[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини


Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами за Жовтень 2007 року)

Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури і туризму облдержадміністрації були розглянуті питання:
1. "Про стан виконання програми соціально - економічного розвитку по галузі "культура" за 9 місяців 2007 року".
2. "Про виконання законів України "Про охорону культурної спадщини" та "Про охорону археологічної спадщини" в Добровеличківському, Кіровоградському, Новомиргородському, Новоархангельському, Світловодському районах".
3. "Про стан використання бюджету галузі "культура" області за 9 місяців 2007 року".

1 жовтня в приміщенні обласної філармонії відбулися  урочистості з нагоди святкування  в області Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, організаторами якого стали управління культури і туризму  та управління праці і соціального захисту населення облдержадміністрації. Ветерани війни та праці були нагороджені грамотами та подяками  обласної державної адміністрації, відбувся святковий концерт.

З 23 по 27 жовтня   в місті Києві та Переяславі-Хмельницькому  проходив  II Міжнародний культурологічний симпозіум „Українська ікона. Іконотворчий світ діаспори”. В роботі симпозіуму взяла участь та виступила з доповіддю на тему:” Петро Оссовський. Шлях на Батьківщину. Подвижництво та духовна місія” директор Кіровоградського обласного художнього музею.

24 жовтня  відбулися урочистості  з нагоди відзначення 63-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, які пройшли  на меморіальному комплексі Фортечні вали, що в м. Кіровограді. В ході урочистостей відбулося  покладання квітів до меморіалу Слави.   Світлу пам’ять загиблих учасники церемонії вшанували хвилиною мовчання.

Просвітництво. Художня самодіяльність

5-7 жовтня в місті Каховка Херсонської області проходив третій Всеукраїнський фестиваль - конкурс авторських хореографічних творів  „Верховинця степова криниця”.
Нашу область на конкурсі представляв народний аматорський ансамбль танцю “Степівчанка” ЦПК “Ювілейний”. Керівник ансамблю Олександр Сокальський є членом Національної хореографічної спілки України. “Степівчанка” зайняла третє місце на цьому конкурсі, де були представлені 24 колективи з Києва, Хмельницького, Миколаєва, Житомира, Полтави, Черкас, Херсона.

13 жовтня в спортклубі “Зірка” пройшов традиційний чемпіонат республіканського рівня з бальних танців ”Відкриття сезону. Кіровоград-2007”. У ньому взяли участь понад 100 танцюристів різних вікових  груп з Києва, Кривого Рогу, Кременчука. Кіровоград представляли учні клубів бальних танців “Конвалія” та “Олімп”. В межах цих змагань також відбувся  відкритий чемпіонат області зі спортивних танців.

В  обласному центрі дитячої та юнацької творчості відбулося традиційне свято родинної творчості „Благослови, мати”. У заході взяли участь багато талановитих сімей нашого краю. В рамках свята пройшла виставка декоративно-ужиткового мистецтва.

14 жовтня з нагоди Дня українського козацтва відбувся другий обласний фестиваль етніки та мистецтва “Мамай-фест 2007”, який пройшов під девізом” Сила нашого народу  від Мамаєвого роду”. Організували захід управління у справах сім'ї, молоді і спорту обласної державної адміністрації та обласна громадська організація Всеукраїнського товариства імені О.Теліги.

Олександрівський район

Широко відзначили  День українського козацтва місцеві мешканці. Центром свята за традицією стало село Бірки. Усі сільські ради району представили свої козацькі курені. Їх вітали представники обласної влади. У  святкуванні взяли участь ”чорні запорожці” першого кінного полку з польського міста Перемишля.

У селі  Торговиця Новоархангельського району  стало традицією щороку проводити Свято козацької слави. Його відзначають разом із святом Покрови Божої Матері, яка вважалася покровителькою козаків.

В місті Іржаві відбувся XYIII Всеукраїнський пісенний фестиваль імені М. Машкіна, в якому взяло участь понад сорок вокальних колективів. Кіровоградщину представляли аматори Новоукраїнського центрального палацу культури „ Ювілейний” - солістка гурту „Сяйво” (керівник А.Бондар) Ірина Косих, тріо „Ідилія” та квартет „Ренесанс”, якими керує Наталія Білокінь. У вокальному конкурсі тріо „Ідилія” посіло друге, а квартет-третє місце.


