[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон


Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за травень 2008 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. Про стан виконання наказу управління культури і туризму облдержадміністрації “Про виконання рішення колегії ”Про стан автоматизації бібліотек області”.
2. Про використання позабюджетних надходжень щодо фінансово-матеріального забезпечення закладів культури і освіти області.
3. Про стан кадрового забезпечення галузі культури та підготовку Програми кадрового забезпечення.

День Перемоги

У Кіровограді відбулося відкриття меморіальних дошок на честь Героїв Радянського Союзу Миколи Барболіна та Валерія Верхоланцева.

У День Перемоги в обласному центрі відбулася урочиста хода та покладання квітів до Меморіалу Слави на Фортечних валах.

З 5 по 9 травня з нагоди відзначення Дня Перемоги в закладах культури обласного підпорядкування проведено:
в обласній філармонії - урочистості та святковий концерт “Уклін Вам, ветерани”;
в обласному художньому музеї - виставку творів до відзначення 63-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, творчі зустрічі ветеранів Великої Вітчизняної війни з учнями загальноосвітніх шкіл та студентами вищих навчальних закладів міста та День відкритих дверей для ветеранів Великої Вітчизняної війни та людей похилого віку;
в обласному краєзнавчому музеї - цикл тематичних лекцій та бесід “Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни”, “Безсмертна пам’ять”, “Вклоняємося тобі, Перемого!” та перегляд документального фільму “Нежіноче обличчя війни” для ветеранів та медперсоналу обласного шпиталю для ветеранів та інвалідів Великої Вітчизняної війни та учнів загальноосвітніх шкіл;
в обласних бібліотеках: універсальній науковій ім. Д.І.Чижевського, для юнацтва ім. О.М.Бойченка, для дітей ім. А.П.Гайдара - книжкові виставки „Свято, що гуртує покоління”, „Їх пам'ять - війна”, „Допоки болить душа…”, „Шляхами мужності і слави”, “Заради життя на Землі”, “Війні немає забуття”.

15 травня на Кіровоградщині відзначили Міжнародний день родини, а незадовго до того - День матері. Відповідно до Указу Президента України, сімом багатодітним матерям Кіровоградщини було присвоєно звання “Мати-героїня”.

18 травня на Фортечних валах біля пам’ятного знака відбувся мітинг з нагоди Дня пам'яті політичних репресій 1937-1938 років. Керівники області та міста, представники місцевих осередків політичних партій, громадських організацій, навчальних закладів, мешканці міста поклали квіти до пам'ятника, вшанували хвилиною мовчання пам'ять тих, хто за часів сталінського режиму потерпів через свої погляди та переконання.

22 травня в Кіровограді біля пам'ятника Кобзареві відбулися урочистості та літературно-музичне свято “В сім’ї вольній, новій” з нагоди відзначення Дня перепоховання українського поета, художника, мислителя Т. Г.Шевченка.

25 травня Олександрія відсвяткувала 262 річницю заснування міста. Відбулося чимало концертів, відзначень переможців різного рівня змагань, людей які зробили вагомий внесок у розвиток міста. На центральній площі міста відбувся святковий концерт, який завершився традиційним салютом.

Олександрія

На будівлі міської гімназії-інтернату відкрито меморіальну дошку почесному громадянину Олександрії О. Жарій. Вона тривалий час працювала директором Олександрійського педучилища, яке раніше знаходилося у цьому приміщенні.

З 30 по 31 травня в обласному центрі відбулася міжрегіональна виставка-ярмарок ”Кіровоградщина. Туризм 2008”. На виставці було представлено туристичний потенціал районів Кіровоградщини, а також Чернігівської, Запорізької областей, міст Києва та Сімферополя.

Театрально-концертне життя

24 травня в Кіровоградському обласному театрі ляльок відбулася прем’єра вистави „Кумедні крукоруки” за п’єсою В.Виходцевського. Режисером-постановником стала студентка факультету театрального мистецтва Київського Національного університету театру, кіно і телебачення ім.І.Карпенка-Карого Венера Ібрагімова. Це її дипломна робота. На прем'єрі був присутній завідуючий кафедрою театрального мистецтва вищезгаданого університету, професор, заслужений артист України Леонід Попов.

