[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata

[ HOME ]
Фон Хроніка культурного життя Кіровоградщини

Фон

Хроніка культурного життя Кіровоградщини (оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими документами за травень 2005 року)


Загальні питання

На черговому засіданні колегії управління культури облдержадміністрації було розглянуто питання:

"Про хід виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 24.05.2001 № 192-р " Про забезпечення підготовки і випуску багатотомного енциклопедичного видання" Звід пам'яток історії та культури України" по Кіровоградській області".

В Кіровограді відбулися урочистості та святковий концерт, присвячені Міжнародному дню солідарності трудящих.

6 травня в залі обласної філармонії відбулися урочистості з нагоди святкування 60-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Завершилися урочистості святковим концертом за участі творчих колективів міста.

На Кіровоградщині пройшла низка заходів, присвячених 60-річчю Перемоги. В рамках святкування проходила обласна акція "Нащадки пам'ять бережуть".

8 травня відбулися урочистості, присвячені Дню матері.

27 травня в селі Комишуватому Новоукраїнського району відбулися урочисті заходи, присвячені 90-й річниці від дня народження Героя соціалістичної праці Олександра Васильовича Гіталова. Вони розпочалися з відкриття Пам'ятної дошки на Будинку механізатора на тракторній бригаді, яку очолював уславлений хлібороб більш як сорок років. Після покладання квітів на могилу, а також до бюста двічі Героя соціалістичної праці комишуватці та гості відвідали музей Трудової слави села та переглянули концерт.

Державний архів Кіровоградської області підготував виставку архівних документів "Уклін тобі, хліборобе", присвячену 90-річчю від дня народження Олександра Васильовича Гіталова, видатного механізатора України, двічі Героя соціалістичної праці. Виставку відкрито 27 травня 2005 року в читальному залі архіву. В експозиції представлені особисті документи, фотоматеріали, творчий доробок Олександра Гіталова.


Театрально-концертне життя


23 травня - в рамках світового турне відбувся виступ гітариста Ді Дю Лі -талановитого виконавця, який віртуозно володіє не лише іспанською гітарою, а й грецькою бузукою, безладовою гітарою та ін.

В Кіровограді відбулося закриття 60-го концертного сезону обласної філармоніі та 65-х театральних сезонів в обласних музично-драматичному театрі ім. М.Л.Кропивницького та театрі ляльок.


Просвітництво. Художня самодіяльність


Завершився XXIII фестиваль дитячої творчості "Дивлюсь на світ, і все мене дивує". На сцені обласної філармонії танцювали і співали найменші кіровоградські "зірочки" - вихованці дошкільних закладів міста. Фіналісти отримали грамоти, та цінні подарунки.

Кіровоградський гурт " Весняний галас" виступив на так званій другій сцені "Євробачення", яка розміщувалася на Трухановому острові у "Єврокемпі". На фестивалі "Весняний галас" дав близько лесяти концертів і здобув чимало прихильників.

В Кіровограді відбувся II відкритий дитячо-юнацький фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва " Свято танцю з " Анютою"- 2005". Конкурс проходив по трьом номінаціям - "Народний танець", "Сучасний танець", "Бальний танець". Переможці одержали дипломи та подарунки.

17 травня в обласній філармонії відкрився VIII всеукраїнський фестиваль " Травневі музичні зустрічі", нинішній девіз якого - " Музиканти - за духовне відродження". Серед колективів, що завітали до нас на це свято музики, були камерний оркестр Черкаської обласної філармонії, державний камерний ансамбль " Київські солісти" під орудою Богодара Которовича, камерний оркестр "Гілея" Херсонської обласної філармонії, симфонічний оркестр Дніпропетровської обласної філармонії. Серед кіровоградських колективів, що брали участь у заходах, були камерний оркестр обласної філармонії "Єлисавет", симфонічний оркестр Кіровоградського музичного училища та Кіровоградський муніципальний хор. Відкриття фестивалю поєднало в одному концерті два проекти: "Травневі музичні зустрічі" та "Музичні вечори Остапа Шутка."

З 22 по 24 травня на Кіровоградщині тривало Міжнародне літературно-мистецьке Шевченківське свято " В сім'ї вольній, новій". На Кіровоградщину завітали понад п'ятдесят письменників із різних куточків України та із-за кордону, більше ста митців - артистів, художників, високоповажні гості з Міністерства культури.

