[HOME]
Про бібліотеку  
DC.Metadata
лист директора | історія | наші контакти | як нас знайти | платні послуги
[ HOME ]
Структура бібліотекидивись також: наші контакти

Бібліотека має 16 відділів та секторів.

 • ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ІНОЗЕМНИМИ МОВАМИ
 • СЕКТОР РЕЄСТРАЦІЇ ЧИТАЧІВ ТА КОНТРОЛЮ (І поверх) (зона WI-FI)

  Сектор здійснює реєстрацію та перереєстрацію користувачів. Ці послуги є платними. Тут також можна отримати інформацію про правила користування Бібліотекою, режим роботи відділів, про заходи і послуги Бібліотеки.
  Для запису до Бібліотеки необхідно мати документ, який засвідчує особу з поміткою про місце проживання. Реєстрацію, як і отримання документів з фондів Бібліотеки, можна здійснювати тільки особисто.

  ВІДДІЛ АБОНЕМЕНТА (I поверх)

  Один з найбільш популярних відділів у Бібліотеці, який обслуговує різні категорії користувачів. Його фонд налічує понад 40 тис. примірників з різних галузей знань. Це єдиний відділ, де книги, журнали, диски та ін. видаються користувачам додому на певний термін. Основні функції відділу: вивчення індивідуальних інтересів та запитів читачів з метою їх найповнішого задоволення. У відділі проводяться тeмaтичнi виставки літератури, відкриті перегляди новинок, презентації окремих видань з участю авторів.
  Вже традиційним у відділі стало відзначення Дня людей похилого віку. В рамках цього свята працівники відділу запрошують на заходи читачів літнього віку.
  Близько 15 років у відділі діє дитячий куточок для малюків, які прийшли до бібліотеки з дорослими. Тому дорослі можуть спокійно вибирати книги, не турбуючись про своїх дітей. Зовсім маленьким тут пропонують яскраві іграшки, більш дорослим - цікаві книжки. З липня 2011 р. у відділі працює спеціалізований навчально-інформаційний майданчик для людей з вадами зору “ІнтерСвіт”.
  Майданчик відкрито за проектом "Доторкнись до світу в бібліотеці" завдяки гранту, наданому в рамках Програми Підтримки Малих Проектів (SPA) та Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID). Відвідувачі Майданчика за допомогою консультанта навчаються працювати на комп'ютері, здійснюють пошук необхідної інформації в мережі Інтернет, працюють з електронним каталогом бібліотеки, тренують зір за допомогою спеціальних тренажерів, прослуховують аудіокниги, беруть участь у різноманітних масових заходах.

  ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТР (I поверх)

  Відповідно до проектів “Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)”, “Програми розширення доступу та навчання в Інтернет (IATP)”, за сприяння Посольства США в Україні, в Бібліотеці створений Інтернет-центр на 20 робочих місць та інтегрований в структуру Бібліотеки. Інтернет-центр надає можливість громадянам безкоштовно працювати з Інтернет – ресурсами; вести пошук інформації в комп’ютерних мережах; отримувати фактографічні та тематичні довідки; брати участь у віртуальних екскурсіях. У відділі працює Регіональний тренінговий центр за Всеукраїнською Програмою „Бібліоміст”. Тут постійно проводяться безкоштовні тренінги для бібліотекарів та різних груп громадян, у тому числі з обмеженими функціональними можливостями за темами: ”Базовий комп’ютер” та “Розширений пошук в Інтернет”.

  ВІДДІЛ МИСТЕЦТВ (І поверх)

  Це бібліотечна міні-скарбниця з розмаїттям носіїв інформації, яка є одним з культурно-мистецьких центрів області та міста. Тут зібрані книги, альбоми, періодика, ноти, звукозаписи, відеоматеріали з усіх видів мистецтва. Відділ має довідковий фонд, систему каталогів та картотек нот, звукозаписів, аудіовідеоматеріалів. Відвідувачі відділу мають змогу слухати музичні записи, користуватися інструментами (фортепіано). Мистецький читальний та експозиційний зали слугують для проведення виставок, концертів, вистав, зустрічей з діячами культури Кіровоградщини та інших регіонів. Для шанувальників класики світового та вітчизняного кіно працівники відділу створили кіноклуб "Екран", який працює щочетверга о 15 год.