В обласній філармонії відбувся творчий вечір заслуженого артиста України, талановитого співака, педагога, громадського діяча Володимира Стратьєва з нагоди 70-річчя. До програми увійшли твори різних стилів та авторів - від класичної до сучасної музики.

Просвітництво. Художня самодіяльність

Тріо бандуристок ансамблю “Мальвочки” Кіровоградської дитячої музичної школи № 3 (керівник - І.Прокопова) взяли участь та здобули перше місце у Всеукраїнському конкурсі бандуристів “Кобзареві джерела”, що проходив у Черкасах.

Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу робіт шкіл естетичного виховання “Об'єднаймося ж, брати мої.”
Серед них учениці Кіровоградської дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна Марина Рибалко ( викладач - О.Кузнецова) і Кіровоградської школи мистецтв Яна Козловська (викладач – Г. Ярова-Вінтенко). Їм вручено дипломи переможців, а викладачам - почесні грамоти Міністерства культури і туризму, коштовні подарунки.

27 травня в Кіровоградському державному педагогічному університеті ім.В.Винниченка відбулася конференція-презентація: “Олександрівщина. Минуле. Сучасне. Майбутнє”. Презентовано краєзнавчий збірник. До збірника увійшли унікальні дані про Олександрівський район. Краєзнавці, науковці, вчителі та представники влади зібралися разом, щоб обговорити нагальні проблеми краєзнавчих досліджень у контексті сучасних реалій.

З 7 по 13 травня в Кіровограді відбувся Міжнародний фестиваль “Діти Європи під одним дахом”. Фестиваль проходив в рамках творчого обміну між колективами клубу спортивно-бального танцю “Олімп” (Кіровоград, Україна) та Школою “Ренесанс” (Бремен, Німеччина).
10 травня в музичному училищі в рамках фестивалю відбувся конкурс спортивного бального танцю “Музика світу”.

З 15 по 25 травня, вже в одинадцяте, на Кіровоградщині відбувся фестиваль камерної та симфонічної музики ”Травневі музичні зустрічі”. Фестиваль створено з метою популяризації кращих зразків світової та української класики, високої професійної майстерності виконавців та естетичного виховання молоді на видатних творах музичної культури. Під час фестивалю кіровоградські, світловодські, олександрійські, знам'янські та добровеличківські поціновувачі мистецтва змогли побачити кращі зразки світової та української класики. У фестивалі взяли участь солісти обласної філармонії та гості фестивалю: Національний ансамбль солістів “Київська камерата”, піаністка з США Йін Жен, струнний квартет з Києва “Cordes”, заслужений діяч мистецтв України Юрій Кузнєцов ( фортепіано) з Одеси та багато інших.
Основна відмінність цього фестивалю - орієнтованість на райони, багато концертів показано молодому глядачу та дітям.

З 12 по 15 травня в Кіровограді проходив Міжнародний дитячий фестиваль пісні і танцю „Об'єднаймо дітей мистецтвом”. Його організували до Міжнародного дня сім”ї, Дня матері та до п'ятиріччя студії хореографічного мистецтва „Аеліта” відділ сім”ї та молоді міської ради й названа вище студія.
У фестивалі взяли участь дитячі хореографічні й вокальні колективи, окремі співаки з України й Польщі, а також делегації студентів - іноземців, що навчаються в Україні. Завершився святковий мистецький марафон гала-концертом в обласному театрі ім. М.Кропивницького. Окрім виступів дитячих художніх колективів, концерт-закриття фестивалю мав і таку складову, як пошанування кіровоградських матерів-героїнь.

24-25 травня Кіровоград у сімнадцятий раз гостинно приймав учасників Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів”. Це яскраве пісенне дійство щороку під фестивальним рушником збирає велику дзвінкоголосу родину. Цьогорічний „Калиновий спів” зібрав багато хорових колективів Кіровоградщини, а також чимало гостей із інших областей України.
В рамках фестивалю в фойє філармонії експонувалась виставка декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва „Калиновий розмай”, на якій майстри області презентували свої кращі вироби, також фотовиставка, виставка короваїв випечених майстринями Кіровоградщини.