Свято розпочалося урочистостями та покладанням вінків до пам'ятника поету керівниками області, міста, представниками політичних партій і громадських організацій. Продовжилося свято поїздкою на Хутір Надію та в Арсенівку. Делегації письменників побували у десяти районах області.У них було єдине бажання: виступити перед якомога більшою аудиторією, донести до кожної людини і урочистість свята, і його неформальний характер, авторитет і престиж української мови. З нагоди свята в області видано "Степову Шевченкіану". До книги ввійшли твори письменників і художників регіону. Події цих днів увійдуть до фільму про відзначення свята "В сім'ї вольній, новій."

28-29 травня в залі обласної філармонії проходив XIV фестиваль - конкурс вокально - хорового мистецтва " Калиновий спів".

Культурницький захід - ровесник незалежності України, започаткований свого часу обласним центром народної творчості спільно з управлінням культури облдержадміністрації та підтриманий Міністерством культури і туризму України, численними меценатами, став масштабним святом української пісні, народної творчості і незламного національного духу. В рамках фестивалю експонувалась виставка образотворчого та декоративно - ужиткового мистецтва.

На базі фестивалю відбувся семінар - практикум керівників вокально-хорових та музичних колективів.


Музейна справа


Обласний краєзнавчий музей


В Міжнародний день музеїв в обласному краєзнавчому музеї відбулося відзначення лауреатів обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова. Кращими визнано дослідження науковця і письменника Володимира Панченка" Володимир Винниченко: парадокси долі і творчості"(перша премія), книгу журналіста Владислава Журавського і лісівника Миколи Ковальчука"Степ і ліс: минуле і сучасне лісівників Кіровоградщини"(друга премія) та книгу журналіста Олексія Павличука і краєзнавця Олександра Комірного "Гайворонщина - перлина Подільського краю"( третя премія). Святкову атмосферу під час заходу створив виступ інструментального квінтету "Експромт" обласної філармонії. Експонувалась виставка"Людина і край" до 150-річчя з дня народження В. Ястребова.

"Не цурайтеся, признавайтеся..."( весняні та літні звичаї і обряди українців) - бесіда.

"Знайти і зберегти" - виставка за результатами акції "Подаруй музею експонат". "Театр і музика в житті М. Л.Кропивницького"( до 165 -річчя від дня народження М. Л.Кропивницького) - літературно-музична композиція.


Обласний художній музей


В обласному художньому музеї експонувалась виставка, присвячена 60-річчю Великої Перемоги. В експозиції представлені полотна художників, які в різний час, звертались до теми Великої Вітчизняної війни.

В залах музею експонувались ювілейні виставки робіт М. Фірсова та М. Надєждіна.

Експонувалась виставка художніх творів, присвячена пам'яті Т.Г.Шевченка в рамках Шевченківського літературно-мистецького свята " В сім'ї вольній, новій".

Співробітники музею взяли участь у роботі 5-ї Міжнародної науково-практичної конференції "Реставрація музейних пам'яток у сучасних умовах. Проблеми та шляхи їх вирішення."


Художньо-меморіальний музей О.Осмьоркіна


В залах художньо-меморіального музею О. Осмьоркіна експонувалась виставка графічних робіт донеччанина Юрія Петрушкіна. Його роботи - це своєрідна іронічна, насичена доброю посмішкою розповідь про наш світ.


Фотосправа


"Твої герої, Україно!"- під такою назвою в приміщенні обласної універсальної бібліотеки імені Д.Чижевського відкрито фотовиставку, підготовлену Кіровоградською обласною організацією Національної спілки фотохудожників України спільно з Кіровоградською обласною організацією Національної спілки журналістів України, управлінням культури облдержадміністрації, фотоклубом "Колаж" обласного центру народної творчості.


Бібліотечна справа


Масові заходи обласних бібліотек за травень


ОУНБ ім. Д.Чижевського


У відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук відбулася науково-практична конференція:" Продовольча безпека: сучасний стан та перспективи розв'язання проблем," приводом якої послужила поява книжки завідуючого кафедрою міжнародної економіки Кіровоградського національного технічного університету Івана Миценка. На його переконання, нині в Україні існує серйозна диспропорція в структурі харчування людей, тож розробка рекомендацій щодо її подолання - вимога часу. В роботі конференції взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Ревенко, представники різних управлінь та відомств.

