128

Гусеев О. 129

Гуцалюк О. 290, 502

Гуща І. 291

Дабіжа К. 130

Дайдакулов Р. 82, 131, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 503, 504, 623, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 927, 928, 929, 930, 931, 1125

Даценко В. 132, 311, 312, 505, 506, 507, 508, 509, 706, 707, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135

Дацька В. 624, 625, 708, 709, 939, 940

Дацький В. 710

Дейлік С. 711

Дейнега Д. 133

Дейнекін П. 134

Демчук Л. 313,

Дерезовський В. 20, 712, 713,

Деркач В. 135

Дзбановська Н. 136

Діброва Л. 137

Дмитращенко М. 314

Дмитренко О. 942

Дмитрієв П. 714

Долматовский Е. А. 22

Доля О. 316, 715

Доценко В. 511

Драганова В. 138

Думчин І. 139

Дуцык Д. 716

Дячкова К. 318

Ейдлін С. 717, 946

Єфімова Л. 947

Жарко А. 1137

Жахалова Н. 140, 513

Желєзняков Є. 319, 718, 719, 720

Жигадло О. 141

Жуковський В. 320

Заболотна Ю. 321

Заболотній В. 322

Залюбовська О. 722

Запорожець С. 325

Застеба М. 515, 952, 953

Здір Л. 143, 144, 955, 956, 957, 958

Зеленокур І. 960

Зима Т. 145

Івасенко М. 517

Ігнатенко О. 147

Іутін Є. 724

Калінічева Г. 964

Калугіна С. 328, 965

Канюка М. С. 24

Каплун О. 1138

Карант І. 966

Караповський Е. 967

Карнаух М. 518, 519

Карпова Н. 968

Касуркін А. 149, 150, 151

Касьяненко М. 329

Каташова И. 520

Квитка В. 1139

Кердіваренко О. 330, 331, 332, 725, 969

Кімнатний В. 333

Кіфенко В. 523

Клімовська Н. 970

Клочков И. 726

Клюєнко Д. М. 25

Князєва Л. 334

Кобець О. 335, 524, 525, 526, 835, 972, 973, 974

Коваленко І. 152

Ковальчук К. 336, 337, 627

Ковальчук М. 36, 153, 1140

Ковальчук О. 527

Козакова Л. 528, 628

Козачінська Ю. 727

Козинська Г. 338

Колесник В. 1141

Колесник Л. 339, 340, 341

Колєнченко Н. 342

Колодяжный А. 975

Коломієць М. 343, 344, 529, 728, 1142

Комісаренко О. 345, 346

Кононов І. 730

Корінь А. 347, 348, 836

Корінь Т. 154, 349, 731, 976

Корнійченко О. 83, 530, 732, 977

Косова З. 531

Костенко С. 733, 734

Кострубань Р. 978

Костюк О. 979

Кравченко Л. 532

Кравченко М. 735

Кравченко Н. 155, 350, 736, 980, 981, 1143

Красота К. 156

Крижановський М. 157

Крикульський Б. 158

Кротов О. 159

Крушеницький І. 351

Крятенко О. 352, 353, 533, 534

Крячко Г. 84, 535

Кугітко І. 982

Кудінов В. М. 37, 38, 160, 161, 354, 629, 738, 1144

Кудреватых Л. 39

Кузнецова А. 355, 356, 983, 984, 985, 1145

Кулик Г. 40, 41, 162, 163, 164, 165, 357

Кульшенко Є. 536, 537, 538, 539, 630

Кульшенко О. 739

Куманський А. 85, 740, 741

Куманський Б. 358, 742, 986

Куницький В. 166, 743

Курганський А. 359

Куц Т. 987

Куценко Л. 360

Кучер В. 42

Лагідна О. 361

Лазарчук В. 988

Левина А. 167

Левочко В. 744, 989

Левченко В. 1146

Леус І. 540

Лисенко В. 745

Лискін О. 746

Лихолап Б. 631

Лівашников Ю. 168

Лінський А. 747, 991

Лісниченко Ю. 362, 466, 541, 542, 748, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 1147, 1148