24 травня з метою відзначення 360-річчя від початку Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького у м.Кіровограді, під час проведення Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокального хорового мистецтва “Калиновий спів”, відбувся прем’єрний показ художньої стрічки “Богдан-Зиновій Хмельницький”, режисера М.Мащенка. У презентації фільму взяли участь керівники області, заступники голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів з гуманітарних питань, народні аматорські колективи України та громадськість міста.

Кіровоградський хореографічний ансамбль “Росинка” ОЦДЮТ взяв участь у Міжнародному фестивалі фольклорного мистецтва “Станемо в коло, будемо разом танцювати”, що проходив в Сербії.

Оркестр народних інструментів Кіровоградської школи мистецтв селища Нового (художній керівник - Людмила Русавська) взяв участь у фестивалі “Райдужний світ народних мелодій”, що проходив в м.Комсомольську Харківської області. Оркестр та його керівник привезли додому п'ять дипломів. Диплом лауреата отримали оркестр та тріо баяністів оркестрантів. Були відзначені і солісти оркестру.

20 травня в Кіровоградському обласному центрі народної творчості відбулася презентація культурно- інформаційного вісника “Обереги”. В “Оберегах” піднімаються питання щодо проблем діяльності обласних закладів культури клубного типу. В травневому номері вміщено розповіді про огляди, конкурси, фестивалі, виставки, які проведені на Кіровоградщині, про розвиток театрального аматорства, вміщені розповіді про кращі клубні заклади, окремі колективи, спогади про знаних працівників культури.

Музейна справа

15 травня у заповіднику-музеї І.Тобілевича (Карпенка-Карого) ”Хутір Надія” відбулося народне свято “Мистецький ярмарок”. До програми свята увійшли виступ колективу “Чиста криниця” Будинку культури “Авіатор” Державної льотної академії України, театралізована програма та виставка-продаж робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

Напередодні Дня музеїв в ОУНБ ім.Д.Чижевського відбулося вшанування цьогорічних лауреатів обласної краєзнавчої премії ім.В. Ястребова.
За багаторічну краєзнавчу, пам'яткоохоронну, науково-популяризаторську роботу, музейну діяльність та видання книг преміями відзначені Світлана Присяжнюк, Петро Сидоренко, В'ячеслав Шкода (перша премія), Дмитро Проскаченко ( друга премія) та Віктор Маруценко (третя премія). Цих краєзнавців добре знають в області, вони багато роблять для розвитку музеїв, дослідження історії того чи іншого району.

В музеї музичної культури ім. К.Шимановського відбувся захід, присвячений Дню музеїв. Були презентовані виставка нових надходжень та концерт фольклорної музики ансамблю „Гілка”.
Фонди музею нараховують близько 6000 одиниць зберігання. Це архівні документи, нотні партитури, епістолярій, рукописи, автографи визначних діячів музичної культури кінця 19 - початку 20 століття, та інше. У 2008 році колекція музею поповнилася. Це „Свідоцтво” про закінчення К.Шимановським реального училища, афіші концертів К. Шимановського та Г.Нейгауза в Єлисаветграді, посуд та книги з будинку К.Шимановського в Єлисаветграді, живописні роботи В.Федорова, вихованця родини Нейгаузів, автографи С.Пузенкіна, друга К.Шимановського,інше.

У літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого відбулася презентація виставки "Миттєвості історії".
На ній представлено близько 400 листівок із фондів музею та приватних колекцій відомих філокартистів Юрія Тютюшкіна та Володимира Могилюка.
На виставці переважає антикварна колекція листівок із Німеччини, Польщі, Швеції, а також з Росії та України. Тематика експозиції різнопланова. Один з розділів присвячений Т. Шевченку. Є також експозиція, присвячена Панасу Мирному, М.Садовській-Барілотті, М.Заньковецькій .Також представлені листівки з краєвидами Кіровограда та Кіровоградщини.