У відділі краєзнавства експонувалась виставка " Автограф війни". Працівники бібліотеки разом із співробітниками обласного краєзнавчого музею та Державного архіву облаштували експозицію, до якої ввійшли цінні документи, фотографії, листи, газети років Великої Вітчизняної війни. За матеріалами виставки записано компакт - диск, який навічно збереже у фондах цього інформаційного центру унікальні експонати.


Книжкові виставки:


"Материнська свята доброта" - обласна програма " Українська родина";
"Дитина, родина, нація: Україна у контексті українознавства";
"Дух високий і ніжний грузинської ліри" - 2005 - рік Грузії в Україні;
"Як найтонший різець - слово"- до Дня слов'янської писемності і культури;
"Реалізація державної політики в галузі боротьби з економічною злочинністю" - комплексна програма профілактики злочинності на 2001 - 2005 рр.;
"Вплив тютюну на здоров'я"- - обласна програма "Здоров'я нації 2002-2011рр.";
" Чи завжди неправі діти, чи завжди праві батьки?" - обласна програма "Здоров'я нації 2002-2011рр.";
" На вічному шляху до Шевченка" - до Шевченківських свят" В сім'ї вольній, новій";
Зустріч письменників, гостей Кіровоградщини, з колективом біблотеки. Екскурсія;
"Трагічне відлуння подвигу" - до Дня Перемоги;
"Лауреати обласної краєзнавчої премії ім. В. Ястребова.


Експонувались виставки з циклу: літературний календар, календар мистецтв.


ОЮБ ім. О. Бойченка


"Кіровоградщина в роки війни" - зустріч зі співробітниками обласного краєзнавчого музею.
"Я родился в войну мировую: Є. Долматовський" - літературно-музична година.
"Пісні опалені війною" - літературно-музична композиція.
"Ніхто не забутий" - урок пам'яті.
"Співець жіночої долі: Т.Г.Шевченко" - літературно-музична година, зустріч з письменниками України.
"Шануймо наших матерів" - літературно-музична година.


Книжкові виставки:


"Не струшуй життя в попільничку" - до Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням;
"60 років Великої Перемоги";
"Берегиня домашньо затишку " - до Дня Матері;
"Родинні скарби України" - до Міжнародного дня сім'ї.


Експонувались виставки з циклу: календар знаменних і пам'ятних дат. Відбулися засідання клубів за інтересами.


ОДБ ім. А.Гайдара


26 травня в обласній бібліотеці для дітей ім. А.Гайдара відбувся підсумковий обласний тур Всеукраїнського конкурсу " Найкращий читач - 2005", який проводився в рамках традиційного фестивалю дитячого читання " Час читати!". Проведення в області конкурсу "Найкращий читач- 2005" дало можливість юним користувачам бібліотек перечитати свої улюблені твори та познайомитися з новими кращими зразками української та світової літератури для дітей, проявити свої знання рідної мови та вміння вдумливо читати; сприяло розвитку пам'яті та формуванню навичок самостійної роботи з книгою. Всі учасники були відзначені грамотами, дипломами та цінними подарунками, а троє переможців візьмуть участь у фестивалі дитячого читання, що відбудеться у вересні 2005 року.


До Дня матері:


"Усе в світі починається з мами" - музичний ранок;
"Рідна мати моя"- літературний ранок.


Обласна акція "Нащадки пам'ять бережуть" - до 60 річчя Великої Перемоги:


" Заради життя на Землі" - книжкова виставка;
"Пам'ятаймо минуле заради майбутнього" - героїко - патріотичні читання;
"Живуть герої серед нас" - зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни;
"Живе відлуння грізної війни" - музична година;
"Опалені війною жіночі долі" - урок пам'яті;
"Війна в долі моєї родини" - вечір пам'яті.


До загальнодержавної акції " Зелений паросток майбутнього":


" Жива планета" - книжкова виставка;
"Про природу -для малих і великих" - книжкова виставка та огляд літератури.


"Подорож до країни поезії" - свято.


Засідання бібліотечних клубів.
[ HOME ]

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2005 Webmaster: webmaster@library.kr.ua