Лісняк Г. 169, 170

Логвиненко В. 171, 172, 173, 174, 999

Лункан О. 363

Людний Ф. П. 43

Майданюк М. 749

Макарчук А. 750

Макей Л. 175, 364, 365, 366, 543, 544, 751, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006

Максюта Г. 1007

Малахова І. 1008

Маленко В. 545, 546, 1009

Малиновський В. 839, 1010, 1011

Малишенко В. 840, 1012, 1013

Манжул К. В. 44

Марікуца О. 367, 1014

Маруценко В. 547

Марцин М. 1015

Марченко А. 176

Матвійчук П. 753

Матівос Ю. М. 45, 177, 178, 179, 368, 369, 370, 548, 549, 550, 551, 633, 634, 754, 755, 756, 757, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155

Матій Л. 1016

Матусяк С. 1017

Махоріна В. 1018

Маштаков С. 86, 1019, 1186

Мельник В. 180, 841

Мельник І. 842

Мельник П. 843

Метелиця Д. 758

Миколаєнко Р. 371, 372

Миколайчук В. 373, 759

Миронов С. 552

Мирян І. 553, 760

Михайленко О. 1156

Михайлов І. 761

Миценко К. 554, 1021

Міщенко С. 181

Монарева Е. 635

Мороко Е. 1023

Муренец С. 1024

Мухін В. 375, 376, 555

Нагорний О. 183, 763

Нагорный А. 184

Надутенко С. 377, 556, 1028

Назарова Л.Д. 87

Наріжний О. 185

Настасьев Г. К. 46, 47

Недбальська О. 186, 764

Незбжицький В. 378, 846

Немолот В. 557

Нестерук М. 379

Нечитайло І. 1030

Нєгін Ю. 380

Низьок Р. 381

Никитина Е. 382, 1157, 1158

Німчук Н. 1032

Ножнов М. 766

Оверченко К. 1034

Оджубейський Г. 1035

Оксанич Ф. Ф. 51

Олексенко В. 1036

Олещенко О. 383, 561

Олійник В. 88, 187, 562, 636, 767

Ольха Н. 188

Омельчук І. 563

Опанасенко П. 564

Орел С. 768

Павличук О. 190, 191, 386, 387, 388, 389, 1187

Павлущенко Т. 89

Падурський О. 90

Паненко В. 391, 1040

Панченко П. 192

Парокінний А. 1042

Пархомчук В. 392, 1043

Пасічник Л. 1160

Пенькова О. 1044

Перебийніс Г. М. 53

Петраков В. 1046

Петренко М. 769, 1047

Петренко І. 54,

Петрова О. 770, 771

Пєшко І. 1048

Пивненко Н. 772

Пилипенко О. 91, 193, 567, 568, 569, 639, 773, 774, 1049

Пилипко А. 1050

Пирля З. 1189

Пісковий В. 849

Пістрюга С. 570, 775, 776,

Піценко С. 194

Плєшков А. 777, 1051,

Плєшкова О. 195, 467, 778, 1161

Погрібний В. 196, 197, 198

Полевой Б. 572

Полівач Л. 394

Поліщук В. 199, 1052

Поліщук І. 395

Поліщук Н. 779

Полулях І. 1053

Полулях С. 573, 780, 781, 1054, 1055

Пономаренко А. 574, 575, 576, 577

Пономаренко Л. 1056

Попова Ж. 468

Попович Л. 1057

Постригань І. 1058

Почапський М. 578

Правда М. 782

Проскаченко Д. 397, 640, 1064, 1163

Пташкин О. 398

Пустовий В. 399

Пучка Н. 1065

Райтер Г. 57

Редченко В. 1066

Рибалко В. 1164

Рибчак О. 1067, 1165

Робул Б. 579

Рожкован О. 201, 400

Романюк Л. 202, 1068

Росанова Е. 580

Руденко Г. 581

Ружич В. 469

Рыбченков Г. 403, 404, 582, 1166

Рябоконь А. 783, 1069

Рябошапка О. А. 58, 59, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 583, 584, 585, 641, 784, 785, 850, 1070, 1071, 1072

