[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

 

Фон

                            Хроніка культурного життя Кіровоградщини

                               (оглядова довідка за матеріалами преси та

                    неопублікованими документами за грудень 2005 року)Загальні питання


На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації були розглянуті питання:

1.   Про виконання рішення колегії управління культури і  туризму облдержадміністрації  від 27 липня 2005 року № 17 „ Про хід  виконання законів України, актів і доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, заходи щодо підвищення якості та стану їх реалізації в області”.

2.   Про виконання Указу Президента України „ Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної виконавчої влади, органами  місцевого самоврядування та посадовими і службовими особами цих органів.”

3.   Про стан фінансово-економічної діяльності театрально-видовищних закладів та КОКП „ Кіровоградкіновідеопрокат.”

4.   Про результати вступу абітурієнтів до вищих навчальних закладів культури і мистецтв І-ІІ рівнів акредитації.

5.   Про виконання обласної програми розвитку соціальної сфери села на період до 2005 року.

6.   Про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 „ Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних коштів на оплату праці та проведення у відповідність штатної чисельності”.

7.   Про стан виконання контрольних документів Президента України, Кабінету  Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, розпоряджень і доручень облдержадміністрації у 2005 році.


Першого грудня Кіровоградська обласна організація Товариства Червоного Хреста України за участю волонтерів та представників урядових і неурядових організацій, що займаються проблемами ВІЛ/СНІДу в Україні, провели акцію “Свічкова хода”.

Уже кілька років з ініціативи Національних Товариств Червоного Хреста цей захід проводиться в п’ятнадцяти країнах Центральної Європи. Минулого року Україна вперше долучилася до цієї європейської ініціативи.


Ювілеї

Першого дня зими своє 80-річчя відзначив почесний громадянин Кіровограда, народний артист України, засновник славнозвісного ансамблю „ Ятрань” Анатолій Михайлович Кривохижа.

Іменинника нагородили Почесною грамотою Верховної ради за заслуги перед народом, грамотою облради, вручили Почесну відзнаку Міністерства культури і  туризму України.


2  грудня в музично-драматичному театрі ім. М.Кропивницького відбувся творчий вечір лауреата республіканської літературно-мистецької премії ім. І.Нечуя-Левицького, обласних літературних премій ім. Є.Маланюка і Ю.Яновського заслуженого журналіста України, поета, прозаїка, публіциста Віктора Погрібного, присвячений його 70-річчю. Відомого в області і за її межами літератора та громадського діяча  привітали митці, колеги по перу, друзі.


16 грудня в обласному художньому музеї відбулись урочисті вітання члена  Національної спілки художників України Анатолія Микитовича Янєва з нагоди 60 – річчя.  Анатолій Микитович почув на свою адресу багато приємних і теплих слів, отримав квіти, нагороди  та подарунки.

19 грудня в приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського відбулись урочисті вітання заслуженого працівника культури України, відомого громадського діяча, директора закладу Гаращенко Олени Миколаївни з нагоди ювілею.

Іменинницю вітали представники облдержадміністрації, колеги, друзі, колектив.


7 грудня в кіровоградському державному педагогічному університеті імені В.Винниченка  відбулася науково-практична конференція, присвячена 150-річчю з дня народження етнографа, історика, археолога і педагога Володимира  Ястребова. Серед учасників конференції були науковці з Києва, викладачі й студенти університету. Кандидат історичних наук Олександр Босий презентував присутнім  свій мультимедійний фільм про Володимира Миколайовича. Учасники конференції також взяли  участь в урочистому відкритті меморіальної дошки вченому.


14 грудня відбулося засідання художньо-методичної ради з питання: „ Про  стан розвитку декоративно-ужиткового мистецтва в Олександрівському районі”.


У грудні стали відомими імена лауреатів щорічної обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна. Заснована у квітні нинішнього року, премія імені Олександра Осмьоркіна присуджується за визначні досягнення в образотворчому мистецтві та вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження на Кіровоградщині. Премія присуджується у трьох номінаціях: “Національна традиція“, “Новітні спрямування“ і “Мистецтво та історія мистецтв. Лауреатами премії стали: у номінації “Національна традиція“ – член Національної спілки художників України Анатолій Янєв; у номінації “Новітні спрямування“ – заслужений діяч мистецтв України Михайло Надєждін; у “Мистецтвознавстві та історії мистецтв“ заслужений журналіст України Броніслав Куманський. Кожному переможцю, крім присвоєння звання лауреата, вручено диплом, грошову премію та відзнаку облдержадміністрації і облради.