Театрально-концертне життя

6 жовтня  у Спасо-Преображенському соборі м. Кіровограда відбулося   свято духовного співу “Молюсь за тебе, Україно”, організаторами якого стали управління культутри і туризму облдержадміністрації та  Спасо - Преображенський собор. У святі взяли участь 23 колективи,  представники міст Вінниці, Павлограда Дніпропетровської області, Комсомольська Полтавської області та ін.  
В рамках свята відбулася презентація виставки робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва “Торжество благодаті, сумління, таланту”.

Обласна філармонія

17 жовтня відбувся концерт Валерії з новою програмою “Ніжність моя”;

18 жовтня  відбулося відкриття 63 концертного сезону обласної філармонії та 17 концертного сезону дитячої філармонії, в ході  урочистостей відбувся   концерт камерного хору “Київ”  та  камерного оркестру “Концертіно”, соліста Тернопільської філармонії – лауреата міжнародних конкурсів В.Зубкова, обласною дитячою філармонією проведено для дітей музичні лекторії.

19 жовтня – концерт ансамблю пісні і танцю “Запорожці” Запорізької філармонії.

У жовтні  в Кіровограді побував на гастролях „Російський балет” В’ячеслава Гордєєва.

14 жовтня відбулося відкриття 69 театрального сезону обласного театру ляльок. В рамках відкриття відбулася прем’єра вистави ”Про Хому та щуку” за мотивами п’єси
М.Л. Кропивницького ”По щучому велінню”. Постановка заслуженого діяча  мистецтв України Є. Гімельфарба.

Молодіжний театр „Резонанс” імені В.Дейнекіна розпочав новий театральний сезон виставою „Хтось повинен піти” за мотивами п’єси Валентина Красногорова.

З 20-27 жовтня  в області відбулося ХХХУІІ Всеукраїнське традиційне свято театрального мистецтва Вересневі самоцвіти”, яке проходило в рамках відзначення 125-річчя Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького.
Урочисте відкриття свята та церемонія покладання квітів до пам’ятника І.К.Карпенку - Карому за традицією відбулося на території заповідника-музею „Хутір Надія”.
В рамках свята  було проведено підведення підсумків та нагородження переможців конкурсу літературних робіт малих форм, який був присвячений 125-річчю театру імені М.Л.Кропивницького та переможців обласного огляду аматорських театральних колективів ”Театральна весна Кіровоградщини”. Також в рамках фестивалю відбулося урочисте  відкриття пам’ятника Надії Карлівні Тарковській - дружині Івана Карповича Тобілевича, створеного кіровоградським скульптором Віктором Френчко.
В ході свята театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти” проведено літературно - музичну композицію “Зоря корифеїв, виставку майстрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
У фестивалі взяли участь провідні театральні колективи з Києва, Львова, Черкас, Полтави, Рівне.

21 жовтня на території історико-культурного заповідника “Батьківщина І.К.Карпенка-Карого” у с. Арсенівці Новомиргородського району відбулися урочистості та концертна програма за участю аматорських колективів та обласного літературного об’єднання “Степ”.

26 та 27 жовтня на базі Кіровоградського державного педагогічного університету імені В.Винниченка була проведена науково-практична конференція ”Театр корифеїв в контексті сучасного театрального процесу” за участю провідних науковців України.

27 жовтня пройшли урочистості з нагоди 125-річного ювілею Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького.
За багатолітню плідну працю, високий професіоналізм та з нагоди ювілею відзначені актори театру. Державну нагороду, орден “За заслуги” ІІІ ступеня вручено заслуженому артисту України Анатолію Андрійовичу Литвиненку, також Указом Президента України присвоєні почесні звання акторам театру: “Народний артист України”- Володимиру Леонідовичу Мироновичу, “Заслужений артист України” - Галині Миколаївні Романюк, Наталії Олександрівні Іванчук, Валентині Іванівні Литвиненко.
Також акторам і працівникам театру вручені нагороди та відзнаки Міністерства культури і туризму України, Кіровоградської обласної державної адміністрації та обласної ради, управління культури і туризму облдержадміністрації, Кіровоградського міськвиконкому.

26 жовтня відбулася прем’єра драматичної поеми ”Гайдамаки” у виконанні артистів Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького.

Образотворче мистецтво

19 жовтня в художньому салоні відбулося відкриття виставки майстрів живопису, присвяченої 125-річчю академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького, виставку проведено за результатами пленеру кіровоградських художників на батьківщині родини Тобілевичів у музейно-природничому заповіднику „Батьківщина І.К.Карпенка-Карого” в с. Арсенівці Новомиргородського району Організатором виставки стала обласна організація Національної спілки художників України.