Рябченко І. 92, 416

Савранова Е. 417

Савченко Є. 213

Садовенко Ю. 586

Саленко Г. 214

Сандул В. 215

Саржевський А. 418, 786

Семендяєва А. 216, 217, 218, 219

Семененко В. 1073, 1168

Сергєєв В. 220, 221, 222, 420, 787, 788, 789, 790, 1169, 1170

Сергійчук В. 61

Сєрікова М. 421

Сікорако Ф. 587

Сілаков Б. 422, 423

Сіренко С. 851

Січкар У. 588

Слободанюк М. 1171

Смаглюк І. 589

Смирнова Л. 223, 791, 1075

Смотренко В. 792

Сокол В. 424, 590

Соколюк І. 1189

Солгутовский Л. 62, 793

Соломко Г. 794

Солонар В. 224

Сорока Н. 1076

Співак М. 225

Старий Д. 426

Старожилов Н. В. 65

Стах В. 226

Стельмах В. 642

Степанов C. 591

Степанова О. 643, 644, 795

Стецунова Т. 1078

Столяр Т. 592

Стороженко В.І. 593

Сторчова О. 228

Стрілець Г. 427

Субботінова Ж. 1079

Сулик Ю. 1080

Суржок М. 428, 796

Сухина І. 429

Табунчик Г. 229

Талпа Р. 1175

Тарасов І. 230

Татарченко Т. 231

Тиховський В. 233, 234, 235

Тишко С. 430, 431, 854

Тільнов В. 432, 433, 470, 855

Ткач О. 236, 797, 798

Ткаченко А. 594, 646

Ткаченко І. 799, 800

Ткаченко О. 801

Ткачук П. 237, 802

Ткачук Т. 434, 435, 436

Топтун Л. 1176

Третяк С. 803

Удод І. 238

Українець О. 804

Уманець І. 805

Урсатьєва В. 597

Фартушний А. 806, 807

Фесенко А. 808, 809

Фисанович И. И. 70

Флоря Т. 647, 1088

Франчук В. 1089

Френчко Л. 239, 439, 440, 648, 649, 810, 857, 1090

Фролова В. 1091

Харченко М.. 441

Харченко Н. 240

Хвильовий М. 241

Хижняк Б. 442

Хмара С. 598

Хоменко І. 1092

Хоревский В. 599

Худояров Р. 1093

Царелунга Л. 1094

Цибульський М. 242, 243, 244, 245, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 600, 812, 813, 814, 815, 816, 858, 859, 1096, 1097, 1177

Цимаховський П. 650

Циценко О. 817

Чабаненко В В. 71, 246

Чабаненко Є. 601

Чалий І. 93

Чегут Г. 1098

Чепляка Р. 1099

Червнева С. 818

Черкас І. 247

Черкасов М. 602, 819

Чернійчук Т. 1100

Чернова Г. 1101

Чибісова О. 603

Чижов Б. И. 72

Чинченко В. 651, 820

Чорний О. 450, 604

Чорновол І. 248

Чорноморський О. 821

Чушкіна Н. 1102

Шай О. 1103

Шарамко І. 249, 250

Шверненко О. 1104, 1178

Шевченко В. 605

Шевченко Г. 822, 823, 1105

Шевченко Л. 1106

Шевченко О. 455

Шевченко С. І. 73, 94, 452, 453, 454, 606, 607, 608, 609, 824, 860

Шевчук М. 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257

Шепель Ф. 95, 96, 610, 825, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184

Шепель Я. 611

Шепетов Ю. 652

Шишак Т. 456, 826

Шкабой В. 97, 1107

Шкирай Л. 258, 612, 827, 1108

Шраменко М. 259, 457, 828

Шуляк Є. 613

Шульга В. 653

Шульга М. 98

Шумейко О. 99

Шурапов В. 74, 829

Щербатюк Т. 260, 830

Юрченко А. 100, 458, 459, 460, 614, 615, 616, 655, 656, 657, 831, 832, 833, 1190

Юрченко В. 834, 1110, 1111

Юрченко О. 261, 1112

Юрченко С. 461

Юферова Л. 262, 1185

Якунін В. 462

Ямко Ю. 617, 835

Янишевський В. 463

Ярош В. П. 75ЗМІСТ 113


Фон


Фон

[ HOME ]

Бібліографія
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2012 Webmaster: webmaster@library.kr.ua