У відділі обласного краєзнавчого музею - меморіальному музеї Марка Кропивницького урочисто відствяткували 168-й день народження фундатора українського професійного театра. Гості - творча інтелігенція та студенти кіровоградських навчальних закладів взяли участь у покладанні квітів до пам'ятника Марку Кропивницькому та переглянули концерт, до програми якого увійшли уривки з вистав вітчизняних класиків та народні пісні. Присутні на урочистостях познайомилися з виставкою ”Миттєвості життя у фотороботах Ігоря Кропивницького”, матеріали до якої надав нащадок славного роду, онук корифея української сцени.

З нагоди відзначення професійного свята журналістів, у відділі Кіровоградського обласного краєзнавчого музею - меморіальному музеї М. Л.Кропивницького відбулася творча зустріч із заслуженим журналістом України Б. П. Куманським. Учасники зустрічі - студенти майбутні журналісти мали можливість познайомитися ближче з шанованим у місті професіоналом. На зустрічі піднімалися питання громадського і культурного життя міста, його минуле і сьогодення, шляхи розвитку і участь у цьому процесі майбутніх журналістів.

Обласний художній музей

Напередодні свята Дня Перемоги в обласному художньому музеї відкрилась виставка народного художника СРСР П. Оссовського, присвячена героїзму радянських солдатів під час війни. На виставці також представлені роботи наших земляків на воєнну тематику.

15 травня в обласному художньому музеї з нагоди 65-річчя від дня народження відкрито персональну виставку Сергія Шаповалова "Польове розмаїття". Художник надає перевагу реалістичній манері, основними напрямками його творчості є натюрморт із зображенням польових квітів та пейзажі міста Кіровограда. На виставці представлено близько 40 живописних робіт останніх років.

З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років працівники обласного художнього музею провели бесіди “Голодомор в Україні 1932-33рр.” для учнів загальноосвітніх шкіл та студентів вищих навчальних закладів міста.

17 травня в Кіровоградському обласному художньому музеї до Міжнародного дня музеїв проходила акція “Ніч в музеї”. В рамках акції були передбачені різноманітні конкурси, майстер-класи та музичні номери.

В обласному художньому музеї експонувалась виставка графіки та живопису із зібрання відомої в Кіровограді родини художників Вінтенків.
До зібрання увійшли переважно твори, подаровані Борисові та Юрієві Вінтенкам художниками, з якими їх пов’язували дружні стосунки. Було представлено 50 творів. Виставка приурочена до Міжнародного дня музеїв.

30 травня відбувся обласний семінар-практикум для директорів та працівників музейних закладів області на тему: „Основи сучасного музейного менеджменту”.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

7 травня працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського спільно з обласною службою з актуальних питань жіноцтва провели тренінг з протидії торгівлі людьми "Створення дієвого механізму з питань протидії торгівлі людьми у Кіровоградському регіоні", в якому взяли участь представники правоохоронних органів області.
Тренінг проходив в рамках проекту "Обмін досвідом у сфері ініціатив, спрямованих проти торгівлі людьми: політика та практика", який здійснюється за фінансової підтримки Фонду Глобальних Можливостей та адмініструванням Британською Радою в Україні.

З нагоди відзначення Дня Європи в Центрі європейської інформації, що працює при відділі читальних залів обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.І.Чижевського, були організовані: книжкова виставка “Що святкує Європа: національні свята країн - членів ЄС”;
фотовиставка “Європа очима Кіровоградців”та презентована виставка-конкурс творчих робіт “Україна - країна європейська”.

15 травня у зв’язку з моніторингом діяльності центру ”Вікно в Америку”, що діє при відділі документів іноземними мовами, обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Д.І.Чижевського відвідали Пашкова Валентина Степанівна, директор інформаційно-ресурсного центру посольства США в Україні, та Лора Каспері Хомен, представник держдепартаменту. В рамках проекту вони подарували для поповнення фонду книги та плакати. Гості також ознайомилися з роботою Інтернет-центру бібліотеки.