26 грудня в обласному центрі було відкрито пам’ятник загиблим євреям, яких 30 вересня 1941 року фашисти погнали на розстріл. Пам’ятний знак встановлено у сквері біля хоральної синагоги – саме у тому місці, звідки понад шість десятиліть тому люди пішли в останній свій путь. Пам’ятник, виготовлено за кошти єврейської общини та багатьох людей, кому не байдужа історія рідного міста.


Творчому об’єднанню “Парус”, що в обласному центрі, виповнилось п’ять років .Творче об’єднання  утворилось на базі російської общини Кіровограда. Спочатку до його складу входили майстри поетичного слова, а згодом приєдналися музиканти, співаки, художники.


Театрально-концертне життя


2  грудня в залі обласної філармонії  відбулася вистава Петербурзького театру оперети „ Собака на сіні”.


8  грудня в залі обласної філармонії відбувся творчий вечір народної артистки України  Антоніни Червінської „На покуті душі”. У своїх піснях співачка  повідала про найсокровенніше: про любов до рідного краю, до батьківської садиби, до людей, до української пісні. На сцені панувала її величність Пісня – народна, авторська, весела і лірична. Творчий вечір народної артистки України Антоніни Червінської став подією в культурному житті Кіровограда.


11 грудня в Кіровограді відбувся творчий вечір  « Зіркові зустрічі»  з подружжям заслуженою  артисткою України О.Сумською та актором театру та кіно В. Борисюком.


В рамках мистецької акції „Баховські асамблеї”, започаткованої благодійним фондом підтримки хорового  мистецтва, місією Давида Ойстраха та Святослава Ріхтера, Кіровоградським  музичним училищем,  протягом трьох днів проходили концерти у малому залі музучилища і  в католицькому соборі  міста .Твори Й. Баха виконував  муніципальний камерний хор Юрія Любовича. Увазі своїх прихильників колектив запропонував мотети Й.Баха. Послухати твори класика прийшло багато кіровоградців.


Народний ансамбль  єврейського танцю „Яхад” став лауреатом п’ятого фестивалю єврейського мистецтва ім. Юрія Плинера, що пройшов в Казані.


В Палаці культури ЗАТ „Радій”  16 грудня відбулися урочистості та святковий концерт присвячені 35-річчю з дня заснування  народного ансамблю бального танцю „ Конвалія”.


 Просвітництво. Художня самодіяльність


З ініціативи засновника народного хореографічного ансамблю „ Ятрань” народного артиста України, почесного громадянина Кіровограда Анатолія Кривохижі на будинку по вулиці Дзержинського в обласному центрі, де по 2004 рік проходили репетиції ансамблю „Ятрань”, де народжувалися його

унікальні номери, встановлено меморіальну дошку. На ній – символічне коло – круговерть життя і кілька танцюючих пар, що виходять з нього.

Всеукраїнські кваліфікаційні змагання зі спортивних танців “Новорічний карнавал” відбулися в обласному центрі. За перемогу на турнірі змагалися 148 пар з Кіровограда та області, Львова, Києва, Полтави, Черкас. Відповідно до правил, першість здобували діти, ювенали, юніори і молодь. Рівень професійної майстерності учасники демонстрували в латиноамериканській та стандартній програмах.

В Кіровограді пройшов Всеукраїнський науково-методичний семінар „ Збереження та розвиток народно-сценічного танцю регіонів України”, який проходив на базі обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю. Протягом трьох днів у школі мистецтв перебували керівники усіх обласних осередків Спілки хореографів, а також представники п’ятнадцяти зарубіжних країн.


Музейна справа


Олександрівка


Понад двісті спогадів свідків голодомору 1932-1933 років зібрали учні та вчителі району. Ці документи поповнили фонди районного краєзнавчого музею. Значну частину з них передано до республіканського Фонду вивчення проблем та обставин голодомору. Збирачів найзмістовніших спогадів відзначено преміями районної  організації Всеукраїнської спілки краєзнавців.


Кіровоград


В меморіальному музеї М.Кропивницького відкрилася виставка „ З когорти славетних” з нагоди 165-ї річниці від дня народження відомого письменника і  театрального діяча Михайла Старицького. В експозиції представлено фотопортрети митця різних років, збірки його поезій і п’єс. 


У художньо- меморіальному музеї О.Осмьоркіна відкрилася виставка творів  учнів Кіровоградської дитячої художньої школи під символічною назвою „ З новим роком, Батьківщино!” Вона проводиться в рамках довгострокової гуманітарної акції „Культура – серце нації”.


Обласний художній музей


Грудневі виставки:


-  Пересувна виставка художніх творів до Міжнародного дня інвалідів у госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни;


-  Пересувні виставки у виховних та навчальних закладах  „Святитель Миколай”.


 -  Виставка творів родини Надєждіних у виставковому залі Національної спілки художників України в м. Києві.


-  Персональна виставка художника А.М. Янєва (  до 60-річчя від дня народження).