Музейна справа

В Долинському краєзнавчому музеї експонувалась виставка Артема Кіндрицького. Художник виставляється зі своїми творами вже понад десять років. Тепер значну частину свого творчого доробку вирішив показати землякам у Долинській. Мистецтво художника складне, асоціативне, синтетичне. В одному творі заради цілісного задуму поєднуються різні техніки - живопис, ліплення, плетіння з дроту, співіснування площин, рельєфів і круглої скульптури, а також використання в ньому таких різних матеріалів, як полотно, папір (пап’є-маше), фарби, шкіри, тощо. Художник творить на межі досить умовної реальності й абстракції. У нього багата фантазія, професійне розуміння форми і відчуття матеріалу,з яким працює.

Обласний краєзнавчий музей

В обласному краєзнавчому музеї експонувалась виставка Санкт-Петербурзького музею воскових фігур. В експозиції ”Тайни династії Романових”, ”Розстріл царської сім’ї”.

Експонувалась виставка до 125-річчя від дня утворення українського професійного театру “Спадкоємці”.

Проведені тематичні екскурсії, присвячені 63-річниці визволення України від фашистських загарбників

Добровеличківка

У районному краєзнавчому музеї експонувалась виставка творів митців Кіровоградщини. Виставка приурочена до Дня художника.

У Кіровоградському міському літературно - меморіальноиму музеї імені І.Карпенка-Карого відбулася підсумкова конференція студентів історичного факультету педуніверситету імені В.Винниченка, які проходили практику у 18 музеях та архівах Кіровоградської, Черкаської, Миколаївської, Дніпропетровської областей. Майбутні вчителі прозвітували про здобутий досвід участі в експозиційній, екскурсійній, фондовій, інших видах робіт у державних і громадських краєзнавчих закладах . Для учасників конференції працівники літературного музею провели цікаву екскурсію.


Обласний художній музей

12 жовтня відбулося відкриття виставки до Дня художника, де представлені роботи відомих майстрів Кіровоградщини

13 жовтня до Дня художника відбувся безкоштовний перегляд картин, розміщених у музеї та картинній галереї Петра Оссовського, пройшла демонстрація в картинній галереї фільму із серії “Третьяковка - дар безцінний. Парад зірок”, присвячений творчості П.Оссовського.

19 жовтня в обласному художньому музеї відкрилась персональна виставка члена Спілки театральних діячів України, Спілки одеських художників-мариністів В’чеслава Подобєда під назвою „ Одеський вернісаж”, присвячений його 60-річчю.
Життя і творча доля В'ячеслава Ігоревича тісно пов'язана з містом біля моря - Одесою. Саме в Одесі він навчався і відбувся як Майстер. Морські пейзажі живописця - це гармонія двох стихій у передранковий час тиші, коли спокійна гладінь води то золотом, то сріблом м'яко віддзеркалює перші промені сонця і ледь рожеве небо: „На лимані”, „Заводь”, „Рибацький причал”, „Скали” та ін.
У натюрмортній творчості В. Подобєда квіти - польові й садові, гордовиті й невибагливі, визначають композицію полотен, їх тему і настрій: „Бузок”, „Польові квіти”, „Маки” та ін. Експозиція знайомить відвідувачів з 48 роботами живописця.

31 жовтня відкрилась виставка робіт заслуженого художника України Бориса Вінтенка, присвячена пам’яті митця.
З під його пензля вийшли чудові реалістичні пейзажі Кіровоградщини,  портрети, написані як у класичному стилі, так і в дусі соцреалізму, також привертають увагу пейзажі-панно, виконані у своєрідній техніці сфумато.

31 жовтня в обласному художньому музеї відбулася обласна конференція на тему: „Музей і суспільство. Проблеми і перспективи”. На конференції заслухано і обговорено доповіді на тему: „Стратегії розвитку та формування місцевих музеїв”, ”Музей - рушій суспільно значимих ініціатив”, ”Державний музей і школа - шляхи інтеграції”, „Сучасні форми масової науково-освітньої роботи меморіальних музеїв”, ”Історичний факультет Кіровоградського педагогічного університету-музей: грані співробітництва” та ін.
 
Бібліотечна справа

З нагоди Дня українського козацтва,  колектив бібліотеки-філії № 8 міської ЦБС запросив на історичну вікторину” Козацька слава в серцях у нас” юних мешканців мікрорайону. Цікава бесіда -“Борці за волю, за народу кращу долю”, яку провели бібліотекарі, перетворилася на своєрідну історичну екскурсію - від часу утворення Київської Русі до проголошення незалежної суверенної України.  Особливо прославилися в цій боротьбі українські козаки і гетьмани.