У відділі мистецтв ОУНБ ім.Д.Чижевського відкрилась виставка „Обдаровані діти”. На виставці представлені графічні роботи (туш, перо, акварель) випускниці Малої академії наук при КДПУ ім.В.Винниченка Марії Варави та мініатюрна скульптура Іванни Соломеннікової.

23 травня в рамках проекту „Центр європейської інформації”, що реалізується громадською організацією ОЖІС (обласна служба з актуальних питань жіноцтва) в партнерстві із обласною універсальною науковою бібліотекою ім.Д.Чижевського, відбувся тренінг „Формування майбутнього Європи” для студентської молоді. Мета тренінгу - дати майбутнім документознавцям, психологам, юристам знання про Європейський Союз, про інтеграційні процеси, що відбуваються у суспільстві.

29 травня з метою запровадження в роботу бібліотек області новітніх інформаційних технологій відбувся обласний семінар-практикум “Інформаційні технології для бібліотек” для бібліографів ЦБС, районних бібліотек для дорослих, завідуючих відділами обслуговування бібліотек області.

30 травня відбувся обласний семінар-практикум ”Діяльність бібліотек як інформаційних центрів з питань європейської інтеграції” для керівників центрів європейської інформації, створених на базі центральних районних (міських) бібліотек. Розглядалися питання пошуку інформації з питань євроінтеграції, кращий досвід роботи регіональних центрів європейської інтеграції, можливості навчання української молоді в країнах Європи.

Масові заходи

До Дня Перемоги
„Свято, що гуртує покоління”- книжкова виставка;
„Їх пам’ять - війна” - викладка літератури;

До Дня матері
„І нема дивнішої краси, І нема святішої святині”- книжкова виставка;
„Родинная любов на все життя
Плекає в серці найщиріші почуття” - викладка літератури;

Обласна програма „Українська родина”
„З родини йде життя людини” - книжкова виставка ;

До Міжнародного дня Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
„Рятуючи людське життя і душі”- викладка літератури ”;

Обласна Програма „Здоров'я нації 2002-2011 рр”.
„Завидна доля материнська”- книжкова виставка;

До Всесвітнього дня без тютюну (проти тютюну та тютюнопалінння)
„Димні світи. Що треба знати про куріння”- викладка літератури;

До Дня Європи
„Європа на твоїй долоні”- відкритий перегляд літератури;
„Святкуємо День Європи” - цикл заходів;
„Відкриваємо Європу” - віртуальна книжкова виставка на сайті ОУНБ ім.Д.І.Чижевського;

До Дня слов'янської писемності і культури
„Срібні дзвони слов'янської духовності”- книжкова виставка;

Тематична книжкова виставка
“Лауреати обласної краєзнавчої премії ім. В. Ястребова”;

До обласного свята поезії
„Шевченкіана степова”- книжкова виставка;

З циклу „Освіта ХХІ століття”
„Сучасні цілі та завдання вищої освіти в Україні”- книжкова виставка;
„Щастя дитини як психолого-педагогічна проблема”- книжкова виставка;

Популяризація літератури з питань техніки

Цикл “Основи технологій галузей промисловості”

„Хімічна галузь: проблеми та шляхи їх розв’язання” - відкритий перегляд;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Нескінченні ритми світу (орнамент світу)”- книжкова виставка ;

Популяризація літератури з питань сільського господарства
„Квітковий вернісаж” - книжкова виставка;
„Розвиток тваринництва: шляхи використання наявного потенціалу”- книжкова виставка;

Цикл книжкових виставок на допомогу студентам
„На допомогу студенту - програмісту”;

Літературний календар
„Чари таланту Ганни Барвінок” - до 180-річчя від дня народження О.Білозерської-Куліш, української письменниці;
„Ностальгія за справжнім”- до 75-річчя від дня народження А.Вознесенського, російського поета; „Поет двох народів”- до 60-річчя від дня народження Р. Ш.Чілачави, грузинського, українського поета, перекладача, літературознавця;
„Диво справжньої прози”- до 110-річчя від дня народження Л.С.Первомайського, українського письменника;
„У сузір’ї „Молодої Музи”- до 130-річчя від дня народження П.С.Карманського, українського письменника;

Календар мистецтв

175 років від дня народження Йоганна Брамса, німецького композитора, піаніста;
85 років від дня народження Ісаака Шварца, композитора;
195 років від дня народження Ріхарда Вагнера, німецького композитора.