Кіно


8 грудня відбулося засідання  художньо-методичної ради з питання: „Про стан розвитку кіно та фотомистецтва у Новгородківському районі.”


Фотосправа


В обласному  художньому музеї експонувалась ІХ  обласна художня  фотовиставка „Погляд-2005”. Ініціатор її проведення – обласний фотоклуб „Колаж”. Фотовиставка – завжди подія в культурно-мистецькому житті області. В експозиції нинішньої виставки – 80 робіт.Тема фотовиставки вільна, це дало можливість учасникам пропонувати свої кращі роботи в різних жанрах.


Обласний театр ляльок


-  17-18 грудня відбулася прем’єра вистави В.Нестайка „Таємниці рудого Жевжика”;

-  Ігрові програми „Веселий потяг”, ”Лісові пригоди”;

-  24-25 грудня проходили новорічні шоу-програми.


Обласний музично-драматичний театр ім. М.Л.Кропивницького


24 -29 грудня відбулися новорічні ранки . Прем’єра вистави „Пеппі Довга Панчоха А.Ліндгрен.


Бібліотечна справа


ОУНБ ім. Д. Чижевського


23 грудня в ОУНБ ім. Д.Чижевського у відділі мистецтв відбулася презентація книги Володимира Боська ”Історичний календар Кіровоградщини на 2006 рік. Люди. Події. Факти”, Центрально – Українське видавництво, 2005 рік. Підготовлений Володимиром Миколайовичем Боськом довідник- безпрецедентний видавничий проект для нашого краю. Автором опрацьовано сотні історико-краєзнавчих матеріалів та архівних документів, що роблять довідник цікавим і корисним для широкого кола читачів.


До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

- „Ситуація з ВІЛ/СНІД в Україні”- круглий стіл;

- „Поєдинок зі СНІДом” – книжкова викладка.

Обласна програма патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства

- „Активізація розумової діяльності учнів”- книжкова виставка;

- „Справи душевні, справи сердечні. ( Етика спілкування, психологія взаємовідносин ) – книжкова викладка.

До Всесвітнього дня прав людини

- „Механізм захисту прав людини в національній та міжнародній практиці” – книжкова виставка.

Обласна програма „ Здоров’я нації 2002 – 2011рр.”

- „Різні шляхи до здоров’я” – книжкова виставка.

Популяризація літератури з питань економіки

- „Конкурентоспроможність української економіки”

книжкова виставка.

Популяризація природничо-наукової літератури

Цикл : „ Великі відкриття та винаходи”;

” Космічні науки” – книжкова виставка;

     - „ Великі географічні відкриття” – книжкова виставка.

Інше

- До 180-річчя з дня виступу декабристів – книжкова виставка;

- „Щаслива єдність: живопис, краса, правдивість ( З.Серебрякова)” –  книжкова виставка;

- „Подорож до країни , де сходить сонце” – книжкова виставка до національного свята Японії;

- „ Книжковий світ: новинки” – книжкова виставка;

- „Місто над Інгулом” – книжкова виставка;

- „Публічний центр регіональної інформації” – книжкова виставка;

- „ Кіровоградські перлинки з книжкового моря” – книжкова виставка.

Експонувались книжкові виставки до знаменних та пам’ятних дат.


ОЮБ ім. О.Бойченка


Масові заходи:

- „Скільки їх упало в цю безодню: наркотики і молодь” –  бесіда;

- „Світ радощів, добра, краси” – перегляд відеофільму до    Міжнародного дня інвалідів;

-  „Подорож навколо світу” – День інформації;

- „Козацькому роду – нема переводу” – музична година;

- „Український романс” – музична година ;

-  Українська родина” – літературно-музична година;

- „Як святкують Новий рік в різних країнах” – бесіда.

Книжкові виставки:

-  „Твої захисники, державо” / До Дня збройних сил України/

-  „Новий рік очима художників” – виставка робіт учнів та викладачів художньої школи.

Відбулися засідання клубів за інтересами.

Експонувались виставки до знаменних та пам’ятних дат.


ОДБ ім. А.Гайдара


- До 170-річчя від дня народження американського прозаїка, казкаря Дж.Р.Кіплінга- літературна година.

- „Видатна постать українського театру” ( до 165- річчя від дня народження М.П. Старицького) – бесіда.

 Масові заходи  до Новорічних свят:

- „Від Різдва до Йордана зимонька царює”-книжкова виставка;

- „Святий Миколаю, дарунків від тебе чекаю” – свято;

- „Зимова круговерть” – ігрове шоу;

- „Зимові свята в Україні” – бесіда;

- „Новорічні сюрпризи” – ранок.

[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2003 Webmaster: webmaster@library.kr.ua