ОУНБ ім. Д.Чижевського

25 жовтня ОУНБ імені Д.Чижевського разом з Кіровоградською обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва (громадська організація) в рамках проекту ”Мережа громадянської освіти” провели семінар-тренінг” Права людини. Верховенство Закону” для керівників та працівників 17 інформаційно-ресурсних центрів області. Проект „Мережа громадянської освіти” реалізується в області сьомий рік. На базі центральних районних і міських бібліотек створені і діють 17 інформаційно-ресурсних центрів, які забезпечують безкоштовний доступ користувачів до мережі Інтернет, мають законодавчі бази і задовольняють запити користувачів з правових питань.

25 жовтня 2007 року у відділі краєзнавства ОУНБ імені Д.Чижевського відбулось відкриття виставки ”Актуальні аспекти краєзнавства” та презентація видань Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Учасниками заходу стали педагоги, науковці, методисти, представники державних та громадських організацій, студенти, бібліотекарі міста, читачі обласної бібліотеки.
Організація подібної експозиції  має на меті не лише представити максимальну кількість видань інституту, але й дати чітке уявлення широкому загалу про діяльність обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського щодо науково-методичного забезпечення модернізаційних змін в освіті області, докладніше розкрити сутність важливого напряму діяльності інституту щодо розвитку творчого потенціалу педагогічних кадрів у міжкурсовий період та впровадження перспективного педагогічного досвіду, яким і є цілеспрямована видавнича діяльність, розкрити основні напрями видавничої діяльності інституту, а також презентувати науково-методичний щоквартальний журнал «Педагогічний вісник».

31 жовтня  обласною універсальною науковою бібліотекою спільно з Кіровоградською обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва  (громадська організація) проведено круглий стіл "Створення дієвого механізму з питань протидії торгівлі людьми у Кіровоградському регіоні", в якому взяли участь представники правоохоронних органів, державної і місцевої влади, громадських організацій та ЗМІ.
Засідання круглого столу проходило в рамках проекту "Обмін досвідом у сфері ініціатив, спрямованих проти торгівлі людьми: політика та практика", який здійснюється за фінансової підтримки Фонду Глобальних Можливостей та адмініструванням Британською Радою в Україні.
На засіданні  розглядалися питання організації взаємодії управлінь облдержадміністрації, правоохоронних органів, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, служб у справах неповнолітніх з громадськими організаціями та представниками ЗМІ з метою формування політики та інформаційного обміну з питань протидії торгівлі людьми.

В ОУНБ імені Д. Чижевського вже понад рік працює регіональний Центр європейської інформації, створений спільними  зусиллями бібліотеки та Кіровоградської обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва.
З метою висвітлення результатів дії міжнародної програми "Україна на шляху до ЄС" та визначення напрямків подальшого співробітництва Кіровоградським Центром європейської інформації 30 жовтня проведено семінар "Євроінформування має майбутнє". Співорганізаторами семінару виступили Фундація Стефана Баторія (Польща) та Міжнародний фонд "Відродження". Серед запрошених були представники громадських організацій, закладів науки, освіти та культури міста, директори районних бібліотек та консультанти районних Інформаційних пунктів з питань європейської інтеграції, ЗМІ, студенти.
На семінарі були розглянуті такі питання: презентація проекту „Україна на шляху до ЄС”, діяльність та співробітництво центрів європейської інформації, євроінформація - польська модель.

У відділі мистецтв ОУНБ імені Д.Чижевського відкрито виставку творів студентів-художників мистецького факультету КДПУ імені В. Винниченка ”Листівки - мрії про свято”.
За склом, у віконцях різноманітних карток-хатинок тішать око вклеєні мініатюрні вишивки, на яких візерунки, сюжетні  картинки, натюрморти, тваринки, метелики та безліч усього іншого. Усі ці листівки створено із застосуванням понад сорока технік, використано нитки всіх кольорів.

Книжкові виставки:

До Дня ветерана
„ Ветерани - живі свідки трагічних подій Другої світової війни”;

До Міжнародного дня людей похилого віку
„Життєві пріоритети людей похилого віку”;
„Настала мудрості пора”;

Програма  патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства
“Серце віддаю дітям” - до Дня працівників освіти;

До Дня Українського козацтва
“Тої слави козацької повік не забудем ...”;

Популяризація літератури з питань техніки
„Сучасні операційні системи”;

Популяризація літератури з питань сільського господарства
„Технічне обслуговування агропромислового виробництва”;

Популяризація літератури з питань економіки
„Ринок праці: сучасні тенденції зайнятості населення”;

Популяризація літератури з питань мистецтва
„Українське килимарство: візерункова завія”;