ОЮБ ім. О. Бойченка

До Міжнародного дня родини, який відзначався 15 травня, в обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.Бойченка відкрито книжкову виставку “Родина, як зірка єдина”. Виставка ілюструє різні сфери життя української родини, її моральні цінності, культуру сімейного спілкування, взаємоповагу та родинні стосунки.

14-15 травня співробітники бібліотеки здійснили виїзди до бібліотек Ульяновської ЦБС, з метою надання методичної та практичної допомоги бібліотекам області. В заході взяли участь провідні спеціалісти бібліотеки, які ознайомили працівників бібліотек Ульяновської ЦБС з сучасними формами та методами роботи бібліотек з користувачами, також було проведено творчу майстерню “Публічна бібліотека: складові успішної діяльності”.

19 травня в обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.М.Бойченка до Міжнародного дня музеїв проведено день інформації “Музейні скарби світу”, оформлено книжкову виставку “Таємничий світ минулого”, присвячену найвідомішим музеям світу.

21 травня на засіданні клубу “Ліра” відбулася зустріч з поетесою та перекладачем О. Полєвіною “Справжня поезія - це завжди відкриття”, яку було нагороджено обласною літературною премією ім.Є.Маланюка 2008 року.

День Перемоги
“Щляхами мужності і слави” - день інформації;
“Солдате, твій подвиг житиме в віках - вечір пам'яті в рамках засідання клубу з військово-патріотичного виховання “Доблесть”;
“Доки болить душа...” - урок пам'яті.

Книжкові виставки

“Нестриманість духу творчості” - виставка робіт творчо обдарованих дітей з обмеженими можливостями;
“Європа - колиска сучасної цивілізації” - до Дня Європи;
“Сім'я, родина - школа душевності й чуйності” - до Міжнародного дня родини;
“Забуттю не підлягає:політичні репресії”;
“Висвітлення голодомору 1932-1933 рр. в українській літературі”;
“Мова - душа народу “- до Дня слов'янської писемності і культури;
“Таємничий світ минулого” - до Міжнародного дня музеїв;
“Календар знаменних дат: В.Васнєцову - 160”.

Відбулися засідання клубів за інтересами та проведені масові заходи.

ОДБ ім. А.Гайдара

В обласній бібліотеці для дітей ім. А. Гайдара відбулася презентація книжки для дошкільнят “Казкове віконце”, що вийшла в Кіровоградському видавництві.
Кольорову українську абетку створили місцеві автори: педагоги Наталія Сорокун, Ольга Єрошкіна-Майтало та художниця Олена Чеснокова-Корольова..

До Дня Перемоги

“Діти - герої ІІ світової”- урок читання;
“Тих днів не змовкне слава” - музична година;
“Рядки, обпалені війною” - літературний екскурс в історію;

До Дня матері

“Рідненька матінка моя, ти ,як небесна зіронька” - літературний ранок;
“Співає тихо колискову мати” - свято матері;
“Мати - це велике призначення жінки” - книжкова виставка та огляд літератури;

До дня Європи

“Україна - Європейський Союз: інтеграційний потенціал і проблеми співробітництва” - огляд літературно-журнальних статей;
“Країнами Європи” - віртуальна подорож.

До Міжнародного дня музеїв

Віртуальна подорож музеями світу;
“Музеї світу”- книжкова виставка та огляд літератури;

До ювілеїв видатних людей

“Мудрий і добрий світ В.Сухомлинського” - літературна година до 80-річчя від дня народження;
“Хлопчик із Бергена” - музична година до 165-річчя від дня народження Е. Гріга.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2008 Webmaster: webmaster@library.kr.ua