  ВІДДІЛ ФОРМУВАННЯ ФОНДІВ (ІІ поверх)

  Займається комплектуванням та обліком фондів Бібліотеки. Відділ співпрацює з книгарнями та інтернет-магазинами, підтримує безпосередні зв'язки з видавництвами та авторами, благодійними фондами, бере участь у книжкових ярмарках, громадських, читацьких акціях з метою збору коштів на книги та самих книг у дарунок бібліотеці.

  СЕКТОР ОБМІННОГО ФОНДУ (I поверх)

  Завданнями сектору є сприяння формуванню, доукомплектуванню та поліпшенню якісного складу діючих фондів бібліотек області, бібліотек України, незалежно від їх відомчого підпорядкування; виявлення, прийом, облік та зберігання видань, що надходять до обмінно-резервного фонду; здійснення обміну документами з іншими бібліотеками; перерозподіл документів між обласними бібліотеками і бібліотеками регіону.

  ВІДДІЛ КАТАЛОГІЗУВАННЯ (ІІ поверх)

  Забезпечує наукову обробку документів, що надходять до бібліотеки, повне розкриття фондів бібліотеки через систему каталогів і картотек відповідно до існуючих типових інструкцій, сучасних вимог і передової практики каталогізаційного опису й організації алфавітних і систематичних каталогів з тим, щоб нові надходження друкованої продукції зробити доступними для найширшого кола користувачів.
  Основні напрями діяльності: систематизація та автоматизація документів на різних носіях інформації; організація, ведення та редагування традиційних службових та читацьких каталогів, а також редагування електронних каталогів; ретроконверсія карткових каталогів в електронну форму; каталогізація цифрових ресурсів Інтернет; надання методичної допомоги з питань методики систематизації, предметизації, бібліографічного опису документів; надання додаткової платної послуги виробникам друкованої продукції та фізичним особам щодо систематизації документів за таблицями ББК і УДК.

  ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ВІДДІЛ (ІІ поверх)

  Тут зібрано головний довідково-бібліографічний апарат Бібліотеки (каталоги, довідкові та бібліографічні видання), що дає повне уявлення про фонди Бібліотеки i дозволяє читачам за допомогою чергового бібліографа вибрати i замовити потрібну інформацію, отримати фактографічну та тематичну довідки. Читачі мають змогу користуватись комп'ютерами, за допомогою яких отримати доступ до електронних каталогів та баз даних Бібліотеки. Відділ практикує виставки бібліографічних посібників та довідників. При ньому діє сектор інформації з питань культури та мистецтва.

  ВІДДІЛ ДОКУМЕНТІВ ІЗ ЕКОНОМІЧНИХ, ТЕХНІЧНИХ ТА ПРИРОДНИЧИХ НАУК (II поверх)

  Головною метою роботи відділу є забезпечення повною та оперативною інформацією користувачів: наукових працівників, керівників та спеціалістів виробництва, викладачів і студентів навчальних закладів.
  Відділ надає різноманітні послуги: інформація про нові видання — виставки нових книг, щомісячна електронна розсилка інформації про нові друковані документи; тематичні книжкові виставки та відкриті перегляди літератури; масові заходи (читацькі конференції, круглі столи, презентації книг за участю авторів, тренінги, фотовиставки, майстер-класи, вікторини тощо); огляди літератури у ЗМІ.
  Інформаційний ресурс складається з друкованих та мультимедійних видань за профілем відділу. У відділі є точка доступу до загальнобібліотечної електронної бази даних та мережі Internet.
  При відділі діє Орхуський центр екологічної інформації, який сприяє доступу до екологічної інформації, підвищенню рівня екологічної освіти широких верств населення.

  ВІДДІЛ ДОКУМЕНТІВ ІНОЗЕМНИМИ МОВАМИ (II поверх)