Популяризація літератури іноземними мовами
„Смачного! Help Yourself! Bon appetite! ” - до всесвітнього дня продуктів харчування;
 375 років  від  дня народження Яна Вермера (1632-1675), голландського живописця;

Літературний календар

„Твір на всі часи”- 460 років від дня народження М. де Сервантеса, іспанського письменника;
„Моим стихам, как драгоценным винам, настанет свой черед”- 115 років від дня народження  М. Цветаєвої, російської поетеси;
„Політик і письменник”-  65 років від дня народження  В.О.Яворівського, українського письменника;
„Сподівання змінити світ” -110 років від дня народження  Л.Арагона, французького письменника;
„Вміння правдиво передати життя народу”-75 років від дня народження В.Бєлова, російського письменника.

Календар мистецтв

125 років від дня народження К.Шимановського, польського композитора, музиканта;
120 років  від дня народження Л.Корбюз’є, іспанського архітектора;
225 років  від дня народження Н.Паганіні, італійського скрипаля і композитора;
375 років від дня народження Я.Вермера Делфтського, голландського живописця.

ОЮБ ім. О.Бойченка

Книжкові виставки:
„Муза болю, сумління і гніву” - М.Цвєтаєва;
„Історична пам’ять України” - українському козацтву 515 років;
„Сини України, згадайте минуле” - до Дня українського козацтва;
„Українському театру імені М.Л. Кропивницького - 125 років”;
„В.Яворівськимй: особливості світобачення”;
„Актуальні проблеми управління, демократії і самоврядування”;
„Пам’яті жертв операції „Вісла”;
„Молодь: твої права і відповідальність”;
„Сучасна работоргівля: соціально-правові аспекти”;
„УПА: історія нескорених” - до 65-річчя створення УПА;
„Молодь - школа - громада” - участь у науково-практичній конференції обласного інституту підвищення кваліфікації вчителів імені Василя Сухомлинського.

Масові заходи:
„Не самозванка - я пришла домой” - М. Цвєтаєва - літературно-музична година;
„Доброта з роками не старіє” - до Дня людей похилого віку - літературно-музична година;
„Тричі мені являлася любов” - І.Франко - літературно-музична година;
„Кіровоградщина - козацький край” - історичний екскурс в минуле;
„Корифеї театральної спадщини” - бесіда;
„Зірки української естради” - музична година;
 „Кіровоград і Англія” - відеоперегляд.

Відбулися засідання клубів за інтересами.

ОДБ ім. А.Гайдара

25-26 жовтня на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей імені А.П.Гайдара для керівників районних та міських бібліотек області проведено семінар-практикум на тему ”Бібліотека для дітей: реалії та перспективи”. В ході семінару відбулося засідання круглого столу де обговорювались актуальні питання щодо реалізації державної політики у розвитку бібліотечної справи в Україні, формування і збереження духовної спадщини в інформаційному суспільстві, можливості використання комп’ютерних технологій в роботі дитячої бібліотеки, інноваційні методи в організації підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області.
В рамках семінару учасники ознайомились з міжнародним та вітчизняним досвідом роботи, відбувся аукціон бібліотечних ідей, консультативно - практичні заняття з формування та обліку бібліотечних фондів дитячих бібліотек та електронного краєзнавства, надано методичні рекомендації щодо планування роботи на наступний рік і підготовки річної звітності. В рамках семінару проведено відкриття Web-сайту бібліотеки, який дає можливість ознайомитись з цікавими та корисними Інтернет -ресурсами для дітей та батьків.

Заходи до відзначення Дня художника
„Відгадай, чиї це картини?”- гра вікторина;
Виставка та огляд журналів „Юний художник”,”Эскиз”;

Заходи до відзначення Дня туризму
„Наш друг природа. Бережімо її”-– екологічна програма;
„Немов куточки раю”- виставка-подорож;
„Барви рідного краю”- книжкова виставка;
„Люби та знай свій край”- книжкова виставка.

До 100-річчя від дня народження І.Багряного
„На розпуттях велелюдних” - літературна година;
„Романтик серцем, реаліст думкою” - книжкова виставка.

До ювілеїв письменників
„Подорожуємо сторінками історії української книги” - до 85-річчя від дня народження П.П. Глазового - літературна година;
„Будуємо замок добрих чарівників Європи” - до 205- річчя від дня народження Вільгельма Гауфа”- літературна подорож.

Відбулися засідання бібліотечних клубів та заходи щодо організації змістовного дозвілля дітей.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2007 Webmaster: webmaster@library.kr.ua