  Відділ існує понад 40 років і є єдиним зібранням документів іноземними мовами в Кіровоградській області. За ці роки фонд відділу поповнився прекрасними колекціями друкованих та електронних видань 43 мовами світу, у тому числі англійською, німецькою, польською, французькою та ін. Вартий уваги фонд енциклопедій та словників, що складає майже 2 тис. примірників і включає словники не тільки популярних, але й рідко вживаних у Європі мов – японської, китайської, в’єтнамської, хінді тощо. Відділ постійно поповнюється подарунковими виданнями з міжнародних благодійних фондів та іноземних посольств в Україні. Давніми та надійними партнерами відділу є Посольство США в Україні, Гете-Інститут в Україні, фундація ”Сейбр-Світло”, Бібліотека Конгресу США, професор Дональд Джек Лондон. У відділі вже 13 років успішно працює інформаційно-ресурсний центр “Вікно в Америку”. Його місія полягає в сприянні взаєморозумінню між США і Україною. Завдяки проекту для користувачів - сучасне технічне обладнання та безкоштовний доступ до повнотекстових баз даних Віртуальної бібліотеки Міжнародної Інформаційної Служби Державного Департаменту США (eLibraryUSA). До послуг відвідувачів - вільний безкоштовний Wi-Fi та доступ до мережі Інтернет, користування планшетами iPad та електронними читанками Kindle. Працюють клуби розмовної англійською мови, які на сьогодні ведуть українські волонтери. Дитячий куточок, створений при ІРЦ “Вікно в Америку”, надає можливість юним користувачам весело та корисно провести час з іграшками, дитячими книжками, настільними іграми та ігровою приставкою. З 2008 року у відділі працює „Заочний абонемент” Інституту Гете в Україні (м. Київ), мета якого надавати сучасну актуальну інформацію з Німеччини і про Німеччину. На сьогодні фонд "Заочного абонементу" - це найбільше зібрання сучасної німецької літератури у місті. Всі матеріали можна взяти на абонемент або користуватися ними у читальній залі відділу.

  ВІДДІЛ РІДКІСНИХ ТА ЦІННИХ ВИДАНЬ (ІІ поверх)

  Створений у 1991 році. Головними напрямками діяльності є збереження, вивчення та наукове дослідження фонду стародруків, рідкісних і цінних видань, створення електронних копій рідкісних документів. Основу фонду складають книги з Єлисаветградської публічної бібліотеки. У 1994 р. фонд поповнився знаменитою колекцією О. Ільїна — рукописи давньослов’янською мовою XV-XIX ст. теологічного та світського змісту, стародруки, серед яких - видання І. Федорова, П. Мстиславця, видання друкарень Києво-Печерської лаври, Острога, Вільно, Почаєва. У відділі зберігаються книги із приватних бібліотек: вченого, філософа Д. І. Чижевського, композитора К. Шимановського, видавця єлисаветградської газети “Голос Юга” Д. Горшкова, родинний архів Флоровських, дореволюційні періодичні видання.

  ВІДДІЛ ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ (ІІІ ПОВЕРХ)

  Cкладається з трьох спеціалізованих секторів:
  - сектор документів з суспільних наук надає доступ до літератури з питань історії, педагогіки, психології, політології та військової справи;
  - сектор документів з філософії та права представлений літературою з питань соціології, філософії, релігієзнавства та права;
  - сектор з гуманітарних наук — для користувачів, яких цікавить художня література, мовознавство, літературознавство, а також видання з питань медицини та спорту.
  У відділі також можна ознайомитися з профільними періодичними виданнями.
  В залах відділу систематично організовуються виставки літератури: тематичні, персональні, жанрові, проводяться зустрічі з письменниками, читацькі конференції, презентації нових видань.
  Активно працює “Клуб інтелектуальних ігор” (шахи, шашки тощо).

  ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА (ІІІ поверх)

  Створений в 2001 році. Є центром бібліотечного краєзнавства області, методичним та координаційним центром з питань краєзнавства. Здійснює збір, опрацювання, збереження та надання у користування краєзнавчих документно-інформаційних ресурсів з різних аспектів життєдіяльності регіону. Є депозитарієм обов'язкових примірників творів місцевого друку. Універсальний за змістом фонд складає близько 5 тисяч документів. Серед них - краєзнавчі дослідження науковців, художні твори місцевих авторів, туристичні путівники та ін. Видання, які висвітлюють сторінки історії Кіровоградщини, окремих населених пунктів області, рекреаційні ресурси регіону, питання суспільно-політичного життя, економіки, освіти, культури та мистецтва тощо. Цінним інформаційним джерелом є фонд періодичних видань. У відділі зберігаються обласні та районні газети, місцеві часописи. Кількість щорічно складає близько 100 назв. Відділ організовує краєзнавчі науково-практичні конференції, творчі зустрічі з науковцями, письменниками, краєзнавцями, відомими людьми краю, книжкові виставки, презентації нових творів друку, Краєзнавчі Студії, виставки фото та творів декоративно-ужиткового мистецтва тощо. На відзначення ювілейних дат суспільно-політичного життя, відомих людей краю щорічно готує ”Календар знаменних та пам`ятних дат Кіровоградщини” Співпрацює з обласними організаціями національних спілок краєзнавців, письменників, журналістів України, громадськими організаціями, культурно-мистецькими установами, навчальними закладами міста.

  НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ВІДДІЛ (ІІІ поверх)

  Бере участь у формуванні регіональної бібліотечної політики, реалізації державних і розробці обласних програм з розвитку бібліотечної справи. Організовує методичну, консультативну та практичну роботу з питань розвитку бібліотечної справи та безперервної освіти бібліотечного персоналу, запроваджує інноваційний досвід в практику роботи бібліотек області. Проводить регіональні і локальні бібліотекознавчі соціологічні дослідження, бере участь у всеукраїнських професійних дослідженнях. Створює та підтримує базу даних „Бібліотеки Кіровоградської області”, яка доступна через мережу Інтернет
  Видає методичні посібники з актуальних, теоретичних та практичних питань бібліотечної справи.
  Підтримує творчі зв’язки з бібліотечними закладами України та зарубіжжя з метою професійного спілкування та подальшого ділового співробітництва.

  ВІДДІЛ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (ІІІ поверх)

  Відділ створено на основі сектору маркетингу у 2012 році.
  Забезпечує залучення до Бібліотеки нових користувачів, об’єднання навколо Бібліотеки читацького активу, громадськості, працює на підвищення іміджу Бібліотеки.
  Відділ займається маркетинговою діяльністю щодо залучення позабюджетних коштів, розробляє та реалізовує проекти (у т. ч. від Міжнародних фондів), спрямовані на покращення якості життя місцевої громади.
  Бере участь в організації та проведенні загальнобібліотечних масових заходів, акцій та інших новітніх форм; виготовленні макетів рекламної друкованої продукції; висвітленні діяльності Бібліотеки в засобах масової інформації, у т.ч. в Інтернет-ЗМІ, а також соціальних мережах.
  Відділ редагує та коригує он-лайн проекти, бази даних тощо.

  ВІДДІЛ ЗБЕРІГАННЯ ТА РЕСТАВРАЦІЇ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ

  Займає цокольні приміщення І та ІV поверхів бібліотеки, загальною площею 2634,3 кв. м. У відділі зосереджені документи, що призначені для постійного та тривалого зберігання. Зокрема: обов’язковий та єдиний примірник, багатотомні видання, монографії, місцеві та краєзнавчі матеріали. Усі документи видаються у відділи бібліотеки згідно з замовленнями користувачів. У разі відсутності у фонді бібліотеки потрібних документів, відділ надає можливість користувачам отримати їх (або їхні копії) з інших бібліотек країни через МБА. Крім того, відділ здійснює реставраційні та палітурні роботи бібліотечного фонду.

  ВІДДІЛ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ЕЛЕКТРОННИХ РЕСУРСІВ (II поверх)

  Головною метою відділу є впровадження комп'ютерних технологій у діяльність Бібліотеки. Фахівці відділу забезпечують функціонування локальної мережі та комп'ютерної техніки Бібліотеки, розробляють технологічні та програмні засоби щодо автоматизації бібліотечних процесів (library.kr.ua/opacdb.html). Відділ виконує науково-дослідницьку роботу в галузі мережевих технологій (http://www.library.kr.ua/dc/) , розробляє та підтримує роботу веб-сайту Бібліотеки, забезпечує працездатність існуючих баз даних, займається роботами з оцифрування рідкісних та цінних документів з фондів Бібліотеки (library.kr.ua/elmuseum). Особлива увага приділяється впровадженню в бібліотечну практику Інтернет-технологій та навчанню бібліотечних фахівців використанню новітніх інформаційних технологій, розробці корпоративних бібліотечних проектів (library.kr.ua/cucc/). Відділ здійснює адміністрування Центрально-українського кооперативного каталогу (ЦУКК) та Кіровоградського регіонального кооперативного каталогу (КРКК).


  дивись також: телефонний довідник

  Фон


  Фон

  [ HOME ]
    Про бібліотеку
  © ОУНБ Кропивницький 1999-2012     Webmaster: webmaster@library.kr.ua